Készült: 2024.04.27.12:43:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 50. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Pontosan összefoglalta annak az európai uniós reformnak a lényegét, amelynek a végeredménye az lett, hogy Európában 6 millió tonnával csökkent a cukor előállítása, és azt is említette a képviselő úr, hogy miután az első körben ez nem sikerült, hiszen a tagállamok döntő többsége, ahogy mi is, lényegesen kevesebb kvótáról mondtunk le, mint ahogy azt az Európai Unió várta, ezért egy elég intenzív ösztönzést vezetett be tavaly az Európai Unió, amellyel sajnos a mi termelőink jelentős részét is arra késztette, hogy hagyják abba ezt a tevékenységet. Akkor is figyelmeztettük a termelőket, hogy egy olyan ágazatról van szó, amelyben főleg a vetőmag és egyéb ügyek miatt, meg a gépek folyamatos tönkremenetele miatt nagyon nehéz a visszatérés, és hogyha ezzel élnek, akkor gyakorlatilag veszélyeztethetik Magyarországon egy nagyon régi, tradicionális ágazatnak a fennmaradását. Ennek ellenére nagyon vonzó volt az az ajánlat, ami többéves hasznot előre kifizetett a termelőknek, és ezért került arra sor, hogy végeredményként egy gyárunk maradt, a Kaposvári Cukorgyár, amelynek a kapacitása és a kvótája 105 ezer tonna.

Azt látni kell, hogy a környező országokban, Szlovéniában, Bulgáriában, Lettországban és távolabbi országokban, Írországban és Portugáliában teljesen megszűnt ez a tevékenység, és olyan tradicionális, nagy cukorrépa-termelők, mint Olaszország és Spanyolország is visszaadták a kvótájuk 60 százalékát. Tehát úgymond sikeres volt az Európai Uniónak ez az akciója, amire ráfejelt az a tény is az elmúlt évben, hogy lényegesen nagyobb haszonnal kecsegtetett a nyomott cukorrépaárak miatt, ha más növénytermelésben gondolkodtak. Egy dologban biztos vagyok: hogy ebben az évben már nem biztos, hogy így döntenének a cukorrépa-termelők, hiszen teljesen mások az árarányok. Hiszen mi már annak érdekében is, hogy legalább az az egy gyár megmaradjon, nagyon komoly lépéseket tettünk, és elmentünk addig a támogatási határig, amit nemzeti forrásokból kiegészítésként még folyósíthattunk. Úgyhogy várhatóan egy viszonylag elfogadható, olyan 42 euró környéki ár fog kialakulni vagy ár alakult ki Magyarországon. Ez több mint 5 euróval magasabb, mint például Csehországban, ahol szintén egy cukorgyár maradt, és ők ilyen alacsony áron is, tehát egy alacsonyabb árral is leszerződtek a gyáraikkal. Úgyhogy én azt gondolom, hogy a termelőink, akik ebben a rendszerben maradtak, jó döntést hoztak, és azt gondolom, ez a kapacitás mindenképpen fennmaradhat.

A helyzetet egy kicsit bonyolítja, hogy van a térségünkben két olyan ország, amely nagy cukorrépa-előállító: Horvátország és Szerbia, amelyekre nem vonatkoznak az európai uniós előírások, de azért a nyomott árak miatt náluk sem nagyon alakulhat ki magasabb ár. De még az sem kizárható, hogy olyanok, akik korábban cukorrépát termeltek, és most megkapták a kvótavisszaadás után, esetleg exportra termelnek cukorrépát.

Én tehát úgy gondolom, hogy azoknak a fejlesztéseknek is köszönhetően, amelyeket a költségtakarékosság miatt Kaposvár megvalósított - többek között egy nagyon komoly biogázüzemet hozott létre, ami azt jelenti, hogy az energiaköltségeit körülbelül a harmadára csökkentette -, hosszú távon versenyképes maradhat, tehát ennek a gyárnak a környezetében, ami nyilván fizikailag azért elég jól lehatárolható, biztonsággal megmaradhat a termelés. És azokban a térségekben, mint amilyen a képviselő úré is, ahol megszűnt ez a tevékenység, mindenképpen meg kell valósítanunk más típusú, olyan, félig mezőgazdaságra épülő, de ipari jellegű tevékenységet, ami az ottani termelőknek a továbbélését biztosíthatja, és a további lehetőségeket meghozhatja. Ezen dolgozunk, ki is adtuk ezzel kapcsolatban a rendeletet, tehát úgy gondolom, hogy a szerkezetátalakítási program jó úton halad. Nagyon remélem, hogy ennek a közeljövőben a képviselő úr térségében is meglesz az eredménye.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai