Készült: 2024.09.20.21:46:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

323. ülésnap (2013.11.12.),  11-14. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:03


Felszólalások:   5-10   11-14   15-18      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Jobbik képviselőcsoportjából Baráth Zsolt képviselő úr: "November 12-én, a szociális munka napján foglalkozik-e valaki a kormányban a szociális szférában dolgozók mentális állapotával, illetve megélhetésével?" címmel. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

BARÁTH ZSOLT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Minden év november 12-én azoknak az elesettekért, kirekesztettekért, támogatásra és segítségre szorulókért dolgozó szakembereknek mondunk köszönetet, akik felelősségteljesen, áldozatkészen és nagy szakmai alázattal végzik munkájukat.

A szociális munka egyidős az emberiséggel, hiszen minden közösség gondoskodik az elesettekről, szegényekről, betegekről. Míg sok évszázadon keresztül az egyházak látták el a karitatív munkákat, ma már jórészt az állam feladata a szociális ellátás biztosítása.

A közösség, a társadalom megbecsülésének jeleként ünneplik világszerte november 12-én a szociális munka napját. Hazánkban, ahol az emberek közel egyharmada küszködik olyan problémával, ami szociális kezelést, gondozást igényel, 16 éve köszöntik a szakterület dolgozóit.

Magyarországon az emberek közel egyharmada küszködik olyan problémával, ami valamilyen szociális kezelést, gondozást igényel. Szociális munkásnak lenni jóval több, mint munka; szolgálat ez a szó legnemesebb értelmében. Gyakorlói sajátos tudás birtokosai, akik a támogatást, segítséget igénylők részére a konkrét, azonnali, olykor nélkülözhetetlen segítségen túl konfliktuskezelő, válságmegoldási technikákat, módszereket is átadnak, hogy a mindennapi életben való boldogulást megkönnyítsék. A szegénység elleni küzdelemben gyakran emberfeletti munkát végeznek az utcai szociális munkások, a családsegítők, a hajléktalanszállók és más szociális intézmények munkatársai.

És most idéznék, államtitkár úr, egy levélből, amit néhány napja kaptam egy állampolgártól. "Tisztelt Országgyűlési Képviselő Úr! A szociális szférában dolgozók problémáinak megoldása érdekében szeretném az ön segítségét kérni mint szociális szakpolitikusnak, mert sajnos a 2013. évi szociális munka napja sem hozott változást életünkben. Kétségbeejtő, hogy a közalkalmazotti hierarchia egyébként is megalázó rendszerét még tovább rontja a méltánytalan bértábla. Elkeserítő és méltatlan, hogy a klienseknek, ellátottaknak gyakran magasabb a jövedelmük, mint a velük foglalkozó szakembereknek. A fluktuáció, a kiégés viszonylag magas a segítő szakmában, nagyon nagy szükség lenne az alap- és középfokú, illetve a felsőfokú és nem főiskolai végzettségű dolgozók szakmai, erkölcsi és anyagi megbecsülésére, hiszen ők alkotják a szociális szféra gerincét. Ezért kérem önt, ha politikusként tehet értük valamit, tegye meg." Hát, államtitkár úr, tolmácsoltam a levélíró sorait önnek.

Dátum szerint visszaidéznék néhány kérdést, ami tulajdonképpen ugyanarról szól, és a szociális bizottságban tettem föl Réthelyi, majd Balog miniszter uraknak.

2010. V. hó 28-án kérdeztem: "A nemzeti együttműködés programjának 63. oldaláról idézek egy mondatot, miniszter úr. Az ágazat bérezése alulmúlja még az egészségügyben dolgozókét is. A kérdésből mindjárt kiderül, hogy melyik ágazatról van szó. Terveznek-e béremelést a szociális szférában?"

2011. április 19-én szintén még Réthelyi miniszter úrnak tettem föl a kérdést: "Egy éve, hogy itt találkoztunk a miniszterjelölti meghallgatásán, amikor szintén tettem fel néhány kérdést, az egyikre azonban akkor sem kaptam semmilyen választ, konkrétan, hogy tervezik-e a szociális szférában dolgozók béremelését."

2012. április 19-én. A kérdés így szólt: "Mikor lesz a szociális szférában dolgozó, időnként igen nagy mentális terhelést elszenvedő nevelők, dolgozók bérkompenzációja?"

2012. V. hó 7-én kérdeztem: "A szociális szférában terveznek-e a következő két éven belül bérkompenzációt? Ez nagyon sok ezer, sőt tízezer dolgozót és ellátottat is érint."

Majd 2013. VI. hó 17-én kérdésem így szólt: "A szociális szférában, de beleértve az egészségügyi szolgáltatási rendszert is, lesz-e ebben a ciklusban bérkompenzáció vagy béremelés, tekintettel arra, hogy évek óta ez nagyon mostohagyereke a kormánynak, a mindenkori kormányoknak is mellesleg, tehát 2014-ig lesz-e bérkompenzáció a szociális szférában, vagy 2014-ben kampányfogásként fog ez érvényesülni?"

Tisztelt Államtitkár Úr! A Jobbik november 12-e, a szociális munka napja alkalmából ezúton is szeretné megköszönni a szociális ágazatban dolgozók áldásos tevékenységét, illetve felhívni a kormány figyelmét arra, hogy a bérrendezés, ígéreteik ellenére, még mindig egyre sürgetőbben várat magára. A Jobbik halaszthatatlannak tartja a szociális ágazatban dolgozók bérrendezését, támogatjuk és lehetőségeinkhez mérten elősegítjük követeléseiket, hiszen mind az ágazat dolgozói, mind a magyar társadalom egésze szempontjából tarthatatlan a szociális ágazat (Az elnök csenget.) és dolgozóinak évek óta tartó semmibevétele.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elhangzottakra a kormány részéről Soltész Miklós államtitkár úr válaszol. Parancsoljon, államtitkár úr!

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Összességében én köszönöm az ön hozzászólását, nagyrészt korrekt volt, még az a levél is, amit idézett, az is, amit ön elmondott akár a bérhelyzetről. Azt azért visszautasítom, hogy nem foglalkozik a szociális ágazatban... És hozzáteszem, ha már erről a területről beszél, akkor hadd tegyem hozzá, hogy gyermekvédelmi ágazatról is szó van itt, ott is dolgoznak szociális területen. Csak azért, hogy ha a Jobbik ennyire érzékeny ezért a területért, akkor szeretném, hogyha ön is a gyermekvédelmet is idesorolná a jövőben.

De mindezek mellett én nem akarom megkerülni a kérdését, már azért sem, mert valóban egy nagyon komoly helyzetről és kérdésről van szó.

Szeretném jelezni önnek, hogy 2010-ben az első feladatunk az volt, hogy általában a segélyezési, támogatási rendszert átalakítsuk, egyszerűen nemcsak azért, mert nagyon fontos volt, hogy a munkával szerzett jövedelem magasabb legyen, mint a segélyből, támogatásokból szerezhető jövedelem, hanem azért, mert fenntarthatatlan lett volna és volt már akkor a szociális rendszer. Az addigi időszak támogatási rendszerének nagy részét nem másból, mint hitelből, eladósodásból finanszírozta az ország.

Hozzáteszem azt is egyébként, hogy azok a törekvések, amelyek 2010-11-12-ben jellemezték az Európai Unió egyes tisztségviselőinek, illetve az IMF tisztségviselőinek a törekvéseit, teljes mértékben azt irányozták elő és azt célozták, hogy a szociális, gyermekvédelmi területen minél nagyobb területen kurtítsunk, minél nagyobb területen vonjunk meg támogatásokat vagy szüntessünk meg teljes mértékben támogatásokat. Ehhez képest én azt gondolom, hogy igenis az a küzdelem, amit ez az ország megtett, és itt nem a kormányról van szó, nemcsak a képviselőkről, akik a parlamentben támogatták az eddigi törekvéseinket, hanem mindazokról, akik a területen dolgoznak, és mindazokról, akik adó- és járulékbefizetőként egyébként a szociális, gyermekvédelmi területet fönntartják, hiszen nélkülük az egészre a támogatás nem lenne meg.

Hozzáteszem azt is, tisztelt képviselő úr, hogy részfeladatokat vagy részcélokat elértünk, ami nagyon fontos ennek a területnek a szolgálata érdekében, hiszen ha csak azt megnézzük, hogy közel 50 milliárd forintot fordítunk és fordítottunk ennek a területnek az infrastrukturális fejlesztésére, itt a bölcsődefejlesztéstől egészen a pszichiátriaisérült-otthonok, gyermekvédelmi otthonok, idősotthonok felújítására, illetve újak építésére szorítkozott és ezt szolgálta, én azt gondolom, hogy ez óriási nagy dolog. Nem volt az elmúlt évtizedekben ilyen felújítási program és nem volt ilyen kivitelezési program.

Tehát én azért ezt nem becsülném le, és ha korrekt a felszólalása valakinek vagy ismerete ezen a területen, ezt is érdemes azért hozzátenni.

Ugyanilyen fontos és részeredményt értünk el abban a tekintetben - nevelőszülői jogviszonyról önök is szavazhatnak a jövő héten, támogathatják -, hogy több mint ötezer, végül is szociális és gyermekvédelmi területen dolgozó nevelőszülő jobban fog járni, magasabb jövedelemmel fog rendelkezni, és biztosabb lesz a helyük.

Ugyanígy igaz ez a gyermekvédelem területén pedagógusként dolgozók szakmai elismertségét tekintve, hiszen ők is részesültek a pedagógusbér-emelésben.

Ugyanez igaz a jövő évi bölcsődei normatívaemelésre is. Az önkormányzatoknak lehetősége lesz, föl is kérem önt, hogy ott, ahol jobbikos polgármesterek vannak, biztassák őket, hogy ha bölcsődéket fönntartanak, akkor legyenek szívesek a béremelést végrehajtani ezen a területen. Nagyon örülnék, hogyha ön is vissza tudna jelezni, és meg is köszönném az ebben való közbenjárását.

Ugyanígy az ápolási díj jövő évben meg fog emelkedni, kiemelt ápolási díj lesz, ami nagyon fontos.

(9.30)

Azt gondolom, hogy minden szociális területen dolgozót, azért, mert sajnos valóban alacsonyabb a jövedelmük, érinteni fog és segíteni fogja őket a családi adókedvezménynek a kiterjesztése a járulékkedvezményre, mindenképp segíteni fogja ezt a területet.

Abban önnek teljesen igaza van, hogy a teljes ágazatot lefedő béremelés nem történt; dolgozunk rajta, de nem kampányszerűen. Azt is hozzáteszem, hogy azt nem fogjuk megtenni, hogy mindezt az ország eladósodása árán, azt nem fogjuk megtenni, hogy beígérnek egy 13. havi díjat vagy bért, és majd azt jóval később visszaveszik, aminek a következménye súlyos gondot okozott ebben az ágazatban.

Mindemellett pedig én is köszönöm a felszólalásának azt a részét, amelyben megtiszteli az ezen a területen dolgozóknak a munkáját. Én magam azt gondolom, hogy kellőképpen ismerem, elég sok intézményben járok, talán hetente 3-4 intézményben is, tehát tudom, hogy milyen nehéz az a munka, amit ezen a területen végeznek gondozók, ápolók, vezetők és igazgatók, és ezúton, az ön hozzászólásának segítségével én is köszönöm az ő munkájukat.

Köszönöm szépen a kérdését, felvetését. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-10   11-14   15-18      Ülésnap adatai