Készült: 2024.09.19.15:03:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2001.05.30.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóródi Mária (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:42


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓRÓDI MÁRIA, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Országgyűlési Biztos Asszony! Képviselőtársaim! Az önkormányzati bizottság nagyon nagy érdeklődéssel és nagy figyelemmel hallgatta meg az országgyűlési biztos asszony beszámolóját, egyben sajnálatát is kifejezte azért, hogy az elmúlt években nem alakított ki szorosabb együttműködést egymással az önkormányzati bizottság és az országgyűlési biztos. A bizottság elismerte, hogy ez az együttműködési hiányosság valójában nem az országgyűlési biztosok hibájából, sokkal inkább munkaszervezési okokból, illetőleg talán abból is adódott, hogy az Országgyűlés bizottsága, az önkormányzati és rendészeti bizottság nem ismerte fel, milyen fontos azoknak az információknak a megismerése és munkájába való beépítése, amelyekkel az országgyűlési biztos rendelkezik.

Mára és ennek a beszámolónak az idejére már kialakult ez a felismerés, és mind a két fél kifejezte azt az igényét, hogy a jövőre nézve ezt az együttműködést sokkal szorosabbra kell fonni. Ez nem véletlen, hiszen a beszámoló szerint azok a panaszok, amelyek az országgyűlési biztoshoz érkeznek, 40 százalékban olyan területeket érintenek, amely területek az önkormányzati és rendészeti bizottság hatáskörébe tartoznak. Hiszen az embereket ezek a sérelmek leginkább a helyi eljárások során, a helyi önkormányzatok, illetve a helyi önkormányzatok mellett működő polgármesteri hivatalok, a helyi hatóságok ügyintézése során érik, másrészt nagyon sok panasz érkezik annak a szervnek a tevékenységére vonatkozóan, amely szerv szintén az önkormányzati és rendészeti bizottság felügyelete alá tartozik, azaz a rendőrség tevékenységére, ami szintén érthető, hiszen ezeken a területeken kerülnek az emberek olyan helyzetbe, amikor alkotmányos alapjogaik, emberi jogaik nagyon érzékenyen jelennek meg és sérülhetnek is.

Ezek a visszásságok, amelyeket e területeken az országgyűlési biztos jelentése tartalmazott, nagyon fontosak, és nemcsak azért, mert az eljárások során a kiküszöbölés megtörténhet, hanem azért is, mert nagyon fontos, hogy már a törvényalkotás menetében is figyelembe vegyük azokat a gyakorlati problémákat, azokat az alkotmányos visszásságokat és sérelmeket, amelyek megjelennek, és nagyon fontos ez abban az ellenőrzési feladatban is, amelyet a bizottságnak, a parlamenti bizottságoknak el kell látniuk.

Nagyon fontos információkat kaptunk az országgyűlési biztostól a jegyzői szerepzavarokról azokban az esetekben, amikor a jegyző tulajdonosként és hatóságként egyaránt eljár.

Nagyon fontos információkat kaptunk a hajlékhoz és szálláshoz való jog önkormányzati vonatkozásairól, és arról is, hogy milyen nehézségekbe ütköznek az önkormányzatok ennek az alkotmányos jognak a biztosítása során.

Fontos információkat kaptunk a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos panaszok vonatkozásában, és nagyon fontos volt az a tájékoztatás is, amelyet a rendőrség elhárító mechanizmusáról mondott el a biztos asszony.

Szóba került a bizottság ülésén, hogy az országgyűlési biztos tevékenységének köszönhetően időnként pozitív dolgok is megjelennek, mint például az a tény, hogy a múlt héten a Budapesti Rendőr-főkapitányság megalakította a Kaptár-csoportot, amely a lakásmaffia ellen veszi fel a küzdelmet, és azért azt el kell mondani, hogy erre a jelenségre először az országgyűlési biztos hívta fel a figyelmet.

Kértük az országgyűlési biztos asszonyt, hogy abban a nem hétköznapi történetben is alakítsa ki álláspontját, amely Bárdudvarnok vonatkozásában merült fel, azaz abban a kérdésben, hogy Magyarországon alkotmányos alapjog-e az, hogy egy településen az embereknek a közterülethez való joga ne sérüljön.

 

 

(11.10)

 

Úgy ítéljük meg, hogy azok a vizsgálatok és összegző jelentések, amelyeket az országgyűlési biztos tett le az Országgyűlés asztalára, szinte az egyes emberre lebontva mutatják meg, hogy milyen a politika, milyen a törvényhozás és milyen lehet a végrehajtás hatása.

Ez a szembesítés nem mindig kellemes. Gyakran ugyanis azzal áltatja magát a végrehajtás, a politika - a helyi és az országos egyaránt -, hogy a történelmi lépték, a feladat nagyságrendje és az érintett csoportok nagysága növeli a tévedés lehetőségét. Ezek a jelentések azonban, amelyeket megismertünk, helyenként szívbemarkoló élességgel mutatták meg, hogy még a legnagyobb jó szándék mellett is milyen sok sérelmet lehet okozni. Az ombudsmani munka éppen azt teszi lehetővé, hogy ezeket a sérelmeket előzetesen fel tudjuk ismerni.

Tisztelt Országgyűlés! Az önkormányzati bizottság minden megszólalója a legnagyobb tisztelet és elismerés hangján szólt az elmúlt időszak országgyűlési biztosi tevékenységéről. Köszönetét fejezte ki a munkáért, és 22 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett az anyagot általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai