Készült: 2024.04.26.08:36:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2012.12.11.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Valóban, az előző kormányzat időtartamából nincs az a választópolgár, aki ne tudna korrupciós ügyeket mondani, legyen szó Hagyó-ügyről, Zuschlag-ügyről, BKV-ügyről, Hunvald-ügyről, és még lehetne sorolni, hányféle olyan ügy volt, amelyek felderítése már az előző kormányzat idején - tehát a saját időszakukban is - rendőrségi vagy ügyészségi fázisba lépett.

(9.50)

Ugyanakkor, hála istennek, ebből a mostani, elmúlt bő kétéves kormányzati tevékenységből senki semmifajta ilyen büntetőügyről, elindult nyomozásokról, s még kevésbé tud bírósági eljárásokról beszámolni. Jól láthatóan tehát nemcsak a korrupciós Transparency International-listában javított Magyarország, de aki a hétköznapi híreket figyeli, az is jól láthatja, hogy az ilyesfajta korrupciós ügyek az előző kormány időszakában keletkeztek, és onnan folynak mind a mai napig. Nyilvánvalóan ezek a büntetőeljárások még - a büntetőeljárások természetéből fakadóan - lehet, hogy sok-sok évig folytatódnak, míg jogerős ítéletig jutunk.

A kormányzat az első volt az elmúlt húsz évben, amely egy kétéves és számon kérhető korrupciómegelőzési programot indított el. Nem olyat, amely tíz évre szól, húsz évre szól, nem olyat, amelyik majd a következő kormányzat idején jár le, hanem már a saját kormányzati ciklus alatt konkrét indikátorokkal bemutatta, hogy mik azok a vállalások, amelyeket a korrupció terén meg kíván tenni, és ezeknek egy részét már meg is tette a kormány, időarányosan jól halad a kétéves korrupciómegelőzési program végrehajtásában.

Ennek a komolyságát mutatja, hogy anyagi eszközöket is áldozott a kormányzat ennek a programnak és a korrupció megelőzésének a megerősítésére. 480 millió forintot fogadott el tavasszal, amit nyáron megtoldott, és 680 millió forint az a keret, amit erre a célra lehet fordítani. Az ügyészség és a bíróság azokra a különleges esetekre, amelyeket képviselő asszony is említett, az ügyészség 55 fős szakértői bázisára 1 milliárd forintot, a bírósági ügyek felgyorsítására 3 milliárd forintot kapott, hogy hamarabb kifussanak ezek az ügyek.

Ugyanakkor nagyon fontos volt a civil szervezetekkel való folyamatos egyeztetés, a program kidolgozása során is több civiltalálkozóra került sor a szakértői szervezetekkel, és folyamatos ez a párbeszéd. Most szombaton is civil szervezetekkel való egyeztetés lesz a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban, pont az átláthatóság érdekében.

Zöld könyv elfogadására fog hamarosan sor kerülni, amely tartalmazza azoknak a hivatásrendi etikai kódexeknek az alapját, amelyet az egyes magatartásokban tanácsként a kormánytisztviselőknek önmaguk, a saját kormány-tisztviselői karuk kíván adni. Ezek közérthető nyelven vannak fogalmazva, nem a jogszabályok száraz és elvont nyelvezetével, hanem mindenki számára könnyen érthető nyelvezettel, amelyben mind a kormánytisztviselők, mind pedig az ügyfelek, akik a kormánytisztviselőkhöz fordulnak, láthatják, hogy mit tehetnek és mit nem, az ajándékok elfogadásától kezdve a főnökökkel való kommunikációig, a koordináció a kollégákkal a munkavégzés folyamán, és nagyon sok más, forgóajtó-jelenségre és egyebekre való tanácsok, előírások szerepelnek ebben az etikai kódexben.

A büntető törvénykönyv szigorítását képviselő asszony is említette, hogy a befolyás vásárlása miként lett szigorúbban büntethető az új büntető törvénykönyvben. A kormányzati kormányanyagok, kormány-előterjesztések kiegészültek a korrupciós kockázatok vizsgálatával, ezeken a hatásvizsgálati lapokon nemcsak a pénzügyi, az európai uniós vagy a kormányprogramhoz való viszony, relevanciák szerepelnek, hanem az esetleg korrupciós kockázatok is feltüntetésre kerülnek, hogy a korrupció kiiktatása már a kormányzati döntésnél is fontos szempont legyen.

A kormányzat együttműködési megállapodást írt alá bő egy évvel ezelőtt az akkor még Legfelsőbb Bírósággal, Legfőbb Ügyészséggel és az Állami Számvevőszékkel. Ennek az egyéves együttműködésnek a kiértékelése pont múlt héten, szerdán délelőtt volt, ahol a felek megerősítették az együttműködésüket, és további lépéseket határoztak el, hiszen 13 szerv foglalkozik Magyarországon a korrupció megelőzésével, az ő munkájuk koordinálása az eredményesség egyik kulcsa.

A nyáron döntött a kormány: a Nemzeti alaptantervbe bekerült a korrupció megelőzése, a korrupció elutasításának már a közoktatásban való megjelenítése, hogy ez mindenki számára már az iskolai oktatásban is példa lehessen, miként kell a korrupciót megelőzni, de a Nemzeti Közszolgálati Egyetem idén szeptemberben mind integritásképzéseket fog indítani, mind pedig a köztisztviselői és kormány-tisztviselői vezetőképzésnek részévé válik a korrupciómegelőzési képzés.

Magyarország csatlakozott a nyílt kormányzás nemzetközi együttműködéshez, és egyik alapítója volt a bécsi korrupcióellenes akadémiának. A választási eljárási törvény, amelyet elfogadtunk, a pártfinanszírozás kérdésében, a különböző újsághirdetések listaárának nyilvánosságra hozatala révén fontos lépést tett a nyílt pártfinanszírozás érdekében. Megtiltottuk az off-shore cégeknek a pályázatokon való indulását, közpénzekben való részesedését. Ezek a programok, ezek az elemek mind azt mutatják, hogy míg az előző kormányzat uralni akarta a korrupciót, addig ez a kormány vissza akarja szorítani.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai