Készült: 2024.04.27.16:21:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2010.05.31.), 2. felszólalás
Felszólaló Gyöngyösi Márton (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYÖNGYÖSI MÁRTON (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Ma hajnalban megdöbbentő képsorokkal kísért riport volt hallható a világ vezető hírcsatornáin és volt olvasható a világ nagy hírügynökségeinek híradásaiban. A francia AFP, a brit Reuters, valamint a BBC, az al-Dzsazíra, de még a CNN is vezető hírként számolt be arról a brutális katonai akcióról, amelyet Izrael Állam hajtott végre ma hajnalban a partjaitól 40 mérföldre hajózó nemzetközi segélyszállító hajók ellen. Tekintettel arra a sajnálatos körülményre, hogy a hazai média az általános zsibbadtságából még nehezebben tér magához, ha Izrael Állam terrorcselekményeiről kell beszámolnia, röviden szeretném képviselőtársaim előtt is ismertetni az eseményeket.

Egy ciprusi kikötőből vasárnap útnak induló, hat hajóból álló, többnyire török származású emberi jogi aktivistákat, valamint 10 ezer tonna segélyszállítmányt Gázába szállító konvojt ma hajnalban tűz alá vett az izraeli haditengerészet és légierő. A 40 mérföldre Izrael partjaitól, nemzetközi vizeken hajózó konvojt az izraeli légierő helikoptere fedélzeti fegyvereivel lőni kezdte, majd kommandósok szálltak a fedélzetre, ahol ismét tüzet nyitottak az aktivistákra. A jelenlegi hírek szerint több mint 15 halottja és 30 sebesültje van a támadásnak. A konvoj török zászlóshajójának török kapitánya is megsebesült a támadásokban.

A konvoj hajóit az izraeli haditengerészet Ashdod kikötőjébe vontatta, ahol kihallgatás után kitoloncolják, deportálják a hajók utasait.

A BBC tudósításában megszólaltatott Szabad Gáza Mozgalom szóvivője szerint, aki maga is jelen volt a támadásnál, Izrael aránytalan brutalitással járt el az akció során. Megcáfolva az AFP-nek nyilatkozó izraeli katonai szóvivő, Avital Lejbovics nyilatkozatát, miszerint a hajó utasai nagyon-nagyon ellenségesek voltak, elmondta, hogy az aktivisták semmilyen erőszakos ellenállásra nem készültek, kizárólag a szimbolikus, passzív ellenállás eszközeihez folyamodtak, amely kimerült a hajó gépházába, valamint a hajóhídhoz vezető út eltorlaszolásában.

Az izraeli akciónak már most jól látható módon visszafordíthatatlan következményei lesznek. Törökországban tüntetők ostromolták meg a hír hallatán Izrael isztambuli nagykövetségét, a török külügyminisztérium pedig berendelte Izrael törökországi nagykövetét, és helyrehozhatatlan következményeket emlegetett az eset kapcsán.

Tisztelt Képviselőtársaim! Izrael embertelen, nemzetközi és emberi jogi normáknak ellentmondó fellépése sajnos nem példa nélküli. Pont Gáza kapcsán emlékezhetünk arra a gyilkos terrorra és népirtásra, amit Izrael Állam hajtott végre Gáza ellen 2009 januárjában. A világhálót bejárták azok a megrendítő képkockák, amelyek Gáza teljes infrastruktúrájának rommá lövéséről, lakóházak ezreinek lerombolásáról, valamint a több ezer civil életét, köztük rengeteg gyermekéletet követelő brutális izraeli támadásról készültek. Ez, tisztelt képviselőtársaim, a népirtás minősített esete volt.

Izrael Állam teljes érzéketlenségét jól mutatja, hogy 2009. január 6-án Izrael egy olyan ENSZ által fenntartott iskolát bombázott porrá, amelybe védtelen civilek menekültek. Annak ellenére kapott az iskola jól célzott bombatalálatot, hogy az ENSZ előre megadta az izraeli védelmi minisztériumnak az épület GPS-koordinátáit. Ez az eset is jól mutatja, hogy azon túl, hogy a palesztinok életét nem sokra tartja Izrael, Izraelt hidegen hagyja a világ közvéleménye, magasról tesz a nemzetközi és emberi jogokra, és nem riad vissza még az ENSZ iskoláinak, segélyközpontjainak bombázásától sem.

A gázai népirtást egy három éve tartó blokád követte, amely a kollektív bűnösség elvén alapulva 1,5 millió palesztinnak jelenti a világ legkiterjedtebb koncentrációs táborát, amely humanitárius segélyszállítmányokon keresztül tudja csak saját lakosságának létét fenntartani.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt években politikusaink óriási érzékenységet mutattak a kubai menekültek ügyében.

(13.10)

Emlékszünk arra, amikor egyes képviselőtársaink tibeti zászlót lengettek az Országház épülete előtt, kifejezve szolidaritásukat a tibeti nép mellett. Vannak olyanok is a magyar politikában, akiknek a nemzeti parkjaink védett virágai állnak közel a szívéhez. Ezért talán kérhetjük, hogy a tisztelt Országgyűlés határozatban ítélje el Izrael Állam nemzetközi és emberi jogokat sértő folyamatos atrocitásait, kifejezve ezáltal a magyar nemzet szolidaritását a sokat és régóta szenvedő palesztin nép mellett.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Jobbik és a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai