Készült: 2024.05.16.05:07:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 164. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr. A foglalkoztatási bizottság január 23-án tárgyalta meg az országgyűlési határozati javaslatot, és ez a bizottság is egyhangúlag elfogadásra ajánlotta a parlamentnek. Ebben a bizottságban a tárca, illetve az előterjesztő képviselője bevezetőben röviden összefoglalta az országos fogyatékosügyi program születésének körülményeit, azokat az új szempontokat, amiket most én is fontosnak tartok felidézni, hiszen a fogyatékosügyi törvény '98-ban született, és az azóta eltelt hét év során számos olyan uniós irányelv, dokumentum született, amit nekünk a program alkotása során figyelembe kellett venni.

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

(15.10)

Felhívta a figyelmünket arra is, hogy ez a program az érintett érdek-képviseleti szervekkel, civil szervezetekkel, az Országos Fogyatékosügyi Tanáccsal történt konzultációsorozatban született meg.

Szólt arról is, hogy annyiban újszerű a program, hogy a korábbival ellentétben nem ágazatonként megy végig a területeken, hanem a fogyatékos embereket komplex egésznek tekintve, az ember szükségletéből vezeti le azokat a célokat, amiket megfogalmaz.

A nagyon rövid bevezető után, aminek során az öt fő fejezetet érintette az előterjesztő - akit itt látok ülni -, sor kerülhetett a kérdésekre, amelyek elsősorban foglalkoztatási és munkaügyi természetűek voltak a bizottság jellegéből következően. A munkába állással kapcsolatban, a fogyatékos emberek foglalkoztatási helyzetével kapcsolatosan fogalmazódtak meg kérdések, de ezen túlterjeszkedően szóba jött a felnőtt korú autisztikus fiatalok sorsa, hogy mi lesz velük az iskolából kikerülve, illetve a rehabilitáció fontossága.

Volt a bizottságban olyan képviselő, aki ezt a bizonyos intézkedési tervet sürgette, minthogy ez az intézkedési terv fogja majd a konkrét feladatokat határidőkre lebontva tartalmazni.

Az előterjesztő a válaszában ezekre a felmerülő kérdésekre kitért. Ezek közül fontosnak tartom kiemelni a finanszírozási kérdéseket, azt, hogy a már idézett main streaming - főáramba helyezés - olyan szemléletváltást kell, kellene hogy eredményezzen a pályázatok kiírása során, hogy bármilyen területen is kerüljön sor a pályázat kiírására, a forrásgazda azt az értékrendszert, azt az elvrendszert, amit ez a fogyatékosügyi program tartalmaz, végig szem előtt tartsa. Azt gondoljuk, hogy csak ezzel a technikával lenne megsokszorozható az az összeg, amit ezekre a feladatokra az ország fordítani képes lesz majd.

Szóba került a viszontválasz során az is, hogy a foglalkoztatás területén a rehabilitációs, információs centrumok gyakorlatilag már minden megyében kiépültek, de elhangzott az utalás arra az anomáliára is, hogy az érintett fogyatékosok - vakok, siketek, értelmi fogyatékosok, autisták - nem szívesen mennek be ezekbe a centrumokba, ők biztonságosabban érzik magukat szegregált körülmények között. Tehát utalás történt arra, hogy ilyen típusú problémákkal is meg kell küzdeni, miközben az integráció elvét komolyan véve, az integráció jegyében a társadalmi kirekesztés ellen lépéseket próbálunk tenni.

Tehát a foglalkoztatási bizottság egyhangúlag támogatta a javaslatot. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai