Készült: 2024.04.27.11:54:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 247. felszólalás
Felszólaló Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:45


Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm szépen elnök úrnak az ismételt lehetőséget. Röviden szeretnék most már nem bizottsági állásfoglalást ismertetve, hanem képviselőcsoportunk megbízása alapján állást foglalni a törvényjavaslatról.

Ahogy államtitkár úr expozéjában előadta, ez a javaslat két részből áll. Az egyik rész az uniós jogharmonizációs feladatkörrel van összhangban, és azt gondolom, hogy a mai világunkban az vitán felül áll, hogy ezt a törvénymódosítást a Magyar Köztársaság Országgyűlésének meg kell hozni, hiszen az unión belül valóban egy olyan kötelező feladat került megfogalmazásra, miszerint 2009. június 28-át követően Magyarország is csak olyan útlevelet bocsáthat ki, amely útlevél az úgynevezett másodikgenerációs csipkártyával vagy biometrikus adathordozóval rendelkezik. Ez valóban ujjlenyomatot tartalmaz, és én azt gondolom, hogy ha az Országgyűlés ezt a törvényt elfogadja, ennek a feltételeit meg fogja teremteni.

Szeretném én is aláhúzni, amit Avarkeszi Dezső államtitkár úr hangsúlyozott, hogy nagyon fontosnak tartjuk mi magunk is azokat a garanciális szabályokat, amelyek biztosítják, hogy semmifajta módon ezzel a rendszerrel ne lehessen visszaélni. Kiemelném azt, hogy magának az útlevélnek a készítése során például egyértelműen biztosított, hogy azok a biometrikus adathordozókba kerülő adatok, amelyek rögzítésre kerülnek, provizorikus jelleggel kerülnek rögzítésre, átmeneti adattárolásról van szó. Ez biztosítja azt, hogy amikor az útlevél elkészült és a kérelmező megkapta, utána ezek az adatok teljesen törlésre kerülnek, tehát semmifajta nyilvántartás, semmifajta olyan rendszer nem jön létre, amely bármilyen formában ezeknek az adatoknak a tartós tárolását tartalmazná.

Egy kérdés van, amiben szintén, azt gondolom, egyetértés van, mégpedig az, hogy a 14 év alatti magyar állampolgárok részére is biztosítsa a törvény vagy a jogszabály az útlevél mellett gyakorlatilag a személyazonosító igazolvány kiadását. Itt van egy olyan kérdéskör, amely azt gondolom, nem egy hosszú vitában, de talán még egy végiggondolás erejéig érdemes, hogy napirenden legyen, és ezzel foglalkozzunk. Az a fajta megközelítés, amely megközelítés szándékát értem és bizonyos szempontból azt gondolom, hogy valóban az állampolgár kiszolgálását biztosító jogszabályelemről van szó, miszerint az újszülött megkapná a személyazonosító igazolványt azokkal az egyéb igazolványokkal együtt, amelyek valóban fontosak.

Sajnos, ha akarjuk, ha nem, amikor egy újszülött megszületik, a magyar bürokráciával találkozik. És valóban: a tajkártyától kezdve, az adóazonosítón át az életkezdési támogatás kifizetéséig sok olyan dolog jelenik meg, amelyet, azt gondolom, minden jogállamban az újszülött állampolgárok valamilyen formában megkapnak.

A kérdés és bizonyos mértékig egy picit polemizáló fölvetés az, hogy valóban jó-e az a rendszer, ha a személyazonosító igazolványt minden újszülött állampolgár hivatalból kapja meg, vagy pedig végiggondolható egy olyan alternatíva, mely szerint ezt az igazolványt akkor és olyan formában kapja meg az újszülött, amikor és amilyen formában ezt a törvényes hozzátartozói igénylik. Hiszen lehet, hogy valamelyik gyermek vagy család esetében nem merül fel az, hogy külföldre szeretnének utazni.

Ennek a személyazonosító igazolványnak a kiadása akkor értelmes és akkor van gyakorlati haszna, ha azt külföldi utazáshoz használni kívánják. Úgy vélem, hogy ezt azért érdemes végiggondolni, mert tessenek azt is végiggondolni, hogy egy pár napos vagy esetleg pár hetes gyermek digitális fényképének elkészítése majd a jelenlegi szabályozás szerint 6 évig - mert a jelenlegi szabályozás szerint ez az igazolvány 6 évig érvényben van - milyen használati értéke van egy újszülöttről készített digitális fénykép alapján 5-6 éves korában, amikor már a fölismerhetőség is enyhén szólva kétséges.

Azt gondolom, hogy ez nem a lényegi része a benyújtott törvényjavaslatnak. Az első részében teljes a konszenzus. Szeretném azt is elmondani, hogy nagy gondot fordított a minisztérium a javaslat előkészítésére. Két alkalommal ötpárti egyeztetést is lebonyolított a minisztérium, és azt gondolom, hogy az alapkérdésekben tényleg teljes a konszenzus. Biztosítható az, hogy ennek a törvényjavaslatnak az elfogadása még a parlament jelenlegi ülésszaka alatt megtörténjen, hiszen ez azért lényeges, hogy igaz, hogy 2009. június 28-a az új okmányok kiadásának előírt időpontja, ennek technikai előkészületei, a felkészülés szükségessé teszi és feltételezi, hogy a jogszabály időben elkészüljön, és ne az utolsó pillanatban kerüljön a jogszabályi feltétel meghatározásra, hiszen az a felkészülés előkészületek és az okmányirodák munkája szempontjából, azt gondolom, nem lenne túl szerencsés.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ezen gondolatok jegyében a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja a törvény megtárgyalását és elfogadását ajánlja és a maga részéről ezt szavazatával biztosítja is.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  247  Következő    Ülésnap adatai