Készült: 2024.04.27.13:29:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

180. ülésnap (2008.11.24.), 20. felszólalás
Felszólaló Winkfein Csaba (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WINKFEIN CSABA, az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság 2008. október 28-ai ülésén tárgyalta a Pettkó András képviselő úr által benyújtott "Milyen tervei vannak a kormánynak a kábítószer-probléma eddigieknél hatékonyabb kezelésére?" című interpellációját, hiszen a tisztelt Országgyűlés az erre a kérdésre adott választ nem fogadta el.

A bizottsági ülésen Korózs Lajos államtitkár úr képviselte a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot, aki a korábban elhangzott választ kiegészítette.

Az államtitkár úr szakmai válaszában kitért a droghasználati szokásokra, az elterjedtségre. Azt mondta, hogy Magyarország érintettség ügyében az Európai Unió tagállamai között a lista végén szerepel. Kiemelte, hogy 2005 óta van egy folyamatos csökkenés a kipróbálók között, és hangsúlyozta, hogy ezt a trendet kellene megőrizni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Európában évente több mint 9 ezer ember hal meg kábítószer-használattal összefüggő közvetlen halálozás miatt. Magyarországon 2006-ban 25, 2007-ben 24 volt az illegális szer okozta haláleset.

A kábítószerügyi eseti bizottságban, amelynek Pettkó András az alelnöke, ezekkel a számokkal, tendenciákkal már találkoztunk többször is, és a következő eseti bizottsági ülésen is foglalkozni fogunk ezzel a kérdéssel. Sőt, tettük ezt a nyári eseményeket követően is a lehető leggyorsabban, egy rendkívüli ülés keretében. De más kérdésekkel is, például a költségvetési, pénzügyi helyzettel is kiemelten foglalkoztunk a kábítószerügyi eseti bizottságban is, és az ezzel kapcsolatos észrevételeinket le is írtuk éves jelentésünkben.

De nézzük a számokat! Azt lehet mondani, hogy 2000 óta körülbelül 1-1,2 milliárd forint szerepel erre a célra a kábítószerügyért felelős tárca költségvetésében. De kiemelném, amit államtitkár úr is kiemelt, hogy prevenciós programokra évente 600-700 millió forintot költött a tárca. Azt szeretném most elérni, hogy 2009-ben is 1 milliárd forint körüli összeg szerepeljen a drogprobléma kezelésével kapcsolatos fejezeti soron.

A bizottsági ülésen az hangzott el - az eseti bizottsággal összhangban -, hogy 2009-ben elsősorban a civil szervezetek programjait, működését biztosító pályázatokat szeretné a tárca támogatni. Tisztelt Képviselőtársaim! Fontos azonban, hogy ne csak ezt az egy fejezeti sort nézzük, hiszen más tárcák is foglalkoznak ezzel a kérdéssel. Ilyen például az oktatási, egészségügyi, igazságügyi tárca. Továbbá én is kiemelném, hogy az Új Magyarország fejlesztési terv keretében sikerült a soron lévő fejezeti pénzekhez mintegy 490 millió forint pályázati forrást hozzárendelni a hazai forráslehetőségekhez, így 2008-2009-ben, hiszen ez az összeg akkor használódik fel, jelentősen megnöveli a prevenciós programokra fordított összegeket. Ez szerintem is komoly eredmény, hiszen ebből leszünk képesek új programokat fejleszteni.

Végül pedig fontosnak tartom, és ezt hangsúlyoztam a bizottsági ülésen is, hogy a jelenlegi tapasztalataink alapján az új hazai drogstratégiát úgy készítsük el közösen, hogy meghatározzuk a fő prioritásokat, és ehhez kérünk szakmai és pénzügyi támogatást.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság a kiegészített válasz alapján 15 igennel, azaz az MSZP és az SZDSZ támogatásával és 11 nemmel az interpellációra adott szakmai választ elfogadta. Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy fogadja el az erről szóló bizottsági jelentést.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai