Készült: 2024.09.21.15:51:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2019.11.19.), 78. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 8:51


Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Kevés ennél színvonaltalanabb vitában vettem részt az Országgyűlésben az elmúlt húsz évben. Ez egyértelműen annak köszönhető, hogy az ellenzéki képviselők 90 százaléka nem arról beszélt, ami az előterjesztés, nem arról beszélt, ami az elmúlt időszak eredményeit, a pénzek felhasználását illeti, hanem egyértelműen a saját politikai meggyőződése és a saját szereplése szempontjából közelítette meg az ügyet, és próbált belekötni egy olyan rendszerbe, amire, azt gondolom, Magyarországon sok százezer ember büszke, és amelynek a pozitív hatásait sok százezezer ember, köztük gyerekek, szülők élvezik.Arról már nem is beszélek, hogy számos tárgyi tévedés övezte az ellenzéki felszólalásokat. Fogalmuk sincs képviselőtársaimnak arról, néhány képviselőtársamnak, aki felszólalt a vitában, hogy hogy működik ez a rendszer. Utalnék Tordai Bence képviselő úrra, aki azt mondja, hogy a nagyvállalatok önállóan döntenek a pénzek felhasználásáról. Fogalma sincs arról, hogy sportági szakszövetségek szakmai döntése nélkül egyetlenegy sportegyesület, sportvállalkozás vagy alapítvány sem kaphat támogatási igazolást, és csak ezzel a támogatási igazolással mehet bármelyik, Magyarországon működő és Magyarországon adózó céghez, tehát egyetlen cég sem dönthet önállóan arról, hogy milyen sportot vagy milyen beruházást támogat. Arról nem beszélve, amikor önök azt mondják, hogy ezek a beruházások alapvetően stadionok építésének a célját szolgálták, nem is az utánpótlás-nevelés célját, hanem versenysportot. Ezt önmaga az Európai Bizottság zárja ki, tisztelt képviselőtársaim, hiszen versenysportra a társaságiadó-támogatásból egyetlenegy fillért sem használtak fel. Magyarországon pedig  továbbra is megerősítem  egyetlenegy stadion beruházásánál használtak fel taót, ebből a szempontból jogos a felvetés, de önök csak és kizárólag stadionokról beszélnek, amikor a taotámogatásokról van szó.

Arról sem beszélnék, hogy Csárdi Antal képviselő úr elemi hibákat, számításbeli hibákat vétett, hiszen nagyságrendi tévedéseket fogalmazott meg a felszólalásában. Szerinte 700 milliószor millió, az 700 milliárd. Fel kell homályosítanom tisztelt képviselő urat, hogy egy tízes (sic!) nagyságrendet eltévedett ebben az ügyben ugyanúgy, mint amikor 14 ezer sportcsarnok építéséről beszél 700 milliárd forint nagyságrendben, ami 50 millió forint/sportcsarnok lenne költség szintjén. Itt megint éppen egy nagyságrendi tévedésben van képviselő úr.

De beszélhetnék Burány Sándor képviselő úrról, aki annak a kormánynak a tagja volt, aki hírhedt megszorításokat hozott mind az egészségügy, mind az oktatás, mind a tudományos élet terén. Ő beszél arról, hogy a sport helyett egészségügyre, oktatásra és tudományra kéne több pénzt fordítani, miközben soha ennyi pénz se az egészségügy, se az oktatás, se a kutatás területén nem került felhasználásra, mint a polgári kormány éveiben és időszakában.

Szóval, tisztelt képviselőtársaim, igazából érdemi felvetés egyetlenegy sem érkezett a vitában, leszámítva néhány kérdést, amire szeretnék válaszolni.

Potocskáné Kőrösi Anita képviselő asszony kérdezte, hogy az Európai Bizottság engedélyeztee ezt a módosítást. Nem, hiszen a módosítás még nem került elfogadásra. Alapvetően egyébként nem volna egyeztetési kötelezettsége a kormánynak, de a kormánnyal egyeztetve abban maradtunk, hogy ha a törvény elfogadásra kerül, akkor ők az Európai Bizottságban is ezt az illetékesekkel meg fogják vitatni, nehogy véletlenül utólag legyen bármilyen probléma vagy bármilyen eljárás ebben a tekintetben.

Hogy mekkora költségvetési hatása lesz, ezt pontosan nem lehet tudni, illetve felmerült az is, hogy mi a célja, Molnár Gyula képviselő úr mondta, hogy miért éppen most aktuális ez a kérdés. Hát, éppen azért aktuális ez a kérdés, hiszen ami elhangzott a vitában is, hogy nemcsak a kormány, hanem én magam is folyamatosan egyeztetek szövetségi vezetőkkel, hiszen én magam is egy látvány-csapatsportág szövetségének vagyok elnökségi tagja. Ebben a minőségemben is visszautasítom Szilágyi úr szavait, amit ilyen értelemben az MLSZ-re is kirótt, hogy az MLSZ ezeket a pénzeket ellopná.

(13.00)

Tisztelt Képviselő Úr! Ha önnek bármiről tudomása van (Z. Kárpát Dániel: Tegyen feljelentést!), akkor tegyen feljelentést! (Z. Kárpát Dániel: Nagyon cinikus!) Ne itt a parlamentben, hangzatos felszólalásokban szidja a sportági szakszövetségeket, és minősítse őket tolvajnak, amit ezúton is visszautasítok (Z. Kárpát Dániel: Nem a szakszövetséget minősítette! Ahova betettétek a lábatokat!), hanem akkor tegyen feljelentést, hogyha bármilyen olyan esetről van tudomása, ahol szabálytalan pénzfelhasználás történt volna!

De visszatérve a kérdésre: tehát azért most aktuális ez a kérdés, hiszen a szövetségek jelezték azt, hogy több esetben merült fel probléma olyan sportegyesületeknél vagy sportvállalkozásoknál, amelyek határozatot kaptak arról, hogy sportberuházást indíthatnak, akár kistelepüléseken is elsősorban sportcsarnokok vagy uszodák építésére, de menet közben olyan mértékű költségnövekedés következett be az elmúlt három évben a magyar gazdaság kivitelezői oldalán, építési kivitelezői oldalán, hogy ezeknek a megemelkedett költségeknek az önerejét már nem tudják biztosítani, vagy egyáltalán a beruházáshoz nem is tudnak hozzáfogni, emiatt kezdeményezték a szövetségeknél azt, hogy legyen lehetőség az infrastrukturális beruházások esetében arra, hogy adott esetben önerő nélkül tudják ezeket megkezdeni.

Azt, hogy a költségvetésre milyen hatással lesz, egyelőre nem lehet számszerűsíteni. Éppen azért vonatkozik a mostani javaslat a 300 millió forint fölötti beruházásokra, mert ott a kormánynak van egy kontroll-lehetősége, hiszen a sportági szakszövetségek által kiadott támogatási igazolásoknál, ahol a 300 millió forintot meghaladja a beruházás mértéke, ott az EMMI-nek és a Pénzügyminisztériumnak kell jóváhagynia ezeket a beruházásokat, amelyek nyilvánvalóan költségvetési oldalról meg fogják azt vizsgálni, és így ők tudják azt biztosítani, hogy az aktuális éves költségvetést ne terheljék túl ezek a beruházások.

Végül még egy kérdés, ami több képviselőtársam részéről felmerült, a fenntartási vagy fenntarthatósági problémák kérdése. Én azt gondolom, hogy a mostani beruházásoknak a jó része már egy átgondolt beruházás, és egy átgondolt előkészítés után indul meg, tehát itt olyan technikák, olyan technológiák kerülnek alkalmazásra, amelyek a lehető legolcsóbb üzemeltetést biztosítják, de egyébként a társaságiadó-kedvezmény rendszerén belül magára az üzemeltetésre is igénybe tudnak venni támogatást az egyesületek. Azt gondolom tehát, hogy ezeknek a beruházásoknak a fenntarthatósága arra a 15 évre, amit egyébként a törvény előír, biztosítható.

Egy utolsó megjegyzés: itt az átláthatóságot firtatták képviselőtársaim. Teljesen egyértelmű és világos, hogy minden szövetségnek minden taoberuházás esetében adatközlési kötelezettsége van, tehát ha bármilyen beruházás kapcsán bármilyen kérdésük merülne fel, akkor a szövetségeknek ezeket a kérdéseket meg kell válaszolniuk, mint ahogy egyébként az a Magyar Labdarúgó Szövetség esetében is minden egyes ilyen kérdés esetén megválaszolásra kerül. Az tehát, amiről önök beszélnek, hogy itt egy átláthatatlan katyvasz lenne, és innen bárki is, bármilyen érdekeltségű cégek, társaságok talicskával tolnák ki a pénzt, az nem más, mint aljas, szemenszedett hazugság, amit egyértelműen én a magam részéről is visszautasítok. (Z. Kárpát Dániel: Jaj, ne utasítsd vissza!)

Úgyhogy  visszatérve a törvényjavaslat eredeti szándékához  még egyszer arra kérem képviselőtársaimat, hogy ne az egyéni politikai érdekeiket nézzék (Z. Kárpát Dániel: Ezt MLSZ-elnökségi tagként mondod vagy fideszes képviselőként?!), hanem azt nézzék, hogy ez a társaságiadókedvezmény-rendszer hány százezer gyereknek, hány millió szülőnek könnyíti meg az életét, ad lehetőséget arra, hogy olyan gyerekek, akik egyébként nem tudnának sportolni, sportolhassanak az adott településen vagy az adott kistérségben, és bár alapvetően az utánpótlás-nevelés és a nagy létszám, az igazolt versenyzők létszámának növelése a célja, de egyértelmű hatása van a versenysportra is, hiszen minél mélyebb a merítési alap az utánpótlásban, annál nagyobb az esélye annak, hogy minél több tehetség kerüljön elő, és belőlük olyan élsportolók legyenek, akik egész Magyarországnak örömöt, sikert és büszkeséget tudnak szerezni. Ezért megkérem önöket, hogy támogassák ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai