Készült: 2024.09.25.11:22:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2009.06.29.), 191. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a lehetőséget. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A köztársasági elnök úr megfontolásra adta vissza a törvényt, és arra kérte az Országgyűlést, a törvényt úgy fogadja el, hogy abból mellőzi a gyes jogosultsági idejének csökkentésére vonatkozó szabályt, és egyidejűleg megalkotja az anyák munkába visszatérését pozitívan ösztönző szabályokat.

Kutatások és felmérések is jól mutatják azt, hogy azokban az országokban jó a termékenységi mutató és a foglalkoztatási ráta, ahol az anyák gyermekükkel rövidebb ideig vannak otthon, és az állam különféle intézkedésekkel, napközbeni ellátások lehetőségének bővítésével, részmunkaidős munkavállalással pozitívan ösztönzi az anyákat a munkába állásra, illetve arra, hogy gyermekük érdekében dönthessenek.

A gyermeket vállaló nők munkaerőpiacra történő visszakerülésének, visszatérésének ösztönzése össztársadalmi érdek. Az Európai Unió országaiban jellemzően 3-24 hónapig vannak otthon az anyák kisgyermekükkel. A gyes folyósítási idejének maximalizálása nem rövid távú válságkezelő intézkedés, hanem hosszú távú szerkezeti átalakítás.

Minderre figyelemmel messzemenően egyetértünk a köztársasági elnök úr azon gondolatával, hogy ösztönző szabályokkal kell segíteni a gyermekes anyák visszatérését a munkaerőpiacra.

A megfontolásra visszaküldött törvény zárószavazásához három módosító javaslat érkezett. A kormány nem támogatja a 43. és 44. számon benyújtott javaslatokat, a bizottságokban sem kapták meg a támogatást. A tárca szakmailag támogatta a 42. számon benyújtott módosító javaslatot, amellyel a törvény egy új 56. §-sal egészülne ki. Ezt a módosító javaslatot mind a négy bizottság támogatta.

Elmondtuk a bizottsági üléseken azt is, hogy a "Legyen jobb a gyermekeknek" nemzeti stratégia és a hozzá kapcsolódó hároméves cselekvési tervet meghatározó kormányhatározat kiemelt területként kezeli a gyermekek napközbeni ellátását, illetve a férőhelybővítést, valamint a nők munkaerőpiacra történő visszasegítését. A kormány ezért vállalni tudja, hogy az ezekkel kapcsolatos jogszabályokat, illetve törvénymódosításokat az Országgyűlés őszi ülésszakára előkészíti és benyújtja.

(17.10)

Az anyák munkába való visszatérését az alábbi ösztönző szabályok, intézkedések segítik. Az alábbi lépésekkel 2012-ig becsléseink szerint 15-16 ezer új férőhelyet hozunk létre. Az európai uniós források felhasználásával mintegy 13 milliárd forint kerül elkülönítésre európai uniós forrásokból a regionális operatív programokhoz, és ez lehetővé teszi további férőhelyek biztosítását. A már megkezdett beruházások révén 7,6 milliárd forintból mintegy 1700 új bölcsődei férőhely, a már elbírált integrált óvoda-bölcsődei pályázatoknál további férőhely létrehozására kaptak támogatást a pályázók.

A mintegy 22 milliárdos iskola-óvoda pályázati keretből becsléseink szerint ezer olyan integrált óvodai-bölcsődei férőhely lesz, amely lehetőséget ad a két év feletti gyermekek napközbeni felügyeletének biztosítására. A családi napköziknél, népszerű nevén a csanáknál módosítunk a szabályozáson, amely egyszerűbbé teszi ezek működtetését és finanszírozását. A módosításokat 2009. június 30-áig elkészítjük, és 2009. szeptember 1-jétől hatályba is léphet. Ezenkívül 2010-től emeljük a normatívát a jelenlegi 246 ezer forint/gyerek/évről körülbelül 300 ezer forint/gyerek/évre, amellyel nagyobb érdekeltséget teremtünk új csanák (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) létrehozására. Ezen intézkedések hatására 2012-ig a most meglévő 1500 férőhelyet további ezer férőhellyel tudjuk bővíteni.

Létrehozzuk a családi gyermekfelügyeletet, amelyet olyan nagykorú, cselekvőképes, büntetlen előéletű személy üzemeltethet, aki egészségügyi állapota és körülményei alapján alkalmas a gyermekfelügyeletre. A tevékenység működési engedélyhez kötött, amelyet a jegyző ad ki a védőnő előzetes javaslata alapján. Maximálisan három gyerek vállalható, akik már betöltötték a kétéves kort, de még nem kötelező óvodába járniuk. A családi gyermekfelügyeletet 2010. január 1-jétől lehet létrehozni, addig módosítjuk a gyermekvédelmi törvényt, illetve a hozzá kapcsolódó kormányrendeleteket. Ezzel az intézkedéssel 2002-ig további ezer férőhelyet tudunk létrehozni.

Az anyák részmunkaidős foglalkoztatása területén az alábbi intézkedéseket tervezzük. A közszférában lehetőséget biztosítunk arra, hogy a gyed, illetve a gyes után munkahelyükre visszatérők - amennyiben igénylik - egy éven keresztül részmunkaidőben dolgozhassanak. A munkahelyükre visszatérők részmunkaidős foglalkoztatását a versenyszférában munkaerő-piaci programokkal kívánjuk támogatni.

A harmadik intézkedésünk: 2010. január 1-jétől megszüntetjük az ehót, amely pénzügyi ellenösztönzője volt a részmunkaidős foglalkoztatásnak.

Azt gondolom, a köztársasági elnök úr minden felvetését és igényét kielégítettük ezekkel az intézkedésekkel.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai