Készült: 2024.05.13.01:49:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

320. ülésnap (2013.11.04.), 68. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:09


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Jobbik a korábbiakban is üdvözölte a kormányzat rezsikiadásokat mérsékelni szándékozó kezdeményezéseit, ugyanakkor aggályosnak tartjuk azt, hogy ezek nem tudják kifejteni teljes körben hatásukat, hiszen azáltal, hogy a nagyszolgáltatók egy része profitérdekeltségeit veszélyeztetve érzi és látja, indokolatlanul kezdte vegzálni ügyfeleit. Hogy kiket vegzál indokolatlanul? Jellemzően a gyenge fizetőképességűnek nevezett csoportokat, tehát ártatlan magyar családokat, kiskeresetűeket és azokat a polgárokat, akik nem képesek ezen igazságtalan rendszerrel szemben megvédeni magukat.

A multicégek és leányaik ugyanis sokszor a kieső bevételt úgy próbálják behajtani, hogy indokolatlan mérőóra-manipulálásokkal vádolják a polgárokat, majd 540 ezer forintos kötbért vetnek ki rájuk. És a bizonyítási teher a bíróságon érdekes módon megfordul nagyon sok esetben. Akkor is megfordul, ha a magyar energiahivatal kimutatása szerint is több mint 50 százalékban a megvádolt ügyfélnek van igaza, de már neki kellene bizonyítani azt, hogy nem ő élt vissza a multiszolgáltató cég "szolgáltatásával", hanem ő az az ártatlan ember, aki megvádoltak. Mert mit csinál a multicég? Egyrészt elkezd alkudozni, azt mondja, hogy az 540 ezer forintos kötbér helyett fizess ki 200 ezret, fizess ki 300 ezret, és akkor elengedjük a többit. És a megfélemlített, vegzált, ártatlan polgár sokszor belemegy ebbe a játékba. Kényszerből megy bele, hiszen védelmet nem élvez.

Aztán következik a folyamat legundorítóbb része, amikor mint a halaskofák, adják-veszik végrehajtó cégek a tartozásokat. És rávilágíthatunk Magyarország egyik legnagyobb rákfenéjére, az önálló módon szakosodott, nagyon sokszor maffiamódszerekkel működő végrehajtói hálózatok túlkapásaira, amelyek túlzás nélkül olyan széles társadalmi rétegeket vegzálnak, rettentenek el, tartanak félelemben, hogy az már nemzetgazdasági szinten is érezteti hatását. Látható, hogy miközben a végrehajtók adják-veszik ezeket a tartozásokat, a túlkapásaikkal szemben nem áll senki. Egy hozzánk került esetben 27 ezer forintos, lejárt, be nem fizetett parkolási cédula miatt elárverezték a családi házat. És olyan ocsmány esettel is találkoztunk, amikor a tartozás 20 ezer forinttal többre szaporodott fel egy bank által, mint amennyi az idős ember nyugdíja. Hát nyitottak neki egy hitelkártyát egy hitelszámlával együtt, és a mínusz 20 ezer forintot elkezdték vezetni, hónapról hónapra kamatoztatni neki. Egy év alatt több mint félmilliós tartozása lett így ennek a polgárnak.

Hol van ilyenkor az állami felügyeleti rendszer, amely megvédené, és hol van az az átfogó koncepció, ami ezt az egész undorító maffiát végre leleplezi? Tisztelet a kivételnek, szükség van végrehajtásra önkényes lakásfoglalók, minősített bűncselekmények esetén. De adódik a kérdés, ki védi meg a magyar állampolgárokat azoktól a maffiózóktól, akik a jog álarca mögé bújva arra szakosodtak, és kizárólag abból élnek, hogy tízezrek életét tegyék tönkre Magyarországon. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai