Készült: 2024.04.27.12:35:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 271. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ ZOLTÁN, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága megtárgyalta a kormány előterjesztésében tárgyalandó törvényjavaslatot.

Amint államtitkár úr erre a bevezetőjében utalt, itt voltaképpen a felsőoktatási törvénynek egy nagyon fontos, szimbolikus jelentőségű, de mégiscsak formális végrehajtásáról, illetőleg módosításáról van szó. Arról van szó, hogy három intézmény szuverén, és a felsőoktatási autonómia alapján meghozott döntését nem az Oktatási Hivatal, nem az Oktatási Minisztérium, hanem végső soron törvényi módosítással az Országgyűlés regisztrálja. Ebben a helyzetben sincs azonban az Országgyűlésnek érdemi mozgástere, gyakorlatilag nem teheti meg azt, hogy a szóban forgó intézmények szenátusának, vezető testületének szuverén döntését figyelmen kívül hagyva, az ő döntésükkel ellentétes döntést hozzon.

Nos, az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága megállapította, hogy a két esetben - amelyről az államtitkár úr is megemlékezett: a szegedi hittudományi egyetem, amely Gál Ferenc teológus professzor nevét kívánja felvenni, illetőleg a Szent István Egyetem és a Tessedik Sámuel Főiskola, amelyek szenátusai a két intézmény egyesítéséről döntöttek - a törvény megszabta formális kritériumok teljesültek. A működési engedélyt mindkét intézmény megkapta, a nyilvántartásba-vétel megtörtént, és az Országgyűlésnek nincs is más választása, de természetesen oka sincs arra, hogy megtagadja, hogy a felsőoktatási törvény mellékletében ezeket a változásokat keresztülvezesse.

Mindennek ellenére az a helyzet, hogy bár a bizottság a bizottság elnökét kérte fel az előadói tisztre, a döntés nem volt egyhangú. A javaslatot a kormánypárti képviselők támogatták, az SZDSZ képviselője is támogatta, a Fidesz képviselői ezzel szemben tartózkodtak a szavazástól; mégpedig arra való hivatkozással, hogy tudomásul szerint itt nem szuverén döntésről van szó, hanem olyan gazdasági kényszerhelyzetbe kergették a Tessedik Sámuel Főiskolát, amely kényszerhelyzetben jelentős mérvű adósságaitól másképp nem tud szabadulni az intézmény, mint ennek az egyesülésnek az elfogadásával.

(23.00)

A minisztérium jelen volt képviselője rámutatott arra, hogy ez a beállítás téves, az intézménynek egyetlen forint adóssága sincsen. A PPP-beruházás keretében létrejött infrastrukturális fejlesztéseket az állami támogatásokból gond nélkül finanszírozni lehet.

Ami a Tessedik Sámuel Főiskolát az egyesülésre késztette, az nem ez a helyzet volt, hanem megint csak, amint az államtitkár úr is megemlítette, az a felsőoktatásban élesedő verseny, amely a kisebb, kevesebb hallgatóval, netán kevésbé magas szintű, a bolognai folyamat keretében leírt kétszintű képzésben a mester szintű képzésre nem képes intézményeket arra ösztönzi, hogy nagyobb egyetemek keretébe beolvadva próbáljanak lábon maradni, ellenkező esetben ugyanis a felvételi szabályok változása miatt hallgató hiányában előbb-utóbb kénytelenek lennének becsukni a kapuikat.

Én úgy gondolom a magam részéről, hogy ez egy örvendetes változás, a felsőoktatás minőségének emelése irányába hat, ki fognak alakulni azok az együttműködések több főiskola és egy nagyobb egyetem között, amely az alapképzés, illetőleg a mesterképzés, netán a doktori képzés folytatását megosztják, és mindenképpen költséghatékonyabb és a felesleges párhuzamosságokat kiszűrő megoldásokat fog létrehozni.

Ennek megfelelően tehát az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága ezt a törvényjavaslatot az Országgyűlésnek elfogadásra ajánlja.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai