Készült: 2024.09.20.16:21:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (2002.10.03.), 224. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (MSZP)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:28


Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Markáns szemléletkülönbség volt a mai vitában kormánypárti és ellenzéki képviselők között, sőt némi markáns szemléletkülönbséget véltem felfedezni ellenzéki képviselőtársaim korábbi és mai megnyilatkozásai között, tekintettel arra, hogy valóban példátlan egyeztetési folyamat előzte meg a törvényjavaslat benyújtását, hiszen számos szakértői és ellenzéki vélemény is eljutott hozzánk még abban a fázisban, amikor ezek az egyeztetések folytak. Az akkor megfogalmazott ellenzéki észrevételek elsősorban a törvényjavaslat akkori állapotának megfelelő merevségét, szigorúságát kifogásolták, és amennyire lehetett, a szakmai észrevételeket figyelembe vettük, a törvényjavaslat benyújtása már ezeket a kompromisszumokat tükrözi.

Itt viszont egy egészen más nézetrendszerrel találkoztunk. A benyújtott törvényjavaslatból szinte kivétel nélkül ellenzéki képviselőtársaink - hibásan egyébként - azt olvasták ki, hogy ez a törvényjavaslat, ha elfogadja az Országgyűlés, nem lesz másra alkalmas, mint az adó elkerülésére. Nos, ezen a ponton valóban markáns szemléletkülönbség volt kormánypárti és ellenzéki hozzászólások között, és a kormány nevében is azt tudom mondani, nekünk az az álláspontunk, az a szemléletmódunk, hogy nem tekintjük a vállalkozókat potenciális adócsalónak. Mi ebből indulunk ki. Főleg nem tekintjük potenciális adócsalóknak azokat a kisvállalkozókat, akik eddig önerejükből nem tudtak ötről a hatra jutni. Ez a törvényjavaslat, ha az Országgyűlés elfogadja, az ő életüket teszi egyszerűbbé, könnyebbé az adózás szempontjából, sok esetben mértékében pedig kedvezőbbé.

A vitában elhangzott néhány olyan téves számadat, hogy kinek éri meg az egyszerűsített vállalkozói adót választani. Nagyon alacsony költséghányadot fogalmaztak meg, néhányan kritikus hozzászólást megengedve maguknak. Valójában, ha az eddigi, nyilvánosságra hozott szakértői véleményeket, adó-tanácsadói véleményeket figyelembe vesszük, akkor nem 20-30 százalék, hanem 60-70 százalék az a költséghányad, ameddig érdemes a számítások szerint az egyszerűsített vállalkozói adót választani.

Én viszont továbbmegyek, hiszen nemcsak az adó mértékéről, hanem az adminisztráció, a könyvelés egyszerűsödéséről is szó van. Én úgy gondolom, hogy akiknek papíron nem feltétlenül éri meg az egyszerűsített vállalkozói adót választani, azok közül is sok vállalkozónak vonzó lesz az az egyszerűsített nyilvántartás, amely a törvényjavaslat elfogadása esetén az ő esetükben is lehetővé válik.

Összegezve tehát, remélem, hogy a későbbiekben a szakmai észrevételeket tudjuk hasznosítani. Minden ellenzéki képviselőtársamat kérem, ha őszintén aggódik, hogy a törvényjavaslatban sok a kiskapu, tegyen olyan módosító indítványokat, amelyekkel ezek a kiskapuk, vélt kiskapuk bezárhatók, anélkül, hogy az eredeti cél, a kisvállalkozók támogatása sérülne. Amennyiben ilyen javaslat érkezik hozzánk, mi ezt érdemben mérlegelni, adott esetben támogatni is fogjuk. Mindenkit erre kérek, és még egyszer kérem a tisztelt képviselőket, hogy a törvényjavaslatot támogassák.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai