Készült: 2024.04.27.18:47:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2013.04.29.), 26. felszólalás
Felszólaló Tóth Csaba (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:02


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH CSABA (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A parlament 2012. szeptember 11-én szavazta meg a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvényt. A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. a múlt héten tette közzé a trafikpályázat nyerteseinek névsorát. Kiderült, hogy mintegy 5400 koncessziót ítéltek oda, azonban 1417 településen az első pályázati kiírás során nem volt jelentkező, itt senki sem gondolta úgy, hogy érdemes lenne nemzeti dohányboltot üzemeltetni.

Egy biztos: olyan jól sikerült a dohánypiac többször módosított újrafelosztása, hogy ezeken a településeken hónapokig nem lehet majd dohányterméket vásárolni. Itt legalább a törvény elérte a címében foglalt célját, a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorítását, sőt még ennél többet is, hiszen közel 1500 füstmentes település lesz az országban, hacsak be nem indul a háztáji dohánytermesztés a pálinkafőzés után.

(14.00)

Nem beszélve a várhatóan fölerősödő feketepiaci kereskedelemről, amely elleni harc is pluszforrásokat fog igényelni. És akkor még nem említettük a kistelepüléseken megszűnő kisboltokat, amelyek a kieső bevételük miatt fognak bezárni, így családok megélhetése, egzisztenciája kerül veszélybe.

A pórul járt trafikosoktól az ország szinte minden részéből érkezik a panasz. Panaszkodnak, hogy hiába a tapasztalatuk, a tudásuk, a piacismeretük és az évtizedek óta működő boltjuk, a pályázatokon mégsem nyertek. A kereskedők el vannak keseredve, hogy az eddigi munkájuk ennyit ér, a működő vállalkozások meg fognak szűnni, és az alkalmazottaik utcára kerülnek. A pályázatokat mások nyerték, sok esetben olyanok, akikről korábban soha nem is hallottak a környéken. Csak annak volt érdemes pályázni, aki mögött valamilyen nagyobb tőkeerős szereplő áll, dohány-nagykereskedő vagy kiskereskedelmi lánc, vagy esetleg jó politikai kapcsolattal rendelkezik.

Illúzió azt gondolni, hogy a jelenlegi kormány a családi vállalkozásoknak, a munkanélkülieknek vagy a megváltozott munkaképességűeknek a barátja, kivéve akkor, ha bizonyos családokról van szó. Elmondhatjuk, hogy megvalósult a dohánypiac újrafelosztása, és ez volt a kormányzat valódi célja. A jelenleg dohánytermékek árusításával foglalkozó, a pályázaton viszont nem nyert kisvállalkozásoknak már nem lesz szükségük az új pénztárgépekre, hanem inkább bezárják a boltot a kormány vállalkozóbarát döntése miatt. Így az ígért munkahelyteremtés helyett több tízezer munkahely szűnik meg és több ezer üzlet zár majd be.

Kíváncsian várjuk, hogy vajon hány megváltozott munkaképességűnek és tartósan munkanélkülinek volt olyan nagy szerencséje, hogy pályázata sikeres legyen. Gondoltak-e rájuk is a dohánypiac újrafelosztásakor, vagy csak a közeli barátokra és a rokonokra?

Mindezekre tekintettel kérdezem államtitkár urat, mit kíván tenni a kistelepüléseken nehéz helyzetbe kerülő kisboltok, munkahelyek megmentése érdekében. Mit kíván tenni a dohánypiac egyre növekvő feketekereskedelme ellen? S végül: mikor fogják érvényteleníteni a botrányos dohánypályázat eredményét?

Várom válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai