Készült: 2024.04.27.15:40:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2013.04.29.), 243. felszólalás
Felszólaló Dr. Sós Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:07


Felszólalások:  Előző  243  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÓS TAMÁS (MSZP): Elnök úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Szintén az Osztolykán Ágnes által beadott módosítókhoz szeretnék hozzászólni, és már a vitában eddig elhangzottakhoz is természetesen kapcsolódnék.

Úgy gondolom, nem véletlen, hogy két, illetve három ilyen módosítás került beadásra, de az első két módosítójához kapcsolódnék. Nem másról szól az első, hogy az 5. számú mellékletet el kellene hagyni, a második valóban - mint ahogy itt már az imént megfogalmazódott -, hogy számos paragrafust el kellene hagyni a módosítók közül. Úgy gondolom, ez nem véletlen. Nem véletlen, hisz kiderült az általános vitában és a részletes vita ezen szakaszában is, hogy alapvetően koncepcionálisan különbözik a vélemény, különböznek a véleményeink, és nem csupán itt, a ház falai között, hanem a nyilvánosság előtt, a sajtóban, illetve különböző fórumokon is számosan adtak hangot annak, hogy a felsőoktatásban milyen gondok, milyen problémák vannak.

Önöknél, úgy gondolom, a kiindulással, az alap megközelítéssel is probléma van. Két példát szeretnék mondani: ami a mostani előterjesztést illeti, gyakorlatilag itt az alaptörvény negyedik módosítása a röghöz kötést az eredetihez képest talán kicsit elegánsabban fogalmazza meg, de valójában mégiscsak erről beszélünk. Bár tudom, hogy az általános vita összefoglalójában is ezzel kapcsolatban volt észrevétel, hogy miért használjuk a röghöz kötést. Hát miről van szó, ha nem erről?

Ugye, az alaptörvény XI. cikkelye a következő (3) bekezdéssel egészül ki: a törvény a felsőfokú oktatásban való részesülés anyagi támogatását meghatározott időtartamú olyan foglalkoztatásban való részvételhez, illetve vállalkozási tevékenység gyakorlásához kötheti, amelyet a magyar jog szabályoz. Ugye, ez egy módosítás. Ami pedig a törvénynél szerepel, itt a kiindulás, ami már elhangzott, és magam is vitatom, hogy adminisztratív akadályokkal próbálják önök gyakorlatilag korlátozni a munkaerő mozgását, illetve az elvándorlását. Ezt a problémát tulajdonképpen adminisztratív eszközökkel nem lehet megoldani, csak megfelelő gazdaságpolitikai intézkedéssel, munkahelyteremtéssel lehet megoldani.

Úgy gondolom, hogy Osztolykán Ágnes módosításai ráirányítják a figyelmet arra is, hogy a javaslat alapproblémája, hogy a szabad mozgáshoz való jogot korlátozza, és ilyen értelemben tulajdonképpen európai uniós - én teszem már hozzá - irányelvekkel és tulajdonképpen az Alkotmánybíróság korábbi állásfoglalásaival is szembemegy, ami, úgy gondolom, hogy szintén gond, probléma ennél az előterjesztésnél.

Tulajdonképpen még annyit, hogy a nyilvántartással kapcsolatban is gondok vannak. Az 5. mellékletet nem véletlenül veti föl képviselőtársunk, hogy az 5. számú melléklet maradjon ki. Egy jelentős hatalmi apparátust kívánnak önök ezzel a nyilvántartási rendszerrel működtetni, 13 jogkör, feladat kerül ide hozzárendelésre, és tulajdonképpen én korábban is felvetettem az általános vitánál - nem kaptam megnyugtató választ -, hogy ezt hogyan lehet kezelni. A rendszer kijátszható lesz, drága lesz, és úgy gondolom, nem fogja elérni a célját. Túl széles körű az adatkezelési rendszer, nem kaptunk az eddigi vita során választ arra, hogy mennyibe fog kerülni ennek a működtetése. Lett volna alkalom, hogy ezt megnézzék, nem került sor erre; és azzal a problémával itt is szembe kellett találkoznunk, ami számos esetben fordul elő, hogy hiányoznak a végrehajtási jogszabályok, ezeket nem ismerjük.

Azt gondolom, megkerülhetetlen az a kérdés szintén, ami mondjuk, a sajtóban komoly vitát váltott ki, különböző kamarai fórumokon, de felsőoktatási fórumokon is, hogy önök vitatják, hogy a diplomaszerzés kérdésében tulajdonképpen ennek olyan ellentmondásait vetik föl, hogy használhatatlan diplomákról beszélnek. Ugyanakkor önök cáfolják, illetve a kamara, amely mondjuk, szoros szövetségben dolgozik mostanában önökkel, gyakorlatilag az ő kutatórendszerük, a Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet kimutatásai szerint cáfolják mindazokat a kiindulási pontokat, amelyeket önök mondanak. Tulajdonképpen az OECD, a KSH adataiból kijön, hogy igenis jó befektetés a diploma, sőt Magyarországon - ha az EU-s trendekkel hasonlítjuk össze - ez a 20 százalék egy alacsony arány. Ha megnézzük, számos országban ennek lényegesen nagyobb az aránya, és ráadásul az EU-s irányelvek is magasabb arányt mondanak, ezen túl diplomával jobban el tudnak helyezkedni az emberek. Ilyen értelemben irracionális mindaz, amit önök tesznek a felsőoktatás átalakítása során, ilyen értelemben úgy gondolom, ezek elfogadhatatlanok.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  243  Következő    Ülésnap adatai