Készült: 2024.09.18.21:09:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

175. ülésnap (2008.11.10.),  184-190. felszólalás
Felszólalás oka Vita lefolytatása
Felszólalás ideje 7:43


Felszólalások:   184   184-190   190      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatal következik. Felhívom figyelmüket, hogy a Házszabály 143. § (8) bekezdése alapján az Országgyűlés nem az állásfoglalásról, hanem a benyújtott kérelemről határoz.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a Fidesz képviselőcsoportjának kérelmét, amely a 14/2006-2010. számú eseti állásfoglalás elutasítására irányul. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 160 igen szavazattal, 215 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a kérelmet nem fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz képviselőcsoportja a Házszabály 143. § (4) bekezdése alapján az Ü/6641. számú kérelmében indítványozta az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság 15/2006-2010. számú eseti jellegű állásfoglalásának elutasítását. A vita és a határozathozatal előtt felkérem Móring József Attila jegyző urat, hogy ismertesse a bizottság állásfoglalását.

MÓRING JÓZSEF ATTILA jegyző: Tisztelt Országgyűlés! A bizottság állásfoglalása a következő.

Az alkotmányügyi bizottság a "Megegyezés Magyarország megújításának lehetséges irányáról" című program elfogadásáról szóló H/6240. számú országgyűlési határozati javaslat tárgysorozatba-vételéről hozott döntése során figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy az előterjesztő sürgős tárgyalást kért a határozati javaslatra, mely tényre egyébként a 2008. szeptember 22-ei bizottsági ülésen felszólaló előterjesztő nem hívta fel a figyelmet annak ellenére sem, hogy a napirendrevételről szóló ügyrendi vita keretében a határidő kérdése kifejezetten felmerült.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, hogy a Fidesz képviselőcsoportja részéről kívánja-e valaki indokolni a kérelmet ötperces időkeretben. (Nincs jelentkező.) Jelzik, hogy nem.

Megadom a szót Csiha Judit elnök asszonynak, az alkotmányügyi bizottság elnökének, aki az állásfoglalás megalkotásának indokait szintén ötperces időkeretben fejtheti ki.

DR. CSIHA JUDIT, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság elnöke: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A bizottságunk elé tárgyalásra került indítvány szeptember 15-én érkezett az Országgyűléshez, és ezen a napon házelnök asszony ki is jelölte bizottságunkat a javaslat tárgyalására. Szeptember 22-én tűztem napirendre a javaslatot. Ez azt jelenti, hogy a sürgősségi határidőn belül a hetedik napon.

Nyilvánvalóvá vált, hogy az előterjesztés egyébként tárgyalásra alkalmatlan, hiszen a parlament történetében példátlan módon egy kísérő levéllel egy harmadik személytől származó indítványt kívánt megtárgyaltatni az előterjesztés. Erre tekintettel a bizottság úgy döntött, hogy elhalasztja a tárgysorozatba-vételről való döntést ennek alkotmányossági vizsgálatáig, ami azért nem vett heteket igénybe. A szeptember 22-ei ülésen egyébként szó is esett a határidőről, illetve a tárgyalási határnapokról, és akkor nem hangzott el olyan értelmű kifogás - sőt ellenkezőleg -, hogy ezen a napon tűzön-vízen át döntést is kell hoznunk.

Éppen ezért született a bizottság többségi döntésével a képviselők előtt lévő állásfoglalás, aminek a hatályában fenntartását, ezzel együtt a Fidesz indítványának elutasítását javasoljuk.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Most a képviselőcsoportok, illetve a független képviselők részéről van mód hozzászólásra 5-5 perces időkeretben, majd a második körben 3-3 perces időkeretben.

Elsőként megadom a szót Répássy Róbert képviselő úrnak, Fidesz.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Röviden szeretném ismertetni az álláspontunkat. Az állásfoglalás első mondatával egyetértünk, a zárójelben megfogalmazott megjegyzéssel nem értünk egyet, de mivel nem lehetett külön részleteiben megtámadni ezt az állásfoglalást, ezért támadtuk meg az állásfoglalást, és azt kérjük az Országgyűléstől, hogy utasítsa el az állásfoglalást.

Miről is van szó? Az Országgyűlés alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága elmulasztotta azt a kötelezettséget, hogy a sürgősségi indítvánnyal előterjesztett képviselői indítványok tárgysorozatba-vételéről nyolc napon belül kell dönteni. Ezt meg is állapította ez az állásfoglalás, tehát az alkotmányügyi bizottság önmagát elmarasztalta.

A zárójeles megjegyzésben az szerepel, hogy az előterjesztő nem hívta fel a sürgősségre a figyelmet, holott a valóságban a bizottság elnökének lenne a feladata, hogy a bizottsági ülés előkészítői tevékenysége során vegye figyelembe, hogy nyolc napon belül kell dönteni a képviselői indítványról.

Azért is tartom célszerűnek ennek az állásfoglalásnak az elutasítását, hogy ezzel hívjuk fel az Országgyűlés minden bizottsági elnökének a figyelmét, hogy az ő kötelessége a sürgősségi indítvány figyelembevétele, az ő kötelessége a bizottsági munka előkészítése érdekében a tárgysorozatba-vételt nyolc napon belüli időpontra kitűzni.

Kérem, döntsenek az indítványunk szerint. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Elsőkörös felszólalóként több jelentkezőt nem látok. Megkérdezem, hogy a második körben kíván-e valaki szólni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok.

Megkérdezem, hogy a döntést indítványozó Fidesz-frakció nevében kíván-e még valaki szólni, (Nincs jelentkező.)

Megkérdezem Csiha Judit elnök asszonyt, hogy kíván-e élni ötperces felszólalási lehetőségével. (Dr. Csiha Judit: Nem.) Jelzi, hogy nem.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a Fidesz képviselőcsoportjának kérelmét, amely a 15/2006-2010. számú eseti jellegű állásfoglalás elutasítására irányul. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 169 igen szavazattal, 208 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a kérelmet nem fogadta el.

Soron következik a takarékos állami gazdálkodásról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Kóka János, Fodor Gábor és Horn Gábor képviselők, SZDSZ, önálló indítványát T/6401. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/6401/17. és 28. számokon kapták kézhez.

Megkérdezem, hogy az előterjesztők kívánnak-e szólni. Megadom a szót Kóka János képviselő úrnak.




Felszólalások:   184   184-190   190      Ülésnap adatai