Készült: 2024.09.19.02:53:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2013.04.29.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:49


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! (Zaj. - Az elnök csenget.) Tisztelt Képviselő Úr! Arra kérném, hogy legalább egyszer az életben vegye a tényeket. Ön azt mondja, hogy két éve zuhan a gazdaság, ezzel szemben 2011-ben, ön is nagyon jól tudja, a GDP 1,6 százalékkal növekedett. Akkor nem tudom, hogyan jön össze a két év. A tavalyi esztendőben valóban zsugorodott 1,7 százalékkal.

Ön növekvő lakossági terhekről beszél akkor, amikor a parlamentben folyamatosan a rezsicsökkentésről beszélünk. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Nem ismered a számokat?) Ön magas inflációról beszél, amikor a legfrissebb márciusi adat: az infláció 2,2 százalék volt. A reálbérek csökkenését vizionálja (Gúr Nándor: Az éves inflációs adatról beszélj! - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Csendben legyél! Beszél egy államtitkár!), amikor a reálbérek a legfrissebb adat szerint az inflációt 1,2 százalékot meghaladóan növekednek.

(14.30)

Ön a munkahelyek csökkenését vizionálja, amikor nagyon jól látható, hogy ezek is növekednek (Közbeszólás az MSZP soraiból: A közmunka!), és hadd tegyem hozzá, még a tőkekiáramlást is megemlíti a szövegében, noha a legfrissebb adatok szerint a beérkezett működő tőke 78,5 milliárd euróra emelkedett.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha nem hisz az én számaimnak, akkor hadd mondjak egy másik idézetet. Az origo.hu 2013. április 22-én elemzi a KSH legfrissebb adatait, amely a bérviszonyokat elemzi. Nos, a következet írja, szó szerint idézem: "A reálbérek felkúsztak, a rezsicsökkentés és az alacsony infláció miatt az emelkedő fizetések az embereknél maradnak, nem úsznak el. Többet ér az idén a magyarok pénze, akár dolgoznak, akár nyugdíjasok, a gyógyszerek is olcsóbbak lettek." Nem én mondom ezt, hanem az origo.hu elemzi. A következő elemzésre jutnak: amennyiben az átlagbért nézzük 2012 és 2013 között, ők átlagbérben évente 72 ezer plusszal számolnak. Ők azzal számolnak, hogy a rezsicsökkentés fejenként átlagosan 11 ezer forintnyit hagy a magyar embereknél, és azzal számolnak, hogy az átlagnyugdíj pedig - éppen azért, mert a nyugdíjak 5,2 százalékkal emelkednek, és az infláció ennél alacsonyabb - éves szinten 24 ezer forinttal növekszik. És azzal számolnak még, hogy a gyógyszerek áránál - éppen a vaklicit bevezetése miatt - plusz 700 forint marad a fogyasztóknál. Magyarán, azzal számolnak, hogy azok az intézkedések, amelyeket a kormány megtett, idővel meghozzák a hatásukat, és ez már az életkörülmények javulásában is megfigyelhető.

Tisztelt Képviselő Úr! Az origo.hu ennek a cikknek, amely 2013. április 22-én jelent meg (Gúr Nándor: Eurostat?), azt a címet adta, hogy Jobban élünk, mint egy éve. Hozzátenném, tisztelt képviselő úr, hogy nem volt könnyű idáig jutni, nem volt könnyű az után a romhalmaz után, amit önök itt hagytak, teremteni egy olyan országot, amely lassan képes kijönni abból a gödörből, amelybe vitték önök, és amely képes most már növekedésre is, és képes arra is, hogy az életkörülmények szintjén is megjelenjen ez a növekedés.

Tisztelt Képviselő Úr! Ma már sokadszor idéztem itt Margaret Thatchert, de még egyszer idézném, valószínűleg utoljára a mai napon. Azt mondja, hogy a szocialistáknak az a természetük, hogy gazdasági válságot, rendetlenséget, romhalmazt hagynak maguk után. Ezt tették maguk is, tisztelt képviselő úr. Ne legyen kétsége senkinek ebben a Házban és ebben az országban: bármilyen színű formációban is állnak össze, különböző színekből összerakva (Közbeszólás az MSZP soraiból: Reméljük, nem ezt tanítod!), vagy különböző csoportokban, ez a szocialista politika alapvető természete, hogy gazdasági csődöt idéz elő, nekünk meg az a feladat jutott, hogy ebből lassanként kihozzuk az országot. Ennek már látható jelei vannak, és bízunk abban, hogy tovább tudjuk vinni ezt a folyamatot.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai