Készült: 2024.04.26.07:31:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2010.12.13.), 224. felszólalás
Felszólaló Jávor Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 3:30


Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JÁVOR BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A javaslat, amit előterjesztettünk Schiffer András és Karácsony Gergely képviselőtársaimmal, a társadalmi részvételnek az önkormányzati munkában való erősítéséről szól.

A közelmúltban tárgyalta az Országgyűlés a jogalkotásban való társadalmi részvételről szóló törvényt, már annak a vitájában elmondtuk, hogy a demokrácia iskolája, a részvételi demokrácia valódi helye éppen a helyi szinten, önkormányzati szinten van, itt lehet azokat az eszközöket alkalmazni, amelyek a társadalomnak a saját sorsáról szóló döntésekbe való bevonását megerősítik. Ez a javaslat, amit beterjesztettünk, ugyanerről szól. Alapvetően két ponton javasolja módosítani az önkormányzati törvényt, egyrészt szűkíti az önkormányzati testületek lehetőségeit a zárt ülés elrendelésére, például az üzleti titok védelmére való hivatkozással. Mindannyian jól emlékszünk, például Budapest VI.-VII. kerületében olyan zárt üléseken születtek döntések az Andrássy úti paloták eladásáról, a VII. kerületi ingatlanok eladásáról, amelyekről utóbb a bíróság is megállapította ezek jogsértő voltát, illetve nyilvánvalóan a korrupció melegágyai voltak.

(20.00)

Annak érdekében, hogy ilyen döntések ne születhessenek a nyilvánosság kizárásával, hogy az állampolgárok közössége bele tudjon látni abba, hogy végső soron az ő tulajdonukat képező önkormányzati vagyonról milyen döntések születnek az önkormányzati testületekben, ehhez arra van szükség, hogy az állampolgárok rálássanak az önkormányzati testületek ezzel kapcsolatos döntéseire. Ennek érdekében a javaslatunk 1. §-a ezeknek a zárt üléseknek az elrendelését nehezíti meg, lehetetlenné téve, hogy olyan üzleti titokra hivatkozva, mint amilyen például egy szerződéses eladási viszony, zárt ülést lehessen elrendelni.

A másik fontos pont a helyi népszavazások érvényességére vonatkozik. Jelen pillanatban egy olyan alkotmányos visszásság áll fönn Magyarországon, amely alapján az országos népszavazások érvényességi küszöbe lényegesen alacsonyabban van, mint a helyi népszavazásoké. Ad absurdum az érintett választópolgárok 25 százalék plusz 1 szavazattal dönthetnek arról, hogy Magyarország kilép-e a NATO-ból vagy sem, ugyanakkor arról, hogy a falu végi dűlőt belterületbe vonják-e vagy sem, 50 százalék plusz 1 részvétellel kell szavazni. Úgy gondoljuk, ezek az eszközök - például a népszavazás - elsősorban helyi szinten kell hogy segítsék, kiegészítsék a képviseleti demokrácia intézményeit, ezért szükséges és kívánatos, hogy legalább az országos népszavazásokkal azonos megítélés alá essen a helyi népszavazások kérdése, ezért ha a választópolgárok több mint egynegyede azonos módon szavaz a helyi népszavazáson, az érvényesnek számítson, és befolyásolni tudja az önkormányzati döntéshozatalt.

Azt gondoljuk, hogy ennek az alkotmányos visszásságnak a feloldása a helyi demokráciában a társadalmi részvételi folyamatok megerősödését hozza magával. Kérem a tisztelt Országgyűlést ennek a javaslatnak a támogatására.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai