Készült: 2024.05.06.06:51:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2011.12.12.),  180-183. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:35


Felszólalások:   176-179   180-183   184-187      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Farkas Gergely, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "Hajlandó-e a kormány lépéseket tenni a magyar nemzet egészségügyi mutatóinak javítása érdekében?" címmel. Farkas Gergely képviselő urat illeti a szó.

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország az öngyilkosságok számát tekintve sajnálatos módon világelső volt 1968 és '87 között. 1987-től egészen 2005-ig folyamatos csökkenés volt megfigyelhető, amely azonban 2006-ban stagnálásba, majd pedig napjainkig tartó emelkedésbe ment át. Hazánk ma, 2011-ben a második legnagyobb öngyilkossági rátával rendelkezik az Európai Unióban.

A nemzetidegen ámokfutás, az államháztartás egészségügyi alrendszerét többszörösen érő forráselvonások, a globális pénzügyi válság, a kulturálisan hanyatló társadalom, majd pedig a mindezek eredményeként létrejött kilátástalanság vezetett ehhez a szomorú tendenciához. Kiemelném, hogy a fiatalok felnőtté válásával arányosan nő az öngyilkosságok száma, ez jól jellemzi, hogy milyen jövőkép van ma egy magyar fiatal előtt.

Rengeteg tényező szerepet játszik az öngyilkosságban, ezek közül az egyik bizonyítottan a depressziós, öngyilkossági hajlammal rendelkezők ápolásának fontos eszköze, a pszichiátriai férőhelyek, a kórházi ágyak száma. Ha egy országban kevés ilyen férőhely van, kevesebb beteget tudnak kezelni, több lesz az öngyilkos. Úgy is mondhatnám, hogy a pszichiátriai ágyak számának jelentős csökkenése kéz a kézben jár az öngyilkosságok számának emelkedésével. Márpedig hazánkban komoly csökkenés volt a pszichiátriai ágyak számának tekintetében, a 2006-tól 2010-ig tartó időszakban 870 ilyen férőhely szűnt meg.

Érdekes összefüggés, hogy 2006-tól csökken az ágyak száma, és azóta nő az öngyilkosságoké. Önök ezen minimális módon javítani próbálnak azzal, hogy a megszűnt ágyak negyedét talán visszaállítják, de mindez édeskevés, hogy hatásos javulást tudjunk elérni ezen a területen.

Mindezek tükrében kérdezem, hogy az öngyilkosságok számának csökkentése érdekében hajlandó-e a kormány tenni a pszichiátriai férőhelyek számának növelése érdekében, és vissza kívánják-e állítani legalább azt a 870 hiányzó ágyat, amit korábban megszüntettek.

Várom válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. (Dr. Fónagy János dr. Puskás Tivadarral beszélget.) Kérem Fónagy képviselő urat, hogy tegyék lehetővé, hogy Halász János képviselő úr megadja a választ a kérdésre.

Öné a szó, államtitkár úr.

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Egyetértek a képviselő úrral abban, hogy az öngyilkosságok megelőzésében valóban szerepet játszik a pszichiátriai betegek korai kezelésbe vétele is.

Erre, valamint a mentális betegségek, köztük a depresszió egyre fokozódó népegészségügyi jelentőségére tekintettel a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium prioritásként kezeli a pszichiátriai ellátás átfogó fejlesztését.

(18.00)

Ahogyan azt a képviselő úr is jelezte, a 2006-2007-es átgondolatlan kormányzati lépések következtében, amelyek során az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet is megszüntetésre került, az aktív pszichiátriai ágyak száma 25 százalékkal csökkent, amit nem követett a rehabilitációs ágyak növekedése. A kormányzat ezért is elkötelezett az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet, vagyis az OPAI kialakítása mellett.

A jelenlegi szakmai koncepció értelmében az OPAI egy korszerű, szervezési, módszertani, oktatási és tudományos feladatokat is ellátó, a betegfolyamatokat követő és bizonyos speciális területeket kiemelt módon ellátni képes központ funkcióját töltené be. Az új intézet speciális járó- és fekvőbeteg egységei révén biztosítaná azokat az ellátásokat, amelyek a legmagasabb progresszivitási szintet teszik szükségessé, és jelenleg nem, vagy csak korlátozott mértékben biztosítottak az ellátórendszerben.

A Semmelweis-terv megvalósításáról szóló kormányhatározat értelmében az új országos pszichiátriai és addiktológiai intézet megvalósíthatósági tanulmányát a Nefmi 2011. december 31-éig készíti el.

Emellett az öngyilkosságok megelőzésében fontos szerepet játszik a gondozóintézetek megerősítése is. Ennek érdekében minisztériumunk 2011. november 1-jétől egy olyan új, teljes mértékben teljesítményalapú finanszírozást vezetett be, amely képes a lakosság közeli gondozási tevékenység sajátosságait jobban honorálni. Ezen túl a tárca több mint 13 milliárd forinttal támogatja majd hat régióban a pszichiátriai és az addiktológiai rehabilitáció fejlesztését.

Kérem, fogadja el válaszomat. Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   176-179   180-183   184-187      Ülésnap adatai