Készült: 2024.04.27.21:28:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2010.05.31.), 8. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány a hétvégén letette az esküjét, a mai nap folyamán befejeződik az átadás-átvétel az összes minisztériumban, és így elhárul talán minden akadály az elől, hogy a kormányzó pártok megmondják, hogy a kormányprogram mentén mit, hogyan, miből és mikorra szeretnének megvalósítani.

Az elmúlt hetekben nagyon sokféle nyilatkozat hangzott el a különböző törvénytervezetek kapcsán. Sok esetben úgy éreztük ellenzéki pártként, hogy nagy volt a kapkodás ezen törvények benyújtása kapcsán, úgy is fogalmazhatnék, hogy talán a kevesebb sok esetben több lett volna, de legalábbis jobban átgondolt tervezetek kerülhettek volna a Ház elé, ha többet foglalkozott volna a kormányzó párt a jobb előkészítéssel, vagy éppen több időt szánt volna arra, hogy ez a Ház vagy bármely más érdekképviselet megtárgyalja az előterjesztett javaslatokat.

Ezt a mostani sietséget a kormányalakításnak tudjuk be, és talán egy ilyen időszakban ez elfogadható és megérthető. A jövőben mint munkamódszer egészen biztosan rontani fogja azt a lehetőséget, hogy valóban komoly témákat mélyen megtárgyalhassunk itt a Házban, és valóban legyen igazi egyeztetés.

Éppen ezért én arra kérném nagy tisztelettel a kormányzó párt képviselőit és a kormányt is, vegyék komolyan a saját szavaikat, és egyeztessenek az érdekképviseletekkel, civil szervezetekkel, az érintettekkel minden olyan törvénytervezet esetén, ami befolyásolja az országban élő emberek sorsát és jövőjét. Hiszen csak akkor lehet valós társadalmi szerződésről beszélni, ha ennek a társadalmi szerződésnek a virtuális pontjait részletesen végigbeszéljük mi, képviselők, s az országban az összes többi olyan érdekképviselet, amely érdekelt vagy érintettje egy-egy ilyen kezdeményezésnek. Különben a társadalmi szerződés nem szerződés, hanem pusztán diktátummá silányul.

A másik fontos kérés, hogy a sok szimbolikus és egyébként fontos kérdés mellett egyre többet foglalkozzék a Ház azokkal a hétköznapi problémákkal, amelyekkel mindennap szembesülnek az itt élő emberek, hiszen ezek azok a kérdések, amelyek meghatározzák a mindennapi életünk minőségét. Éppen ezért fontos lenne, hogy kiderüljön, mi lesz az adócsökkentéssel - mennyire lesz radikális, mennyire lesz azonnali -, mi lesz a munkahelyteremtéssel, hogyan fogják támogatni a kormány oldaláról a kis- és középvállalatokat, mi lesz a devizahitelesek védelmével, mire számíthatnak a nyugdíjasok, akarják-e államosítani a magánnyugdíjpénztárakat. Ez mind-mind olyan kérdés, ami meghatározza mindannyiunk jövőjét, a nemzet sikerét. Éppen ezért azt kérem - azt kérem a kormányzó többségtől, a kormánytól -, hogy ezekkel a kérdésekkel egyre többet és egyre gyakrabban foglalkozzék a Ház.

Harrach képviselő úr említette, hogy jó kezekben van-e az ország. Én azt mondom, hogy a cselekedetek fogják eldönteni azt, hogy ezek a kezek valóban segítő kezek, valóban az ország jövőjét és a nemzet sikerét szolgálják-e. Én azt kívánom magunknak, minden magyar embernek és a magyar nemzet sikere érdekében, hogy olyan kérdéseket vitassunk meg, amelyek valós társadalmi problémákat vetnek fel, és találjuk meg rájuk a leghatékonyabb megoldást. Éppen ezért sok sikert kívánok a magyar kormánynak a következő időszakra ehhez a munkához, és sok sikert kívánok a magyar parlamentnek is, hogy ezekben az esetekben megtalálja valóban azt a megoldást, amely minden magyar ember érdekét szolgálja.

A szocialista frakció egy konstruktív, alternatívát állítani képes ellenzéki szerepre készül. Éppen ezért abban ígérhetjük a segítségünket, hogy minden egyes kérdésnél elmondjuk a véleményünket, ha kell, kritikával, ha kell, konstruktív hozzászólással, és abban az esetben, ha nem értünk egyet egy-egy kormányzati kezdeményezéssel, akkor mellé fogjuk tenni a saját elképzelésünket, javaslatunkat, és bízunk abban, hogy a nemzeti konzultáció, a párbeszéd arra is lehetőséget ad, hogy az ellenzéki javaslatokat is befogadja, elfogadja a kormány.

(13.30)

Azt gondolom, mindannyiunknak ebben az országban az az érdeke, hogy ez a munka a leghatékonyabban folyjon. Ehhez kívánok minden országgyűlési képviselőnek és az országnak sok sikert.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai