Készült: 2024.09.26.13:24:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

322. ülésnap (2013.11.11.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:14


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Ház! Most a KDNP frakcióvezetője, Harrach Péter képviselő úr következik: "Újabb családpolitikai intézkedés a gyed extra" címmel.

Parancsoljon, képviselő úr!

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt héten döntött a kormány a gyed extráról. Ennek lényegéről és hatásáról szeretnék néhány mondatot szólni, de ha megengedik, előtte a három és fél év családpolitikai intézkedéseiről.

Azt az intézményt kívánta védeni és erősíteni a kormány, amely biztonságot és védelmet ad gyermeknek és felnőttnek egyaránt. Az egyénnek és a társadalomnak szüksége van erre a közösségre. Ez a közösség pedig sajnos korunkban meglehetősen sérülékeny. Ez részben a fogyasztói környezetből adódik, hiszen általában a közösségeknek nem kedvez ez a környezet, mert a legjobb fogyasztó a magányos ember. Ha megnézzük a KSH adatait, azt látjuk, hogy nőtt az egyszemélyes háztartások száma. De ebben a sérülékenységben mint okot kereshetjük azt a téves és divatos ideológiát is, amely számára a különböző alternatív együttélések fontosabbak, mint a család.

Azok a családpolitikai intézkedések, amelyek három és fél év alatt történtek, választ adnak a különböző élethelyzetekre. Először általában a gyermeknevelés biztonságát kellett erősíteni, ezért vezettük be a családi, gyermekek után járó adókedvezményt, és ezért terjesztettük azt ki végül is a legszegényebb és nagy családot nevelő szülőkre.

Egy másik sajátos élethelyzet az, amikor a mama otthon kíván maradni a gyerekkel. Első intézkedésünk volt a családpolitikai kérdések között a gyes három évre való visszaállítása, a gyed összegének egyharmaddal történő emelése, illetve most a gyed extra bevezetése, ami azt jelenti, hogy a következő gyermeket bátrabban lehet vállalni, hiszen mindkét gyermek után kap gyedet vagy gyest a mama.

Egy egészen sajátos élethelyzet és talán a legnagyobb kihívás a családpolitika számára a munka és a család összeegyeztetése. Gondoljunk arra, hogy már piaci viszonyok között is kötelezővé tettük a szülő kérésére a gyermek hároméves koráig a részmunkaidős foglalkoztatást, a járulékmentességet a munka világába visszatérő anyáknak, növeltük a bölcsődei férőhelyek számát, a családi napközik számát és férőhelyét, de ismét csak egy jelentős változást hozott a gyed extra bevezetése. Ha az egy évnél idősebb gyermek szülei visszatérnek a munka világába, akkor a munkabér mellett a megnövekedett család költségeinek a fedezésére tovább kapja a gyedet vagy a gyest.

Természetesen érdemes megemlíteni egy mondat erejéig a családokon való segítésnek egy másik módját is, a nehéz helyzetbe került családoknak a devizahitelesek megmentését célzó intézkedést, illetve a rezsicsökkentést is.

Milyen hatása van a gyed extrának? Egyrészt növeli a gyermeknevelés biztonságát, mert a munka mellett is megkapja megnövekedett költségeinek a fedezetét. Másrészt könnyebben vállalják a következő gyermeket, hiszen nem egy, hanem két gyedet vagy gyest kap a szülő a két gyermek után. És ne hagyjuk ki a felsőoktatási intézményben tanuló fiatalokat sem, akik így gyermekvállalás esetén anyagi támogatást kapnak. A családtámogatás általában, így a gyed extra is az élet és a gyermek szeretetéről szól, és a jövő esélyének megteremtéséről.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: A kormány nevében Soltész Miklós államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Nagyon köszönöm, hogy ezt a témát nemcsak most, hanem az elmúlt három és fél évben, de a korábbi politika időszakában is idehozta a parlament elé, hiszen ha visszagondolunk arra a nyolc évre, amit egy szocialista-vadliberális társaság rombolt, tönkretett a családok tekintetében ebben az országban, ezt a rombolást nagyon nehéz helyrehozni.

(13.30)

És nagyon nehéz egyébként a fejekben is rendet tenni, és nagyon nehéz anyagilag is megváltoztatni azt a támogatási rendszert, ami szétrombolta az elmúlt időszakban mind a családok adókedvezményét, mind az otthonteremtést, és a gyes intézményéből is levont. Éppen ezért, amit ön fölsorolt, tisztelt frakcióvezető úr, mind a családi adókedvezmény újrabevezetése az egy- és kétgyermekes családoknál, illetve emelése a háromgyermekeseknél, mind a gyes három évre való visszaemelése, ami egyébként most a gyed extra szempontjából is jelentőséggel fog bírni, mind pedig az, amit ön is említett, és ez legalább ilyen fontos, de nem hangsúlyozzuk eléggé, a devizahitelesek megmentése, és hozzáteszem, a rezsiköltségek 2013. évi csökkentése mind-mind a családokat, mind-mind a gyermeket nevelőket segíti, pontosan azért, mert mindig is az volt a véleményünk, hogy a gyermeknevelés, a gyermekvállalás nem lehet szegénységi kockázat alapja.

És valóban, a jövő évben is olyan intézkedéseket tesz a kormány, aminek fedezetét már jelezte, az Országgyűlés előtt van a költségvetési törvényben. Az egyik a családi adókedvezmény kibővítése a járulékkedvezmény irányába, ami 260-270 ezer család életét segíti tovább, több mint 50 milliárd forint támogatással. Itt valóban azokat céloztuk meg, akik a legalacsonyabb jövedelmű családok, de munkából szerzik a jövedelmüket. És nagyon fontos, hogy ez irányba mozduljon el a társadalom, és ez irányba el is mozdult az elmúlt három és fél év során.

Itt jött az az előterjesztés, amit a kormány elfogadott a múlt héten, ez pedig a gyed extra intézménye. Mindenképpen nagyon fontos az a négy pont, ami a gyed extra területére vonatkozik, mert egyrészt segíti a már gyermekeket nevelőket, gondozókat, és segíti azokat a fiatalokat, akik családalapítás előtt állnak. Az egyik pont szerint a gyed és a gyes folyósítása mellett a gyermek egyéves korát követően korlátlanul mehet el dolgozni az édesanya, és továbbra is megkapja teljes ellátását. Ha nem állítottuk volna vissza, mondjuk, a gyest két évről három évre, akkor nyilván kevesebb lenne ez a támogatás, amit így a családok megkaptak volna.

A második nagyon fontos döntés, hogy újabb testvér születése esetén a korábbi ellátás folyósítása megmarad mindaddig, amíg jogosult a korábbi kisgyermek után az édesanya erre a támogatásra. Ez nagyon fontos, hiszen akár gyed, akár gyes, akár adott esetben még tgyás és gyed is folyósítható együtt, vagy pedig két gyes is folyósítható együtt. Ez mindenképpen a gyermekek neveléséhez ad segítséget.

A harmadik terület mindenképpen fontos a fiatalok számára, a diplomás-gyed. Ezen belül azt kell hangoztatni, és azt kell a támogatásban látni, hogy mindazoknak a fiataloknak, akik családot szeretnének alapítani akár az egyetem alatt, akár közvetlenül azt követően, nagyon fontos, hogy valamilyen biztosítási jogviszonyuk legyen. És attól függően, hogy milyen képzésben vesznek részt a fiatalok, a diplomás-gyed keretében kétféle támogatási összegben is részesülhetnek. Az egyik a minimálbérhez kapcsolódik, a másik pedig a garantált bérminimumhoz azzal, hogy emelkedik jövőre a minimálbér, nyilván ez a jogviszony is ilyen szempontból magasabb összeget fog biztosítani.

És a negyedik terület pedig a többgyermekes édesanyákat segíti. A munkahelyvédelmi akcióterv keretében eddig is támogattuk azokat az édesanyákat, akik visszajöttek a gyesről vagy a gyedről, munkába álltak, és a munkáltatóknak nem kellett megfizetni utánuk a szociális hozzájárulási adót két évig, egy évig pedig csak a felét. Most három- és többgyermekesek esetében három évre kibővítjük a teljes mentességet, a 4-5. évre pedig kibővítjük, hogy csak a felét kelljen befizetni a cégeknek.

Itt szeretnék egyébként köszönetet mondani képviselőtársaimnak is, kiemelve Révész Máriuszt és Rónaszékiné Keresztes Monikát, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőit és azokat a civil szervezeteket, akik mind-mind mellé álltak ennek a javaslatnak.

Köszönöm szépen a észrevételt. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai