Készült: 2024.09.21.18:19:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2020.05.18.),  224-231. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája
Felszólalás ideje 11:06


Felszólalások:   214-223   224-231   232-238      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Kontrát Károly államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor. Most soron következik az egyes törvényeknek a polgárok biztonságát erősítő módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitája. A kormány-előterjesztés T/10309. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának ismertetésére kerül sor, ezért megadom a szót Vécsey László képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

VÉCSEY LÁSZLÓ, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. május 14-én tartott ülésén megtárgyalta az egyes törvényeknek a polgárok biztonságát erősítő módosításáról szóló T/10309. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 27 igen szavazattal, 3 nem ellenében és 3 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslat egy átfogó módosítási csomag, amely a polgárok biztonságának növelését a különböző szervezetek működési és együttműködési hatékonyságának növelésével, az egyes jogszabályok alkalmazása során felmerülő problémák kiküszöbölésével, az adatszolgáltatás és a személyi, illetve jogosultságigazolás elektronikus formáinak támogatásával, továbbá a kiberbiztonság, a menekültügy vagy a katasztrófavédelem területét érintő jövőbeli kihívásokra való felkészülést segítő módosításokkal igyekszik elérni.

Engedjék meg, hogy néhány jelentősebb javaslatot kiemeljek. Az elektronikus információbiztonsági szervezetrendszer racionalizálása a vonatkozó uniós irányelv hazai jogrendbe történő átültetésének felülvizsgálatával. Aztán az eltűnt személyek és ismeretlen holttestek, illetve az eltűnt személyek vér szerinti rokonai biometrikus adatainak kezelésére vonatkozó felhatalmazás megteremtése, ami az eltűnt személyekkel kapcsolatos ügyek gyorsabb felderítésére ad lehetőséget. Továbbá az úgynevezett eliminációs nyilvántartás létrehozása a vétlen nyomszennyezések kiszűrése érdekében. Aztán ilyen az arcképelemzési nyilvántartás forrásnyilvántartásainak bővítése, továbbá a menedékjogról szóló 2007. évi LXXX. törvény kiegészítése a zár alá vételre vonatkozó szabályokkal, a menedékkérők személyazonosságának hatékonyabb megállapítása érdekében.

Ilyen továbbá az egyes állami nyilvántartások racionalizálását célzó úgynevezett NAVASZ projekt megvalósítása érdekében szükséges jogszabályi változások bevezetése. Fontos például a vezetői engedély és a forgalmi engedély elektronikus kiadásának bevezetésével párhuzamosan a járművezetők azon kötelezettségének eltörlése, hogy az említett okmányokat maguknál tartsák. Továbbá a személyszállításban szolgáltatóazonosító bevezetése, ami a későbbiekben lehetővé teszi az utasok utazási jogosultságának e-személyi használatával történő ellenőrzését. És végül, de nem utolsósorban a kiberbiztonsági központ és kutatóintézet létrehozása, a kibertámadások kivédésére, illetve megállítására vonatkozó szabályok bevezetése.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat által előirányzott, a polgárok biztonságának növelését szolgáló módosítások támogatásra érdemesek, kérem, hogy a holnapi szavazáson ezt nyilvánítsák is ki támogató szavazataikkal. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, Vécsey képviselő úr. Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne most felszólalni. Kontrát Károly államtitkár úr!

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! A vita végén szeretnék hozzászólni.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Honvédelmi és rendészeti bizottság nem állított előadót. Most a képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincsen lehetőség. Megadom a szót Gurmai Zita képviselő asszonynak, Magyar Szocialista Párt.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! A törvényjavaslat címe: az egyes törvényeknek a polgárok biztonságát erősítő módosításáról. Valójában azonban a magyar állampolgárok még nagyobb kiszolgáltatottságának veszélyét hordozza magában. Számos, a törvényjavaslatban is megjelenő, a magyar emberek biztonságát szolgáló új eszköz biztosítása indokolt lenne. Különösen a kibervédelem területén jelentős előrelépésre van szükség. Ugyanakkor éppen a legkritikusabb szabályok teljesen elnagyoltak, és visszaélésszerű joggyakorlat kialakulásának veszélyét hordozzák magukban, lásd az internetes szolgáltatások akár 180 napos elérhetetlenné tételét mint példát szeretném elmondani. Így válnak a magyar emberek a biztonság ígéretével egyre kiszolgáltatottabb helyzetbe, az alkotmányos korlátokat magáról már rég ledobó Fidesz-kormányzattól.

A felhatalmazási törvény elfogadása és a rendeleti kormányzás nyilvánvalóan visszaélésszerű alkalmazása miatt  itt van a gödi példa  pedig ma már végképp semmi ok a bizalomra. A Fidesz bebizonyította, hogy veszélyhelyzetben a saját önző hatalmi érdekeit helyezi előtérbe, és ennek érdekében használja a különleges jogrend eszközeit is. Sajnálatos módon a frakciónk nem tudja támogatni, mivel nem fogadtak el egyetlen módosítót sem. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Gurmai Zita képviselő asszony. A fennmaradt időkeretekben jelentkező nem kíván hozzászólni, ezért megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Legelőször is szeretnék reagálni a Gurmai Zita képviselőtársam által elmondottakra, aki azt mondta, hogy visszaélésszerű joggyakorlat alakulhat ki ennek a törvényjavaslatnak az elfogadása során. Szeretném elmondani, hogy a törvényjavaslat benyújtása előtt hétpárti egyeztetést hívott össze Pintér Sándor belügyminiszter úr, ahol mód volt arra, hogy a képviselőcsoportok elmondják véleményüket, illetve kértük is, hogy ha vannak javaslataik, akkor tegyék meg. Az elsőkörös vita során is azt tapasztaltam, hogy a frakciók megértették ennek a törvényjavaslatnak a fontosságát, és ha nem is minden egyes részével, minden egyes törvénymódosítással értettek egyet, de az alapvető célokat, azt gondolom, hogy nem vonták kétségbe.Én arra kérek mindenkit, hogy támogassa, hiszen ez a magyar állampolgárok érdekében elfogadandó törvényjavaslat. Engedjék meg, hogy néhány, az összegző módosító javaslatban szereplő érdemi módosításról néhány szót mondjak.

Már a frakciókkal történő egyeztetésen is felvetődött annak igénye, hogy a megbízhatósági vizsgálat lehetőségét a törvényjavaslat egységesen terjessze ki az egészségügyi területen közbeszerzési eljárás lefolytatására jogosult mindkét szervre. Ezzel egyező tartalmú módosító javaslatot végül Kósa Lajos képviselő úr nyújtott be. A kormány támogatta azt, hogy az Állami Egészségügyi Ellátóközpont mellett a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő közbeszerzési eljárásokban közreműködő munkavállalói vonatkozásában is megteremtésre kerüljön a megbízhatósági vizsgálat lehetősége.

(17.50)

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Ez önmagában bizonyíték arra, hogy amit állított a túlhatalomról meg a jogelvek semmibevételéről, az teljesen megalapozatlan.

A minősített adat védelméről szóló törvényt érintő módosítás alapján a biztonsági vezetők és helyettes biztonsági vezetők adatait a Nemzeti Biztonsági Felügyelet tarthatja nyilván.

Ami a kiberügyekről, a kibervédelemről szólt, itt az első körös vitában is indulatos hozzászólások voltak. Mi is tudjuk azt, hogy ennek mekkora jelentősége van, és mi, a Belügyminisztérium, illetőleg a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy felkészült, megfelelő szakmai tudással rendelkező személyi állomány és megfelelő eszközökkel rendelkező szervezet tudja védeni a magyar emberek biztonságát.

További módosító indítványként került benyújtásra az Országgyűlési Őrség működését elősegítő javaslat is. Ezek tulajdonképpen koherenciát megteremtő módosítások. A módosítás a közjogi szervezetet szabályozó eszközben történő szabályozás lehetőségét az Országgyűlési Őrség parancsnokának belső szabályzata tárgykörébe utalja, másrészt a törvény belső koherenciájának megteremtése érdekében szükséges módosításokat tartalmazza. A törvényjavaslatot érintő további módosítások átvezetik a normaszövegen a szükségessé vált nyelvhelyességi, illetve jogtechnikai pontosításokat.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Én arra kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy fogadja el ezt a törvényjavaslatot, hiszen úgy, ahogy a címében szerepel, ez a polgárok biztonságát szolgálja és segíti elő. És én azt gondolom, hogy ha visszagondolunk az elmúlt tíz esztendőre, azt mondhatjuk, hogy ma a magyar emberek és Magyarország is nagyobb biztonságban van, mint tíz évvel ezelőtt. Ez a holnap szavazásra kerülő törvényjavaslat is a magyar emberek és Magyarország biztonságát szolgálja, ezért arra kérem önöket, hogy támogassák. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   214-223   224-231   232-238      Ülésnap adatai