Készült: 2024.09.23.01:17:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2009.12.08.), 18. felszólalás
Felszólaló László Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:31


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁSZLÓ TAMÁS, az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Két javaslatnak az együttes általános vitája folyik. Az egyik a polgári törvénykönyv hatálybalépésével kapcsolatban egyes szociális és munkaügyi tárgyú törvényeknek az elfogadása.

A mi szakértőink és képviselőink általános vitára azért is alkalmatlannak tartottuk a benyújtott javaslatot, mert az alapját képező új polgári törvénykönyvet sem tudtuk elfogadni. A bizottsági ülésen tartózkodtunk azért, mert ebben a javaslatcsomagban azért sok pozitív elem is van. Ezek közül talán a legfontosabb ez a bizonyos örökbefogadást követő gondozás jogintézmény, és egyáltalán az örökbefogadással kapcsolatos jogintézmények körüli új rendelkezések.

Többet beszélnék a támogatott döntéshozatal intézményéről. Itt rengeteg kérdést nem vizsgáltak, és azt gondoljuk, hogy éppen ezért ez egy aggályos dolog, és ezzel kapcsolatban is tartózkodtunk az általános vitára bocsátással kapcsolatosan. A magyarországi viszonyra történő adaptálás körülményeit, lehetőségeit, feltételeit, mindennek a forrásigényét nem vizsgálták. Számtalan kérdés merül fel ezzel a jogintézménnyel kapcsolatban: milyen már meglévő intézmény van ezzel kapcsolatban? Mi úgy látjuk, hogy van ilyen, ez a gondnokság intézménye.

Egy második ilyen kérdés, ami fölmerül, hogy hogyan lehet az érintettek jogainak a védelmét a magyar viszonyok közepette a legjobban védeni. Ezzel kapcsolatban sem láttunk semmilyen vizsgálatot. A harmadik: melyik megoldás fenntartható, illetve költségvetési szempontból melyik új kezdeményezés lehet időtálló? A negyedik kérdés, hogy melyik megoldás komplementer jellegű, azaz nem okoz párhuzamosságot. Itt az állami feladatok felülvizsgálatát is el kellett volna végezni. Az ötödik kérdés, hogy hogyan lehet megfelelően bevezetni a jogbiztonság elvének figyelembevételével a támogatott döntéshozatal intézményét.

Azt látjuk, hogy egy kockázatelemzés sem történt meg, amikor egy olyan intézményt akarnak bevezetni, amelynek sem a pénzügyi, költségvetési vonzatait nem tárták fel, a rendszer működtetésének formáiról történő egyeztetés nem történik meg. A szakmai feltételrendszerek megismerése hiányzik. A várható jogvédelem minőségi változásával kapcsolatos becslés sem történt meg.

Úgy látjuk, hogy nem biztos, hogy jó lenne a már meglévő gondnokok mellé egy újabb független szakember megjelenése, amikor a gondnokoknak kell főszabály szerint ismerni a gondnokoltak jogait és helyzetét. Nem látni, hogy a hatáskörök hogyan és milyen mértékben válnának el a két szereplőtől. Nem ismeretes, hogy a gondnokság intézményrendszere önmagában reformálhatatlan-e, illetve, hogy egy újszereplős jogintézmény mennyiben lesz hatékonyabb annál és így tovább.

Rengeteg kérdés merül fel a támogatott döntéshozatal intézményével kapcsolatban, mi éppen ezért ezzel kapcsolatban tartózkodtunk az általános vitára bocsátásnál.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai