Készült: 2024.04.28.06:44:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2010.05.31.), 103. felszólalás
Felszólaló Dr. Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:01


Felszólalások:  Előző  103  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Salamon képviselőtársam nem tudott meggyőzni arról, hogy miért ne kelljen ezzel az üggyel foglalkozni ennek az albizottságnak. Elmondom az indokaimat, hogy miért tartom fönn továbbra is a javaslataimat.

Egyrészt az időkerettel kapcsolatban - ha megnézzük a határozati javaslat szövegét, az úgy szól, hogy 2011. június 30-áig kell a törvényjavaslatnak elkészülni az albizottság kebelén belül. Bár, ugye, a Fidesz-KDNP-frakció nagyban megkönnyítette a bizottság munkáját, hiszen asztalra tett egy választási törvényjavaslatot, amely lehet ilyen, lehet olyan, még nem tudtunk elmélyedni benne, de nagyon előresegítette ezt a munkát, köszönjük is nekik ezúton, de 2011. december 31-éig kell az alkotmányügyi bizottságnak egyáltalán az Országgyűlés elé bocsátani majd ezt a javaslatot. Ebből én azt veszem le, hogy a 2012-es tavaszi ülésszakon kell majd tárgyalni az Országgyűlésnek. Megkérdezem én - ez most már lassan kétéves időtartam -: két év nem lenne alkalmas arra, hogy ezt a munkát még mellé elvégezzük?

És hogy miben tudunk még segíteni? A konkrét előterjesztések tekintetében a Magyarok Világszövetsége, ahol én annak idején jogi szakértőként működtem több kollégámmal együtt, leírtuk, szintetizáltuk azokat a javaslatokat, amelyekkel meg lehet és meg kell reformálni a népszavazást a megfelelő garanciák érdekében.

És végül fel kell tegyem a kérdést, hogy akkor végül is az új alkotmány, amely most szóba jött, akkor ezek szerint, ha népszavazásra lesz bocsátva, akkor a régi népszavazási szabályok szerint lesz-e majd megmérve vagy sem, vagy ha nem lesz népszavazás elé bocsátva, az viszont nagyon nem jó. Tehát ezért kérdezem azt, hogy akkor, ha nem ebben az albizottságban, de milyen formában, mikor tervezi és meddig elvégezni a népszavazási szabályok reformját a kormánytöbbség, mert úgy gondolom, hogy ha ezt nem teszi meg, akkor nem mossa le magáról azt, hogy tulajdonképpen innentől kezdve a közvetlen népakarat kifejtése nem igazán érdekli, hanem majd akkor a kétharmados többség erejével akarja az ország sorsát alakítani.

Köszönöm. (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  103  Következő    Ülésnap adatai