Készült: 2024.04.26.11:37:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2020.02.17.), 44. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Amint azt önök is tudhatják, a kormány és a kormánypártok között egyetértés van abban, mi több, döntés is született arról, hogy nemzeti konzultáció indul, s minden olyan esetben érdemes feltenni azt a kérdést, hogy miért van erre szükség. Elsősorban azért van erre szükség, mert olyan új jelenségeket látunk, amelyek gyengítik a biztonságot, és nem mellékesen alapvetően sértik a magyar emberek többségének igazságérzetét. Amint arra ön is utalt, nagy hullámokat vert az elmúlt hónapokban a gyöngyöspatai per. Ez a település egy azok közül, ahol sokan nagyon sokat dolgoznak azért, hogy a leghátrányosabb helyzetű embereket fel lehessen zárkóztatni. És akkor jön egy külföldről pénzelt szervezet, és beperli az önkormányzatot. Az eredmény ismert: százmilliós bírság úgy, hogy ekkora összeg szabadon nem is áll rendelkezésre egy ilyen önkormányzat számláján arra, hogy erre a célra fordítsák.

A fő kérdés most az, hogy hogyan lehetne olyan megoldást találni, amelyik mindenki javát szolgálja, például hogyan lehetne készpénz helyett oktatási programban részesíteni azokat a roma fiatalokat, akiknek az utóbbi jelentene esélyt arra, hogy munkát találjanak, és kitörjenek a szegénységből. Szabó Timea képviselő asszony - az előbb még itt volt, most már nincs itt - hivatkozott arra, hogy hívott gyöngyöspatai vendégeket is. Most egy dolgot szerettem volna nekik mondani, ha itt lennének, hogy ez a kormány volt az, amely idején felére csökkent a munkanélküliség a romák körében, és ez az a kormány, amelyik ingyentankönyvet, ingyenétkezést biztosít mindenkinek, minden gyermeknek az országban azért, mert nem szeretnénk, ha előfordulna, ami korábban előfordult, hogy valaki azért nem tudja iskolába járatni a gyermekét, mert pénzügyileg erre nincsen lehetősége.

(14.40)

A konzultációs íven szerepel majd a börtönbiznisz is. Mint tudjuk, elítélt bűnözők már több mint 12 ezer pert indítottak a magyar állam ellen a rossz börtönkörülményekre hivatkozva. Ez önmagában is abszurd, de még inkább az, hogy csak eddig a magyar adófizetőknek ez 8,5 milliárd forintjába került. Azt is tudjuk, hogy a kiperelt összegeknek 60-70 százaléka ügyvédi számlákra kerül.

Arra is emlékezhetünk az elmúlt hónapokból, hogy olyan bevándorlók perelték be a magyar államot, akik a rossz körülményekre hivatkoztak a tranzitzónában. A végén itt is a magyar államnak, így az adófizetőknek kellett fizetni. Ez is egy olyan kérdés, amelyről ki szeretnénk kérni a magyar állampolgárok véleményét.

És hogy még egyet említsek: a győri gyermekgyilkosság kapcsán láthattuk, hogy erőszakos, elítélt bűnözők idő előtt szabadulva újabb erőszakos bűncselekményeket követhetnek el. Szerintünk fel kell számolni ezt a gyakorlatot, de vannak olyanok is, akik szerint a társadalomnak az a jó, ha a bűnözők minél kevesebbet vannak rács mögött.

Amely kérdéseket most itt említettem, ezek érzékeny és vitás kérdések, ezért is szeretnénk, ha minden állampolgár elmondaná a véleményét, mert egyáltalán nem mindegy, hogy a magyarok milyen irányt szabnak a jövőbeni politikának. A kormány kész cselekedni minden területen, de most előbb a meghallgatáson lesz a hangsúly.

Ha a konzultációt nézzük, akkor egy olyan eszközről van szó, amely korábban már bizonyított: öt olyan konzultáció van a hátunk mögött, amit legalább egymillióan kitöltöttek. (Arató Gergely: Hogyne!) És nagyon érdekes dolognak tartom azt (Arató Gergely: 22 millióan!), hogy miközben a baloldali pártok állandóan támadják a nemzeti konzultációt - hogyha jól látom, akkor most is elkezdték -, gyakorlatilag minden ellenzéki párt kezdeményezett az elmúlt években konzultációt. Az más kérdés, hogy sokkal csekélyebb érdeklődés mellett. Még az új fővárosi szmsz is magában foglalja a konzultáció indításának lehetőségét. Szóval, bárhogy is legyen, a szívük mélyén még az ellenzéki pártok is tudják, hogy ez egy demokráciát erősítő lehetőség.

Úgyhogy azt kérném tőlük, hogy ne a párbeszéd lehetőségét támadják, hanem foglaljanak állást ezekben a kérdésekben, a gyöngyöspatai helyzet kérdésében, a börtönbiznisz ügyében és a kártérítési perek ügyében. Azt szeretnénk kérni az ellenzéki pártoktól, hogy ne álljanak újra azoknak az oldalára, akik ezeket a balhékat eleinte külföldről kezdeményezték. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai