Készült: 2024.05.16.14:42:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2010.10.20.), 30. felszólalás
Felszólaló Czunyiné Dr. Bertalan Judit (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CZUNYINÉ DR. BERTALAN JUDIT, az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság az előttünk álló törvényjavaslatot szintén megtárgyalta, és a parlament számára általános vitára alkalmasnak találta, és kérjük is tisztelt képviselőtársainkat, hogy az imént már elhangzott súlyos érvek miatt a törvényjavaslatot támogassák.

A törvénymódosítás célját, ami itt az expozéban, illetve előttem elhangzott, nem kívánom ismételni, viszont a bizottságban elhangzott érvekből néhányat szeretnék figyelmükbe ajánlani. A törvénymódosítás céljából mindösszesen annyit, hogy ez a rendelkezés, illetve ez a módosítás a magán-nyugdíjpénztári befizetéseket átutalja a társadalombiztosítási nyugdíjalapba, így kvázi járulékként kezelve fedezetet teremt nemcsak a jelenlegi, hanem a jövőbeni kifizetésekre is.

Mint tudjuk, az elmúlt évek azt bizonyítják, hogy például 2008-ban a magánnyugdíjpénztárak 183 milliárdos mínusszal zártak, így a 19 magánnyugdíjpénztárnál lévő magánnyugdíjvagyon nem érte el azt a célt, amit korábban a hozamgaranciával a pénztárak vállaltak. Így azok, akiknek befizetéseik voltak, és nem kívánom az előttem szólókat ismételni, de mindenféleképpen a tagdíjakat kockáztatták, már az első kifizetéseknél mínusz 20 százalékot jelentettek azok számára, akik részesedtek a magán-nyugdíjpénztári kifizetésekből.

Elhangzott az is a bizottsági ülésen érvként, hogy a korábbi szocialista kormány azok számára, akik 2008. december 31-ig elérik az 52. életévüket, visszalépést biztosítottak. Ez a lehetőség akkor 102 ezer embert érintett, több mint 67 ezren éltek vele, és több mint 90 milliárdos bevételt jelentett a társadalombiztosítási alapba. Azt gondolom, hogy ennek a lehetőségnek a biztosítása, ami szintén elhangzott, garanciát jelent a befizetések korrekt és az állami alapban való kezelésének biztos hozamára.

Elhangzott érvként az is a mi oldalunkról, hogy ennek a rendelkezésnek vagy ennek a módosításnak a célja nem az, amit képviselőtársaink egyébként a bizottsági ülésen felhoztak, és többek között, mint ahogy ma ez már megtörtént, az adóreformmal összefüggésbe hozva megpróbálták összemosni ennek a módosításnak a lényegét. Csak ott dőlt meg ez az elmélet, hogy a tegnapi napon a szocialista képviselőtársaink részéről az is elhangzott, hogy nem csupán az adóreform általi esetleges hiányt akarja kezelni ezzel a kormány, hanem az is elhangzott, hogy már MOL-részvények vásárlására szeretnénk fordítani. Most akkor döntsük el, hogy mi a cél! De ha a bizottsági ülésen jelen lévő képviselőtársaim megerősítik, akkor ott elhangzott, hogy ez a bevétel a társadalombiztosítási alapot fogja növelni, nem pedig más bevételi forrásokat.

(10.10)

Így azt gondolom, hogy kellő garanciát nyújtanak azok a szabályok, amelyek valóban rövidek és lényegre törőek, és valóban azt a célt szolgálják, hogy a magán-nyugdíjpénztári tagdíjbefizetéseket ilyen módon, erre a határozott időre megvédve biztos fedezetet nyújtsunk a jelenlegi nyugdíjkifizetéseknek, illetve a jövőbeni befizetésekre is garanciát jelentenek.

Elhangzott érvként a bizottsági ülés többségi oldaláról, hogy nem engedhetjük meg, hogy a magánnyugdíjpénztárak kockára tegyék tagdíjbefizetéseket, oly módon, hogy a pénztárak kezelési költsége meghaladja az állami nyugdíjalap kezelési költségét. Nem engedhetjük meg, hogy kockáztassuk a befizetők a nyugdíjasok pénzét, nem engedhetjük meg, hogy a nyugdíjrendszer biztonságát ilyen módon veszélyeztessük, ezért kellettek ezek a sürgős intézkedések, többek között ennek a törvényjavaslatnak a megszületése.

Azt gondolom, fontos dolog arra is emlékeztetnem önöket, hogy voltak olyan szocialista képviselők, akik 2009-ben a Bajnai-féle válságkezelési csomaghoz záradékot írtak, vagy azzal látták el. Akkor az önök frakciójában, illetve a volt kormányoldali frakcióban is megfogalmazódott egyébként a magánnyugdíjpénztárak államosításának lehetősége mint válságkezelési módszer. Azt gondolom, hogy ez a javaslat nem erről szól, mégis ehhez hasonló kemény kritikákkal illetik. Azt gondolom, hogy amikor Szanyi Tibor képviselő úr ezt a Bajnai-záradékot aláírta, akkor ezzel a javaslattal némiképpen egyetértve a mai napon, illetve a szavazáskor ezt a javaslatot a szocialisták részéről támogatni tudja.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai