Készült: 2024.09.19.02:44:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2012.04.11.), 214. felszólalás
Felszólaló Dr. Nyikos László (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  214  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYIKOS LÁSZLÓ (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A kiegyezés után, amikor az Osztrák-Magyar Monarchián belül a Magyar Országgyűlés adómegajánlási joga kibővült a zárszámadási joggal, és ezáltal az állam költségvetési joga teljes mértékben gyakorolhatóvá vált, szükségessé vált egy olyan speciális intézmény felállítása, amely ellenőrzi az állami költségvetés végrehajtását. Át kellett tekinteni többek között az államháztartást, az államadósság nagyságát, amihez olyan szakemberállományra volt szükség, amely rövid idő alatt el tudta végezni a kiadások, az elszámolások ellenőrzését, és össze tudta foglalni a pénzügyi helyzet legfőbb jellemzőit.

Első napirend utáni hozzászólásomban említettem, hogy az Országgyűlésnek a kormányok többfajta felelősséggel tartoznak. A számviteli és a jogi felelősség megállapítása volt az első számvevőszékünk fő feladata, és ezt a fő feladatot négy területen gyakorolta.

(19.10)

Először is az állam bevételeit és kiadásait ellenőrizte, az állam vagyonát, annak a gazdálkodását ellenőrizte, az államadósság kezelését és nem utolsósorban az állam számvitelének az ellenőrzését végezte.

Az első számvevőszékünk elnökét az Országgyűlés által jelölt három személy közül őfelsége által a miniszterelnök ellenjegyzése mellett nevezték ki élethossziglan. A főszámtanácsost és a számtanácsosokat ugyancsak a király nevezte ki a számvevőszék elnökének a javaslatára és a miniszterelnök előterjesztésére. A számvevőszéki elnök kinevezési joga csak a segéd- és a kezelő személyzetre terjedt ki. A számvevőszéknél vezették az állami főkönyvet a kettős könyvvitel szabályai szerint.

A minisztériumok a számviteli kimutatásaikat "egybeállítás és ellenőrzés végett" havonta megküldték az állami számvevőszéknek, amely az állam zárszámadását is összeállította, eltérően a múlt századi gyakorlattól, amikor a legtöbb országban a számvevőszékek már zárszámadást nem készítenek, hanem a kormányok készítik, a számvevőszék ellenőrzi. Egy kivétel van, az osztrák számvevőszék: a történelmi tradíciók folytán még mindig maga a számvevőszék készíti Ausztria zárszámadását.

A Pallas Nagy Lexikon első számvevőszékünket olyan intézményként határozta meg, "mely az összes állami háztartást, az állami jövedelmeket és kiadásokat, az államvagyon növekedését és csökkenését, az állam adósságait ellenőrzi". A szervezet "hivatása az állami össz számvitel ellenőrzése". Ennek jegyében "tartozik ellenőrizni a) vajon minden számadás a hatályban álló számviteli rendszer alapján vitetik-e; b) minden utalványozás a költségvetési törvény értelmében történik-e; c) az utalványozások megfelelnek-e a költségvetés fejezeteinek, címeinek, rovatainak". Ezeken kívül "ellenőrzése alá tartoznak az állami vagyon, az alapok és államsegélyben részesülő intézetek számadásai is; kiterjed továbbá az ellenőrzés a nyugdíjazási szabályok megtartására, az állandósított és függő magyar államadósságok ellenőrzésére. Feladata az államvagyon leltárának és mérlegének elkészítése, és a költségvetési törvény beosztásának megfelelően az éves zárszámadás egybeállítása." Első számvevőszékünk működésének kezdetén csupán 31 tagból állt. Az elnökön és az alelnökön kívül 3-3 számvevőszéki tanácsos, osztálytanácsos és titkár, valamint 20 számvizsgáló működött.

Tisztelt Országgyűlés! A számvevőszékek feladata a múlt század első felében változott az első nagy világválság után, amikor kimerültek az államháztartások, a jogi és a számviteli felelősség mellett szükségessé vált a kormányszervek gazdálkodási felelősségének megállapítása is. Ekkor fejlődött ki a teljesítményvizsgálat, amiről a következő alkalommal fogok beszélni.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  214  Következő    Ülésnap adatai