Készült: 2024.04.26.08:47:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2000.04.14.), 164. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Fidesz-Magyar Polgári Párt és a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség nevében szólalok fel. A média feladata, hogy a hazai és nemzetközi érdemi eseményekről tárgyilagosan tájékoztassa a hallgatókat, akik ennek alapján szabadon megalkothatják véleményüket. Az események érdemi kiválogatásához tehetség és tudás, a tárgyilagossághoz igazságérzet, az utóbbihoz pedig tisztesség kell. Ezek magas emberi értékek, nagyon kevesen bírják, ezért szükséges, mert lényegében korunknak ez a nagy hatalma az ember gondolatvilágát éri el, és amennyiben befolyásolja, és amennyiben megfertőzi, sokkal nagyobb károkat okoz, mint a természeti csapások.

Különösen fontos ez Magyarországon, hazánkban, ahol a fasizmus és a kommunizmus eszmeirtásai, nem utolsósorban pedig az, hogy valóban benyúltak az ember gondolatvilágába, megformálták, csak azt lehetett mondani, amit a sajtó vagy a rádió; így egyéniségeket megfertőztek, jellemeket eltorzítottak.

Nagyra becsülöm azokat - a BBC állandó hallgatója, nézője vagyok -, ahol lehet, hogy elfogultság van, de igyekezet is a tárgyilagosságra. Enélkül különösen a közszolgálati hírszolgálat nem létezhet. Sajnos, a rendszerváltás után tíz évvel a demokrácia falaivá emelkedtek, de a Kossuth Krónikában még mindig ott vannak a kommunizmusnak azok a szellemi ciánozásai, amelyek tíz év után is átszivárognak és átcsöpögnek a jelenbe, és teljesen távol vannak a tárgyilagosságtól és az igazságérzettől.

 

(14.50)

 

Nem óhajtok sok példát mondani - mert telefonon állandó protestálója vagyok a krónikának -, csak egyet, hogy amikor a kormány igyekszik az úgynevezett párttulajdonokat rendezni, hogy valóban ne legyen senkinek sem aránytalanul sok, de kevés sem, akkor a Kossuth Krónika hírei úgy adják ezt elő, hogy a kormány a kétharmados többséget meg akarja változtatni egyszerű szótöbbségre. Mi megy át a köztudatba: hogy demokráciaellenes. De nem az, hogy hazánk történetében nem volt még olyan milliomos és harácsoló kapitalista, mint a Magyar Szocialista Párt, amelynek 360 vagy 380 ingatlana van tulajdonban vagy birtokban. Mert ha ez megy át, akkor a köztudat úgy véli, igen, ezt rendezni kell. De számos ilyen eset van, majdnem minden nap, amely valóban minden józan emberrel megállapíttatja, hogy a tárgyilagosság hiányzik, amely nélkül közszolgálati rádió vagy televízió nem működhet.

Úgy érzem, hogy ez a változtatás csak akkor lehet - ez egy közös érdek is, hogy ne legyen az elektronikus hírszolgálat a kormány szóvivője, de ne legyen az ellenzék támogatója sem. Legyen tárgyilagos! Az, hogy a forró drót létezik, azt jelenti, hogy a kormány bead egy javaslatot, de már fél óra múlva ott van az ellenzékből valaki, aki szinte felolvassa a bírálatát. Miért? Mert a Kossuth Krónika régi emberei - szerintem 70-80 százalékban még a szellemi ciánozás hívei vannak ott - értesítik az ellenzéket, felveszik a kagylót, és máris szinte megsemmisítik azt a tervet, amely még nagyon messze van a valóságtól. Úgy érzem, ez nem egy tárgyilagos hírszolgálat.

Nem utolsósorban reálisan fel kellene fogni, hogy mi a hír és mi a propaganda. A Kossuth Krónika akkor járna el helyesen, ha mielőtt a Magyar Szocialista Párt elnöke vagy vezetői megszólalnának, bemondaná, hogy reklám következik, és amikor elmondták, akkor bemondani: a reklám elhangzott. Mert reklámnak jó lehet - de nem politikai nyilatkozatnak! És ha ez a különbségtétel nincs meg az emberekben, akkor a vezetők nagyon-nagyon messze vannak attól, hogy tárgyilagosnak és tisztességesnek tudjuk a rádiót és a közszolgálatot!

A Szabad Demokraták Szövetségét nem érintem, mert ők nebáncsvirágok, és a Kossuth Krónika tíz év alatt nem bírálta őket annyit, mint amennyit egy hét alatt a kormányt bírálja, de ezt nem rovom fel, hiszen nagyon nehéz helyzetben vannak, és magamnak is felteszem a kérdést: mi lenne velük, ha még bírálnák is őket?

Igen tisztelt Országgyűlés! Én szeretném, ha abban mindnyájan egyetértenénk, hogy ez a nagyon fontos hírszolgálati szerv, amely nemcsak tájékoztat, nemcsak ismertet, de nevel is (Az elnök csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), valóban olyan emberekből álljon, akiknek a tárgyilagossága, tisztessége, tudása, tehetsége megvan.

Köszönöm. (Közbeszólás az MSZP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai