Készült: 2024.04.27.13:41:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy Andor (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY ANDOR (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. A csepeli szennyvíztisztító kapcsán szeretnék interpellálni. Képviselőtársaimnak mondom, hogy egy olyan beruházásról van szó, amely Közép-Kelet-Európa legnagyobb környezetvédelmi beruházása (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.), 62 milliárd forint. Ennek a pénznek a jelentős része egyébként európai uniós támogatásból jön. A budapestiek számára azért fontos ez a projekt, mert amennyiben megépül ez a szennyvíztisztító, akkor Budapest szennye végre nem úgy ömlik bele a Dunába, ahogy most is, megtisztítatlanul, hanem megtisztítva.

A kormányzatnak óriási a felelőssége ennek a beruházásnak a kapcsán három szempontból is. Az egyiket már említettem: ez az úgynevezett ökológiai szempont, hogy amennyiben Budapest szennyvizét megtisztítjuk, akkor a Budapesttől délre lévő települések nem kapják meg a Duna szennyét, és tisztított vizet kapnak. A másik jelentősége az, ami szintén a környezetvédelemmel függ össze, hogy még annak idején, a csatlakozási tárgyalások során Magyarország kötelezettséget vállalt arra, hogy egy bizonyos határideig csatornázza az ország egész területét. Amennyiben ez a tisztítómű megépül, akkor jelentős mértékben eleget tudunk tenni ennek a kötelezettségvállalásnak is. A harmadik szempont, ami miatt felelőssége van a kormányzatnak, az a következő: ha Közép-Kelet-Európa legnagyobb környezetvédelmi beruházását Magyarország sikeresen valósítja meg, ha hatékonyan használja fel a pénzeket, és főleg átlátható módon, tisztán költi el a pénzt, akkor Magyarországnak sikerül egy jó bizonyítványt kiállítani magunkról.

A helyzet azonban az, tisztelt képviselőtársaim, hogy az utolsó szempontban nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy kellene. Ezt a beruházást már a kezdetektől fogva körülöleli a szabálytalanságok gyanújának az árnyéka. 2007-ben a KEHI felhívta erre a kormány figyelmét is, néhány héttel ezelőtt pedig a sajtóból értesülhettünk róla, hogy az Európai Bizottság bírságot kíván kiszabni a magyar kormány számára, ráadásul 40 millió euró értékben, ami mai áron számítva több mint 10 milliárd forint. Óriási összegről van tehát szó. Ráadásul az én tudomásom szerint az európai számvevőszék is vizsgálódik, és felmerült az is, hogy az európai uniós támogatás nagy részét megvonnák Magyarországtól. Ezek nem jó hírek. Ezek aggodalommal töltenek el valamennyiünket, azért, mert ha az Európai Bizottság egy ekkora nagyságrendű bírságot szab ki, ott valaminek lennie kell. Ezért a következőket kérdezném:

Hogyan látja a kormány a csepeli szennyvíztisztító-beruházás helyzetét? Igaz-e, hogy az Európai Bizottság már a közbeszerzés lefolytatása előtt jelezte aggályát a közbeszerzési eljárással kapcsolatosan? Mit gondol az Európai Bizottság által szabálytalannak talált közbeszerzési eljárásról és a kiszabott bírságról az államtitkár úr?

Várom válaszát. Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai