Készült: 2024.09.20.06:34:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

333. ülésnap (2013.12.04.),  19-26. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 12:00


Felszólalások:   15-18   19-26   25-27      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Nagyobb figyelmet kérek szépen. (Csenget.)

Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Novák Előd képviselő úr, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: "Ma véget vethetnénk a kommunista luxusnyugdíjak további folyósításának" címmel. Öné a szó, képviselő úr.

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm. Igazat mondott, elnök úr, valóban.

Tisztelt Országgyűlés! Pongrátz Gergely, a Corvin köz legendás parancsnoka a Jobbik október 24-ei zászlóbontó, gyakorlatilag alakuló ülésén könnyeivel küszködve, elcsukló hangon ezt az örökséget hagyta ránk, idézem: "Nektek kell átvenni azt a szellemiséget, azokat az eszméket, amiért '56-ban olyan sok bajtársunk halt meg. Nektek kell továbbvinni. A tietek a jövő."

Így fogalmazott Gergely bácsi, és most körünkben köszönthetem öccsét, a Sztálin-szobor ledöntésében élen járó Pongrátz Andrást is, aki a Jobbik meghívására a páholyból követi nyomon (Taps a Jobbik soraiban.) azt, hogy hogyan fog most szavazni az Országgyűlés a kommunista luxusnyugdíjak ügyének napirendre vételéről.

Amit nem tudsz megakadályozni, annak állj az élére - ezt az elvet követte eddig a kormányzat a társadalmi nyomás hatására, azonban félmegoldásnak is kevés a kommunista nyugdíjpótlékok töredékének a megvonása. A Jobbik szerint ugyanis csak megkésett látszatintézkedés az az országosan összesítve havi körülbelül csak egymillió forintos megvonás, ami a kommunista luxusnyugdíjakat érinti, a nemzeti ellenzék sorozatos követélésére, miközben például Biszku Béla több százezres juttatása sem csökken egyetlen forinttal sem. A Vörös Csillag Érdemrend, a "Fegyveres harcokban részt vett partizán" és más hasonló kommunista kitüntetések után járó nyugdíjpótlékok megvonását üdvözöltük volna, ha legalább az teljes körben és a törvényben előírt tavaly októberi határidőben megtörtént volna, ahogy azt Wittner Máriával közös javaslatunkra az Országgyűlés korábban elfogadta.

Ezzel szemben Navracsics Tibor az időhúzásra játszott, mulasztásos törvénysértésének többszöri számonkérésére törvénymódosítással válaszolt, a lejárt határidő kitolásával. Végül a kommunista kitüntetések után járó nyugdíjpótlékok tizedéről állapította csak meg, hogy méltatlanul jár. Ráadásul, ha a kormány nem szabotálta volna el a végrehajtást, még akkor sem érintené ez például az '56 utáni megtorlásokat belügyminiszterként irányító Biszku Bélát vagy a Mansfeld Péterre halálos ítéletet kérő ügyészt, Mátsik Györgyöt, aki szintén több százezres juttatással éli boldog nyugdíjas éveit.

A törvénybe foglalt felülvizsgálat ugyanis nem vonatkozik azokra, akik az előző rendszerben pártállami vezetőként kiemelt bérezésben, ezáltal ma kiemelt alapnyugdíjban részesülnek, akár pótlék nélkül is. (Folyamatos zaj. - Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Akit nem érdekel, az menjen ki! - Az elnök csenget.) Ehhez a Jobbik által már 2010 júliusában benyújtott törvényjavaslat elfogadása volna szükséges, amelynek napirendre vételéről néhány perc múlva szavaz itt az Országgyűlés. Reméljük, ha Pongrátz András szemébe mernek nézni, akkor kivételesen nem az MSZP és a Fidesz összefogásával, Biszku Béla legnagyobb örömére szavazzák le a kérdésnek még a napirendre vételét is ismét.

A nemzeti ellenzék szerint a kormány egy félmegoldásnak is kevés látszatintézkedéssel (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget. - Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Elnök úr, szólaljon már meg!) akarja tehát kifogni a szelet a Jobbik vitorlájából, miközben a kommunista luxusnyugdíjak nem száz, hanem több ezer embert érinthetnének, évi több milliárd forintot jelenthetnének, ha az MSZMP Központi Bizottságának akár itt helyet foglaló tagjaitól kezdve a párttitkárokon és besúgó békepapokon át a vérbírókig, vérügyészekig mindenkire kiterjesztenék a javaslatot, a felülvizsgálatot.

A Jobbik kormányra kerülése esetén a kommunista luxusnyugdíjak azonnali megvonásán kívül azonban kizárná a közéletből a pártállami vezetőket, és az állambiztonsági múlt titkosításait is megszüntetné. Bizony, a 2060-ig titkosított ügynöklisták, az állambiztonsági múlt teljes és azonnali nyilvánosságra hozatalát követeljük, az időhúzást szolgáló Nemzeti Emlékezet Bizottságára való felelősségáthárítás helyett. Egy egyszerű kormánydöntéssel át lehetne adni a titkosszolgálatok által őrzött 19 mágnesszalagot a levéltárnak, hogy a történészek által kutathatóvá és nyilvánosságra hozhatóvá váljanak a torzítatlanul meglévő állambiztonsági ügyek, melyekben egyébként eddig még az úgynevezett átvilágító bírák sem vizsgálódhattak. Tehát egy kormánydöntéssel átadhatnák a levéltárnak, de nem teszi, nem tette meg sem a jelenlegi, sem a korábbi Bajnai-, Gyurcsány- vagy Orbán-kormány, csak maszatolnak. Még az időhúzást szolgáló intézményüket, a Nemzeti Emlékezet Bizottságát sem hozták létre az ígért 2012-es határidőig. Ebben az állítólagosan új rendszerben is állami cégvezető vagy épp országgyűlési képviselő maradhat az egykori cenzor Lendvai Ildikó, az MSZMP KB-tag Kovács László vagy a KISZ KB-titkár Gyurcsány Ferenc is.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem, a kommunista luxusnyugdíjak rendezésével ne várják meg a Jobbik kormányra kerülését. Minden eszközzel tiltakozni fogunk az elmaradt rendszerváltás kisiklatása ellen, akár a bírságokat is vállalva itt. Néhány perc múlva választaniuk kell: Biszku Béla vagy a Pongrátz-testvérek oldalára állnak. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr mondja el a gondolatait.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A napokban került nyilvánosságra az a hír, amire itt most lőtt a képviselő úr, úgy látszik, feleslegesen, hogy elutasította a bíróság nyilvános tárgyaláson kihirdetett ítéletében Nyers Rezsőnek azt a keresetét, amelyben a közigazgatási és igazságügyi minisztert perelte be, mivel a miniszter úr egy ötfős szakértői bizottság véleménye alapján megvonta tőle a tb-kasszán keresztül, a nyugdíj-igazgatóságon keresztül azt a nyugdíjpótlékot, amelyet a kommunista rendszerben kapott kitüntetése alapján kapott. (Dr. Gaudi-Nagy Tamás: De miért csak azt?)

Ő azt mondta, hogy nem érzi magát méltatlannak arra, hogy ezt a nyugdíjpótlékot még a jogállamiság keretei között is megkapja, hiszen nem látta bizonyítottnak, hogy neki része lett volna az 1956-os forradalom és szabadságharc utáni megtorlásokban, márpedig az iratokból kiderült, hogy ő igenis részese volt azoknak a döntéshozó szervezeteknek, amelyek például Nagy Imre sorsáról is döntöttek. Ezeket ő vitatta, perre ment, beperelte a közigazgatási és igazságügyi minisztert, és ezt a pert a bíróságnak a tájékoztatása és az MTI tudósítása szerint is elvesztette. Hiszen a bíróság is úgy ítélte meg, hogy helyes döntést hozott a kormányzat, és helyesen vonta meg Nyers Rezsőtől azt a nyugdíjpótlékot, amelyet ő méltánytalanul kapott, hiszen nem valódi teljesítmény volt emögött, hanem a párthűség volt az, ami miatt ezt a nyugdíj-kiegészítést megkapta. (Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Mennyi maradt a nyugdíja? Az a lényeg!)

(9.50)

De nemcsak Nyers Rezsőtől, hanem sok más pártállami tisztségviselőtől vonta meg a kormányzat azokat a nyugdíj-kiegészítéseket, nyugdíjpótlékokat, amelyek nem jogszerűen jártak. Voltak ezek között az 1945 és 1949 közötti időszakban a demokratikus államberendezkedés lebontásában vitézkedők, az '56-os forradalom és szabadságharc leverői, azok, akik titkosszolgálati tevékenységet végeztek 1948 és 1990 között, azok, akik ebben az időszakban állami vezetők voltak, és az e tisztségben végzett tevékenységük miatt kapták ezt a pótlékot, vagy akik a Magyar Kommunista Pártban, a Magyar Dolgozók Pártjában, a Magyar Szocialista Munkáspártban, a Kommunista Ifjúsági Szövetségben töltöttek be vezető tisztségeket, és emiatt kapták ezeket a nyugdíjpótlékokat. (Zaj.)

Több mint ezer ember van most, aki ilyesfajta jogcímen nyugdíjpótlékot kap, és valóban meg kellett hosszabbítani, képviselő úr, a bizottság mandátumát, hiszen nem szerettük volna, ha az történik, mint ami 1990-ben történt, amikor az akkori köztársasági elnök, Göncz Árpád vezette bizottságnak a szűrőjén nagyon sokan átcsúsztak, és még ma is több mint száz olyan személyt talált ez a bizottság, aki akkor elvileg vizsgálat alatt volt, de átment rajta (Az elnök csenget.), és csak most derült ki, hogy valójában ő érdemtelen lenne erre a nyugdíjpótlékra. Ezen 114 személy közül tizenketten mentek perre.

Itt szintén a Fővárosi Bíróság szóvivőjét idézném az MTI-n keresztül, hogy - (Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Fővárosi Törvényszék van, de ne szólj senkinek!) Fővárosi Törvényszék, köszönöm szépen - hozzájuk tíz keresetlevél érkezett, és egy kivételével mindegyik peres eljárás le is zárult: három esetben elutasították a felperes keresetlevelét, négyben a felperes elállt, mert közben rájött, hogy nem tudja bizonyítani azt, hogy nem volt összefüggés az ő tevékenysége és a kommunista rendszer ilyesfajta tevékenysége között; egy keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül utasítottak el, egy pedig félbeszakadt az illető felperes halála miatt. (Közbeszólások. - Szilágyi György: Mennyi a nyugdíj?)

Tehát jól láthatóan aktívan zajlott ez a folyamat (Az elnök csenget.), és a bíróságokon is többen éltek a jogorvoslat lehetőségével, de a bíróságokon is a kormányzat által képviselt álláspont diadalmaskodott az esetek döntő többségében, és egy kivételével (Novák Előd: Mansfeld Péter forog a sírjában! - Felzúdulás a kormánypártok soraiban.) mindegyik esetben megvontuk ezt a kitüntetést. (Az elnök ismét csenget.)

Maga az alaptörvény, amelyet a Jobbik frakciója nem támogatott, egyértelmű lezárását jelenti a kommunista időszaknak, egyértelműen cezúrát von (Közbekiáltás a Jobbik soraiból: Miről beszélsz?), egyértelműen cezúrát von a kommunista diktatúra, annak mindenfajta tisztségviselője között (Novák Előd: ... az egész időszak!) és a mostani időszak jogállami tisztségviselői között. Bármennyire is hangosan kiabál, képviselő úr, ön nem szavazta meg ezt itt a parlamentben, és nem támogatták. Nagyon fontos előrelépés szintén, hogy közszereplői minőséget adott minden kommunista állampárti vezetőnek abban az időszakban és azon tevékenység tekintetében, amit ő mint hatalombirtokos tett. (Szilágyi György: Mennyi a nyugdíjuk?)

De a Jobbiknak is lesz napokon, heteken belül lehetősége arra, hogy bebizonyítsa, hogy csak szavakban elkötelezett az elmúlt rendszer feltárása tekintetében vagy tettekben is. (Közbeszólások a Jobbik soraiból.) Egyértelmű helyzet lesz itt másfél hét múlva, amikor a Nemzeti Emlékezet Bizottságáról (Az elnök csenget.) lehet szavazni. Önök eddig ezt a javaslatot nem támogatták. (Novák Előd: Farizeus vagy!) Nem támogatták azt a javaslatot, ami az áldozatoknak lehetőséget ad az őket megfigyelők és az ő megfigyelésüket elrendelők nevének nyilvánosságra hozatalára. (Közbekiáltások. - Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Nem ad lehetőséget! - Az elnök csenget.) Nem támogatták eddig azt a javaslatot (Közbekiáltás: Házőrség!), amely a tudományos kutatók és a nyilvánosság számára nagyobb lehetőséget jelent. (Folyamatos, nagy zaj.)

ELNÖK: Kérem önöket...

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Most önök nagyon hangosak, most önök nagyon sok mindent kiabálnak be, de másfél hét múlva szavazniuk kell. (Szilágyi György: Teljes nyilvánosságot!) Eddig minden bizottságban és a parlamenti vitában is ellenezték ezt a javaslatot. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét. - Folyamatos közbekiáltások a Jobbik soraiból.) Meglátjuk, hogy ...

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: ... akarnak-e nagyobb iratnyilvánosságot vagy sem, eldől az önök szavazatával.

Köszönöm szépen. (Hosszan tartó taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   15-18   19-26   25-27      Ülésnap adatai