Készült: 2024.09.20.12:29:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2005.11.08.), 281. felszólalás
Felszólaló Kocsis Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:00


Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOCSIS RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Várakozással vettem kezembe a kormány országgyűlési határozattervezetét, mely meghatározza az elkövetkező tíz évben követendő gazdaságpolitikai alapelveket. Jókedvem nem tartott soká, amikor az alig másfél oldalas anyag elolvasása után szembesültem azzal, hogy a kormányzat az elkövetkező tíz évben sem számol a turizmussal, még az említés szintjén sem. A kutatás-fejlesztés, az oktatás, a közlekedés, az ipari beszállító vállalkozások, a pénz- és tőkepiac mellett, úgy gondolom, hogy az idegenforgalmi ágazat is kiemelt figyelmet érdemel. Felhívom a tervezetet kidolgozó gazdasági miniszter és a tisztelt Ház figyelmét, hogy az idegenforgalom ma a becslések szerint az ország GDP-jének közel 10 százalékát termeli, mintegy 250 ezer embernek ad munkát, és az egyik olyan ágazatunk, mely devizatermelése alapján a külkereskedelmi mérleg egyensúlyát jelentős mértékben javítani tudja.

A WTO turisztikai világszervezet előrejelzései szerint a világturizmus gazdasági jelentősége az elkövetkező időszakban tovább emelkedik, és Közép-Kelet-Európa az idegenforgalmat tekintve az egyik legdinamikusabban fejlődő térség lesz. Jó lenne, ha a térség országai közül nem Magyarország turizmusa lenne az, melynek fejlődését éppen a saját kormánya gátolja.

2002 óta a turisztikai ágazat az MSZP-SZDSZ-koalíció regnálásának egyik legnagyobb vesztese. Az idegenforgalom irányítását négy év alatt ötször szervezték át, a felelősség és irányítás kérdése ma sem teljesen tisztázott. Az elmúlt időszakban folyamatosan nőttek az ágazat terhei, így például nőtt a szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás áfája, a belföldi utaztatók kauciókövetelményei s a többi. Csökkent a turisztikai célelőirányzat összege, csökkentek a turisztikai marketingre fordított források, csökkent a turisztikai rendezvények támogatása. A támogatások elmaradását, illetve drasztikus csökkenését nem ellenpontozták az európai uniós források, hiszen az ezekből élő beruházások nemhogy a megvalósulásig, de még a támogatási szerződések megkötéséig sem jutottak el. A kormányzat máig nem magyarázta meg azt sem, hogy a nemzeti fejlesztési tervből miért maradt ki az egészségturizmus fejlesztése, mely pedig világméretekben is versenyképes termékünk lehet.

Az Országgyűlés elé most benyújtott határozattervezet szól Írország és Finnország sikeres példájáról. Helyes, ez így rendben van, vegyünk példát másokról. De tudja-e, miniszter úr, illetve államtitkár úr, hogy Finnországban kiemelten kezelik az idegenforgalmat, Írországban pedig az ország csatlakozása után az első ír nemzeti fejlesztési terv egyik kiemelt ágazata lett a turizmus? Az ottani fejlesztéseknek köszönhetően öt év alatt több mint 80 százalékkal, 1,7 milliárd euróról 3,1 milliárd euróra nőtt a turizmusból származó bevétel. Javaslom, hogy a gazdasági miniszter - bár az egyik átszervezés következtében már nem tárcájához tartozik a turizmus - ismerkedjen meg ezzel az ágazattal is, ha másért nem, hát azért, mert az általa példaként említett országok ezt a gazdasági szektort is fontosnak tartották.

Kedves Képviselőtársaim! A kormány szeptember 28-ai ülésén elfogadta a nemzeti turizmus fejlesztési stratégiát, amelyről kormányhatározat is született. A határozattal a kormány egyetértett, a 2005-2013 közötti időszakban a turisztikai ágazat fejlesztésével. Elismerte a turizmus nemzetgazdaságban betöltött fontos szerepét, valamint jelentőségét a második nemzeti fejlesztési terv előkészítésében. Felkérte a minisztereket, hogy a turizmus súlyát figyelembe véve készítsék el fejlesztési terveiket.

Nem értem, hogy a kormányhatározat elfogadása után néhány nappal hogyan kerülhet elénk egy olyan gazdaságpolitikai anyag, amely a prioritások és kiemelt ágazatok között meg sem említi a turizmust. Hivatkozva a szeptember 28-án elfogadott kormányhatározatra, kérem, hogy az elkövetkezendő tíz évben követendő gazdaságpolitikai alapelvekről szóló anyag 1. pontjához kerüljön be a következő bekezdés: “a nemzetközi viszonylatban is versenyképes szolgáltatások, így az idegenforgalom fejlesztéseö.

Köszönöm a figyelmüket. Előre szeretném jelezni, hogy a határozati javaslattervezetben szereplő egyéb részletekhez később szeretnék hozzászólni. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai