Készült: 2024.05.16.07:49:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2010.10.20.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Selmeczi Gabriella (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SELMECZI GABRIELLA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony, Államtitkár Urak, Képviselőtársaim! A nemzeti együttműködés kormánya gyors védelmi döntéseket hozott a nyugdíjak és a pénztártagok védelmében. Igen, a helyzet olyan, hogy lépni kell, és a jövőben is lépni kell majd, az államnak ugyanis kötelessége megvédeni állampolgárai vagyonát és nyugdíját. Gyorsan kell cselekedni, nehogy egy ilyen Lehman Brothers-helyzethez hasonló állapot alakuljon ki, vagyis hirtelen megcsappanjanak, eltűnjenek a befizetések, a nyugdíjforintok a gazdasági válság hatására. Meg kell védeni a most nyugdíjban lévőket, és meg kell védeni a magánnyugdíjpénztár-tagokat is, a magányugdíjpénztár-tagok vagyonát; azokét is, akik visszalépnek az állami rendszerbe, és azokét is, ott maradnak a magánnyugdíj-pénztárban. (Közbeszólások az MSZP soraiból.)

Az első lépés, hogy átirányítjuk (Közbeszólás az MSZP soraiból: Ellopjuk.) a havi 30 milliárd forintot a nyugdíjbiztosító pénztárhoz az állami rendszerbe. Az átirányítás, mint mondtam, védelmet jelent. Az átirányítás egyenlő a védelemmel. Kiket védünk tehát? Azokat is megvédjük, akik maradnak a magánnyugdíjpénztárban, mert jóváírjuk az ő forintjaikat, és azokat is megvédjük, akik majd visszajönnek az állami nyugdíjrendszerbe, és megvédjük ezt a havi 30 milliárd forintot, hiszen jó kezekbe kerül, az állam garanciát vállal rá, biztonságosan kezeli ezeket a milliárdokat.

A következő lépésnek kell lennie majd a kötelező jelleg megszüntetésének. Tisztelt Képviselőtársaim! (Dr. Varga László: Már csak három percig kell ilyen zavartan kibírnunk.) Az azért mégsem járja, hogy előírunk kötelezően valamit, azt, hogy a nyugdíjforintokat, a járulékforintokat fizessék be egy magánpénztárba, majd ott gyakorlatilag az történik ezekkel a forintokkal, amit a vagyonkezelők vagy a nyugdíjpénztárak menedzsmentjei akarnak, és ha esetleg olvadnak, fogynak ezek a forintok, akkor sem történik semmi, nincs semmi probléma. Ezért a kötelező jelleget a következő lépésben meg kell majd szüntetni, és az állampolgárok szabad döntésére kell azt bízni, a maguk józan belátására, hogy hogyan döntenek, mit fognak kezdeni majd ezekkel a járulékforintokkal, maradnak egy magánnyugdíjpénztárban, vagy visszajönnek az állami nyugdíjpénztárba.

Fontos feladatunk minél előbb ezt az egész átlépési rendszert szabályozni egy törvényben. Én remélem, hogy napok, hetek kérdése, hogy a Magyar Országgyűlés elé kerül a parlamentben ez a szabályozási törvény, és mindenki további részletes, megnyugtató válaszokat fog kapni arra, hogy hogyan fog ez majd történni.

Nagyon fontosnak érzem, pontosan az állampolgárok érdekében, hogy legyen egy vizsgálat a magánnyugdíjpénztárakkal szemben, a magánnyugdíjpénztárak működésével kapcsolatosan. Miért van erre szükség? (Közbeszólás az MSZP soraiból.) Nem vagyunk senki ellen, de azért azt lássuk be, hogy a magánnyugdíjpénztár-tagoknak, és egyébként a többi állampolgárnak is joga van tudni, hogy mi történt a befizetett forintokkal. Joguk van tudni az embereknek, hogy hova tűnt a tagok pénze, joguk van tudni, hogy miért ilyen magasak a működési költségek - erről majd még egypár szót hadd szóljak -, joguk van tudni, hogy mi okozta a nyugdíjpénztárak veszteségeit. És azt hiszem, hogy nagyon sokan kíváncsiak arra is, hogy milyen érdekek alapján akarta a Bajnai-kormány, az MSZP-kormány a vagyonkezelők kezére játszani ezt a pénzt, ami a magánnyugdíjpénztár-tagok tulajdona. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Most akkor mégsem a tőkéseké ez?)

Emlékeznek, a tavalyi év végén a parlament elé került egy olyan törvény, amely arról szólt, hogy a magánnyugdíjpénztárak vagyona kerüljön át immár majd részvénytársaság formájában a vagyonkezelők tulajdonába, és azok a pénztártagok, akik éveken keresztül fizetik be - kötelező jelleggel ráadásul, mert a törvény kötelezi őket - ezeket a forintokat a magánnyugdíjpénztárakba, azok veszítsék el a tulajdonukat, és legyen ez valamiféle homályos vagyonkezelő társaságoké. Sikerült ezt a törvényt megállítani, hiszen az Alkotmánybíróság visszadobta ezt a törvényt. Önök nyomták meg a gombot, tisztelt szocialista képviselőtársaim. (Kovács Tibor: És a Fidesz is megszavazta.) Itt érdekes lenne azt is megnézni, hogy vajon milyen magánérdekek mozogtak akörül, hogy a magánnyugdíjpénztár-tagok vagyonát átjátsszák ezeknek a vagyonkezelőknek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tehát elindult a nyugdíjak, nyugdíjasok és pénztártagok védelme. Kérem ebben az önök támogatását is (Az elnök a hozzászólási idő leteltét csengetéssel jelzi.), és a kormányt pedig biztatjuk ebben a munkájában. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai