Készült: 2024.04.27.19:05:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2006.11.17.), 164. felszólalás
Felszólaló Pánczél Károly (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:17


Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Mielőtt a hozzászólásomat megkezdeném, hiszen a jövő évi költségvetés-tervezet oktatási, közoktatási számaihoz szeretnék hozzászólni, elöljáróban engedjék meg, hogy elmondjam: megdöbbenéssel hallgattuk Winkfein Csaba szocialista képviselő hozzászólását arról, hogy milyen jól is fognak járni a magyar családok a jövő évben. Ezt a magyar családok már megtapasztalhatták október elején, amikor a fizetési cédulájukat és a fizetésüket kézhez kaphatták, hiszen a járuléknövekedéssel mindenkinek több ezer forinttal kevesebb volt a nettó bére. És ahogy az előttem szóló képviselő asszony, Bernáth Ildikó beszélt már az ingyenes tankönyvellátásról, igen, nemes egyszerűséggel kihúzták a nagycsaládosokat, a három vagy több gyermeket nevelő családokat ebből a kedvezményből, és azokat is, ahol egyedülálló szülő neveli a gyerekeket. És hogy a mértéke ennek milyen? Innentől kezdve csak azok jogosultak ingyentankönyvre, akik rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülnek, ott pedig az egy főre jutó átlag 26 ezer forint körüli összeg, tehát korántsem nevezhető vagyonosnak az a réteg, amelytől ezt a juttatást elvették.

Hozzászólásomnak azt a címet is adhatnám, hogy megszűnő támogatások, befagyasztott bérek, 12 milliárdos megszorítás a közoktatásban, az alapfokú művészetoktatásban, a gyógypedagógiai oktatásban vagy éppen a tankönyvtámogatásban. Reform helyett megszorítások vannak.

A második Gyurcsány-kormány rendszeresen a reformok kormányának aposztrofálta önmagát, helyette elnevezhetjük a megszorítások kormányának. Kijelenthetjük, hogy a kormánykoalíció számára a reform azt jelenti: hogyan vegyünk el pénzt, hogyan vegyünk el pénzt az oktatástól, a gyerekektől. Persze tudjuk azt, hogy az ország csőd közeli állapotban van, ezért vélik szükségesnek és elkerülhetetlennek a megszorításokat az oktatás területén is. De miért van csődhelyzet? Az őszödi beszéd óta világosan tudjuk: mert nem csináltak éveken át semmit, megtévesztették az embereket, hamis adatokkal megtévesztették a köztársasági elnököt, az Európai Uniót; a megtévesztésnek, hazudozásnak, semmittevésnek, trükkök százainak pedig ára van, és az oktatás világa és annak minden szereplője fizeti majd most meg a hazugságoknak az árát.

A kormány számára minden, a közoktatásban lévő gyermek átlagosan 20 ezer forinttal ér kevesebbet 2007-ben, mint 2005-ben. A megszorítások az év utolsó harmadában jelentkeznek majd drámai mértékben, mert szeptemberig a hagyományos támogatási rendszerben, változatlan összegű normatív támogatást tartalmaz a törvény - ez egyébként azt jelenti, hogy lényegében 2004 óta, azaz három éve nem emelkedik a támogatások összege. Szeptembertől a normatívákat tekintve egy új számítási modell lép be: a teljesítménymutató után járó hozzájárulás, ami egy újabb bizonyítéka az átverésnek. Szó nincs csoportfinanszírozásról, szó nincs finanszírozási reformról; egy bonyolult képlet mögé bújtatott normatívacsökkentésről van szó, ami valójában továbbra is gyerekarányos finanszírozást jelent.

(14.00)

És ha ebbe a képletbe behelyettesítünk, azt az eredményt kapjuk, hogy 2007-től az 1. évfolyamos tanuló 145 700 forint támogatást kap, szemben az eddigi 204 ezerrel. Egy 5. évfolyamos tanuló normatívája 171 800 forint lesz az eddigi 212 ezerrel szemben; vagy egy 9. évfolyamos tanuló 219 ezer forint normatívát fog kapni jövőre, ami eddig 262 ezer forint volt. Összhatásában ez azt jelenti, hogy a fenntartók tömegesen szervezik majd át az iskolai csoportokat. Számítások szerint ez 5 ezer iskolai csoportot és 100 ezer tanulót érint. A kisebb települések iskolái nem tarthatók fenn ilyen támogatás mellett. Tekintve, hogy megszűnik a kistelepülési normatíva, a bejárónormatíva, így a jogi körzetesítés után a fizikai megvalósítás következik. Iskola majd csak ott lesz, ahol azokhoz minden körülmények között, akár az eladósodás árán is, ragaszkodnak a települések.

Tisztelt Ház! A gyógypedagógiai nevelés-oktatás normatívája 464 ezer forint volt, ennek az összege változatlan lesz 2007 első nyolc hónapjában. Ezt követően azonban ennek a körnek a normatívája 240 ezer forintra fog csökkenni, amihez persze még jön a teljesítménymutató szerinti összeg. A normatíva csökkenésével a kis létszámú csoportok indítása, elegendő gyógypedagógus foglalkoztatása lehetetlenné válik. Ez az eddigi egésznapos gyógypedagógiai ellátást biztosító intézményrendszert veszélyezteti. Sok helyen megszűnhet a vak, siket, értelmi fogyatékos gyermekek fejlesztése. Ez is rávilágít arra, hogy a kormányt vak fiskális szemlélet vezeti, szakmai hozzáértés nélkül, vagy az alkotmányos jogokat végképp áthúzó, antihumanista, diszkriminatív, közösségellenes szemléletet tett magáévá.

De nincs jobb helyzetben a művészetoktatás sem. A zeneművészeti oktatás normatívája évek óta változatlan, 105 ezer forint. Az egyéb művészeti ágak normatívája 59 ezer forintról 40 ezerre csökken le. Új szabályozás is életbe lép jövő szeptembertől. Tanulóként csak azt lehet figyelembe venni, akinek 5 tanórai foglalkozása van az eddigi 4 helyett. És ha az iskola nem felel meg bizonyos minősítési kritériumoknak, akkor csak a normatíva 80 százaléka jár a jövőben.

Felmerül a kérdés: hogyan fognak minősíteni 700 intézményt fél év alatt? És ha minősítenek is, alkotmányosan nem elfogadható, hogy egyazon képzésért, egyazon követelmény eléréséhez két tanulónak különböző normatíva jár.

A drasztikus finanszírozásváltozás mintegy 300 ezer gyereket és a szüleiket érinti, több ezer pedagógus álláshelyét, továbbá azokat a faluközösségeket veszélyezteti, amelyeknek ezek a tevékenységek jelentik a művészet egyetlen eleven forrását, például a néptáncoktatást.

Tisztelt Képviselőtársaim! Végezetül a bérhelyzetről. Gyurcsány Ferenc az Új Magyarország első száz lépés programban 25 százalékos béremelést ígért, illetve hogy az inflációkövetést biztosító bérmegállapodást kezdeményez majd az Országos Érdekegyeztető Tanácsban. Ha figyelembe vesszük, hogy mi történt tegnap az Országos Érdekegyeztető Tanácsban, akkor megállapíthatjuk, hogy Gyurcsány Ferenc akkor is és ismét hazudott.

Az átalakuló finanszírozás és az óraszámemelés mellett az állásukat megtartani tudó óvónők, tanítók, tanárok sem lesznek igazán elégedettek, hiszen a kormány jelenlegi béremelési ajánlata nulla százalék. Ez a legkedvezőbb esetben is 6-7 százalékos reálkereset-csökkenést eredményez. Ezzel folytatódik a szűk esztendők sora, hiszen a 2002-es béremelés hatása mára már elolvadt, a bérrendszer továbbra is differenciálatlan maradt, számos meghatározó oktatási-nevelési feladat ellátása érdemi ellentételezés nélkül történik a továbbiakban.

A miniszterelnök azt mondta még a nyáron, hogy nem kell félni, nem fog fájni. Sajnos fájni fog. Fájni fog, mert azok húzzák a rövidebbet, és azok szenvednek kárt, akik nem tehetnek a csődhelyzetről: a gyerekek, a művészeti iskolába járók, a fogyatékosok, az eddig tankönyvtámogatásban részesülő nagycsaládosok, a vidékiek és a városiak egyaránt - mindannyiuknak fájni fog. Ez a költségvetési törvénytervezet olyan károkozás, amely felbecsülhetetlen és visszafordíthatatlan hatásokat indít el.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai