Készült: 2024.09.20.21:30:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2010.12.13.), 266. felszólalás
Felszólaló Prof. Iván László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PROF. IVÁN LÁSZLÓ, az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Sokféle vélemény hangzott el már a bizottsági ülésen délelőtt is. Kétségtelen, hogy a többségi véleményt szeretném közvetíteni, miután a részletes vitára holnap fog sor kerülni. Arra szeretném fölhívni mindannyiunk figyelmét, hogy ez az úgynevezett politikai nyilatkozat, ami óhatatlanul elénk került, a kötelező magán-nyugdíjpénztári tagok védelméről szól. Nem általában a magyar nyugdíjügyekről, magyar nyugdíjtervezésről, nem is a magyar nyugdíjpolitika napi dolgairól, a jövőjéről, de mindenesetre magában foglal öt olyan szempontot, amely öt szempont lényegében a garanciákkal együtt a kormányprogramban benne van, a garanciálisan biztosított öt szempontot emeli ki. Azt hiszem, hogy ebben semmiféle rossz, semmiféle olyan nincs, amit ne lehetne respektálni.

A respektálás azért fontos, mert a mi javaslatunk az, hogy ez igenis alkalmas arra, hogy holnap a részletes vitában részt vegyen. A legfontosabb törekvés mindenképpen az, azt hiszem, mindannyian éreztük, hogy a költségvetés a többpilléres nyugdíjrendszer felállításával évről évre fokozódó ütemben romló egyensúlyi helyzetet okozott, és ezt szeretnénk, hogy javuljon, finanszírozási szükséglete csökkenjen, az explicit államadósság GDP-hez viszonyított aránya, ezzel az ország külső sokkoknak való kitettsége mérséklődjön. Alapvető feladatunknak tekintjük, hogy mindezt a hatást olyan módon szükséges elérni, hogy mindeközben a nyugdíjrendszer közép- és hosszú távú fenntarthatósága ne romoljon, sőt, lehetőség szerint inkább javuljon.

A kormány szándéka egyúttal, hogy megoldást kínáljon azon aktív munkaerő-piaci szereplők számára, akik a magánnyugdíjpénztárakban felhalmozott megtakarításuk hátterét bizonytalannak - és azt hiszem, mindannyian egyetértünk ebben vagy legalábbis nagyon sokan -, az ennek kockázatát csökkentő magán-nyugdíjpénztári garancia mértékét elégtelennek ítélik meg. Magyarország egy átfogó nyugdíjreformot hajt végre, ez a törekvésünk meghatározó mindannyiunk számára, hiszen itt egy reform reformjáról is szó van, plusz a reformban új elemek bekapcsolásáról. A rövid, közép- és hosszú távon egyaránt finanszírozhatatlan, a költségvetést elsüllyesztő hárompilléres rendszerből vissza kívánunk térni az EU 18 országa által működtetett, a társadalmi szolidaritás elvét jobban tükröző kétpilléres rendszerre.

(21.10)

A magyar nyugdíjreform új szakasza a reform reformjának is tekinthető így, amely megőrzi a korábbi reformértékű bevált elemeket, de korrigálja a kötelező magán-nyugdíjpénztári második pillér bevezetésével kialakult, az állami nyugdíjrendszerben fellépő hiányokat.

Szeretném azt is megemlíteni - a vitában is elhangzott, és sokszor halljuk a médiából, médiumokból és itt a parlamenten belül is -, hogy ellopták, ellopják, eltulajdonítják, elrabolják a nyugdíjasok pénzét. Ha csak ezt a politikai nyilatkozatot vesszük figyelembe: ez szűken, nagyon határozottan kifejtve öt szempontot tárgyal. Egy szó nincs benne arról, hogy elrabolná valaki is a nyugdíjasok pénzét, hiszen ebben vannak benne azok a szempontok, amelyek mentén - a nyugdíjreform mentén és annak keretében - pontosan ezeket a biztonsági tényezőket szeretnénk elérni, nyilván a kormányzás feladatával és a kormányzás törekvésével együtt.

Még valamit szeretnék megemlíteni. Számtalanszor halljuk vissza - hallom vissza jómagam is -, hogy a magán-nyugdíjpénztári rendszer lényegében egy előremutató megoldás a jövőben gondolkozó fiatalok és középéletkorúak számára. Ezt nagyon egyszerűen lehet megfogalmazni: amikor a Horn-kormány idején nyomásra - mégpedig nem is magyar nyomásra, hanem kinti nyomásra - bevezették, akkor ez pénzszivattyúként kezdett működni, és akárhogy nézzük a hozamokat, a hozamok különbözőségét az egyes pénztárak között, de lényegében ez pénzszivattyúként működött. Azt hiszem, ezt igazából senki nem szeretné folytatni. Ugyanakkor ennek a módosításnak a segítségével, ennek a kétpilléres módszernek a lehetőségével számos olyan problémát tudunk megoldani, amit eddig nem nagyon lehetett, sőt inkább fokozódott az a problémasor, amit a magánnyugdíjpénztárak pénzszivattyú jellege okozott mindenki számára.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai