Készült: 2024.05.13.11:59:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

177. ülésnap (2008.11.17.), 14. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A múlt héten csütörtökön került sor másodízben arra a csúcstalálkozóra a gazdasági bizottság rendezésében vagy szervezésében, ahol a politika, a gazdasági élet, a pénzügyi élet szereplői és az érdekvédők találkozhattak és eszmét cserélhettek. Ahogy az első ilyen találkozóra a Magyar Demokrata Fórum konkrét javaslatokkal érkezett, ugyanígy tett a múlt héten is.

A mi válságkezelő javaslatcsomagunk két részre bontható. Az elmúlt hónap intézkedéseivel, az IMF-hitel rendelkezésünkre bocsátásával sikerült ugyan egy válságközeli, csődközeli helyzetet elkerülni, de ez messze nem stabilizálta a magyar pénzügyi rendszert olyan vonatkozásban vagy olyan mértékben, ahogy az elvárható lenne. Javaslatunk első része azt tartalmazta, hogy az ország, a pénzügyi kormányzat és az Országgyűlés mindent tegyen meg annak érdekében, hogy mielőbb csatlakozhassunk az eurózónához. Tudjuk, hogy számos olyan feltételt támaszt velünk szemben az Európai Unió, amit még nem tudunk teljesíteni, viszont azt is be kell látni, hogy ilyen helyzetben az Európai Unió még nem volt. Ilyen válsághelyzetre konkrét megoldási javaslatai, intézményrendszerei nincsenek, de az intézményrendszeren túl forrásai sem, hiszen például ahhoz, hogy a mi 6,5 milliárd eurós hitelünket biztosítani tudja, kötvényeket kell kibocsátania. Ezért valószínű, hogy az Európai Uniónak is olcsóbb lenne, ha megkönnyítené a csatlakozás feltételeit, ha lehetővé tenné, hogy az arra érdemes országok bizonyos feltételek teljesítése esetén ebben részesülhessenek.

Négy pontban foglaltuk össze a javaslatainkat, illetve négy alternatívát soroltunk fel. Az első alternatíva - amely azt jelezte, hogy igen gyorsan kellene az ERM-2 zónához csatlakozni -, úgy látszik, hogy a hazai pénzügyi világban meghallgatásra lelt és talált, hiszen másnap Simor András, a Nemzeti Bank elnöke egy konferencián azt mondta, hogy ennek a feltételei tulajdonképpen a közeljövőben már adottak lehetnek. Ezért arra kérem pénzügyminiszter urat, hogy a feltételek teljesítése érdekében - hiszen ez ötpárti egyetértés nélkül valószínűleg nem fog teljesülni, mert olyan költségvetési fegyelmet kell tanúsítania a kormánynak és az Országgyűlésnek, ami csak egyetértésen alapulhat - azonnal kezdjen el ötpárti egyeztetést, hogy hogyan tudjuk megteremteni az alapjait és a feltételeit annak, hogy az ERM-2 zónához a lehető leggyorsabban csatlakozzunk.

A másik javaslatunk tulajdonképpen azt hivatott bizonyítani, hogy még ebben az adott helyzetben is, ebben a szorult helyzetben is, ha akarja az Országgyűlés vagy akarja a kormány, akkor az adórendszeren belüli átcsoportosítással van mód és lehetőség a helyzet jobbítására. A javaslat lényege az, hogy a személyi jövedelemadó 18 százalékos sávhatárát 1 millió 700 ezer forintról toljuk fel 2,2 millió forintra, és az így kieső bevételeket az általános forgalmi adó 2 százalékos növelésével pótoljuk. A következő nap megrendezett OÉT-ülésen a felek egyetértettek ennek a javaslatnak a helyességében, és ők maguk is arra az álláspontra jutottak, hogy ez az egyetlen olyan megoldás, amivel a nettó jövedelempozíció javítható, a munkaadókat nem terheli semmiféle pluszteher, mégis elérünk egy olyan célt, hogy a bérbefagyasztások ellenére ne éljék meg jövedelemcsökkenésnek a következő esztendőt a munkavállalók.

(13.40)

Ez a javaslat az Országgyűlés asztalán fekszik. Én arra kérem képviselőtársaimat - miután a kormány ígéretet tett, hogy megfontolja ezt a javaslatot -, hogy támogassák, hiszen ezzel ebben a nehéz és szorult helyzetben tudunk olyan választ adni a kihívásokra, ami szerintem mindenki számára elfogadható, és ami a jelen helyzetet javítja.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai