Készült: 2024.09.19.11:15:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2019.11.19.), 230. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:17


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenekelőtt szeretném megköszönni Németh Zsoltnak és képviselőtársainak a kezdeményezést, illetve azt, hogy ő maga harminc éve a magyar-román párbeszéd szószólója, kezdeményezője, és amikor ez nem volt éppen a csúcson, akkor sem az ő hibája volt, hanem a másik fél fogadókészségével volt sokszor a probléma. Mi a KDNP részéről természetesen támogatjuk a temesvári népfelkelés hőseiről való megemlékezést és a megemlékezést célul kitűző országgyűlési határozati javaslatot. Mi, kereszténydemokraták határozottan kiállunk a határon túli magyarokért, és elismeréssel adózunk az akkori események szereplőinek, Tőkés László püspök úrnak és a temesvári magyar és román hősöknek, akik elindítói voltak a harminc évvel ezelőtti romániai demokratikus folyamatoknak és átalakulásoknak. A temesvári magyar és román emberek hatalmas bátorságról tettek tanúbizonyságot, amikor 1989-ben felekezetre való tekintet nélkül közös élőlánccal védelmezték Tőkés László magyar lelkész lakását a diktatúra erőszakszervezetei ellen.

Őszintén meg kell mondanom, hogy én ezekről az időszakokról csak elmesélésben értesültem, mert amikor ezek az események történtek, akkor én még nem éltem. Később aztán a szüleim és nagyszüleim sok mindent meséltek erről az időszakról, és sok minden közös emlékezetben családi téma is volt, s aztán a helyszíneket magam is meglátogathattam, így ez a későbbi emlékezetben él bennem.

A bátor temesváriak a zsarnoki diktatúrával való szembenállásukkal hitet tettek a demokrácia, a lelkiismereti és vallásszabadság, az emberi és kisebbségi jogok mellett. A ma már természetesnek vett szabadságot, ahogy 1956-ban Magyarországon, úgy 1989-ben Romániában sem adták ingyen. A temesvári magyarok és románok 1989-ben nyíltan szembe mertek szállni a kommunista diktatúra teljes erejével és hírhedt, kegyetlen titkosszolgálatával. A temesvári népfelkelők testi épségüket, személyes szabadságukat és életüket is kockáztatva kiálltak meggyőződésük mellett, ami maximális tiszteletet és megbecsülést érdemel.

A harminc évvel ezelőtti temesvári események értékét az is növeli, hogy magyar és román nemzetiségű emberek fogtak össze a szabadságért. Ehhez a közös alaphoz, ehhez az összefogáshoz, a közös szabadságszeretethez kellene mindig újra és újra visszatérni, hiszen ezek olyan közös pontok, a közös furulya, amit illik ápolni, őrizni és talán időnként felújítani. A magyarok és románok 1989-es közös fellépése a véres diktatúrával szemben ma is jelképe a magyarok és románok szabadság iránti szeretetének és a két nemzet egymás iránti kölcsönös tiszteletének.

A KDNP részéről tehát támogatjuk a határozati javaslatot. A temesvári népfelkelés magyar és román hősei és áldozatai ma is példaképek, akik hozzájárultak az egységes, szabad Európához. A temesvári hősökre és az áldozatokra emlékezzünk méltó módon! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(21.30)




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai