Készült: 2024.09.19.05:15:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2015.05.29.), 158. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Két nap múlva, május utolsó vasárnapján, a magyar hősök emlékünnepén azok emléke előtt tisztelgünk, akik Magyarország történelmének legnehezebb pillanataiban küzdöttek hazánk függetlenségéért és szabadságáért. Úgy gondolom, hogy nemcsak a sírkertekben és háborús emlékműveknél elhelyezett koszorúkkal, hanem itt az Országgyűlésben is illő emlékeznünk.

A magyar történelem hosszú küzdelmeknek a sora. Ezek történelemkönyvekben megörökített nagy alakjainak és névtelen hőseinek köszönhetjük, hogy ma Magyarország független államként, a nemzetek közösségének egyenrangú tagjaként létezik Európa közepén. Ez az elmúlt ezer év viharos történelme fényében önmagában is óriási eredmény, ezért nemcsak kegyelettel, hanem büszkeséggel emlékezzünk hőseinkre.

(19.00)

Sokszor hajlamosak vagyunk úgy tekinteni saját történelmünkre, mint kudarcok és vereségek hosszú sorára. Ne tegyük! Mert fényes győzelmek is történelmünk részei, például a nándorfehérvári, pákozdi, isaszegi győzelmek a magyar hadtörténet jeles pillanatai. Sok esetben pedig a történelem igazolta vissza, hogy volt értelme a küzdelemnek, a hősök önfeláldozásának. Hisz hiába próbálta meg hűbéresévé tenni a német császár a születő magyar államot, kudarcot vallott. A mongolok hiába rombolták szinte porig az országot, az mégis talpra állt. Hiába akarta bekebelezni hazánkat az Oszmán Birodalom, több évszázados küzdelem után csúfos kudarcot vallott. Hiába bukott el az 1848-49-es szabadságharc, mégis utat nyitott a modern, polgárosult Magyarország megszületésének. Hiába verték le az ’56-os forradalmat, eszméi, céljai mégis megvalósultak az 1989-es rendszerváltással. Emlékezzünk és legyünk büszkék hőseinkre!

Arról se feledkezzünk meg, hogy e küzdelmek sok esetben nem pusztán a magyarság és a magyar állam fennmaradásáért folytak, hanem az egyéni szabadságjogokért, demokráciáért. Így volt ez különösen az 1848-as és 1956-os forradalmak idején. A mi kötelességünk megvédeni ezeket az értékeket, hogy egy szabad, gyarapodó országot hagyhassunk gyermekeinkre. Ne legyen kétségünk afelől, hogy ez a XXI. században is óriási kihívás. Hiszen tudatában kell legyünk, hogy veszélyes világban élünk. Gazdasági problémák, társadalmi feszültségek ellenére az Európai Unió és benne hazánk ma még a stabilitás szigetének tekinthető. Azonban bármerre nézünk az utóbbi időben, tágabb régiónk biztonsági környezete is drámaian átalakult. Az Ukrajnát sújtó súlyos konfliktus, az Iszlám Állam felemelkedése, Szíria és Líbia teljes káoszba süllyedése csupán a leglátványosabb jelei egy egyre romló biztonsági helyzetnek.

A globalizáció következtében újfajta, a hagyományos eszközökkel nehezen kezelhető fenyegetések sora jelent meg, ezek súlyos veszélyt jelenthetnek Európára és benne hazánkra is. Az országok között kialakult sokrétű függőségi viszony miatt nemhogy tágabb földrajzi régiónkban, de a világ távoli pontjain dúló fegyveres konfliktusok is kihatással lehetnek életünkre.

Az egye veszélyesebbé váló világunkban különösen nagy érték, hogy Magyarország ma a világ legerősebb katonai szervezetének, a NATO-nak elismert tagja, és európai uniós tagállamként a világ egyik legnagyobb politikai és gazdasági közösségébe tartozik. Ezt a stabilitást és biztonságot ma Magyarország azért élvezheti, mert a rendszerváltást követően a magyar kormányok a társadalom döntő részének a támogatása mellett sikeresen végrehajtották az euroatlanti integrációt. Azonban a szövetségi rendszer is csak annyira erős, amennyire annak a tagjai erősek. Magyarország polgárainak biztonsága érdekében nélkülözhetetlen a XXI. század fenyegetéseire reagálni képes modern haderő. Ehhez pedig nemcsak a múlt hőseinek, hanem a Magyar Honvédség jelenleg szolgálatot teljesítő katonáinak megbecsülése is szükséges. Hiszen ezek a férfiak és nők azok, akik segítettek, amikor tízezrek rekedtek a hó fogságában, ők voltak, akik a rendvédelmi szervek állományával együtt önkéntesek ezreivel vállvetve megvédték a Duna-parti településeket a rekordnagyságú árhullámtól és azok, akik más nemzetek katonáival együttműködve jelen pillanatban is a világ veszélyes válságövezeteiben teljesítenek szolgálatot, hogy fenntartsák a békét és biztonságot. Nekik köszönhető, hogy az egyre romló körülmények ellenére a Magyar Honvédség megőrizte működőképességét.

Ezért indokolt, hogy valóban meginduljon a katonák illetményének a rendezése, és a Magyar Honvédség megrekedt modernizációja egy ütőképes XXI. századi haderő irányába induljon el. Ne feledjük, Magyarország szabadságát, függetlenségét az elmúlt évszázadok hősei vívták ki, aminek megőrzése, valamint a következő nemzedékek számára a békés, boldog élet feltételeinek garantálása ma is a mi közös felelősségünk. Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai