Készült: 2024.09.21.08:56:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 88. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:05


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A közelmúltban valamennyi média széles körben foglalkozott azzal az esettel, amikor elsőfokú ítélethirdetés közben az elítéltek távoztak a Pesti Központi Kerületi Bíróságról. Az egyik elkövető öt év, a másik hét év fegyházbüntetést kapott kábítószerrel összefüggő súlyos bűncselekmények elkövetése miatt.

Az ítélethirdetés végén, tehát a rendelkező rész és a többórás indokolás ismertetése után a bíró ugyan elrendelte az elítéltek előzetes letartóztatását, ekkor azonban már egyik elítélt sem volt a bírósági épületben. Az eljáró bíró intézkedett arról, hogy a rendőrség jelen legyen a kényszerintézkedés végrehajtása céljából, amikor azonban beavatkozhattak volna, az elítéltek már eltávoztak a tárgyalóteremből. Az ügyben nyilatkozó szakértők részéről elhangzott, hogy a cselekmény nem minősül fogolyszökésnek sem, mivel fogolyszökést csak a hatóságok őrizetében lévő személy követhet el.

A tárca kiadott közleménye szerint kezdeményezik az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnál és az Ügyvédi Kamaránál, hogy a konkrét ügy történéseit mind a bírósági tevékenység, mind ügyvédetikai szempontból vizsgálják meg, és a tanulságokat levonva tegyenek javaslatokat, intézkedéseket annak érdekében, hogy az igazságszolgáltatás és a büntetések végrehajtása alól súlyos bűncselekményt elkövetők ne vonhassák ki magukat.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ezzel szemben én az alábbi kérdéseket szeretném feltenni önnek. Nem gondolja-e úgy, hogy ebben a kérdésben a tárcának jogalkotási feladata is lenne, mert hiszen a hatályos büntetőeljárási törvény alapján igaz az az elhangzott érvelés, hogy a bírónak csak az ítélethirdetés végén, tehát a rendelkező rész, az indokolás, majd a fellebbezések bejelentését követően van jogszabályi lehetősége a kényszerintézkedés - őrizetbe vétel vagy előzetes letartóztatás - elrendelésére? Nem gondolja-e úgy, hogy az esettel összefüggő büntető törvénykönyvi tényállást is felül kell majd vizsgálni?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MDF padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai