Készült: 2024.09.23.05:47:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2009.04.27.), 209. felszólalás
Felszólaló Bedő Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BEDŐ TAMÁS (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ahogy az már az államtitkár úr előadásában is elhangzott, ez egy olyan törvénytervezet, ami döntően, azt lehet mondani, szinte háromnegyedében technikai módosítások miatt került elénk, hiszen például a hegyközségekről szóló törvényt nem is olyan régen módosította maga a Ház is. Alapvetően a bortörvény idevonatkozó részeit kellett módosítani az európai uniós ajánlások miatt, amelyeket az államtitkár úr pontosan felsorolt.

Egy kicsit visszatérnék a bizottsági ülésen elhangzottakra, hiszen amivel az államtitkár úr befejezte e törvénytervezet kapcsán, azt innen is meg lehet erősíteni, hiszen a bizottsági vitában hozzászólók gyakorlatilag támogatásukról biztosították ezt a törvénytervezetet. Ennek alapvető oka az, hogy az egész törvénytervezet a szakmaközi és szakmai szervezetekkel együtt került kidolgozásra, ezt mind a szakma, mind a minisztérium képviselői megerősítették bizottsági ülésen vagy azon kívül is.

Az egyetlen alapvető vita ezzel kapcsolatban, ahogy azt az államtitkár úr is jelezte, a forgalombahozatali járulék eddig jól működő, a szakmával egyeztetett felosztásának megváltoztatása lett volna - mondhatom nyugodtan. Az eddigi 8 forintot 60:40 százalékos arányban hagyta jóvá a szakma, illetve a minisztérium vezetése felosztási arányként. Ebből 60 százalék a marketing, 40 százalék az ellenőrzésre fordítható pénzeszköz. Az eredeti tervezetben rögzítette volna 3,20 forintban ezt az összeget, ami azért volt hátrányos, mert egy jelentős másik módosítás ebben a törvényben, hogy az egységes 8 forint kategóriánként eltérő módon kerülne megállapításra, az eredetvédett földrajzi nevet használó boroknál 10, az egyéb, tehát például a tájboroknál pedig 5 forint/liter a javaslat erre a forgalombahozatali járulékra, pontosan a két borfajta közötti árkülönbség lekövetésére. Így például a tájjellegű boroknál minimális maradt volna, 1,80 forint a marketingra fordítható összeg.

Ezt a bizottsági ülésen is jeleztük, hogy mi - azt lehet mondani, hogy mind a két nagyobb frakció képviseletében - a szakmai javaslatokat támogatjuk, ezért már ott jeleztük, hogy módosító javaslatot nyújtunk be ebben a vonatkozásban, ami egyébként meg is történt. Tehát szeretnénk továbbra is a 10 és 5 forintos megosztással, de 60:40 százalékos felosztási aránnyal, ahogy ez a korábbi szakmai megállapodásban volt, ezt a típusú forgalombahozatali járulékot felhasználni, felhasználásra javasolni a későbbiekben.

Ez egy rendkívül részletes törvényjavaslat, úgy gondolom, hogy az általános vita is azt támasztotta alá, hogy ebben lehet széles körű összefogás a parlament pártjai között, hiszen döntő részben a szakmai szervezetek ajánlásával készült. Valóban a hegyközségekről minimális, két paragrafusban van módosítási javaslat, úgy gondolom, hogy ez is inkább a bortörvény változásait követi le. Mindenesetre egy jelentőségteljes dolgot kiemelnék, ez pedig az, ami döntően például a mi borvidékünkön is probléma, ez az, hogy a bortörvény változtatásával a hegyközségek még a jelenleginél is nagyobb beleszólási jogot kapnának a kataszteri területbe eső, más művelési ág alá történő kivonásban. Ez azt jelenti, hogy el lehet kerülni azokat a szélsőséges dolgokat, hogy jól termő szőlőültetvények közé adott esetben minden hegyközségi hozzájárulás nélkül erdő vagy ne adj' isten, bánya kerüljön, illetve kapjon engedélyt.

(18.00)

Ezt a törvényt én egyértelműen támogatásra javasolom, a bizottsági ülésen pedig a bizottság tagjai egy tartózkodás mellett döntő többségben támogatták az általános vitára való alkalmasságát ennek a törvénynek.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  209  Következő    Ülésnap adatai