Készült: 2024.09.26.22:12:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2006.11.17.), 404. felszólalás
Felszólaló Zsigó Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:07


Felszólalások:  Előző  404  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ZSIGÓ RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Jó estét kívánok mindannyiuknak, akik itt vannak. Egy régi mondás szerint, tisztelt hölgyeim és uraim, ki mint vet, úgy arat. Ha a költségvetéssel kapcsolatban lenne kedvünk viccelni, akkor e mondást alapul véve nyugodtan elmondhatnánk, hogy a kormány rossz címet adott ennek a törvényjavaslatnak, mert ez nem költségvetés, hanem költségaratás: a jelenlegi kormány most aratja le az elmúlt években általa elkövetett hazugságok, trükközések, rossz döntések árát.

A baj csak az, tisztelt hölgyeim és uraim, hogy ezt az árat az emberekkel fizettetik meg, a kormány felelőtlensége miatt az emberek felelnek; azok az emberek, akik egyébként nem tehetnek arról, hogy a jelenlegi helyzet kialakult. Akik önkormányzatban dolgoznak, tudják, mit miért mondok: a magyar emberek a saját országukban önhibájukon kívül kerültek hátrányos helyzetbe. A gyermekek, a fiatalok, a családok, a nyugdíjasok nem tehetnek arról, hogy Gyurcsány Ferenc és kormánya - a saját bevallása szerint - állandóan hazudott, és évekig nem csináltak semmit, ezért tisztelettel kérem a kormánypárti képviselőket, hogy az elmúlt évek hazugságaiért vállalják ők a felelősséget, és ne az embereket büntessék emiatt.

Tisztelt Országgyűlés! A most tárgyalt törvényjavaslat az előttünk álló évekre ellehetetleníti a közoktatást. A kormány javaslata alapján iskolák, tanulócsoportok fognak megszűnni, tanítók, tanárok veszítik el az állásukat, települések maradhatnak iskola és pedagógus nélkül. Szeptembertől megszűnik több kiegészítő normatíva is - ilyen a kistelepülési támogatás és a bejárónormatíva -, ez drámai mértékben fogja érinteni a 3500 fő alatti településeket. Ezek a települések egyébként az elmúlt évek rossz kormányzati döntései miatt már most is nehéz helyzetben vannak, már most is csak nagy áldozatok árán tudják fenntartani az iskoláikat, a jövő évi finanszírozási változások miatt viszont képtelenek lesznek működtetni intézményeiket, ellátni az egyébként az önkormányzati törvényben kötelezően előírt feladatokat. Valószínűleg nem lesz más választásuk, mint jó esetben átadni iskoláikat a kistérségi társulásoknak.

Ez, tisztelt képviselőtársaim, az önkormányzatiság elvének megcsúfolása. A kisebb települések önkormányzatai aközött választhatnak majd, hogy bezárják az iskolát, vagy társulási formában működtetik tovább. Ennek a következménye beláthatatlan, és a folyamat valószínűleg visszafordíthatatlan lesz; ez már nem burkolt, hanem nyílt körzetesítés. De nemcsak az intézményfenntartó önkormányzatokat hozzák ezzel lehetetlen helyzetbe: a dráguló és rossz helyi és helyközi közlekedés miatt az iskolába való eljutás gondja, az utazási idő növekedése is a falusi gyerekeket és a szüleiket sújtja majd.

A kormány az egész közoktatási rendszer finanszírozását is elbizonytalanítja, a most tárgyalt javaslathoz kapcsolódóan ugyanis módosítják a közoktatási törvényt is. A közoktatási törvény 118. § (4) bekezdéséből törlik a következő mondatot: "A helyi önkormányzatok részére biztosított normatív hozzájárulások és egyéb támogatások együttes összegének az ellátottak létszámához és a költségekhez viszonyítva el kell érnie az előző évi normatív hozzájárulások és egyéb támogatások összegét." Ennek következményeként a kormány nem köteles fenntartani az oktatás finanszírozását még az előző évi szinten sem.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány már nem először próbálkozik azzal, hogy az alapfokú művészetoktatást ellehetetlenítse. Most egyebek mellett azt találták ki, hogy azon intézmények, amelyek 2007. szeptemberig nem szerzik meg a minősítést, csak az egyébként megállapítható normatív hozzájárulás 80 százalékát kaphatják meg; ez gyakorlatilag a megszűnésüket jelentené. Az sem zavarja az oktatási kormányzatot, hogy szeptemberig gyakorlatilag lehetetlen minden intézményt minősíteni, többek között azért, mert nincs rá elég idő, és mert nincs véglegesen kidolgozva, hogy a minősítést milyen szempontok alapján kell elvégezni. Nagyon remélem, hogy a szocialista képviselők bizottságban elhangzott azon ígérete, hogy ennek megváltoztatására támogatnak módosító javaslatokat, meg fog valósulni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összességében elmondható, hogy a jelenlegi kormány a következő években nagyon nehéz, szinte megoldhatatlan helyzetbe hozza a közoktatási rendszert. Az önkormányzatok, az iskolák sok esetben csak két rossz megoldás közül választhatnak majd.

(22.20)

A bizottsági ülésen az előterjesztő azt válaszolta egy kérdésre, hogy nincs utasítás a pedagóguselbocsátásokra. Ez igaz, utasítás valóban nincs, de kényszer, az igen, mert a csökkenő finanszírozás, a pedagógusok kötelező óraszámának emelése okán nem lesz más választás. A kormány tavasszal megígérte ezer iskola felújítását és 300 iskola teljes korszerűsítését. Most kiderült, hogy ez a szokásos hazugságok egyike volt. 2007-ben a szakmai fejlesztések, programok támogatása az oktatási fejezetben gyakorlatilag megszűnik. Új címzett és céltámogatások pedig nem indulnak. A kormány nem fejleszti, hanem tönkreteszi a közoktatást, és mindezt persze annak szellemében, hogy Gyurcsány Ferenc azt hazudta, hogy nem hazudik többet.

Tisztelt Országgyűlés! Ha az MSZP és az SZDSZ csak ennyire képes kormányzás címszó alatt, akkor tényleg legjobb lenne mindenkinek, ha nem csinálnának semmit, mert annak kevesebb lenne a kára.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  404  Következő    Ülésnap adatai