Készült: 2024.04.28.06:35:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (2018.10.01.),  263-264. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:   261-262   263-264   265-266      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Hegedűs Lorántné képviselő asszony, Jobbik-képviselőcsoport: „Nem adjuk a Postás Strandot!” címmel. Megadom a szót, képviselő asszony.

HEGEDŰS LORÁNTNÉ (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képvi-selőtársaim! (Az ellenzéki padsorok felé fordulva:) Engedjék meg, hogy így álljak, ne fordítsak senkinek hátat. Ha megengedi az elnök úr is, így talán kényelmesebb és méltóbb is.Egy olyan kérdésre szeretnék legelőször is válaszolni, különösen most, az önkormányzati választások közeledtével, hogy mi az értelme, mi a valódi tartalma az önkormányzatiságnak manapság. Azért, hogy minél egyszerűbb legyen a helyzetünk, magát az önkormányzati törvényt, egyébként a Fidesz által megalkotott önkormányzati törvényt fogom önöknek most ideidézni. Így szól pontosan az erre a kérdésre adott válasz a normaszöveg szerint: „A helyi önkormányzás a település választópolgárai közösségének joga, melynek során érvényre jut az állampolgári felelősségérzet, kibontakozik az alkotó együttműködés a helyi közösségen belül.”

Ez egy rendkívül szép és tartalmas mondat, de lássuk, hogyan is valósul ez meg a mindennapokban például Szentendrén, egy Fidesz által vezetett településen, a NER rendszerén belül hogyan értelmezik a saját törvényüket.

Történt az, hogy 2018. július 29-én egyébként egy nem különösebben előterjesztett indítvány került a képviselők elé, mégpedig arról, hogy az ottani Duna-part utolsó, még beépítetlen, egyébként helyi jelentőségű természetvédelmi területét, ami egy összefüggő Duna-parti sáv, az úgynevezett Postás Strandot most átalakítanák az előterjesztés szerint, méghozzá úgy, hogy jelentős részét be is építenék.

Mi fog itt történni egész pontosan? Kérem tisztelettel, egy CYEB Kft. nevű cég  egy mintegy 5 millió forintos törzstőkével rendelkező, meglepően jó fideszes kapcsolatokat ápoló gazdasági társaságról van szó  benyújtotta a fejlesztési elképzeléseit, és a jelenlegi besorolást, ami egyébként zöldfelületi besorolás, tehát beépítésre alig-alig ad lehetőséget, szeretnék ők megváltoztatni, méghozzá úgy, hogy jelentősen növelik a beépítési százalékot. Összességében a jelenlegi terepszinthez képest mintegy 15-17 méter magas irodaházat, pontosabban két nagy irodaházat építenének egymás mellé, gyakorlatilag a Duna-partra úgy, hogy jelentős részét a jelenlegi zöldterületnek is igénybe veszik. Számításuk szerint ez összesen 3842 négyzetméterrel csökkentené a Postás Strand területét.

A tervezési szerződés, a településrendezési szerződés pontosabban, amelyet a beruházóval kötne az önkormányzat, csak arról szól, hogy azt a módosítást, amit a helyi építési szabályzatban ezért át kell vezetni, kifizeti ez a beruházó cég. Arról egy szó sincsen, hogy egyébként, mondjuk, milliárdos vagyoni értékű jogot kap azáltal ez a beruházó ott, hogy az építési paramétereket ilyen jelentős módon megnövelik. Arról egy szó sincsen, hogy milyen infrastrukturális beruházások szükségeltetnek még, nyilván a közösség pénzéből.

De arról sincsen egy szó se, hogy egyébként nem is olyan régen, alig két évvel ezelőtt egy közösségi tervezésen keresztül már megvalósult itt egy beépítési elképzelés vagy egy rehabilitációs elképzés. Hívjuk inkább rehabilitációs elképzelésnek, hiszen itt irodaházakról meg nagyobb jelentőségű építményekről szó sincsen, sokkal inkább arról, hogy miként lehetne még inkább szebbé és jobbá tenni ezt a partszakaszt, és minél használhatóbbá a helyi, szentendrei lakosok számára, illetve bárkinek, aki oda kilátogat. Sajnálatos módon a fideszes többség gyakorlatilag azonnali hatállyal ezt elfogadta.

Az érdekessége az egész történetnek az, hogy tárgyalásos eljárást írtak ki a helyi építési szabályzat megvalósítására, magyarul: gyakorlatilag éppen az alkotó együttműködés lehetőségét vették el, amit az önkormányzati törvény is lehetőségként elénk tár, attól fosztották meg a helyi embereket.

Arra buzdítok mindenkit, különösen a szentendreieket (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy ne hagyják magukat, álljanak ki jogaikért, mert a helyi építési szabályzat mint rendelet még nem lett elfogadva, még joguk és lehetőségük, sőt kötelességük is beleszólni a jövőjükbe.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:   261-262   263-264   265-266      Ülésnap adatai