Készült: 2024.05.17.16:04:27 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
7 187 2018.06.11. 2:03  186-189

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Nem is olyan régen derült rá fény, hogy hazánkat választották a világ 15. legbiztonságosabb országává egy nemzetközi kutatás során. Tudjuk jól, ahogy hazánkat, úgy Európát is egy évek óta tartó migrációs hullám ostromolja, aminek kockázatait Európában elsőként a magyar kormány ismerte fel. Azonnal szükség volt egy jól átgondolt és hatékony migrációs politikára, amely nem sérti a ténylegesen védelemre szorulók jogait, de meggátolja az illegális határátlépők koordinálatlan beáramlását. Ennek részeként került  rekordidő alatt  felépítésre a déli határvidékünk biztonságát szavatoló határzár, amelynek eredményeit, a kezdeti kritikus hangok után, egyre többen ismerik el.

A kormány célkitűzésének köszönhetően, amely szerint Európa egyik legbiztonságosabb országává kell váljunk, infrastrukturális és személyi fejlesztések történtek. Néhány év alatt 6500 fővel emelkedett a rendőrség személyi állománya és jelentős mértékben fiatalodott a gépjármű- és az eszközpark is. A munka meghozta a gyümölcsét, hiszen eredményesen tudtuk megvédeni a déli határvidékünket, azzal párhuzamosan, hogy közben a belső biztonság is folyamatosan javult; 7 év alatt 430 ezerről 215 ezerre csökkent a bűncselekmények száma.

Az, hogy Magyarországon nincs terrorfenyegetettség, stabil és jól képzett rendvédelmi állománnyal rendelkezünk, valamint migrációs politikánk is sikeres, mind-mind a kormány eltökélt céljának köszönhető, amely szerint a magyar emberek biztonsága az első.

Tisztelt Államtitkár Úr! Adódik a kérdés: hogyan tudtunk olyan nagy és nemzetközileg elismert országokat magunk mögé utasítani, mint Németország, Franciaország, Svédország vagy éppen az Egyesült Királyság? És hogyan tudjuk ezen előkelő helyezésünket továbbra is megtartani, vagy akár javítani úgy, hogy közben az Európai Unió migrációs politikája növeli a kontinens biztonsági kockázatát? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
15 4 2018.06.29. 5:55  1-88

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Magyarország európai államként egy változó világban hatékony válaszokat akar adni azokra a kérdésekre, amelyek ebben az évtizedben különösen a biztonságunkat, a védelmünket és ezáltal nemzeti megmaradásunkat érintik.Az előttünk fekvő 2019-es költségvetés többek között azt a célt szolgálja, hogy hazánk továbbra is a világ egyik legbiztonságosabb országa maradhasson. Észak-Vas megye országgyűlési képviselőjeként ezt különösen fontosnak tartom, hiszen ez elősegíti a turizmus erősödését is, amelyhez számunkra a választókörzetben jó alapot biztosítanak Sárvár, Bük, Celldömölk és Mesteri fürdői és Kőszeg épített öröksége.

(8.10)

Észak-Vas megye országgyűlési képviselőjeként fontosnak tartom azt is, hogy az Unió külső határai mindannyiunk biztonsága érdekében ellenőrzöttek legyen, a belsők azonban nyitottan és szabadon nyújtsák azokat a lehetőségeket, amelyeket hazánk és a 77 településből álló választókerületem polgárai is igénybe kívánnak venni, ha arra szükségük van. Ebből kifolyólag a Honvédelmi és rendészeti bizottság tagjaként e szakterületek nézőpontjából szeretném a támogatásomról biztosítani a büdzsé tervezetét.

Az előttünk fekvő javaslat alapján ugyanis világos: Magyarország nemzeti kormánya számára a biztonság az első 2019-ben is. Ennek keretében nem csupán megőrzésre, hanem jelentős növelésre kerülnek a közbiztonság megerősítéséhez és a honvédelem fejlesztéséhez szükséges források. Így 86 milliárd forinttal emelik a honvédelmi kiadások keretét; csaknem 513 milliárd forint juthat a területre. Ez az összeg a jövőre jelzett GDP több mint 1,16 százalékának felel meg. Világosan látszik, hogy mindeközben ütőképes haderő szervezése zajlik. Amíg a szocialista kabinetek jelentős képesség- és létszámcsökkentéssel sújtották a honvédséget, addig a nemzeti kormány révén soha nem látott képességfejlesztést hoz a Zrínyi 2026 haderőfejlesztési terv. E program által 2010 előtt teljesen elsorvasztott képességek állhatnak talpra. Ennek keretében ütemezetten megközelítőleg 150 milliárd forintot fordíthat az ország fejlesztési feladatok végrehajtására. Fontos megjegyezni azt is, hogy a honvédelmi tárca egyik fő célkitűzése a magyar védelmi ipar talpra állítása, amely egyszerre szolgálja a magyar gazdaság és a honvédség érdekeit. Emellett a másik fontos cél, hogy vonzóvá tegyék a katonai pályát a fiatalok számára. Ezt szolgálja a fiatalok bevonása a honvédelmi nevelésbe és például a toborzórendszer erősítése. Idekapcsolódik az önkéntes tartalékos rendszer további fejlesztése is. Míg 2010-ben összesen 17, addig ma már több mint 7000 tartalékos szolgál. Legalább ennyire fontos a honvédség katasztrófahelyzetek megelőzésével és elhárításával kapcsolatos tevékenységének erősítése is. Jövőre is folytatódik a 2015-ben indított fegyveres és rendvédelmi életpályamodell, így újra emelkedik a katonák fizetése is.

Tisztelt Ház! A honvédelmi tárca mellett a Belügyminisztérium költségvetése is az ország biztonságának erősítését szolgálja a határaink védelmével és a közrend biztosításával. A rendőrség működésére 12,4 milliárd forinttal több forrás jut, mint korábban. A 2019-es költségvetés rendészeti célú kiadásai több elemből állnak. Ezek közül az elsőre, a közbiztonságra, a rendőrség, a Nemzeti Védelmi Szolgálat, valamint a Terrorelhárítási Központ működésére és fejlesztésére ez közel 350,5 milliárd forintot jelent. Ebből a rendőrség határvédelmi és mélységi felderítési feladatainak ellátását közel 15,7 milliárd forint többlettámogatás biztosítja. A második elemre, a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal működésére közel 9,4 milliárd forintot, a harmadikra, a tömeges bevándorlás kezeléséhez kapcsolódó kiadásokra 15 milliárd forintot irányoz elő. A terrorellenes intézkedések megvalósításához kapcsolódó kiadásokra 25,1 milliárd forint, a katasztrófavédelem működésére és fejlesztésére 77,6 milliárd forint áll rendelkezésre.

Fontos azt is megjegyezni, hogy a kormány célja az, hogy a magyarok biztonságát védő hivatásos állomány anyagi megbecsülése javuljon, és a fiatalok számára is még vonzóbb legyen a rendvédelmi életpálya. A hivatásos állomány illetménye 2015 és 2019 között átlagosan  tudjuk jól  50 százalékkal emelkedik. Januártól átlagosan újabb 5 százalékkal nő az állomány illetménye. Emellett 2019-ben is biztosított a teljesítményjuttatás kifizetése a magas színvonalú szolgálatellátás anyagi elismeréseként, amelyre a kormány 12 milliárd forintot biztosít.

Tisztelt Országgyűlés! Mindezek alapján a jövő évi költségvetésre vonatkozó javaslat azt üzeni: a kormány fontosnak tartja Magyarország, a magyar emberek biztonságát. Komoly előrelépést tehetünk belügyi és honvédelmi területeken is. A fejlesztések és többletforrások mellett azonban akkor lehetünk igazán hatékonyak, ha hazájukat szerető, felkészült emberek tesznek azért, hogy Magyarország polgárai biztonságban élhessék a mindennapjaikat. Mindazok, akik a belügyi vagy a honvédelmi területen nap mint nap helytállnak, ilyen emberek. E helyről is köszönjük a munkájukat, és reméljük, hogy a 2019-es költségvetés hozzájárul hivatásuk sikeres ellátásához.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
18 91 2018.07.16. 2:51  90-95

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Évek teltek el már azóta, hogy az illegális migráció felütötte a fejét hazánk és Európa déli határvidékén. Az eleinte érthetetlen és megfejthetetlen ok-okozati tényezők idővel mindenki számára világossá váltak. A képlet egyszerű, hiszen Soros György és migránstámogató szervezetei, együttműködve az embercsempész-hálózatokkal, szervezetten utaztatták és utaztatják még ma is Európába a mindenüket hátrahagyó, kiszolgáltatott embereket.Soros György és a tömeges migrációt propagáló szervezetei szó szerint szervezik az illegális bevándorlást, hajóikkal az illegális embercsempészektől átveszik a migránsok százait, ezreit. Ezután térképpel, szótárral, okostelefon-applikációkkal és információval látják el őket, hogy akadály nélkül jussanak el a célországba. A folyamat végén pedig megjelenik Brüsszelben egy gáláns úriember, nevezetesen Soros György, aki javaslatot tesz arra, hogy az általa folyósított hitelből támogassák az európai országok az illegális migránsok letelepedését és integrációját.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány időben felismerte a veszélyt, ezért döntött a déli határ azonnali lezárása mellett. Nem is tehetett másképpen, hiszen az állam kötelessége biztosítani a nemzet fennmaradását és szilárd alapokat teremteni a jövő nemzedékeinek. A magyar emberek nem akarják, hogy a jövőjükről mások döntsenek, és azt sem akarják, hogy a családokra, rászorultakra, az oktatásra, vagy éppen az egészségügyre fordítandó összegeket a jövőben illegális migránsok támogatására kelljen fordítani, akár évente és fejenként minimum 9 millió forint értékben. Ebből kifolyólag kiemelt közérdek a kormány azon tevékenysége, amellyel mindent elkövet azért, hogy megfékezze a Soros-hálózat részeként hazánkban aktívan tevékenykedő, migrációt támogató szervezetek hazánkra nézve káros működését.

(17.30)

A magyar embereknek joguk van tudni ezeknek a szervezeteknek a nevét, tevékenységét, a külföldről elfogadott támogatásaik összegét és forrását, valamint a szervezeteknek hozzá kell járulniuk a magyar emberek biztonságát szavatoló határvédelmi rendszer finanszírozásához is.

Tisztelt Államtitkár Úr! A Stop Soros törvényjavaslat elfogadása és annak szabályrendszere megfelelő garanciákat jelent a magyar családok számára, hogy nem válunk bevándorlóországgá. Tisztelettel kérdezem tehát, hogy megkezdtee már a rendőrség a Stop Soros életbelépésére történő felkészülést, és amennyiben igen, úgy milyen gyakorlati intézkedések meghozatalára került sor. Köszönöm a figyelmet. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
18 95 2018.07.16. 0:46  90-95

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Hallhattuk az államtitkár válaszát, és ennek alapján a választ elfogadom. Egyúttal, azt gondolom, minden képviselőtársam nevében megköszönhetjük a rendőrségnek azt a munkát, amit Magyarország biztonsága érdekében az elmúlt években kifejtettek és most is kifejtenek. Ne felejtsük el aláhúzni azt, hogy Magyarország a világ egyik legbiztonságosabb országa, nagyon komolyan odatették ezért magukat a magyar rendőrök (Dr. Vadai Ágnes: Mert a katonák nem? Ők is ott vannak a határon, nekik is meg kellene köszönni!), de, azt gondolom, mindig szükség van arra, hogy a biztonságot fokozni tudjuk, a megfelelő segítséget ehhez meg tudjuk adni.

Ezért szükség van arra, hogy Magyarország következő évi költségvetését is támogassuk, hiszen az valóban nagyon komoly segítséget jelent a rendőrségnek. Bízom abban, hogy ennek révén Magyarország a jövőben is a világ egyik legbiztonságosabb országa tud maradni. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
20 12 2018.07.20. 4:00  11-12

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ennek a Háznak a falai azóta tanúi a magyar történelemnek, amióta Steindl Imre tervei nyomán szorgos kezek felépítették. Az ország Háza helye a vitáknak, tanúja lehet ugyanakkor annak is, hogy közösen tudunk örülni kisebb és nagyobb közösségek sikereinek, örömeinek, amelyek által az egész nemzet lehet gazdagabb. Hiszem azt, hogy Magyarország minden egyes falva és városa hozzáad valamit az egész haza szépségéhez, épüléséhez és ahhoz, amiért büszkék vagyunk rá, hiszen a lokálpatriotizmus a patriotizmus alapja. Ezen gondolatok jegyében szeretnék tiszteletet adni választókerületem székhelyének, Sárvárnak. 2018 ugyanis különleges év a Rába-parti város életében; kerek évfordulója, hogy 1328-ban városi kiváltságokat kapott Károly Róbert királytól, 50 éve pedig annak, hogy 1968-ban újkori városi rangját visszaszerezte Sárvár. Fél évszázados tehát a város, amelynek városias gyökerei a középkorból erednek. Vannak köztünk, akik még emlékezhetnek 1968-ra, de a középkori történések már messzi nemzedékekhez vezetnek bennünket. A vár ma is mutatja annak a kornak a dicsőségét, amelynek díszterme példátlan látványosságot jelent. Tudhatjuk jól, a XVI. században az ország egyik kulturális centruma jött létre ott, a Nádasdyaknak köszönhetően. Sylvester János vezetésével nyomdát hoztak létre, és 1541-ben kiadták az Újszövetséget. Ez lett az országban az első, magyar nyelven nyomtatott könyv. 1556-ban ott halt meg Tinódi Lantos Sebestyén. Sárvár volt a magyarországi reformáció egyik bölcsője is.

Ennek a városnak volt az első megválasztott országgyűlési képviselője 1848-ban Batthyány Lajos mártír miniszterelnök, és ott tanított Gárdonyi Géza. Itt hunyt el III. Lajos bajor király, az utolsó bajorországi király. A XX. század kapcsán azt is meg kell jegyezni, hogy az első és a második világháború véráldozatában is a sárváriak vállalták a hősiességet, emellett pedig 1956-ban is megmozdult a város lakossága Magyarország szabadsága érdekében. Az új évezredben a történelmi település igazi fürdővárossá lett, hiszen évek óta a vendégéjszakák száma alapján az első tíz hely egyikén szerepel a település.

Tisztelt Ház! E rövid történelmi tabló azt mutatja, hogy ott, a Rába partján évszázadok óta éltek magyarok, akik ott nevelték gyermekeiket, ott dolgoztak, ott imádkoztak, és ott azt a földet szerették és tekintették otthonuknak, amiért mindent megtettek. Legyünk rájuk büszkék, hiszen ők tartották meg nekünk a várost, mai magyaroknak és az egész ország gyarapodására. Nekik köszönhetően mondhatjuk ki: Sárvár volt, Sárvár van, Sárvár lesz.

Tiszteletet adunk tehát az előttünk járó nemzedékeknek, amelyek örökségként átadták nekünk a települést, a mai polgároknak.

(15.20)

Ugyanakkor a történelem olyan, mint egy váltófutás: minden generációnak megvan a maga feladata, amelyet az adott körülmények között el kell végeznie. Így most, amikor Sárvár várossá avatásának 50. évfordulóját ünnepeljük, a múltból erőt is meríthetünk ahhoz, hogy a következő időszakban is tovább építsük Sárvárt. Köszönet minden ma élő polgárnak, hogy ezt becsülettel teszi ott a városban nap mint nap.

A jövőre nézve pedig azt kívánom, hogy mindazok, akik egyszer majd ezt a várost tekintik otthonuknak, ugyanannyira szeressék, ahogy azt elődeik tették, legyenek büszkék rá, és akarják előrébb mozdítani a sorsát.

Tisztelt Országgyűlés! Isten éltesse Sárvárt! Isten éltesse a sárváriakat! Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
22 212 2018.09.17. 2:53  211-216

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország hosszú évek óta igen komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy megvédje hazánk és egyben a schengeni övezet határait. Ezen kemény és kitartó munka eredményeit senki sem tudja elvitatni tőlünk, hiszen Európa számos más országával ellentétben nekünk, magyaroknak sikerült megvédenünk országunk határait, és sikerült megfékeznünk a balkáni útvonalat megcélzó illegális bevándorlók újabb százezres tömegének a behatolását. Sikereinknek azonban nem mindenki tudott örülni. A Soros-birodalom tagjai már kezdetektől fogva mindent elkövettek annak érdekében, hogy az élet valamennyi területén ne megállítsák, hanem inkább elősegítsék az illegális bevándorlást. Tájékoztató kisfüzetek, mobilalkalmazások, fórumok, térképek, mentőhajók és magukat idézőjelben civilnek nevező önkéntesek, emberek ezrei dolgoztak azon, hogy Soros György migránsbarát politikája hatékonyan tudjon érvényesülni.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ezen Európa- és keresztényellenes eszme hirdetésének egyik újabb jeles pillanata a Sargentini-jelentés, amely minden fronton, akár színtiszta hazugságok árán is megpróbálja lejáratni hazánkat. A nyíltan bevándorláspárti brüsszeli politikusok és a Soros György-féle civil szervezetek azt komponálták meg a jelentésükben, hogy egyfajta bosszúállást tudjanak kifejteni hazánk ellen amiatt, mert mi, magyarok nem voltunk hajlandóak behódolni a Soros-hálózat eszmerendszerének.

Az egyik említésre méltó, egészen abszurd része Judith Sargentini jelentésének a rendőrökre támadó és társait erőszakos cselekmények elkövetésére buzdító, nem mellesleg terrorcselekmény miatt elítélt Ahmed H. ügye. A jelentés olyan képet fest le a nevezett illegális bevándorlóról, mintha Ahmed H. békésen a családjával, okmányainak birtokában megpróbált volna átkelni az államhatáron. Ezzel szemben mindannyiunk számára ismert, hogy mi történt valójában 2015 szeptemberében azon a bizonyos röszkei napon.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mi ez, ha nem nyílt és egyértelmű támadás Magyarország és a magyar emberek ellen? Hogyan fordulhat az elő, hogy az Európai Unió asztalára kerül egy hazugságokon és szándékos félrevezetéseken alapuló jelentés, amely nem mellesleg megkérdőjelezi Magyarország bíróságának függetlenségét, és rossz fényben tünteti fel azon emberek küzdelmes munkáját is, akik a saját testi épségük árán is megvédték Magyarország államhatárát? Egyáltalán miért véd egy elítélt bevándorlót a jelentés? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
22 216 2018.09.17. 0:44  211-216

ÁGH PÉTER (Fidesz): Államtitkár úr, köszönöm szépen, hogy a válaszában rámutatott arra, hogy a Sargentini-jelentés valójában egy koncepciós eljárás, amely egyértelműen bosszút akar állni Magyarországon, a jogállamiság helyzetéről akar ez a jelentés megfogalmazni vádakat. Emlékezzenek csak arra, hogy az Európai Parlamentben hogy ünnepelték magukat a jelentést elfogadó képviselők, hogy ünnepelték Sargentinit. Hol voltak ezek a képviselők akkor - csak emlékezzünk a mai nap apropójára, most van Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde nyilvánosságra kerülésének évfordulója, tudjuk, hogy mi következett azután Budapesten -, hol voltak akkor ezek az európai politikusok akkor, amikor valójában fel kellett volna lépni a magyar jogállamiság helyzetével kapcsolatban a Gyurcsány-kormány alatt?

Köszönöm szépen, államtitkár úr, a válaszát elfogadom. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
24 74 2018.09.24. 2:05  73-76

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország Európában elsőként kezdte meg az illegális migrációval szembeni védekező mechanizmusainak kiépítését. A kormány számára már 2015-ben feltűnt, hogy az először százával, majd ezrével, végül pedig tízezrével érkező embertömegek koordinálatlan beáramlása nem jelent jót sem hazánknak, sem Európának. Emlékezzünk vissza együtt azon rettenetes időkre, amikor dokumentumok nélküli emberek tízezrei tarolták le földjeinket, hagytak maguk után szeméttel teli, helyenként fertőző környezetet, és foglalták el köztereinket, útjainkat, autópályánkat. (Z. Kárpát Dániel: Ki volt kormányon?) Magyarország Kormányának nem volt más választása, azonnali hatállyal meg kellett teremtenie az ország jogi, műszaki és fizikai védelmi rendszerét. Hazánk és a schengeni övezet külső határainak védelme nem csupán a magyar, de az európai emberek biztonságát is szavatoló intézkedéssorozat volt, amelyre százmilliárdokat áldoztak a magyar emberek.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az illegális migrációval szemben folytatott többéves, sikeres és eredményes küzdelem azonban veszni látszik. A kiválóan kialakított és már számtalan esetben bizonyított határvédelmi rendszerünket Brüsszel egyik napról a másikra lebontaná, és ránk erőltetné az Európai Unió valamennyi más pontján kudarcot vallott határvédelmi politikát. Habár egyre több a felháborodás Európa-szerte, az Európai Unió jelenlegi terve mégis a merkeli Willkommenskulturt erőltetné rá a tagállamokra.

Tisztelt Államtitkár Úr! A hétköznapok embere komoly aggodalommal kíséri figyelemmel a nemzetközi eseményeket, és csak bízni tud benne, hogy Magyarország képes lesz továbbra is kiállni a magyar emberek és a magyar családok védelme mellett. Felmerül azonban a kérdés, hogy hogyan alakulna Magyarország jövője önálló határvédelmi rendszerének feladása esetén. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
24 206 2018.09.24. 5:03  205-206

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Választókerületem, Észak-Vas megye településeinek történetei a régmúltba vezetnek vissza minket, ahány település, annyi helyi közösség sorsának lehetünk tanúi, melyek mind tanúságot tesznek nemzetünk küzdelmes évszázadairól. Mégis mindre büszkék lehetünk, hiszen azzal, hogy ma is állnak, ma is az élet zajlik bennük, egy sikertörténetről, a magyarság megmaradásáról tesznek bizonyságot.Tisztelt Ház! Ma a tisztelet és az elismerés keretei között egy ilyen megmaradást jelző településről szeretnék beszélni önöknek, amely idén évfordulót ünnepel. Répcelak város ugyanis idén emlékezik arra, hogy 750 éve annak, hogy először említették írásos formában. A mai Répcelak elődjének  Lak néven történő  első említésével egy 1268-as iratban találkozhatunk. Feljegyzésekből tudjuk, hogy több különböző család birtokolta a települést az elmúlt évezredben. A XIX. század végére „Répczelak” jelentősebb településsé fejlődött.

Felvirágzása elsősorban a Radó-családnak tulajdonítható. A dualizmus alatt megépült a templom, volt vasútállomása, postája, távírója, és körjegyzőségi székhely funkcióját is betöltötte. Fellendülésében fontos szerepe lett Radó Kálmánnak, Vas vármegye egykori főispánjának, országgyűlési képviselőnek, akinek mintagazdasága messze földön híres volt. Az ipar kapcsán két momentum jelentős. Egyrészt 1905-ben alapították Répcelakon a tejüzemet, amely olyan alapokat rakott le, amely a sajtgyártás révén ma is hozzájárul a város ipari működéséhez.

A másik fontos pillanat, amikor a második világháború után feltárták a szén-dioxid-kutat, amelyre a Répcelaki Szénsavgyár épült. Az üzem a foglalkoztatottság kulcsszereplőjévé és a lakosságszám növekedésének motorjává vált. Több termékből az egész ország kizárólagos ellátását is végezte. Mindezek révén a település bővülésével párhuzamosan közigazgatási helyzete is megváltozott, 1971-től már nagyközség.

A rendszerváltás után  kihasználva a kínálkozó lehetőséget  fejlődött tovább. A városi címet 2001-ben kapta meg, amelyben azóta is közös munkánk révén komoly beruházások történtek annak érdekében, hogy tovább erősítsük térségi szerepkörét. Már fejlett iparral, modern mezőgazdasággal, teljes körű infrastruktúrával, széles körű szolgáltató szektorral, valamint erős evangélikus és katolikus közösséggel rendelkezik. Az elmúlt kormányzati ciklus szintén komoly előrelépést hozott azzal, hogy megújult a vasútvonal és megépült az M86-os út. Ezzel a város megszabadult az áthaladó kamionok és autók dübörgésétől, így a cél most minden lépéssel az, hogy még élhetőbb kisvárost lehessen építeni.

Tisztelt Országgyűlés! Ahány háború és szabadságharc, mindig találunk répcelakiakat azok között, akik megcselekedték, amit akkor meg kellett tenniük. A ’48-49-es szabadságharc kapcsán beszámolnak arról a krónikák, hogy a Barthodeiszky-család több tagja honvédtisztként harcolt. A világháborúk miatt is sokan vonultak innen be és haltak hősi halált. 1956 kapcsán pedig: itt született Bárány János forradalmár, Budapesten a Tompa utcai csoport vezetője, aki a megtorlás mártírjává vált.

A történelmi nevek mellett Répcelakhoz kötődően több olyan személyiséget találunk, akikre maradandó munkásságuk, tevékenységük révén büszkék a város polgárai. Szarka Zoltán olimpiai bajnok labdarúgó, aki e helyen kezdte pályafutását a Kinizsi Sportkörben, ilyen ember volt. De ilyen volt továbbá Tatay Sándor író, Engelsz József szobrász, ötvösművész, Farkas Jenő prímás és a ma is élő Garas Kálmán fotóművész, valamint az amatőrfilmes Boros Ferenc. Bízunk abban, hogy a jövőben is olyan tehetségeket tisztelhetünk majd Répcelakról, akikre mindannyian büszkék lehetünk.

Tisztelt Országgyűlés! Amint utaltam rá, a település első írásos, okleveles említése Lak néven került megörökítésre. Mit is jelent pontosan a lak szó? Házat, hajlékot. Nem mást tehát, mint otthont, hiszen a ház csak egy épület, de az otthon egy érzés. Így ha visszatekintünk az évszázadokba, akkor azt láthatjuk, hogy mindazok a magyarok, akik megalapították és ezt a nevet adták e helynek, tudták, mit jelent számukra: otthont a Répce mentén. Erre utal a város mai neve is. Ez a belsőséges viszony megmaradt a lakóhelyükhöz az évszázadok alatt az itt élőkben. Otthon ott van, ahol szeretet van, ahol látjuk a biztató szívet szeretteink szemében, ahol tisztelettel és megbecsüléssel fordulunk az ismerőseinkhez, ahol tudjuk, hogy számíthatunk a másikra. Ily módon lehet a most 750 éves Répcelak egy erős közösség a jövőben is. Kívánom, hogy az ott élők mindig meg tudják tapasztalni az összetartozás érzését közös otthonukban, Répcelakon.

Tisztelt Országgyűlés! Isten éltesse Répcelakot, Isten éltesse a répcelakiakat! Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
37 50 2018.11.05. 1:29  49-52

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország Kormánya az elmúlt években elkötelezett munkát végzett annak érdekében, hogy a gyorsforgalmi úthálózat rendszerét fejlessze. Megépült és előkészítés alatt lévő autópályák, autóutak tanúskodnak minderről országszerte. Vas megye szempontjából is fontos fejlesztések tudtak megvalósulni, hiszen megépülhetett az M86-os út a megyeszékhelyig, amely révén a települések felszabadultak az elviselhetetlen átmenő forgalomtól, emellett pedig könnyebben lehet közlekedni Szombathely és Budapest között.

Választókerületemet érintően a következő komoly lépést az jelentette, amikor a „Modern városok” program keretén belül a Szombathely-Kőszeg közötti közúti kapcsolat fejlesztése került meghatározásra. Ezzel a Vas megye és Bécs közötti elérés is gyorsabbá válhatná, mind az Ausztria és Magyarország közötti közlekedésben, mind a megvalósítás helyszínének, Észak-Vas megyének is fontos lehetőségeket biztosítana ez a beruházás, köztük Kőszeg városának is, amely történelmi, építészeti, kulturális értelemben is kiemelkedő helyszíne Magyarországnak. Ezen örökség megőrzésért kezdte el a kormány a KRAFT-program megvalósítását is.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelettel kérdezem tehát, hogy a Szombathely-Kőszeg közötti közúti kapcsolat fejlesztése érdekében milyen lépéseket tervez a kormány, az előkészítés milyen ütemezésben zajlik. Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
37 179 2018.11.05. 2:08  178-185

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Több hét telt el azóta, hogy Demeter Márta, az LMP frakcióvezető-helyettese öncélú politikai haszonszerzés miatt durván átgázolt egy ENSZ-misszióban szolgáló magyar katona családjának személyiségi jogain. (Zaj az ellenzéki oldalon.) Hazugságokat gyártott a miniszterelnök kiskorú lányáról, és ezzel együtt nem nyilvános katonai információkat is nyilvánosságra hozott. Tettével egyrészt tanúbizonyságot tett arról, hogy alkalmatlan felelős pozíció betöltésére a honvédelem és rendvédelem területén, másrészt azt a gyanút erősíti, hogy a nem nyilvános anyagokba történő folyamatos iratbetekintési és adatszolgáltatási kérései bizalmas vagy akár minősített információk kiszivárogtatására is alkalmasak lehetnek. Mint láthattuk, ha kell, átgázol bárkin és bármin, hogyha politikai karrierjének építéséről van szó. Ha kell, egy kétéves kislányt is felhasznál arra, hogy ismét hazudhasson a miniszterelnökről és családjáról.

Napnál világosabb, hogy képviselő asszony ezen tevékenységével nem hazánk és a magyar emberek biztonságát kívánja szolgálni, sokkal inkább nemzetbiztonsági kockázatot jelent és honvédelmi érdekeket is sért. A rendszerváltás utáni politikatörténet karrierépítés céljából elkövetett leggátlástalanabb és egyben példátlan esete viszont csak akkor zárulhat le megnyugtatóan, ha kiderül az igazság. Ennek érdekében a Fidesz feljelentést tett az ügyészségen, Kósa Lajos, a szakbizottság elnöke pedig kezdeményezte a képviselő asszony nemzetbiztonsági átvilágítását.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ismerve a képviselő asszony hosszú ideje tartó vehemenciáját a nem nyilvános vagy minősített anyagok megismerése iránt, s látva ezen mostani esetet is, kimondottan veszélyes, hogy még mindig tagja, sőt alelnöke lehet a Honvédelmi és rendészeti bizottságnak. Minderre figyelemmel kérdezem, kérdezzük, hogy amíg nem zárul le a Demeter Mártával szemben indított nemzetbiztonsági eljárás és nyomozás, addig korlátozható-e érzékeny adatokhoz történő hozzáférése, mindannyiunk érdeke ugyanis, hogy még egyszer ilyen ne történhessen meg. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
37 183 2018.11.05. 0:53  178-185

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Azt gondolom, hogy amit ön elmondott, az alapján teljesen világos, hogy elfogadhatatlan az, hogy egyes ellenzéki képviselők bárkin és bármin átgázolnak annak érdekében, hogy a karrierjüket tudják építeni. Ha kell, akár nem nyilvános katonai információkat is hazug álhírként tálalnak, hazug álhírként adnak el annak érdekében, hogy annak révén előre tudjanak jutni. Azt gondolom, hogy mindez felháborító, és felháborító az is, hogy mindehhez egy gyermeket használnak. (Arató Gergely: Ez nem igaz!) Tisztelt Képviselő Úr! Gyakorló édesapaként felháborítónak tartom azt, hogy egy gyereket használnak politikai célra, és a teljes ellenzék egységesen kiáll a képviselő asszony mögött, aki ezen álhír alapján hazugságokat gyártott. (Zaj az ellenzéki oldalon.) Felháborítónak tartom! És tisztelt képviselőtársaim, az a helyzet, hogy ennek alapján egyértelmű, az LMP-nek és Demeter Mártának mit kellene tennie: le kellene mondania a mandátumáról. (Arató Gergely: Mutass példát neki!)

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(14.30)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
38 124 2018.11.12. 3:00  123-128

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Magyarország az elmúlt években komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy hatékonyan meg tudja védeni hazánk és a schengeni övezet határait. Kimagasló mértékű pénz, humán erő és infrastruktúra került átcsoportosításra a déli határra annak érdekében, hogy szavatolni tudjuk a magyar emberek biztonságát, és meg tudjuk védeni illegális migránsok tízezreitől, százezreitől Magyarországot. Az elmúlt héten nyilvánosságra került hírek szerint azonban nincs mindenhol ez így. Bizony, emberek, szervezetek és csoportok nem az illegális migráció megfékezése, hanem sokkal inkább annak erőteljes szervezése és támogatása mellett állnak. Sajtóhírek szerint ugyanis a Menekültügyi Főbiztosság és az EU logójával ellátott, név nélküli bankkártyával vásárolnak illegális bevándorlók tízezrei a Balkánon. Az egyébként hátrányos helyzetű térségből érkező migránsok így a schengeni övezet határához érve már márkás ruhákban, cipőkben és méregdrága okostelefonok birtokában érkeznek meg. Mi ez, ha nem nyílt szervezése és támogatása az illegális bevándorlásnak? Ki ne akarna ezen hátrányos helyzetű országokból azonnal útnak indulni Európába, ha híre megy annak, hogy csak kérni kell és Görögországban már állítják is elő a név nélküli, pénzzel feltöltött bankkártyát? Ismereteim szerint csak 2017-ben legalább 46 ezer migráns 18 milliárd forint értékben részesült az ajándék pénzből.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ez a felháborító és megdöbbentő eljárás, újabb bizonyítéka annak, hogy bizonyos embereknek nem az illegális migráció megfékezése a cél, hanem annak erősítése. Egyértelművé vált, hogy az illegális migrációt az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága és Brüsszel közösen finanszírozza. A háttérben pedig ott lapul a milliárdos mágnás, Soros György, aki az Unió és a Soros-birodalom részeként működtetett NGO-k segítségével tölti a rendszerbe a dollármilliárdjait. Az Európai Unió pedig, hogy teljes mértékben megfeleljen a Soros-tervnek, egy jelentős részt mellétesz az európai adófizetők pénzéből, így tehát a magyar emberek adóforintjaiból is. Ez botrányos és egyben felháborító.

(16.50)

Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország tudásom szerint eddig közel 900 millió eurót költött arra, hogy megvédje hazánk és a schengeni övezet határait. Ennek köszönhetjük, hogy nem árasztották el tereinket, útjainkat illegális bevándorlók százezrei, és azt is, hogy szavatolni tudtuk a magyar emberek biztonságát. Fentiekre figyelemmel kérdezem, hogy miközben hazánk komoly erőfeszítéseket tesz határainak megvédése érdekében, addig milyen felhatalmazás alapján támogatják dollármilliárdokkal az illegális migráció további erősítését.

Köszönöm. Várom válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
38 128 2018.11.12. 1:04  123-128

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolom, hogy aki felelősen tekint a kontinens jövőjére, Európa jövőjére, akkor az jól láthatja azt, hogy az ENSZ és az Európai Uniónak a politikája veszélyes, hiszen folyamatosan invitáló hangulatot próbál kelteni mindazokban, akik Európa irányába megindulnának. Ebből kifolyólag a bankkártyákat tulajdonképpen szinonimaként meghívókártyáknak is lehetne nevezni, hiszen egyértelműen arra ösztönöz mindenkit a világ minden részéről, hogy elinduljon, hiszen Európa tárva-nyitva várja őket. Ezzel szemben a valóság az, hogy fel kell lépni annak érdekében, hogy meg tudjuk védeni a kontinensünket, meg tudjuk védeni a határainkat. Ugyanis azt gondoljuk, hogy arra van szükség, hogy a migráció erősítésével szemben a biztonságot tudjuk elősegíteni, a biztonságot tudjuk garantálni. Én továbbra is erre bátorítom a magyar kormányt, és reméljük, hogy jövő évi európai parlamenti választás is ebben ad egy fontos támogatást. Köszönöm, és a választ elfogadom. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
43 66 2018.11.26. 2:43  65-70

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar és európai köztudatot hetek óta igen intenzíven foglalkoztatja, hogy illegális migránsok tízezrei hogyan és kinek a felhatalmazása alapján jutottak név nélküli, bárki által felhasználható bankkártyákhoz. Az európai adófizetők, köztük a magyar állampolgárok egészen biztosan nem adtak felhatalmazást arra senkinek sem, hogy teljes mértékben átláthatatlan módon illegális bevándorlók tömegei havi fix juttatást kapjanak bankkártyájukra, amit utána arra használhatnak fel, amire akarnak.Szégyen és egyben felháborító, hogy miközben Magyarország eurómilliókat fordított arra, hogy megvédje a magyar és a schengeni övezet határait, addig Brüsszel egyre eszeveszettebb módon játszik Soros György kottájából, és már mindegy, hogy milyen módszerekkel, a lényeg, hogy támogatni tudják az illegális bevándorlók Európába csábítását. Magyarországon az illegális bevándorlás megfékezése tekintetében egy pártszimpátiákon átívelő egyetértés született, amihez elég, ha megnézzük a 2016-os népszavazás eredményét. (Arató Gergely: Érvénytelen volt.) Az emberek 98 százaléka mondott nemet az illegális migrációra és az Európai Unió migránsbarát politikájára; köszönik, de nem kérnek belőle.

Tisztelt Államtitkár Úr! A Soros-hálózat aktív tagjaként migránsbarát eszméket hirdető index.hu egyik írásában teljes erőbevetéssel próbálta elhitetni az olvasókkal, hogy nincs is ezekkel a névtelen bankkártyákkal semmi baj, hiszen sok ilyen kártya van hazánkban is. Nem hiányzott sok hozzá, hogy egy lapon említsék ezeket a készpénz helyettesítésére alkalmas és rendszeresen feltőkésített bankkártyákat az egyszerű áruházi pontgyűjtő kártyákkal. A két konstrukció között azonban egy egészen aprócska különbség van. Mégpedig az, hogy a bevándorlók ezen összegeket arra fordítják, amire csak akarják. Felfegyverkeznek belőle, márkás ruhákat és technikai eszközöket vásárolnak maguknak, de nagyobb volumenben akár a terrorizmus igen intenzív finanszírozására is képesek az adófizetők pénzéből. Ez botrányos!

Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar embereknek joguk van tudni, hogy az Európai Unióba befizetett adóforintjaikat mire költik Brüsszelben. Mi, magyar emberek egy keresztény kultúrájú Európában hiszünk, ellentétben a sorosista brüsszeli bürokratákkal. Fentiekre figyelemmel kérdezem tisztelt államtitkár urat, tudhatjuk-e, milyen mennyiségű pénz vándorolhatott illegális migránsok és ezáltal akár a terroristák bankszámláira. Köszönöm, és tisztelettel várom válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
43 70 2018.11.26. 0:46  65-70

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönöm, elfogadom a válaszát, amivel rávilágított arra, hogy az Európai Unió milyen módon asszisztál ehhez a problémához. Azt gondolom, ez is azt mutatja, hogy nagy a baj Brüsszelben. Ha a hétvége politikai történéseire nézünk, akkor azt láthatjuk, hogy a baj már óriási. Nagy-Britanniát ugyanis nem sikerült az Európai Unión belül tartani, a migránsokat pedig nem sikerült kívül tartani. Ha mindehhez hozzávesszük a migránskártyák ügyét, akkor azt láthatjuk, hogy a bajt ezzel csak tovább tetézik. Ez pedig jól rávilágít arra a felelőtlen politizálásra, amit jelenleg Brüsszelben a döntéshozók végeznek. Azt gondolom, itt az ideje, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba, az európai parlamenti választás pedig jó alkalmat fog ehhez teremteni. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(15.10)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
45 196 2018.11.28. 4:49  193-208

ÁGH PÉTER, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Figyelemmel arra, hogy az előttünk fekvő törvényjavaslat általános és részletes indokolása kellő alapossággal részletezi azon pozitív célkitűzéseket, ami jelen intézkedéscsomag célja, valamint államtitkár úr szóban is kiegészítette azt, így ha megengedik, csak lényegre törően mutatnám be frakciónk álláspontját és a legfontosabb tartalmi elemeket.A rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. törvény módosításáról szóló T/3615. számú törvényjavaslat számos pozitív és előremutató intézkedést rögzít az úgynevezett civil állomány jogviszonyának egységesítésével kapcsolatban.

A törvényjavaslat célja tehát a rendvédelmi ágazatban foglalkoztatott közalkalmazottak és kormánytisztviselők tekintetében új jogállási törvény megalkotása, amely hosszú távon képes biztosítani, hogy az érintett személyi állomány stabil, kiszámítható életpályával, a foglalkoztató szervezetek pedig a sajátosságokhoz és az ellátott feladatokhoz egyaránt igazodó, kellően rugalmas foglalkoztatási keretekkel rendelkezzenek. A jogszabályból egyértelműen kirajzolódik, hogy a jogok és kötelezettségek kiegyensúlyozott szabályozásán alapszik, érdemi illetményemelést biztosít, és egy kiszámítható előmeneteli rendszert tesz lehetővé az érintettek számára.

A már említett civil állomány jogviszonyainak egységesítése érdekében a jelenlegi közalkalmazotti és kormánytisztviselői jogviszonyok helyett egy új jogállás kidolgozása vált indokolttá, amely egyszerre igazodik a foglalkoztató szerv rendvédelmi jellegéhez, valamint az ellátott tevékenység tartalmához. Ez azt jelenti, hogy az érintett rendvédelmi ágazatban foglalkoztatott közalkalmazottak és kormánytisztviselők a korábbi közalkalmazotti és kormányzati szolgálati jogviszonyukat felváltva új foglalkoztatási jogállásba, rendvédelmi igazgatási szolgálati viszonyba kerülnek majd.

A rendvédelmi igazgatási szolgálati viszony egy különleges jogviszony lesz, amely az állam nevében eljáró rendvédelmi szerv, valamint a rendvédelmi alkalmazott között jön létre kinevezéssel és annak elfogadásával. A szabályozás kialakításának további célja az illetményrendezésen túl a stabil, kiszámítható előmenetelt biztosító egységes életpálya bevezetése, az egységesség biztosítása.

Az új jogviszony szabályozási bázisa a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati viszonyáról szóló, ismert 2015-ös törvény, hétköznapi nevén a Hszt. A jogosultságok és kötelezettségek arányossága érdekében a Hszt. mellett az új jogviszony szabályai figyelembe veszik a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény, a munka törvénykönyve, a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény, valamint a kormányzati igazgatásról szóló törvényjavaslat rendelkezéseit is.

Figyelemmel arra, hogy a rendvédelmi alkalmazottak köre életpályával rendelkező hivatásrendbe épül be, esetükben nagyrészt a Hszt.-hez hasonló kötelmi rendszer kialakítása szükséges. Erre figyelemmel a jogviszony tartalmának kialakítására úgy kell sort keríteni, hogy a kötelezettségek a Hszt. kötelezettségi rendszerének jelentős részét tartalmazzák. Fontos, hogy a hivatásos jogviszony kötelezettségeitől csak abban az esetben, lehet eltérni, ha az ellátott tevékenység ezt valóban indokolja. A kialakításra kerülő életpályamodellnek fontos részét kell képezze a szenioritás figyelembevétele, a teljesítményértékelés bevezetése, továbbképzési programok és rendszerek kidolgozása; valamint természetesen az új illetményrendszer is.

Pozitív fejlemény, hogy sávos illetményrendszerben sor kerül a munkakörök beosztási kategóriákba történő besorolására, az iskolai végzettség figyelembevételére, a teljesítményértékelés összekapcsolására, az előmeneteli és illetményrendszerrel, valamint végül, de nem utolsósorban a munkáltatói jogkör gyakorlójának tágabb mozgástér biztosítására is az alsó és felső sávok meghatározásának a lehetőségével.

Megállapíthatjuk tehát, hogy a felsorolt elemek egyszerre biztosítják a rendszer egységességét, illetve a szervezeti és egyéni specialitások kifejezéséhez szükséges rugalmassági tényezőket is. Az előttünk fekvő törvényjavaslat egy jól átgondolt alapokon nyugvó, hosszú és alapos előkészítés eredménye, amely nagymértékben hozzájárul a rendvédelmi életpályamodell népszerűsítéséhez, valamint a rendvédelem területén dolgozó alkalmazottak megtartóerejének a növeléséhez.

Mindezekre figyelemmel kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
47 196 2018.12.03. 5:14  195-196

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Választókerületem egyik gyönyörű városa Celldömölk. Vas megye keleti részén fekszik, a Kemenesalján, a festői Ság hegy mellett. Celldömölk hamarosan nagy évfordulóra készül: arra emlékezik, hogy 40 éve lesz annak, hogy várossá avatták. Ebből az alkalomból itt, az ország Házában is szeretném felhívni a figyelmet a településre, hogy kifejezzem tiszteletemet mindazok előtt, akik egykor és ma celldömölkiként életükkel, munkájukkal Celldömölköt is gazdagabbá tették. Történelme messzire nyúlik. Az Árpád-házi királyok alatt itt feküdt Pordömölk, ahol apátság működött, amelyről ma is tanúskodnak a romok. E monostor virágkora a XIV. században volt, birtokai messze terjedtek, egy ideig hiteles hely funkciót is betöltött, később azonban hanyatlásnak indult. Pordömölk mellett Nemesdömölk is a város egyik fontos alkotóeleme, amelyet hitújítással kapcsolatos mozgalmak tettek jelentőssé. Bár sok csapás érte, új életre kelt. Ezt mutatja, hogy 1744-ben készült el evangélikus temploma, ahol több püspököt is szenteltek. Berzsenyi Dániel is itt kötötte házasságát. Ezen templom alapjaira 1897-ben építettek újat.

A harmadik fontos hely, amelyet ki kell emelnünk, ha a mai Celldömölk kialakulását vizsgáljuk, akkor az Kiscell, vagy ahogy sokáig emlegették, Kismáriacell volt. Ennek kialakulása Koptik Odó nevéhez kötődik, aki az ausztriai Mariazellből hozott Mária-szobor révén kezdett itt templomépítésbe. A munkálatok során a kút ásása közben a kútásó fejére súlyos kő hullott, halottnak hitték, mégis felgyógyult. E csodás eset révén egyre több zarándok érkezett. Celldömölk ma is látható szép látványossága a barokk templom, ahol Mária szobrát őrzik, 270 éve, 1748 őszén készült el. 1760-ban pedig megkezdték a kolostor építését is. Egyre többen települtek ide, köztük németajkú kereskedők, iparosok, 1790-ben már négy vásárra jogosító szabadalmat kapott. 1848-ban, ahogy Sárváron, úgy Kiscellben is Batthyány Lajos, későbbi mártír miniszterelnökünket választották országgyűlési képviselőnek.

A dualizmus alatt komoly fejlődési lehetőséget hozott a vasút, hiszen több vonal is elérte. Ebben az időszakban már egyesületek, csendőrség, adóhivatal, oktatási intézmények és a Felsőbüki Nagy Sándor adományából épült kórház is működött a településen. Miután Kiscell és Nemesdömölk összeépült, létrejött Celldömölk, amely a XX. század megpróbáltatásai alatt is mindig kereste a megmaradás lehetőségét. Az első világháborúban 81 fiát áldozta fel. 1934-ben megépítik a Ság hegyen a trianoni emlékkeresztet, amely ma is a legnagyobb ilyen emlékmű. A második világháború az elveszett katonák mellett a város épületeit is megviselte. 1950-ben Celldömölk egyesült az ősi Alsóság településsel, amely arról is nevezetes, hogy hosszabb ideig volt ott plébános Kresznerics Ferenc, a híres nyelvész, akit ma sem felejthet el a magyarság. A második világháború után jött létre a Berzsenyi Dániel Gimnázium, amely ma is jelentős a szakképző intézménnyel együtt a térségbeli fiatalok jövője szempontjából.

Csak röviden soroltam fel pár alkotóelemet, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy legyenek alapok, amelyek révén a mai Celldömölk létre tudott jönni. Nemsokára a település arra emlékezik, hogy 40 éve lesz annak, hogy várossá avatták. Ekkor egyesült Izsákfával is. A XXI. században is keresi a helyét, ma már fürdője és a Ság hegy révén a turisztika világában is megtalálja azt. Láthattuk azt, hogy évszázadokon keresztül mindig volt valami, valakik, akik előrébb vitték a települést. Egy dolog, azt gondolom, hogy évszázadokon át közös volt mindenkiben, aki tenni akart Kemenesalja szívéért: szerették ezt a helyet, és tudták azt, hogy személyes munkájuk által az otthonuk is gyarapodik. Köszönet ezért a város egykori és mai polgárainak.

Magyarország Kormánya számára fontosak a celldömölki emberek, így több fejlesztés megvalósítására nyílt lehetőség az itt élők érdekében. Csak pár példát sorolnék: megújult a bencés kolostor, új rendelőintézet épült, megújult a Berzsenyi Gimnázium és a sportpálya, új kosárlabdacsarnok épült, az asztalitenisz-csarnok építése folyamatban van. Új épületrésszel bővült a Szent Benedek Általános Iskola, új fogorvosi és védőnői rendelők kerültek kialakításra, elkezdődött a vasútállomás felújítása, ahol P+R parkoló is épülhetett. Megszépült az izsákfai parkerdő, Izsákfán szennyvízrendszer is épült. Pályázatok révén lehetőség nyílik a helyi piac állapotának korszerűsítésére, turisztikai, óvodai és bölcsődei munkálatokra, Alsóság városrész központjának fejlesztésére és a leromlott városi területek rehabilitációjára. Köszönet ezért a kormánynak. A legnagyobb hálával azonban Celldömölk lakosainak tartozunk, akik mindennapi munkájukkal, gyermekeik lokálpatriotizmusra nevelésével teszik a legtöbbet az otthont adó településükért.

Tisztelt Ház! Celldömölk várossá avatásának 40. évfordulóján isten éltesse a város valamennyi polgárát! Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
48 82 2018.12.10. 2:09  81-88

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Az európai parlamenti választásokhoz közeledve egyre jobban kirajzolódik két markáns, eltérő álláspont Európa-szerte. Az egyik a Soros eszméit valló multikulturalista, bevándorláspárti oldal, a másik a több ezer éves európai keresztény kultúra fennmaradásáért küzdő bevándorlásellenes tábor. A kérdés az, hogy bevándorlókontinenssé, ezáltal bevándorlóországgá válunk, vagy meg kívánjuk tartani magunknak, amit ezerévesnél is régebbi történelmünk során felépítettünk. Egyértelmű, hogy a májusi EP-választás sorsdöntő lesz Európa jövőjének szempontjából. Világos, hogy a következő öt év ágazati kérdéseit az fogja meghatározni, hogy meg tudjuke fékezni az illegális bevándorlást, és tudjuke kezelni a már ideérkezett több millió, azonosítatlan illegális bevándorlót. Jól látszik, hogy a Soros-hálózat brüsszeli helytartói egyre agresszívebbek. Már-már beteges módon ragaszkodnak az illegális bevándorlás további erősítéséhez. Elég, ha csak a fű alatt elfogadtatni kívánt migránsvízumra vagy a névtelen migránsbankkártyákra gondolunk.

A témában legutóbb a mániákusan bevándorláspárti Guy Verhofstadt ment neki a magyar embereknek és a miniszterelnöknek, csak azért, mert mi nem kívánunk bevándorlóország lenni. Az illegális migráció fenntartásáért és Soros politikájának érvényesítéséért megszállottan küzdő politikus alpári stílusában a politika trágyadombját emlegette, csak azért, mert a kormány intézkedéseinek eredményeként megvédtük hazánk és a schengeni övezet határait. Elfogadhatatlan, hogy Brüsszelből ilyen szavakkal illessék azt a nemzetet, amely kiáll Európa keresztény kultúrájának fennmaradásáért.

Tisztelt Államtitkár Úr! Komoly veszélyforrás Európa megmaradásának szempontjából, hogy a brüsszeli bürokraták Soros érdekeit képviselve foggal-körömmel ragaszkodnak az illegális bevándorlás fenntartásához. Fentiekre figyelemmel kérdezem, hogy milyen jövő vár Európára, ha Guy Verhofstadt és társai kerülnek hatalomra jövő májusban. Köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
48 86 2018.12.10. 1:10  81-88

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Miközben Guy Verhofstadt nem csinál mást, mint fröcsögve és gyűlölködve támadja Magyarországot, addig a kormány világos és egyértelmű felhatalmazás alapján azt teszi, ami a dolga: megvédi az országot, megvédi azért, hogy ne legyünk mi is bevándorlóország. Azt gondolom, hogy teljesen egyértelmű és világos, hogy Európa jövőjének történelmét most írjuk. Most van szükség arra, hogy megakadályozzuk azt a felelőtlen politizálást, ami eddig zajlott, annak a folytatását. Ezért egy óriási nagy küzdelemre van szükség most májusban, összefogásra hívjuk mindazokat a polgárokat, akik igenis azt gondolják, hogy felelős politizálásra van szükség Brüsszelben, felelős politizálásra van szükség az Európai Unióban, és ezért le kell győzni azt a tábort, amely a bevándorlást akarja erőltetni, és demokráciából akarja kioktatni a magyar embereket is. Guy Verhofstadt ebben az interjúban is arra utalt, hogy meg kell találni azt a formát, hogy mi az, ami a magyar parlamentet jobb belátásra tudja bírni, mi az, ami a magyar parlamentnek új döntési mechanizmust tud adni úgy, hogy ezt ők akarják írni, ők akarják irányítani. Azt gondolom, hogy mindez jól tükrözi azt, hogy miként viszonyulnak ők a demokráciához. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
50 25 2018.12.12. 3:28  24-25

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A választókerületem számos települése, közössége ünnepelt olyan évfordulót az idei évben, amelyek rávilágítottak az Észak-Vas megyei emberek teljesítményére. Sárvár, Celldömölk és Répcelak esetében már felhívtam a figyelmet ezekre, most engedjék meg, hogy újabb olyan helyi jubileumokról számoljak be, amelyek révén fejet hajthatunk Vas megye ezen szegletében élt egykori és mai emberek teljesítménye előtt.Elsőként az első világháború 100 évvel ezelőtti befejezése kapcsán engedjék meg, hogy kifejezzem a tiszteletemet mindazok előtt, akik innen indultak a frontra, haltak hősi halált, és hozzátartozóik előtt, akik táplálták a lelki erőt bennük.

Tisztelt Ház! Az idei évben több településünk történetében találunk olyan dátumot, amelyek rávilágítanak arra, hogy első említésük óta hány évszázad telt el a megmaradásért folytatott küzdelemmel. Tömörd 785, Söpte 750, Rábapaty esetében pedig 725 esztendeje annak, hogy először rögzítették oklevélben a falu nevét. Mindhárom település polgárai ma is aktívan tesznek azért, hogy lakóhelyük a jövőben is otthont tudjon adni sokaknak.

(15.30)

Így van ezzel Tormásliget is, amely immár 25 éve vált önálló településsé.

Komoly évfordulóra emlékezett a Kőszegi Önkéntes Tűzoltó Egyesület is, amelyet 150 éve alapítottak. A lánglovagokra mindig lehetett számítani, ha baj van, amiért köszönet jár. Az idei évet számukra még szebbé tette, hogy elkészülhetett az új tűzoltólaktanya kormányzati támogatásból Kőszegen.

Ehhez a városhoz kötődnek a domonkos nővérek is, akik 150 éve érkeztek meg Magyarországra. Első rendházukat és leánynevelő iskolájukat Kőszegen alapították meg. A most is működő oktatási intézményük révén idén a rendszerváltás utáni újraindulás negyedszázados jubileumát ünnepelhették, amelyet emlékezetessé tett az új sportcsarnok építése, szintén kormányzati támogatásból.

Kőszeg kapcsán örülhetünk annak is, hogy komoly felújítási munkálatok zajlanak az ország egyik legjobb középiskolai intézményében, a Jurisich Gimnáziumban, amelynek főépületét idén 110 éve kezdték el építeni.

Sárváron a város évfordulója mellett a Barabás György Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola fennállásának 50. évfordulója, a polgárőr-egyesület biztonságot szolgáló 25 éve és az Oratórikus Kórus öt sikeres esztendeje előtt hajthatunk fejet.

Választókerületemben két civil szervezet is ünnepelhetett. Kiemelném közülük a Gencsapáti Hagyományőrző Egyesületet, amelynek alapítása kapcsán a 80. évfordulója, újjáalakulása kapcsán pedig a 25. évfordulója előtt hajthattunk fejet. Ugyanígy a Kemenesmagasi Citeraegyüttes és Népdalkör a 40. évfordulójára emlékezett. Mindkét civil szervezetben nagyszerű emberek dolgoznak azért, hogy a magyar kultúra fenn tudjon maradni Vas megye ezen szegletében is.

Tisztelt Ház! Hálásak vagyunk valamennyi évfordulót ünneplő szervezetnek, intézménynek, településnek, hogy munkájukkal, tevékenységükkel Vas megye építéséhez járultak hozzá. Köszönet érte, hiszen példát adnak mindannyiunknak, hogy miként kell Vas megyét építeni, miként kell jó és maradandó dolgokat alkotni. Továbbra is a kormányzattal együttműködve azon leszünk, hogy az ő példájuk alapján az elkövetkezendő időszakban is olyan nyomot hagyjunk magunk után, amely méltó az emlékezésre, és méltó módon tudjuk általuk tovább építeni Vas megyét. Köszönöm a figyelmet. Isten éltesse a Vas megyeieket! (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
56 60 2019.02.25. 1:58  59-62

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány 2010 óta figyel arra, hogy az ország településeit a rendelkezésre álló források figyelembevételével fejlessze. Ennek keretében kezdeményezte Orbán Viktor miniszterelnök úr a „Modern városok” programot, amely komoly beruházásokat indított el a megyei jogú városokban. Ezek révén XXI. századi módon valósulhatnak meg az ott élők tervei, álmai. Ezt követően új lépést jelent a „Magyar falu” program elindítása. Gyopáros Alpár kormánybiztos úr koordinálásával számos olyan programpont került kidolgozásra, amelyek erősíthetik a kistelepüléseket. Nagy szükség is van erre, hiszen újabb és újabb lépéseket kell tenni azért, hogy hatékonyan lehessen tenni a falvak megtartó erejéért. A szocialista kormányok alatt a vidék Magyarországa ugyanis hátrányos helyzetbe került. Ne felejtsük el azt sem, hogy az Orbán-kormánynak kellett kiváltania a településeket az adósságcsapdából. Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt években a kormány támogatásával elindultunk az építkezés útján. A most induló programmal pedig olyan mértékű forrást biztosítanak a magyar költségvetésből ezen települések számára, amelyre nem volt példa a rendszerváltás óta. Választókerületem, Észak-Vas megye 77 települése közül 74 érintett, hiszen 5 ezer fő alatti falu vagy kisváros. Ezúton is szeretném kifejezni tiszteletemet az ott élők iránt. Munkájukkal, otthonukért érzett szeretetükkel maguk is sokat tesznek lakóhelyükért. Bízom abban, hogy a „Magyar falu” program számukra is újabb lehetőségeket biztosíthat. Vas megye aprófalvas vidék, emiatt személyesen is elkötelezett vagyok a kormány ezen kezdeményezése mellett.

A fentiek alapján tisztelettel kérdezem államtitkár úrtól, hogy mit jelenthet az ország és választókerületem, Észak-Vas megye számára a most induló „Magyar falu” program. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
67 230 2019.05.27. 2:50  229-230

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy itt, az ország Házában is köszönetet mondjak mindenkinek, aki május 26-án elment és szavazott az európai parlamenti választáson.Örvendetes, hogy választókerületemben, a Vas 2. számú egyéni körzetben is sokan érezték át a voksolás fontosságát és véleményt nyilvánítottak. Megtisztelő, hogy közülük több tízezren tüntették ki a Fideszt a bizalmukkal, ezzel kimutatták, hogy olyan képviselőket akarnak, akik nem Brüsszel érdekeit képviselik Magyarországon, hanem Magyarország érdekeit Brüsszelben.

(18.20)

Észak-Vas megyében összességében a vasárnapi számok alapján több mint 63 százalékos támogatást kapott a Fidesz, 63 százalékos támogatást értünk el. A választókerület 70 falujában és a városokban, Bükön, Celldömölkön, Csepregen, Sárváron, Kőszegen, Répcelakon és Vépen is kiemelkedő eredmények születtek. Minden szavazatot köszönünk, amelyek megerősítették a kormányt, és így hozzájárulnak a nemzeti érdek hatékony képviseletéhez.

Vas megye történelmére tekintve azt láthatjuk, hogy az itt élők mindig fontosnak tartották a kiállást nemzetünk biztonsága, a keresztény értékek és kultúránk védelme, a közösséget adó családok megerősítése mellett. Gondoljunk csak Kőszeg ostromára, Jurisics Miklósra, jussanak eszünkbe a sárvári Nádasdyak küzdelmei, a celldömölki bencések értékőrzése! Ne felejtsük el Sárvár és Kiscell első választott országgyűlési képviselőjét, Batthyány Lajos mártír miniszterelnököt! Az előttünk járók öröksége az, hogy védjük a nemzeti érdekeket és azokat az alapokat, amelyeken a kultúránk nyugszik. Feladatunk, hogy mindezt bővítsük és továbbadjuk az utánunk következő nemzedékeknek.

A tegnapi választással ehhez a hivatásunkhoz is hozzá tudtunk járulni, amiért hálával tartozunk a választópolgároknak. A választás lebonyolítása kapcsán köszönet jár mindazoknak, akik a technikai hátteret biztosították, ahogy a szavazóköri bizottsági tagoknak és az aktivistáknak is. Jómagam nagyon büszke vagyok a kampánycsapatomra, amely óriási energiával dolgozott a győzelemért. Szabadidejükben, tanulás vagy éppen munka után dolgoztak közös céljainkért, aminek meg is lett az eredménye. Köszönet érte!

Tisztelt Ház! Az európai parlamenti választás sikere arra ösztönöz minket, hogy alázattal, de nagy szorgalommal tovább folytassuk a munkánkat az ország szolgálatában. A cél továbbra is az, hogy hazánk, benne választókerületem, Észak-Vas megye 77 települése is lépésről lépésre előrébb jusson. Ezért dolgozunk az emberekkel együttműködve a jövőben is. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
69 52 2019.06.03. 2:07  51-54

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország Kormánya egyik legfőbb céljának tekinti, hogy segítse a családokat. A családvédelmi nemzeti konzultáció eredményei megmutatták, hogy nemzeti egység jött létre a család ügyében. A kabinet továbbra is kiemelten támogatja a gyermekvállalást, valamint segíti azokat az intézményeket, amelyek hozzájárulnak a gyermekek fejlődéséhez. Nem véletlen, hogy idén a különböző családtámogatásokra több mint 2000 milliárd forint áll rendelkezésre a költségvetésben. Ez a 2010-es összeg kétszerese. Soha ennyi forrás nem volt még otthonteremtésre, családi adókedvezményre és a gyermekvállalás támogatására. A gyermekvállalás ösztönzésére Orbán Viktor miniszterelnök februárban egy hétpontos családvédelmi akciótervet jelentett be. A migrációs válságra ez a magyarok válasza és nem a bevándorlás. Ehhez az akciótervhez társul a „Magyar falu” program is. A kormány ezen kezdeményezése hozzájárul ahhoz, hogy a fiatalok megfelelő életminőséget tudjanak biztosítani családjuknak. A cél az, hogy Magyarország ismét egy gyarapodó, fiatalodó nemzet lehessen. Tudjuk, hogy sok még a teendőnk, de az is látszik, hogy a magyar emberek az ellenzékre nem számíthatnak, ezért az eredményeinket meg kell védeni, hiszen ezek biztosítják azt, hogy megerősíthessük a magyar családokat.

A kormány a családokért és a gyermekekért tett munkája Vas megyében is megtapasztalható és látható. Számos óvoda újult meg a választókerületemben is. Az elmúlt években ugyanis olyan döntések születtek, amelyek révén sikerült forrást biztosítani bölcsődék, óvodák felújítására vagy fejlesztésére. Több épület megújulása már megtörténhetett, a munka azonban nem áll meg, hiszen van még feladat.

Tisztelt Államtitkár Úr! Fentiek alapján tisztelettel kérdezem: Vas megyében milyen eredményeket sikerült elérni a bölcsődék, óvodák tekintetében? Milyen lehetőségek állnak rendelkezésre annak érdekében, hogy ezen intézményi feltételeket a jövőben is még szebbé tudjuk tenni a gyermekek érdekében? Köszönöm. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
73 168 2019.06.17. 2:13  167-176

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Hiába minden küzdelem és igyekezet annak érdekében, hogy hatékonyan megvédjük Európát és hazánkat az illegális bevándorlástól, ha közben Brüsszelből megállás nélkül osztogatják az európai adófizetők pénzét névtelen bankkártyákon keresztül. A jelenség nem új, hiszen az ENSZ menekültügyi szervezetével együtt már jó ideje zajlik az anonim bankkártyák rendszeres feltőkésítése, alkalmanként 150 ezer forinttal. A kérdés azonban mindenkiben ott van, hogy miért jó ez nekünk, európai polgároknak, és miért jó ez a gyakorlat az illegális migránsözön megállítása szempontjából. A brüsszeli bürokratákat az sem tartja vissza ettől a veszélyes és káros gyakorlattól, hogy elfogott embercsempészekről és terroristákról sorra bizonyosodik be, hogy ők is könnyen hozzá tudtak jutni az ajándék pénzhez, amit az Európai Unió migránsbarát politikusai miatt részben mi, magyar emberek is fizetünk.

Magyarország kimagasló mértékű pénzt és energiát fordított határvédelmi rendszerünk kiépítésére, amellyel nemcsak hazánk déli határvidékét, hanem a schengeni övezet külső határait is hatékonyan meg tudtuk védeni. Ezt a munkát Brüsszel soha nem ismerte el számunkra, és a védelmi rendszer kiépítésével kapcsolatos költségekben sem kívánt hatékonyan részt venni. Mi, magyarok azonban meg kívánjuk védeni ezeréves történelmünket és keresztény kultúránkat, nem kívánunk egy nemzetállamok nélküli Európában élni. Ezzel párhuzamosan viszont azt kell látnunk, hogy migránspárti politikusok inkább Európa eszmeiségének meggyengítésén és annak eltörlésén dolgoznak, amikor ismeretlenek számára osztják tömegével a 150 ezer forintokat.

Fentiekre figyelemmel tisztelettel kérdezem államtitkár úrtól, hogy alkalmas lehete az embercsempészek és terroristák közvetett támogatására a brüsszeli migránspárti politikusok és az ENSZ menekültügyi szervezetének közös pénzosztási gyakorlata. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
73 172 2019.06.17. 1:15  167-176

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm az államtitkár úr válaszát. Sajnos, az általa elmondottakból is világosan kiderült, hogy az a félelem, ami bennünk van, jogos. Az az eszement és kontrollálatlan brüsszeli pénzosztás, amelyet megfigyelhetünk, sajnos valóban hatékony eszköze lehet a terroristák feltőkésítésének. Csak gondoljanak bele, hogy vajon egy ideérkező kiképzett terrorista milyen lehetőséget lát abban, ha fixen számolhat azzal, hogy 150 ezer forintban kap támogatást az európai döntéshozóktól.Azt gondolom, hogy ez egy rendkívül káros és rossz folyamat, hiszen ezt a pénzt olyan dolgokra lehet felhasználni, ami egyértelműen árthat az európai embereknek. Azt kérem a kormánytól, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy az európai adófizetők pénzét ne a migránsok további feltőkésítésére fordítsuk, hanem valóban ezt a folyamatot meg tudjuk állítani.

Már csak azért is, mert gondoljanak bele, milyen közösség az, ahol az egyik oldal kiáll az állampolgárok védelméért, a másik pedig ösztönzi és motiválja az ide rossz szándékkal érkező embereket.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
76 148 2019.06.20. 9:15  1-163

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az általános vita eddigi részében igen sok megközelítésből ismerhettük már meg az előttünk fekvő törvényjavaslatot és annak a pozitív hatásait. Fontos kiemelni, hogy hiába a kedvezőtlen világgazdasági folyamatok, hiába lassul az európai gazdaság, és hiába látszanak állandósulni a kereskedelmi feszültségek, a magyar mégis egy stabil és Európában az egyik legdinamikusabban növekvő gazdaság. Elég, ha csak megnézünk pár kiemelkedő mérőszámot. A foglalkoztatottak száma már ma is 4,5 millió, miközben a rendszerváltás óta eltelt időszak legalacsonyabb munkanélküliségi rátáját láthatjuk, melynek mértéke 3,5 százalék. A romló külpiaci körülmények között a magyar gazdaság növekedése jövőre is 2 százalékponttal haladhatja meg az európai növekedés átlagát, a GPD-növekedés üteme pedig várhatóan 2020-ban is 4 százalék körül fog alakulni. Ha mindez nem lenne elég, akkor nézzük tovább a jövő évi költségvetés pozitív hatásait. A 2020-as év a családok támogatásának éve lesz, amely teljesen jól kirajzolódik a jövő évi büdzsé tervezetéből is. Elérhetővé válik majd a családvédelmi akcióterv összes intézkedése, mint például a babaváró támogatás, a CSOK kedvezményes hitel ingatlanbővítésre, a nagycsaládosok autóvásárlási programja vagy éppen a bölcsődeépítések. Ne feledkezzünk meg a január 1-jétől hatályba lépő jövedelemadó-mentességről a négygyermekes édesanyák esetében, valamint a nagyszülői gyedről, és a 2020-21-es tanévtől teljeskörűen ingyenes tankönyvellátásról sem.

A számtalan pozitív hatást eredményező családvédelmi és gazdaságvédelmi akciótervek mellett  amely egyébként, mondhatni, páratlan egész Európában  a kormány nem feledkezett meg egy mindannyiunkat érintő kérdésről sem, ez pedig a biztonságos élet, a biztonságos mindennapok kérdésköre. Bár nagyon sok témáról szó esett, ha megengedik, egy kicsit mégis alaposabban szeretnék foglalkozni a 2020-as költségvetés biztonsági kiadásokkal foglalkozó fejezetével, hiszen mi, magyar emberek nemegyszer kinyilvánítottuk már azon határozott álláspontunkat, hogy számunkra a mindennapi biztonság az egyik legfontosabb kérdés.

Meggyőződésem, hogy a magyar nemzet gyarapodásának egyik legalapvetőbb előfeltétele a biztonság. Biztonság nélkül nincs kiszámítható jövő, nincs biztonságérzet a mindennapokban, és az emberek félelemben kell hogy éljenek. Pontosan ennek elkerülése és az elért eredményeink megvédése érdekében fordít a kormány még nagyobb hangsúlyt a jövő évi költségvetésben a honvédelmi és a közbiztonsággal kapcsolatos kiadásokra. Hogy összegszerűen ez mennyit jelent? Azt gondolom, hogy példátlanul sokat, hiszen 2020-ban 723 milliárd forinttal több jut majd a védelmi és a rendvédelmi kiadásokra. Miért van erre szükség? Magyarország 2015-ben egyszer már megismerte, hogy milyen az, amikor idegenek százezrei törnek be hazánkba azonosítás nélkül a zöldhatáron, fosztogatják le a gazdák terméseit, koordinálatlanul vonulnak végig a földjeinken, útjainkon és autópályáinkon, illetve töltik meg szeméttel az országot mindenhol, ahol megjelennek. Köszönhetően Magyarország Kormányának és miniszterelnök úrnak Európában mi, magyarok léptünk elsőként annak érdekében, hogy hatékonyan választ tudjunk adni az illegális migráció megfékezésére.

(19.30)

Nem hosszú és végeláthatatlan tárgyalásokat folytattunk le, nem elmélkedtünk hónapokon, éveken át a lehetséges megoldásokról, és mi, magyarok nem a bevándorlók minél nagyobb számban történő befogadását és a tagállamok közötti elosztását tartottuk a helyes kiútnak ebből a válságból. Mi azt mondtuk, hogy minden, oltalomra szorulót befogadunk, de annak a vonatkozó nemzetközi szerződésekben, egyezményekben foglaltak szerint kell történnie, nem pedig oly módon, hogy bárkit beengedünk, aki az ajtón kopogtat, akkor is, ha hónapokkal később kiderül róla, az hogy Iszlám Állam terroristája volt, vagy éppen egy terrorcselekményt vitt véghez Nyugat-Európában. Azt gondolom, bőven lehetne példákat sorolni.

Az Európát sújtó bevándorlási válság nem ért véget, az továbbra is az Európai Unió közösségének egyik legfontosabb kérdése lesz a következő évtizedben. A migráció számunkra nem lehetőséget, ahogy hallhattuk Nyugat-Európából, hanem kulturális, gazdasági és közbiztonsági kockázatot jelent, éppen ezért kerül sor az előbbiekben már említett jelentős mértékű költségvetési emelésre. A honvédelemre szánt források a 2010-es évhez képest a kétszeresére fognak növekedni.

Mielőtt bárki azt gondolná, hogy a biztonság egy automatikus, magától értetődő állapot, az nagyon téved. A rendvédelem és a honvédelem területén szolgálatot teljesítők kemény és komoly küzdelem árán tudták elérni azt, hogy a terrorfenyegetettségtől rettegésben élő Nyugat-Európa ellentétjeként Magyarország egy olyan biztonságos ország legyen, ahol bátran ki lehet menni az utcára. Az említett pozitív hatások azonban egyértelműen annak köszönhetők, hogy a Gyurcsány-Bajnai-korszak bukásának évéhez képest 83 százalékkal fordítunk majd többet a rendvédelemre 2020-ban.

A teljesség igénye nélkül néhány szervezetet szeretnék csak kiemelni. 7 milliárddal több jut majd a rendőrség számára, 3,5 milliárddal több az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnak, 1 milliárddal több a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnak, de több pénzzel gazdálkodhat 2020-ban a Nemzeti Védelmi Szolgálat, a büntetés-végrehajtás, a Terrorelhárítási, Információs és Bűnügyi Elemző Központ, azaz más néven a TIBEK, valamint az újonnan létrejött szerv is, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság is. Jól látható, hogy Magyarország Kormánya komolyan veszi a magyar emberek biztonságát és határaink védelmét, nemzeti szuverenitásunk megőrzését.

A határok védelmén túl azonban nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy az évek óta tartó tudatos gazdaságpolitikának és rendvédelmi politikának köszönhetően milyen drasztikus mértékben csökkent a bűncselekmények száma 2010-hez képest. Míg 2010-ben a Gyurcsány-Bajnai-korszak végén 428 785 volt a rögzített bűncselekmények száma, addig 2018-ra ez a szám 186 724-re csökkent. Ez nem más, mint 56,5 százalékos csökkenés, ami egyértelműen a Belügyminisztérium és a hozzá kapcsolódó szervek szakértői munkájának, valamint a kormány megfelelő pénzügyi támogatásának köszönhető.

Arra is büszkék lehetünk, hogy ma már nem robbannak le rendőreink szolgálati járművekkel az út szélén, mert olyan elöregedett lenne a járműpark. Elmondhatjuk, hogy a rendvédelem területén dolgozók munkakörülményei is jelentős mértékben javultak az elmúlt években, és a terület gépjárműparkja is új, minőségi autókkal van ellátva, amely hozzájárul az eredményes munkavégzéshez.

A közbiztonság fenntartásának egyik alappillére a folyamatos közterületi rendőri jelenlét biztosítása. Ahhoz, hogy ez mindig megfelelő módon és a szükséges területeken történjen, kiemelt jelentősége van az önkormányzatokkal történő folyamatos kapcsolattartásnak, valamint közbiztonsági egyeztető fórumok és konzultációk szervezésének. Ezúton szeretnék köszönetet mondani a választókerületemben szolgálatot teljesítő rendőröknek, polgárőröknek. Kemény és áldozatos munkájuknak köszönhetően Észak-Vas megye egy biztonságos része az országnak. Ha bárki megnézi a rendőrség honlapján is elérhető nyilvános bűnügyi adatokat, jól látható, hogy választókerületemben a rendőrség munkája eredményes, hiszen tevékenységüknek köszönhetően a bűncselekmények száma az ország bizonyos pontjaihoz képest jelentősen alacsonyabb mértékű.

Azt gondolom, hogy az elhangzottak ismeretében abban vita nélkül egyet tudunk érteni, hogy Magyarország egy biztonságos ország. Biztonságos, hiszen hosszú évek kemény munkájával töredékére tudtuk csökkenteni a bűncselekmények számát. Európában egyedülálló módon, rendkívül rövid idő alatt meg tudtuk állítani az illegális bevándorlást, és a rendőrség, illetve a honvédség a munkájukat illető elismerések alapján minden eddiginél magasabb szinten állnak a társadalom körében. Minden egyes kutatás, minden egyes közvélemény-kutatás rámutat arra, hogy a honvédségnek, az egyenruhás szerveknek az elismertsége példátlan mértékű. Köszönet ezért a rendvédelem és a honvédelem területén szolgálatot teljesítők számára.

Végezetül pedig összefoglalva az elmondottakat, azt gondolom, hogy Magyarország jövő évi költségvetése ezúttal is egy alaposan átgondolt és stabil lábakon álló költségvetés, amely a magyar nemzet gyarapodását elősegítő családpolitikai intézkedéseken túl kiemelt figyelmet fordít a kistelepülésekre, gazdaságunk dinamikus növekedésére, intézményrendszerünk fenntartására és folyamatos fejlesztésére, valamint végül, de nem utolsósorban biztonságunk megőrzésére, a magyar emberek és az idelátogató turisták védelmére. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
78 192 2019.06.24. 2:00  191-194

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A tapasztalat azt mutatja, hogy a mai ellenzék, amikor hatalmon volt, a szocialista kormányok alatt nem állt a vidék, a kistelepülések mellett. 2010-től azonban ezen a területen is változás következett be. A kormány egyik nagy lépése volt az önkormányzatok irányába, hogy átvállalta az adósságokat. Azokat a településeket pedig, amelyek nem rendelkeztek ilyennel, fejlesztési támogatásban részesítette. Emellett az elmúlt évek döntései révén a vidék megtartó erejét szolgáló intézmények tudtak megújulni. Így számos helyen például óvodák, iskolák, közösségi helyszínek, orvosi rendelők vagy éppen templomok tudtak újjászületni.Választókerületem számára ez a fajta támogató politika stratégiai jelentőségű. Észak-Vas megyében ugyanis 77 településem közül hármat leszámítva valamennyi 5 ezer fő alatti lélekszámmal rendelkezik. Emellett azért is fontos ez egész Vas megye számára, mert ez a térség aprófalvas vidék.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt évszázadokban az itt élők sokat tettek és küzdöttek azért, hogy lakóhelyüket át tudják adni az utánuk következő nemzedékeknek. Mindez azonban sok feladatot ad számunkra is, hogy lépésről lépésre hozzá tudjunk járulni a fejlődéshez. Nagy bizodalmunk az, hogy a kormány „Magyar falu” programja is ezt segíti egy-egy elemmel. Feladat van tehát bőven, ugyanakkor az ország vezetése a rendelkezésre álló források figyelembevételével partner ezek kezelésében. A fejlesztések mellett azonban az is fontos, hogy segítséget tudjunk adni azoknak, akik faluban és kisvárosokban akarnak otthont teremteni, családot alapítani.

Tisztelt Államtitkár Úr! A fentiek alapján tisztelettel kérdezem, hogy miként látja a kormány, a falusi CSOK vagy éppen a gazdaságvédelmi akcióterv intézkedései hogyan járulhatnak hozzá Vas megye megtartó erejének növeléséhez és az otthonteremtés ösztönzéséhez.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
82 127 2019.07.08. 2:21  126-131

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország az elmúlt évek során kemény és megfeszített munka árán tudta azt elérni, hogy megfékezze az Európai Unió és ezáltal Magyarország területére érkező, koordinálatlan migránstömeget. Mindannyian emlékszünk rá, hogy milyen volt, mikor évekkel ezelőtt emberek százezrei lépték át a zöldhatárt és vonultak végig országunkon, itt-ott letáborozva egy kis időre. A magyar emberek döntöttek és nemet mondtak az illegális bevándorlásra, ezért is tett és tesz meg a kormány mindent annak érdekében, hogy a schengeni övezet Magyarországot érintő külső határain egy illegális bevándorló se tudjon átjönni ellenőrizetlenül, ha arra a vonatkozó nemzetközi egyezmények alapján nem jogosult.

Tisztelt Államtitkár Úr! A hosszú küzdelem eredményeit Európára nézve azonban nehéz úgy fenntartani, ha közben továbbra is intenzíven zajlik a Földközi-tengeren az illegális bevándorlók szervezett beszállítása a Soros-hálózathoz köthető civil szervezetek hajóin. Köszönhetően azonban az új olasz kormány migránsellenes belügyminiszterének, végre elmondhatjuk, hogy Magyarország után Olaszország is az európai polgárok védelmére lép. A napokban láthattuk a híradásokban, hogy az olasz kormány belügyminisztere határozottan fellépett az illegális migránsokat beszállító hajó ellen, melynek német kapitánya engedély nélkül kötött ki az ország partjainál. Emiatt Berlinből számos bírálat érte Olaszországot, de kérdésként kell felmerüljön bennünk: vajon a német vezető politikusok a német és az európai emberek oldalán vagy pedig az illegális bevándorlók oldalán állnak, engedelmeskedve ezzel a Soros-tervnek?

Tisztelt Államtitkár Úr! Közös érdekünk Európa jövőjének megvédése és a több ezer éves európai keresztény kultúra fenntartása. Fentiekre figyelemmel kérdezem, hogy várhatóe az Európai Unió közbelépése annak érdekében, hogy megszűnjön a Földközi-tengeren történő, tudatosan szervezett, illegális embercsempészet. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
82 131 2019.07.08. 1:05  126-131

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Azt gondolom, hogy közös érdekünk az, hogy a migrációt ne ösztönözzük, hanem próbáljuk meg megállítani, a segítséget oda próbáljuk meg vinni, ahol arra valóban szükség van, és ne kerüljön sor emberéletek kockáztatására. Magyarország 2015 óta következetes politikát folytat annak érdekében, hogy megvédje az ország határait, megvédje a schengeni övezetet, most pedig már Olaszország is ezen az úton jár. Annak érdekében, hogy egyrészt ne csempésszük ide be azokat az embereket, akik hajlandóak terrorcselekményt elkövetni, egyúttal ne tegyük ki azoknak az embereknek az életét kockázatnak, akik vállalják ezt az utat, ebből kifolyólag azt gondolom, hogy a válaszát elfogadom, és nagyon bízom abban, hogy Európa új vezetői az európai emberek döntésének megfelelően a kontinens érdekében a megfelelő pozíciót fogják felvenni. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
92 74 2019.11.11. 1:44  73-76

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! 2010 óta azt tapasztalhatjuk, hogy Magyarország Kormánya számára stratégiai fontosságú a közúti kapcsolatok fejlesztése. Ennek jeleként az autópályák, gyorsforgalmi utak építése új lendületet kapott. Ez a munka azt a célt szolgálja, hogy a megyeszékhelyek megközelítését könnyítsék, egyúttal a stratégiai fontosságú útépítések megvalósulhassanak. Vas megye számára kiemelt fontosságú mindez, hiszen mind a megyeszékhelynek, mind a térségnek szüksége volt arra, hogy minőségi módon csatlakozzon az európai úthálózathoz. E cél érdekében épült meg az M86-os út, amely megépítése óta beváltotta a hozzá fűzött reményeket.Örömmel tapasztaltuk azonban, hogy a fejlesztés lehetősége ezzel nem állt meg. A „Modern városok” program keretében született a megállapodás, amely Kőszeg irányába új megközelítést irányozott elő. Az ezzel kapcsolatos előkészítő munka elindult, amely számunkra különösen jelentős. Fontos, hiszen ez egyrészt új utat jelent Bécs felé. Fontos, mert stratégiai jelentőségű lehet Kőszeg városa számára. Fontos, mert a kistelepüléseket mentesíti az átmenő forgalomtól, így elhelyezkedésük révén jelentős mindez Gencsapátinak, Gyöngyösfalunak és Lukácsházának.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mindezek alapján Vas megyében kiemelt figyelemmel kísérik az úttal kapcsolatos híreket. Ezért tisztelettel kérdezem, hol tart jelenleg az előkészítő munka, és milyen további lépések várhatóak a Szombathely-Kőszeg közti útfejlesztés kapcsán. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
98 184 2019.11.25. 4:38  183-184

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Immár hagyomány, hogy az aktuális ügyek mellett mindazokra az évfordulókra, nevezetes eseményekre felhívom a figyelmet, melyek választókerületemhez, Észak-Vas megyéhez kötődnek. Körzetem törvény által meghatározott központja Sárvár, melynek történelméhez számos neves személyiség kapcsolódik. Ilyenek voltak a Nádasdyak, Tinódi Lantos Sebestyén, Gárdonyi Géza vagy éppen a város első választott országgyűlési képviselője, Batthyány Lajos mártír kormányfő. Ugyanakkor érdemes megjegyezni azt is, hogy egy másik miniszterelnök is kötődik a vasi településhez. Huszár Károly közel két évtizedig volt választott országgyűlési képviselő, akinek kormánya száz évvel ezelőtt, 1919. november 24-én alakult.

(15.00)

Az 1882-ben született Huszár, miután tanítói oklevelet szerzett, a Katolikus Néppártban kezdett el politizálni. Már fiatalon a keresztényszocialista mozgalom, majd a Katolikus Népszövetség születésénél bábáskodott, és újságírói, szerkesztői feladatokat látott el. Képviselővé először 1910-ben Sárváron választották.

Az első világháború alatt az erdélyi hadsereg politikai és hírszerző osztályán teljesített szolgálatot. 1918-ban az Országos Keresztényszociális Néppárt alapításában játszott szerepet. A proletárdiktatúra alatt letartóztatták, és egy ideig a gyűjtőfogházban őrizték, majd Bécsbe menekült. Kormányzati szerepet 1919-ben kapott vallás- és közoktatásügyi miniszterként.

November 24-én ő lett az antant által is elismert és a társadalom minden osztályát képviselő, a parlament minden pártját tömörítő úgynevezett koncentrációs kabinet miniszterelnöke. A Huszár-kormány meghatározott feladatok elvégzésére alakult. A két legfontosabb ezek közül Magyarország béketárgyalásokon való képviseletének megszervezése és az alkotmányosság helyreállítása, azaz a nemzetgyűlési választások rendezése, továbbá az államfő kérdésének megoldása volt. Ezért a Huszár-kormány készült a béketárgyalásokra, és rendezte az államforma kérdését.

A nemzetgyűlési választásokat is megtartották 1920 januárjában, amelyen Huszár Károly ismét Sárváron szerzett mandátumot. Programjának végrehajtása után 1920. március 15-én ért véget a kormány működése. A parlament életében továbbra is aktív maradt. 1922-ben, majd 1926-ban is a sárvári szavazatokkal lett a tisztelt Ház tagja, melynek egy időben alelnöke is volt.

1925-ben a város díszpolgárává választották. 1928-ban mondott le képviselői mandátumáról, mivel az Országos Társadalombiztosító Intézet elnöke, ezzel felsőházi tag lett. ’34-ben visszavonult a közélettől, ekkor megkapta a Magyar Érdemrend nagykeresztjét. 1930-ban ő szervezte a Szent Imre-emlékévet, melyért XI. Piusz pápa a Nagy Szent Gergely Rend nagykeresztjével tüntette ki. Később részt vett a budapesti nemzetközi eucharisztikus kongresszus előkészítésében is. Utolsó éveiben az Actio Catholica alelnökeként tevékenykedett.

Élete során számos könyvet írt, nemzetközi előadókörutakat tartott, ahol többek között fellépett a magyar hadifoglyok érdekében. Az 1931-es Országgyűlési almanach megjegyzi róla, hogy a háború utáni nyomor enyhítésére három nagy akciót hirdetett, melynek keretében figyelt a szegény sorsú tehetségek megmentésére, és ösztöndíjat szervezett a kiváló magyar tanulóknak. Itt, az ország Házában, a Delegációs terem előtti folyosón ő mondott beszédet a világháborús hősök emléktáblájának leleplezésekor. 1941-ben halt meg.

A Nemzeti Örökség Intézete szerint a Fiumei úti temetőben található sírja 2001-ben vált védetté. Huszár Károly nagyra tartotta az őt a parlamentbe juttató választókörzetét. Szeibert János 1926-ban megjelent Sárvár monográfiájának előszavát ő jegyezte. Ebben rámutatott, szabadságszerető, tekintélytisztelő, szorgos, istenfélő, jámbor, igyekvő, családi erényekben tündöklő a sárvári nép; keresztény hitére és magyarságára büszke.

Tisztelt Ház! Ahogy akkor, ma is a legnagyobb méltatással tudunk beszélni a Sárváron élőkről. Huszár Károlynak zavaros időkben kellett helyt állnia. Nekünk már egy békésebb korszak jutott, melyben a cél ugyanaz, mint az előttünk járóknak: egy gyarapodó várost és országot kell építenünk gyermekeink, unokáink érdekében. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok, szórványos taps a Jobbik padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
102 139-141 2019.12.10. 5:43  138-147

ÁGH PÉTER (Fidesz): Igen, elfogadom.

ELNÖK: Képviselő úr jelzi, hogy igen. Öné a szó, képviselő úr.

(15.00)

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt napokban, hetekben egyre több aggasztó hírről lehetett hallani, melyek szerint egy újabb, minden eddiginél erősebb illegális migrációs hullám érheti el a határainkat. (Dr. Lukács László György: Köszönhető a magyar szerepvállalásnak!) Egyes beszámolók szerint több millió illegális bevándorló állomásozik Törökországban. Számuk napról napra és óráról órára megállíthatatlanul növekszik. Ha mindez nem lenne elég vészjósló jel, akkor arra is legyünk figyelemmel, hogy Görögországban több mint százezer, a balkáni országokban több tízezer, és a vajdasági magyar testvéreink beszámolói szerint a határunk közvetlen közelében majd’ 30 ezer illegális migráns bujkál indulásra készen. Ezen bevándorlók százezrei nemcsak a magyarlakta határ menti településeket, de fosztogatásaikkal, agresszív megnyilvánulásaikkal már az egész balkáni térséget rettegésben tartják.Az egyik legaggasztóbb tény pedig, amibe sajnos sokan bele sem gondolnak, hogy majd’ 90 százaléka ezen illegális bevándorlóknak felnőtt, életerős, 30 év alatti, katonakorú férfi. Mi ez, ha nem Európa tudatos megszállása? Felmerül a kérdés, hogy vajon felmértee már bárki annak a kockázatát, a magyar kormány kivételével, hogy mivel járhat egész kontinensünkre és a keresztény kultúrára épülő Európára nézve, ha fiatal, adott esetben akár harcképzett férfiak millióit engedjük be az Európai Unió területére ellenőrzés nélkül? Ahogy láthattuk Brüsszel hozzáállását a kérdéshez, a válasz valószínűleg az, hogy nem.

A hideg beköszöntével fennállhat annak a veszélye, hogy egyszerre nagyobb tömegek indulnak meg Magyarország irányába, és határátlépési szándékuk minden eddiginél agresszívebb lesz. Fentiekre figyelemmel kérdezem a tisztelt államtitkár urat, hogy felkészülte a kormány egy újabb, akár drasztikus méreteket öltő migrációs hullám megfékezésére is. Várom válaszát. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
102 145 2019.12.10. 1:11  138-147

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány ezek szerint azt teszi, amire az emberek felhatalmazták. Ne felejtsük el azt, hogy a magyarok 2016-ban egyszer már kinyilvánították azt, hogy mi a véleményük az illegális migrációval kapcsolatban. Akkor az emberek 98 százaléka elutasította a betelepítési kvótát, és ezzel elutasította az illegális migrációt.Hiába tesz meg tehát mindent a bevándorláspárti ellenzék Gyurcsánytól Karácsonyig, hogy továbbra is Magyarországra erőltessék ezeket az embereket, a magyar kormánynak mindent meg kell tennie annak érdekében itthon és Brüsszelben egyaránt, hogy az ország elleni támadásokat kivédje. A felkészültségnek minden eddiginél erősebbnek és hatásosabbnak kell lennie, hiszen ne felejtsük el azt, hogy mi történt 2015. szeptember 16-án. Akkor erőszak árán is hajlandóak voltak az ország területére lépni. Ennek a nyomásnak ellen kell állni.

Láthatjuk, hogy minek vagyunk kitéve, vasúti kocsikra felkapaszkodva, alagúton átbújva, folyón átkelve érkeznek ide, a kamionok rakterében, tehát szükség van arra, hogy a rendőreink, a határőreink és a katonáink megvédjék a hazát. Erre az elszántságra a jövőben is szükség lesz. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 210 2019.12.17. 4:21  209-210

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Hagyomány, hogy minden év végén itt, az ország Házában is felhívom a figyelmet választókerületem azon közösségeire, melyek évfordulót ünnepeltek az adott időszakban. Egy korábbi felszólalásomban már fejet hajtottam Celldömölk előtt, mely várossá avatásának jubileumi ünnepségsorozatát tartotta 2019-ben. Bízom abban, hogy az elmúlt négy évtizedről szóló visszatekintés megfelelő lehetőséget adott arra, hogy erőt gyűjtsenek a város további építéséhez annak érdekében, hogy Celldömölk sokaknak jelenthessen otthont a jövőben is. A Répce mentén, Csepregen az 50 éves zeneoktatás előtt hajtottak fejet jubileumi gálával májusban. Köszönet az elmúlt fél évszázadért, hogy elmélyítették a kultúra szeretetét az ifjúságban. Júniusban Celldömölkön a Szent Benedek Katolikus Általános Iskola 25 évére tekinthettünk vissza. A mögöttük hagyott negyedszázadban Kemenesalja oktatási életének ismert és elismert tagja lett az intézmény. E helyen nagyon komoly fejlesztések valósultak meg a közelmúltban.

Június közepén Kőszeg egyik szép településrészén, Kőszegfalván az alapítás napjára és a falunap 20 éves jubileumára emlékeztek. Kőszegfalva ma is méltó módon ápolja német kulturális alapjait. Reméljük, hogy mindezt tovább őrzik a jövőben is.

Két településrész fél évszázaddal ezelőtti egyesítésével jött létre a mai Uraiújfalu. A faluegyesítés egy másik településen is okot adott az ünnepre, Vasegerszegen már nyolc évtizede volt mindennek. Köszönet mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy Uraiújfalu és Vasegerszeg egy szerethető hely legyen.

Bükön 60 éves lett a Művelődési és Sportközpont. Remélem, továbbra is betölti azt a szerepet, amelyet eddig is sikerrel vitt.

2019-ben a vépiek erősítették az identitásukat azzal, hogy a várossá avatás 10. évfordulójára ebből az alkalomból ünnepet szerveztek. Ez alatt az évtized alatt nagy utat tettek meg a Szombathelyhez közel eső kisváros lakói, melyben nagyban segítették őket a kormányzati fejlesztések, ahogy Vas megye számos helyszínét is. Vép kapcsán nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a helyi óvoda 50 éves lett, amely nemzedékről nemzedékre egyre több gyermeknek lett a második otthona. Köszönet a dolgozóknak, amiért 50 éven keresztül meg tudták nekik adni a varázst, amire minden gyermeknek szüksége van.

Októberben ünnepelte 160 éves évfordulóját Kőszegen a Concordia-Barátság Énekegyüttes. Az, hogy 1859-től mindig át tudták adni a zene szeretetét az újabb és újabb nemzedékeknek, rámutat Kőszeg polgárosult és közösségi erejére.

Novemberben az 50 éves sárvári Pedagógus Női Kar tekintett vissza a múltba könyvbemutatóval, kiállítással és hangversennyel. Bízunk abban, hogy a jövőben is tovább színesítik Sárvár kulturális életét.

Ebben a hónapban, tehát az ősz folyamán, Csepregen is ünnepeltek: a Mazsorett Csoport már 25 éve kínál közösséget a városban. Sárváron ugyancsak a mazsorettekhez kötődött egy ünnepi szám: ők 2019 vége felé tartották a 25. mazsorett gálájukat. Sárvár kapcsán fontos kiemelni a Sárvári Kerékpár Egyletet, mely büszke lehet az alapítás óta eltelt 120 esztendőre. Idén ezzel kapcsolatban igazán maradandót tettek, hiszen 120 fát ültettek. Egy másik civil szervezet, a Sárvár és Vidéke Méhész Egyesület létrejötte óta 95 esztendő telt el, mely ma is büszkén tekint a termékükre, és igyekszik terjeszteni annak szeretetét.

(18.30)

Az év végén Kőszegen Kiss János altábornagy halálának 75. évfordulója kapcsán tisztelegtek a mártír katona előtt.

Tisztelt Ház! Az évfordulók mindig megerősíthetik az adott közösséghez való tartozás érzését. Bízom abban, hogy így volt ez idén is választókerületem valamennyi jubileumi eseménye kapcsán, amely egyúttal az új nemzedéknek is lehetőséget biztosíthatott arra, hogy erősítse a kötődését az otthonához, Goethe szerint ugyanis a legtöbb, amit a gyermekeinknek adhatunk, gyökerek és szárnyak. Hiszem, hogy Észak-Vas megye közösségei ezen dolgoznak. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
105 78 2020.02.17. 2:29  77-82

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt hetek, hónapok ismét rávilágítottak arra, hogy amikor a nagy ellenzéki összeborulás tagjai időről időre gúnyt űznek az egész Európát sújtó bevándorlási válságból, és feleslegesnek állítják be a kormány illegális migráció elleni küzdelmét, akkor folyamatosan mekkorát tévednek. A kormány már 2019 végén megkongatta a vészharangokat egy újabb, minden eddiginél erősebb migrációs hullám érkezését illetően. Nem kellett sok időnek eltelnie ahhoz, hogy a saját bőrünkön érezzük a helyzet komolyságát. Történt ugyanis, hogy a felbőszült illegális migránsok egy csoportja, közel 60-70 fő erőszakkal, agresszív kifejezéseket skandálva törte át a magyar államhatárt és próbált meg erőszakkal belépni a schengeni övezet területére. Komoly köszönettel tartozunk az éjszakai szolgálatot teljesítő fegyveres biztonsági szolgálat munkatársainak és a rendőrségnek, hogy ezen váratlanul érkező tömeg láttán sem vesztették el a lélekjelenlétüket, és egytől egyig el tudták fogni az illegális határsértőket.

Tisztelt Államtitkár Úr! Bátran kijelenthetjük, hogy több év távlatából is még mindig Magyarország Kormánya az egyetlen az Európai Unió kormányai közül, amely szemmel látható és érdemi lépéseket tesz az illegális migráció megfékezése érdekében. Ezt azonban ne csak úgy értsük, hogy teljeskörűen meg tudjuk védeni a déli határszakaszunkat, hanem úgy is, hogy mi, magyarok oda visszük a segítséget, ahol arra szükség van, és nem a bajt kívánjuk importálni Európába. Mindemellett pedig nem hagyhatjuk szó nélkül a határvadászok, a rendőrség és a Magyar Honvédség áldozatos munkáját sem, minek köszönhetően kiváló eredményességgel tudjuk elfogni az illegális határátlépést végrehajtó migránsokat.

Tisztelt Államtitkár Úr! A helyzet déli szomszédunknál, de kijelenthetjük, hogy az egész balkáni térségben egyáltalán nem megnyugtató. Belföldi és külföldi híradások sora számol be arról, hogy a 2015. évhez hasonlóan ismét milyen jelentős migránscsoportok torlódtak fel a déli határon vagy úton odafelé.

Fentiekre tekintettel kérdezem, hogy várhatóe déli határszakaszunk újabb ostrom alá vétele, és ha igen, akkor a rendőrség felkészülte egy esetleges támadásra. Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
105 82 2020.02.17. 0:49  77-82

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Jómagam egy olyan választókerületből érkeztem, ahol nagy hagyománya van az ország megvédésének, gondoljunk csak Kőszegre és Jurisics Miklósra, valamint Sárvárra és a Nádasdyakra, ezért elkötelezett vagyok jómagam is és frakciónk minden tagja annak érdekében, hogy megvédjük az országot, és a kor kihívásainak minden körülmények közepette meg tudjunk felelni. Ezért azt gondolom, hogy amíg ezek a frakciók adják az ország parlamentjének a többségét, stabilan ott állunk a kormány mögött annak érdekében, hogy a biztonságot, ami egy közös érték, meg tudjuk őrizni a jövőben is. Ehhez sok erőt kívánunk mindazoknak, akik a határon teljesítenek szolgálatot, a kormánynak pedig ahhoz, hogy minden nemzetközi támadás ellenére meg tudja védeni azt a határvédelmi rendszert, amely nemcsak Magyarország, hanem a kontinens biztonságát is biztosítja. Köszönöm a figyelmet, és elfogadom a választ. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
105 180 2020.02.17. 2:12  179-182

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország Kormánya az önkormányzatok irányába több lépcsőben nyújtott komoly segítséget és partnerséget. Első körben átvállalta a szocialista időszakból megörökölt adósságot, és fejlesztési támogatást biztosított azoknak, akik nem rendelkeztek ilyennel. A megyei jogú városok esetében évtizedes álmok megvalósítására nyílt mód a „Modern városok” program keretében. Eközben elindult annak a tervnek a megvalósítása is, melynek révén a megyeszékhelyeket bekapcsolják a gyorsforgalmi utak hálózatába is, amely nem csupán nekik, hanem az egész térségnek kitörést jelent. Bizonyítja ezt nálunk a 86-os megépítése. Fontos lépés volt az is, hogy elindult a „Magyar falu” program, mely az 5 ezer fő alatti kistelepüléseket célozza. Választókerületemben, Észak-Vas megyében is számos kezdeményezés valósulhat meg ezáltal. Szolgálati lakások, orvosi rendelők, utak, járdák, óvodák, óvodai udvarok, polgármesteri hivatalok, helyi közösségi terek újulhatnak meg, temetők kerülhetnek méltó állapotba kormányzati támogatásokból. Emellett orvosi eszközök, falubuszok, közterületet rendben tartó gépek beszerzésére is mód nyílik.

Látható, hogy az egyes alprogramok összefüggnek egymással, így segítve a kistelepülésen élők életminőségének javítását. Az érdeklődés óriási, a tapasztalatok jók, nekem is volt már szerencsém több átadáson részt venni. A megvalósult fejlesztések mind az adott falut szolgálják.

Tisztelt Államtitkár Úr! Választókerületemhez 77 település tartozik, melyből három várost leszámítva mind 5 ezer fő alatti. Célunk, hogy megőrizzük ezeket a csodálatos helyeket, ahogy örökségként megkaptuk az előttünk járóktól, hogy át tudjuk adni az újabb nemzedékeknek. Észak-Vas megye további építése érdekében ezért bízunk a „Magyar falu” program folytatásában, hiszen még sok elképzelést kell megvalósítanunk.

Fentiekre figyelemmel tisztelettel kérdezem, hogy miként folytatódik idén a „Magyar falu” program. Köszönöm, megtisztelő válaszát várom. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
110 198 2020.03.09. 2:06  197-204

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! A törökországi események továbbra sem adhatnak okot megnyugvásra az egész Európát fenyegető bevándorlási hullámmal kapcsolatban.

(17.20)

Bizonyos hírek szerint minden eddiginél nagyobb mértékű illegális migrációs hullám érheti el Magyarország déli határvidékét. 2015-ben már megtapasztalhattuk, hogy milyen, amikor illegális migránsok százezrével vonulnak át a zöldhatáron, át akarják törni az államhatárt, és milyen, amikor tömegek tarolják le a földjeinket, foglalják el a közterületeinket. Kormányunk Európában elsőként tett érdemi lépéseket az illegális migráció megfékezéséért. Azóta már tudjuk, hogy többek között a gyors intézkedéssorozatnak köszönhetjük, hogy Magyarország ma a világ egyik legbiztonságosabb országa, Budapest pedig Európa egyik legbiztonságosabb fővárosa.

E sikereket nem érhettük volna el, ha teret engedünk a Soros-féle elveket valló összellenzéki kórus kívánalmainak, akik Gyurcsány vezénylésével minden erejükkel azon voltak, hogy megfúrják a magyar határvédelmi rendszert. Migrációs politikánk miatt támadtak minket itthon, külföldön, és napi szinten járták az Unió intézményeit, hogy hazánkról hazugságokat terjesszenek. Nem felejthetjük, hogy az ellenzék tagjai hányszor nevezték a kormány intézkedéssorozatát feleslegesnek, álproblémának vagy éppen műbalhénak.

Ha a megrögzötten Soros kottájából játszó ellenzéken múlt volna az ország jövője, akkor a multikulturalizmus jegyében mára akár keresztény értékeink és kultúránk is veszélybe került volna. Ellenzéki hazugságsorozat ide vagy oda, a kormány szemmel láthatóan eredményesen meg tudta védeni határainkat, az elmúlt időszak pedig, Nyugat-Európa számos országával ellentétben, nem a terrortámadásokról vagy éppen a keresztény kultúra lebontásáról szólt Magyarországon, hanem a fejlődésről és a biztonságról.

Mindezekre figyelemmel tisztelettel kérdezem államtitkár urat, hogy ebben a kiélezett helyzetben a magyar emberek a továbbiakban is számíthatnake a kormányra a határvédelem és az ország megvédése tekintetében. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
110 202 2020.03.09. 1:02  197-204

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar emberek több alkalommal világosan döntöttek azzal kapcsolatban, hogy ők akarják meghatározni azt, hogy kivel akarnak együtt élni, erre pedig nagy szükség van, hogy ez a felhatalmazás a jövőben is életben maradjon, hiszen, ahogy mondtam, kiélezett helyzet van. S nemcsak a törökországi események miatt, hanem ma a Házban már többször beszéltünk a koronavírusról. Azért ne felejtsük el azt, hogy semmilyen egészségügyi kontroll nincs a migránsok között, tehát erre a veszélyhelyzetre való tekintettel is fontos az, hogy a határaink védve és őrizve legyenek. Látható az, hogy a Soros-féle migránsbarát brüsszeli politika csődöt mondott, és fel kell ismernünk azt, hogy nemcsak Magyarországon örvend tiszteletnek az a fajta hozzáállás, amit a kormány tanúsít, hanem most már egyre inkább Európában. Utalnék itt a Die Presse múlt héten megjelent cikkére. Azt gondolom, hogy arra a határozott fellépésre, amely Magyarország számára biztonságot nyújtott 2015-ben, most hatványozottan van szükség Európa tekintetében. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
115 276 2020.03.30. 4:35  275-276

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Még nem telt el egy hónap azóta, hogy március 4-én tudomást szereztünk Magyarországon a koronavírus-járvány első regisztrált esetéről. Mint bizonyára emlékeznek, az első beteget március 15-én jelentették. Az eltelt hetekben világossá vált, hogy amint a nagyvilágban, úgy Magyarország területén is bárhol jelen lehet a fertőző vírus. Hazánk érintettségére felkészülve már január végén létrejött az operatív törzs. Az azóta megalakult akciócsoportok munkájáról a miniszterelnök folyamatosan beszámol. Így már eddig is számos olyan döntésről kaphattunk hírt, amelyek konkrét segítséget biztosítanak.Új fokozatot jelentett a védekezésben, amikor március 11-én veszélyhelyzetet hirdettek ki. A múlt héten az ellenzék felelőtlen viselkedése révén nem tudtunk olyan döntést hozni, amely ezt meghosszabbította volna. A mai, tehát március 30-ai szavazáson azonban világossá vált, a kormánypárti képviselőkre számíthatnak a magyar emberek. Így a Fidesz-, KDNP-frakció támogatásával el tudtuk fogadni a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényjavaslatot. Számunkra ugyanis a legfontosabb az egészség és az élet védelme. Ez a helyzet is rámutat arra, hogy mindenkinek személyes felelőssége van a vírus elleni harcban.

Ahogy a törvényhozásban, tehát itt a parlamentben is, mindent meg kell tennünk a világjárvány ellen, úgy ki-ki a saját tetteivel is fel tud lépni. Ennek keretében választókörzetem, Észak-Vas megye lakóit továbbra is tisztelettel arra kérem, hogy egymás egészségének megóvása céljából tartsuk be a kormány rendelkezéseit, kéréseit. Ebből a szempontból külön ki kell emelni azt, hogy március 28-ától kijárási korlátozás lépett életbe. Ezalól Észak-Vas megye 77 települése sem képez kivételt. A vírus terjedése elleni védekezés alapjaiban változtatta meg a mindennapjainkat. Tudom, ez egy emberpróbáló időszak, de csak így vigyázhatunk egymásra. Emiatt tisztelettel mindenkit arra kérek, aki teheti, maradjon otthon. A vírus terjedésének lelassítása közös felelősségünk.

Különösen fontos az is, hogy vigyázzunk a leginkább veszélyeztetett korosztályra, akiket arra kérek innen, az ország Házából is, hogy ne hagyják el lakóhelyüket. Az élelmiszerek és gyógyszerek beszerzését családtagjaiktól vagy az önkormányzatoktól kérjék. Nem lehet elégszer kiemelni a kézmosás fontosságát és azt, hogy az emberek tartsák meg egymás között a minimum másfél méteres távolságot. Alá kell húznunk, hogy minden érintkezést minimalizáljunk, és kerüljük el a találkozásokat, a csoportosulásokat pedig végképp hagyjuk el. A legnagyobb számban azok tehetnek a járvány terjedésének megakadályozásáért, akik megfogadják a hatóságok tanácsait. Mivel sok álhír is napvilágot látott, ezért rá kell mutatni arra, hogy a hiteles információkat a koronavirus.gov.hu oldalon tudjuk olvasni.

Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy kifejezzem megbecsülésemet, hiszen ez a nehéz időszak megmutatta, hogy sokaknak lehetünk hálásak. Észak-Vas megye több tízezer lakóját is köszönet illeti, akik rengeteg fegyelmezettséget mutattak ezekben a napokban. Külön elismerés jár azoknak, akik hivatásuk gyakorlásával tesznek a vírus ellen. Köszönöm minden szakmai terület dolgozójának, hogy helytállnak ebben a kihívásokkal teli helyzetben. Az elmúlt napokban az önzetlen segítségnyújtás számos szép példáját is láthattuk. Legyen szó adománygyűjtésről, felajánlásokról, önkéntes munkáról, sok Vas megyei mutatta meg, hogy az itt élők számíthatnak egymásra. Köszönet érte.

Az összefogásra a következőkben is szükség lesz. Továbbra is mindenkit arra kérek, hogy politikai szimpátiát félretéve segítsük egymást. Észak-Vas megye minden polgárát erre biztatom valamennyi városban Kőszegtől Csepregen, Bükön, Vépen, Répcelakon, Sárváron át Celldömölkig és minden faluban a Kőszeghegyaljától a Kemenesaljáig.

(18.20)

Ne felejtsük: most minden magyar felelős minden magyarért. Vigyázzunk egymásra! Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
128 210 2020.05.11. 4:21  209-210

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Hazánk történelme a XX. században olyan megpróbáltatásokat hozott, amelyek több nemzedéket tettek próbára. Amint történt az országgal, úgy esett a kisebb régiókkal. A helyi históriákban szűkebb pátriám, Vas megye esetében is nyomon követhetőek mindazok a kihívások, tragédiák, sorsfordító események, amelyek történelmünket meghatározták. Ennek mementói a legkisebb vasi településeken is az első világháború emlékhelyei. Erre figyelmeztet bennünket a nyugati határ, amely Trianon révén vágta szét megyénket. Így volt ez a második világháború és a holokauszt szörnyűségei alatt, és így a kommunista diktatúra ellen lázadó ’56-os forradalom és szabadságharc idején.Tisztelt Ház! A közelmúltban elfogadott nyilatkozatunk szerint az Országgyűlés tisztelettel emlékezik meg az ország állami önrendelkezése 1944. március 19-én történt elvesztését követő első szabad népképviseleti parlament 1990. május 2-ai megalakulásáról, amely Alaptörvényünk szerint hazánk új demokráciájának és alkotmányos rendjének a kezdete. Nyilatkozatunk fejet hajt mindazon magyarok előtt, akik a nemzet szabadságáért küzdelemmel és fennmaradásáért munkával, családjaikról való gondoskodással tettek. Engedjék meg, hogy a 30. évfordulóhoz kapcsolódva jómagam is tisztelettel adózzak mindazok előtt, akik ugyanígy végezték a kötelességüket Vas megyében.

(15.00)

1944 és 1990 között Vas megyében számos példája akadt a helytállásnak és a példamutató hazaszeretetnek. Az ő áldozatuk is hozzájárult ahhoz a küzdelemhez, amellyel a nemzet a szabadságát akarta visszaszerezni.

Tisztelt Országgyűlés! A nyilatkozat is rámutat arra, hogy a kommunisták négy évtized alatt mit okoztak ennek az országnak. A vasiak már a kezdetekkor kimutatták, hogy mit gondolnak róluk. Ha a vasi számokat nézzük, azt láthatjuk, hogy azon megyék között van, ahol a kommunisták a ’45-ös és ’47-es választásokon is a legkisebb támogatást érték el. ’56-ban is, ahogy a megyeszékhely és a városok, számos kisebb település is megmozdult azért, hogy visszaszerezze függetlenségünket. A megtorlás sok résztvevőt ért utol. A nyolcvanas években helyben is egyre erőteljesebben szerveződött az ellenzék. ’88-ban és ’89-ben Szombathelyen is sorra alakultak az ellenzéki pártok helyi szervezetei. A megyeszékhelyen működött ellenzéki kerekasztal, az ellenzéknek volt lapja Magyar Nyugat néven. Tüntettek a munkásőrség ellen, és közös megemlékezést szerveztek március 15-én. A nemzeti összetartozás jegyében a ’89-es romániai események idején sokan kezdtek gyűjtésbe, indítottak segélyszállítmányokat szerte a megyéből Erdélybe. ’90-ben az országgyűlési választások alkalmával rengetegen érezték fontosnak, hogy kifejezzék reményeiket a voksaikkal.

A politikai események felidézése mellett viszont nem szabad elfeledni mindazokat a magyarokat, akik nap mint nap dolgoztak Kőszegtől Jánosházáig, Celldömölktől Szentgotthárdig, hogy gondoskodjanak a családjukról és tegyenek a holnapért. Ők a mindennapok hősei, akik tehetségükkel és szorgalmukkal, gyermekeik felnevelésével járultak hozzá az ország fennmaradásához. Köszönet ezért mindenkinek, aki a saját helytállásával, részvételével Vas megyében is sokat tett azért, hogy Magyarország eljusson addig, hogy megalakulhasson az első szabadon választott Országgyűlés. A kihívások sora azonban nem ért véget, hiszen a posztkommunista korszak az ország újbóli lecsúszásával és külső függésével fenyegetett. E veszélyt együtt tudtuk elhárítani, 2012-ben pedig elfogadhattuk Alaptörvényünket. Mi, mai magyarok, köztük a Vas megyeiek azóta is azon dolgozunk, hogy építsük  Széchenyi szavaival élve  „a saját tengelye körül forgó”, önálló Magyarországot.

A harmincadik évfordulót beárnyékoló vírus elleni közös fellépés megmutatta az emberek között az összefogás erejét. Vigyázzunk erre az összetartozásra a jövő érdekében is! Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 36 2020.07.01. 2:32  35-42

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. június 18-án tartott ülésén megtárgyalta az egyes vagyongazdálkodást és a nemzeti pénzügyi szolgáltatásokat érintő törvények módosításáról szóló T/10743. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 21 igen szavazattal, 5 nem ellenében és 7 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat célja, hogy a jogalkalmazói tapasztalatok alapján az egységes jogértelmezés érdekében szükséges törvények módosító rendelkezéseit megalkossa, valamint az elmúlt időszakban a nemzeti vagyont, a vagyongazdálkodás szereplőit érintően bekövetkezett változásokat a javaslatban szereplő jogszabályokban átvezesse.

A törvényjavaslatban szerepel többek között a szövetkezeti hitelintézetek tőkefedezeti közös alapjának az integrációs szervezetbe történő integrálása is, mely által biztosítható, hogy az integráció meghatározó garanciális szabálya, vagyis a tagok közötti egyetemlegesség egyszerűbb struktúrában, de változatlan biztonsággal érvényesüljön.

A Ház asztalán fekvő törvényjavaslatban szereplő, a Városliget megújításáról és fejlesztéséről szóló törvény módosításának elsődleges célja, hogy a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. vagyonkezelési szerződés nélkül létrejött vagyonkezelői joga tekintetében biztosított legyen a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. önálló eljárási hatásköre.

A törvényjavaslat az állami vagyonról szóló törvényben új rendelkezéssel történő kiegészítéssel pontosítja az MNV Zrt. képviseletére vonatkozó szabályozást, az MNV Zrt. feladatkörére figyelemmel. A kiegészítő rendelkezés eredményeként  az általános szabálytól eltérően  az MNV Zrt. az állami vagyon felügyeletéért felelős minisztert képviseli harmadik személyekkel szemben azon jogügyletek tekintetében, amelyek ahhoz kapcsolódnak, hogy az MNV Zrt. a miniszter tulajdonosijog-gyakorlása alá tartozó, állami vagyonnal kapcsolatos tulajdonosi ügyletek tekintetében a miniszter tevékenységének ellátásában közreműködik.

Tisztelt Ház! Az ismertetett indokokra tekintettel a benyújtott javaslat támogatandó, tisztelettel kérjük erre önöket.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 44 2020.07.01. 2:13  43-50

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. június 25-én tartott ülésén megtárgyalta a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásáról és a földnek minősülő ingatlanok jogosultjai adatainak ingatlan-nyilvántartási rendezéséről szóló T/10312. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 26 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 6 tartózkodás mellett elfogadta. Tisztelt Képviselőtársaim! A Ház előtt fekvő törvényjavaslat alapvető célja a rendszerváltást követő földprivatizációs eljárások eredményeként kialakult osztatlan közös földtulajdon felszámolása, a felszámolás érdemi gyorsítása. Az osztatlan közös földtulajdon több mint egymillió darab ingatlant terhel, amelyek összterülete meghaladja a 2,4 millió hektárt, az érintett tulajdonostársak száma pedig mintegy 3,5 millió fő. Nekik kínál érdemi, gyors és méltányos megoldásokat a törvényjavaslat az osztatlan közös földtulajdon megszüntetésére.

Az előterjesztés célja minden esetben a felek egyezségének támogatása, a tulajdonrészek minél nagyobb számban történő önálló ingatlanná alakítása, valamint a tényleges földhasználók további tulajdonszerzésének ösztönzése és mindezek által jól hasznosítható birtoktestek kialakítása egy, a jelenleginél jelentősen rövidebb folyamat keretében. A benyújtott törvényjavaslat alapján az osztatlan közös tulajdonnal érintett földek jogi sorsát egységes elvek mentén, a jelenleginél sokkal olcsóbb és gyorsabb eljárások keretében, az állam minimális szerepvállalása mellett lehet majd rendezni, ami minden érintett gazdálkodónak az érdeke.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az osztatlan közös tulajdon felszámolásának elősegítése érdekében az elmondottakra tekintettel a benyújtott törvényjavaslat támogatását kérjük.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 62 2020.07.01. 4:03  61-68

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. június 25-én tartott ülésén megtárgyalta a bűncselekménnyel okozott kár, illetve sérelemdíj megtérítése iránt indított gyorsított perről szóló T/10860. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 32 igennel, 1 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő javaslat egy jelentős eljárásjogi könnyítést kíván biztosítani azon sértettek számára, akiknek ügyében a büntetőeljárás már jogerősen befejeződött, és a bűncselekménnyel okozott kár, illetve sérelemdíj megtérítése iránti igényüket polgári jogi igényként sem a büntetőeljárásban, sem pedig a polgári perben nem érvényesítették, feltéve persze, hogy követelésük még nem évült el.

Hangsúlyozandónak tartom, hogy a javaslat értelmében a tárgyalást főszabályként elektronikus eszköz igénybevételével kell megtartani. Aláhúzandó ez a rendelkezés, ugyanis ily módon a felperesnek fizikailag nem kell találkoznia az alperessel.

Ez egy nagyon fontos és előremutató szabályozás, mivel így elkerülhetővé, de legalábbis nagymértékben csökkenthetővé válik a sértett másodlagos viktimizációja. A gyorsított perek elbírálását a törvényszék hatáskörébe utalja a törvényjavaslat, egyben pedig az eljáró törvényszék tekintetében kizárólagos illetékességet állapít meg.

Tisztelt Ház! Kérem, engedjék meg, hogy példálózva felsoroljak néhány olyan rendelkezést, amelyek az igényérvényesítés megkönnyítését és az eljárás mielőbbi lezárhatóságát hivatottak elősegíteni. Egyrészt a tervezet költségfeljegyzési jogot biztosít a felek számára. Másrészt a javaslat soron kívüli eljárást ír elő, emellett számos határidőt a polgári törvénykönyvben foglaltaktól eltérően állapít meg. Nincs helye beavatkozásnak, viszontkereset előterjesztésének, beszámításának, továbbá a per nem kapcsolható össze más perrel. Hangsúlyos szerepet kap az írásbeli előkészítés, valamint maga a per nem különül el perfelvételi és érdemi tárgyalási szakaszra.

Tisztelt Képviselőtársaim! A mögöttünk álló esztendőkben számos olyan bírósági ítélet született, amelyek alaposan felkavarták a társadalom általános igazságérzetét. A magyar emberek többsége elégedetlenségének adott hangot, amiért súlyos bűncselekményük következtében jogerős szabadságvesztésüket töltő elítéltek milliós nagyságrendű kártalanításokhoz jutottak. A kormány az emberek hangját meghallva cselekvésre szánta el magát, az elérendő cél pedig változatlanul az, hogy a fogvatartottakra, illetve a sértettekre vonatkozó kompenzációs rendszerek közötti megbomlott természetes egyensúlyt helyrebillentsük.

Az áldozatközpontú jogpolitikai felfogás jegyében fogalmaz úgy a javaslat, hogy azon sértett, aki a polgári jogi igényét a börtönzsúfoltsági kártalanítással kapcsolatos eljárásban valamilyen oknál fogva nem tudta érvényesíteni, azonban a bűncselekményből eredő kára vagy sérelme keletkezett, igényét gyorsított per útján érvényesítheti, mely lehetőségről őt a büntetés-végrehajtási bíró tájékoztatni köteles.

Tisztelt Képviselőtársaim! A tervezetről summa summarum elmondható, hogy a minőségi jogalkotás kritériumait is szem előtt tartva kilátásba helyezi a perek észszerű határidőn belüli elbírálásának megkönnyítését, amely az állampolgárok részéről talán az egyik legfontosabb igény. Szintén üdvözlendő a bűncselekmények áldozatainak igényérvényesítését nagyban támogató elképzelések normaszövegbe öntése is.

Az elhangzottakra tekintettel a javaslat támogatását kérjük. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 70 2020.07.01. 3:43  69-82

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság a 2020. június 25-én tartott ülésén megtárgyalta a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló ’91. évi XLIX. törvény módosításáról szóló T/10990. számú törvényjavaslatot.

(13.40)

Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, 10 nem ellenében és 3 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslat a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény módosításait tartalmazza. A törvénytervezet célja a fizetésképtelenségi jog eljárási szabályainak korszerűsítése, valamint a csődeljárások és a felszámolási eljárások során az adós és a hitelezők közötti egyezségkötés elősegítése, a csődeljárásban a munkahelyek megtartásának elősegítése, illetve a vállalkozások reorganizációját előtérbe helyező jogi megoldások bevezetése.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az eljárás gyorsítása, egyszerűsítése, továbbá a felek adminisztratív terheinek csökkentése érdekében a Cstv. kiegészül egyrészt a hitelezők egymás közötti, másrészt pedig az eljárásban részt vevő felek és a vagyonfelügyelő, illetve a felszámolóbiztos közötti elektronikus levelezésre vonatkozó szabályokkal. A javaslat pontosan meghatározza azt is, hogy az elektronikus levélcímre küldött jognyilatkozatnak, okiratnak és az ügyfelek tájékoztatását szolgáló iratoknak a polgári perrendtartás, valamint az ügyvédi tevékenységről szóló törvény által előírt formai kellékeknek kell megfelelniük.

A csődegyezség feltételeire vonatkozó egyeztetés szabályait érintő pontosítások indoka, hogy az adós ne legyen érdekelt a csődegyezségi tárgyalások elhúzódásában, valamint, hogy a hitelezők elvárásainak megfelelően gondoskodjon az egyezségi javaslat átdolgozásáról.

A kilátásba helyezett módosítás értelmében az adós akkor is átdolgozhatja az egyezségi javaslatot, ha a hitelezők nem támogatják ezt szükséges mértékben. A felszámolási eljárás korszerűsítése és egyszerűsítése szempontjából kiemelendő, hogy a felszámoló a hitelezői gyűléseket akár személyes jelenlét nélkül, a résztvevők azonosítását követően, kép- és hangtovábbítást lehetővé tévő technikai megoldásokkal folytassa le. Előremutató elképzelést ír elő a Cstv. 40. §-ának módosítása, amely alapján így lehetőséget ad az adós volt vezetői által a hitelezők érdekeit sértő, a csődvagyont jogellenesen csökkentő jogügyletek bíróság előtt történő hatékonyabb megtámadására.

Kiváltképpen a koronavírus-járvány okozta helyzetet is figyelembe véve objektív akadályai is voltak az egyébként is csak hosszabb időszak alatt beszerezhető azon okiratok és bizonyítékok összegyűjtésének, amelyek szükségesek az említett jogügyletek eredményes megtámadásához. A benyújtott javaslat éppen ezért csak az objektív jogvesztő határidőt írja elő a keresetindításra, a szubjektív határidő pedig megszűnik.

Tisztelt Ház! A stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetek esetében az adós vagyonának értékesítésekor az államot megillető elővásárlási jogot kíván biztosítani a javaslat. Hangsúlyozni szeretném, hogy a kormány eme törvényben kapott felhatalmazás alapján rendeletben határozhatja meg a gazdálkodó szervezetek reorganizációjára, működőképességének fenntartására, illetve helyreállítására, tartozásaik rendezésére irányadó sajátos szabályokat is. Az elhangzottakra tekintettel tisztelettel kérjük az önök támogatását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 100 2020.07.01. 2:32  99-114

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. június 18-án tartott ülésén megtárgyalta a Színház- és Filmművészeti Egyetemért Alapítványról, a Színház- és Filmművészeti Egyetemért Alapítvány és a Színház- és Filmművészeti Egyetem részére történő vagyonjuttatásról szóló T/10745. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, 12 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.Tisztelt Képviselőtársaim! A Színház- és Filmművészeti Egyetem működési modellje az elmúlt három évtizedben érdemben nem változott. Az egyetem a legkisebb államilag fenntartott egyetem, a hallgatók száma folyamatosan és dinamikusan, az infrastruktúra és az oktatói kapacitás adta lehetőséget is meghazudtoló mértékben gyarapszik.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat alapján a Színház- és Filmművészeti Egyetem vonatkozásában is létrehozásra kerül a közérdekű vagyonkezelői alapítványi forma, amely által az intézmény működése hatékonyabbá és rugalmasabbá válik, ezáltal az egyetem számára lehetőség nyílik arra, hogy lényegesen több piaci forrást vonjon be a finanszírozásba, amely ösztönzőleg hat az oktatás színvonalára.

A modell sajátos profilja és kapcsolatrendszere továbbá széles körű támogatói közösség kialakítását is lehetővé teszi. Az alapítvány feladata lesz a vagyonkezelés mellett az oktatási, kutatási, hallgatói és tanári támogatási program működtetése, a rászorultsági alapú támogatás biztosítása, valamint a tehetséggondozó programok működésének elősegítése.

A javaslat tartalmazza, hogy az egyetem közalkalmazotti státuszban foglalkoztatott munkavállalói új státuszba kerülnek, ezt követően a munka törvénykönyve szerinti foglalkoztatási jogviszonyban dolgoznak majd tovább. Ez a változás nagyban hozzájárul majd munkájuk méltó anyagi elismeréséhez. Ezenkívül fontos megjegyezni, hogy az átalakulás a jelenlegi hallgatók jogviszonyát nem érinti, azonban pozitív velejáróit már ők maguk is érezhetik.

Tisztelt Képviselőtársaim! A benyújtott törvényjavaslat támogatását kérjük, hiszen annak célja, hogy az egyetem hazai és nemzetközi szinten elismert tudásközponttá alakuljon, a kulturális életben betöltött szerepe tovább erősödjön, és a jövőben olyan, együttműködésre képes intézményként működjön, amely a magyar kultúra kiemelt és egyedi letéteményeséhez méltó lehet. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 182 2020.07.01. 4:02  181-182

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Hagyomány, hogy minden ülésszak végén tiszteletadásként csokorba gyűjtöm azokat az évfordulókat, eseményeket, melyek választókerületemhez, Észak-Vas megyéhez kötődnek. 2020 első fele is számos ilyen alkalmat nyújtott számunkra. Így elsőként felhívnám a figyelmet arra, hogy a Sitkéről indult, most Celldömölkön működő Soltis Lajos Színház ünnepelte azt, hogy immár negyven éve a kultúrát szolgálják. Tevékenységükre büszkén tekintünk, vezetője, Nagy Gábor méltán érdemelte ki idén a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést. Bízom abban, hogy a Vas megye kulturális életének gazdagítása érdekében végzett négy évtizedes közösségszervező és közművelődési tevékenysége, valamint a határon túli magyar nyelvű színjátszás érdekében végzett munkája nagy sikerek előtt áll a jövőben is. Köszönet illet mindenkit, aki a Soltis Színházhoz kötődő közösség tagjaként negyven év alatt élményeket tudott átadni az őket nézőknek.

Tisztelt Ház! 2020-ban 30 éves a répcelaki kultúra fellegvára, a művelődési ház. 1990-ben egy olyan építkezés kezdődött el Répcelakon, melynek révén az épületben minőségi, színvonalas és értékes rendezvények valósulhattak meg. Kívül pedig létrejöhetett a város egyik legismertebb és legközkedveltebb része, melynek, megjegyzem, legújabb éke a pályázati támogatás révén felújított Radó-ház. Ezzel Radó Kálmán előtt tisztelegnek a település polgárai, aki egykor Sárvár és térsége országgyűlési képviselőjeként is szolgálta a vidéket. Bízunk abban, hogy e szép tér centrumában a művelődési ház sokaknak ad olyan élményt a jövőben is, amely erősíti a városhoz való kötődést.

Répcelaknál maradva 90 éves a magyar élelmiszeripar legrégebbi márkáinak egyike, Répcelak és Észak-Vas megye ismert íze, a Medve sajt. Köszönet a répcelaki gyár dolgozóinak, hogy lelkiismeretes és minőségi munkájukkal egykor és ma is, immár 90 éve olyan terméket állítanak elő, amelynek népszerűsége töretlen.

Tisztelt Ház! A magyarság idén emlékezett a százéves trianoni diktátumra, amely Vas megyére is hatással volt, hiszen a megye teljes nyugati része más országhoz került. Tisztelet Olmódnak, Nardának, Szentpéterfának, Felsőcsatárnak, Pornóapátinak, Horvátlövőnek és Vaskeresztesnek, akik kihasználva a pillanatot tettekkel bizonyították hűségüket, így Magyarország részei maradhattak. Települések százainak és ezreinek azonban más lett a sorsa.

Magyar az, akinek fáj Trianon  mondotta Illyés Gyula. Ez a fájdalom állította a kőszegi és celldömölki Trianon-keresztet, a csepregi és sárvári emlékhelyet. Ennek alapján vésték a történelmi Magyarországot a vépi hősi emlékműre, és ennek alapján jött létre számos új mementó választókerületünkben. Köszönet a közösségnek, hogy őrzik e helyeket és továbbadják ezek üzenetét.

Tisztelt Országgyűlés! Mint tudjuk, ez a tavasz más volt, mint a többi. Nagyon hálás vagyok azért, hogy Észak-Vas megye lakói a veszélyhelyzet alatt felelősségteljesen viselkedtek. Választókerületünkben egyetlen emberéletet sem követelt a koronavírus-járvány. A kialakult helyzet ismét bebizonyította, hogy a szeretet és az összefogás ereje a legnagyobb bajt is képes legyőzni. Büszke vagyok arra, hogy mindenki tette a dolgát a maga területén. Köszönet jár mindazoknak, akik a hivatásuk gyakorlásával álltak helyt, köszönet a helyi civilek szervezőerejéért, a települési önkormányzatoknak a felelős hozzáállásáért. Az elmúlt időszakban az önzetlen segítségnyújtás számos szép példáját is láthattuk; legyen szó adománygyűjtésről, felajánlásokról, önkéntes munkáról, sok Vas megyei mutatta meg, hogy az itt élők számíthatnak egymásra. Tisztelet és hála érte! Ugyanakkor fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a járvány még nem ért véget, ezért továbbra is vigyáznunk kell egymásra!

Tisztelt Ház! Az évfordulók és a nehéz helyzetek egyaránt megerősítik az összetartozás érzését. Észak-Vas megye lakóit továbbra is arra biztatom, hogy őrizzük meg az összefogás erejét, amelynek eddigi eredményei előtt e felszólalással is őszinte tiszteletemet fejeztem ki. Köszönöm a figyelmüket.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
154 141 2020.10.06. 2:03  138-153

ÁGH PÉTER, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Az ENSZ libanoni békefenntartó missziója 1978 óta van jelen Libanonban. Az izraeli erők Dél-Libanonból történő kivonásának ellenőrzésére jött létre, és azóta is felügyeli a békemegállapodások betartását. Ez az ENSZ egyik leghosszabb ideje működő missziója. Magyarország 2006 óta vesz részt a misszió végrehajtásában. Egy 2006-os határozat szerint legfeljebb tíz fő, a Magyar Honvédség állományába tartozó katona teljesíthet ott szolgálatot. Ez eddig leginkább magyar katonai térképészek szerepvállalásában valósult meg, akik geoinformációs támogatással járultak hozzá a misszió működéséhez.

A magyar emberek biztonsága érdekében a kormány vallja: a problémák, konfliktusok megoldását azok keletkezési helyén, helyben kell megoldani, hogy azok ne érhessék el hazánkat. Hazánk, összhangban a vállalt kötelességeivel, ennek szellemében veszi ki részét a nemzetközi válságkezelési feladatokból. E megfontolások mentén a kormány a libanoni misszióban történő részvétel növelését célozta meg. Korábban Lengyelország misszióbeli szerepvállalásához kapcsolódóan hallhattunk már ezekről a tervekről. A libanoni kontingens további erősítése ENSZ-tagállami felelősségvállalásunk fontos lépése lehet, ugyanakkor elősegítené az érintett régiókban található országokkal fenntartott kétoldalú kapcsolataink fejlesztését is.

Fontos azt is megjegyezni, hogy Libanon erején felül vállal szerepet a közel-keleti konfliktuszónákból menekülők befogadásában és az ellátásuk terén, stabilitásának megőrzésében így minden támogatás különös jelentőséggel bír. Ahhoz, hogy korrekt módon megtehetőek legyenek a bővítés lépései, hatályon kívül kell helyezni a már említett 2006-os országgyűlési határozatot. Arra kérem képviselőtársaimat, hogy a Fidesz-frakcióhoz hasonlóan szavazataikkal támogassák az előttünk fekvő határozati javaslatot, ezzel is kifejezve elismerésünket katonáink ENSZ-küldetésekben való részvétele iránt. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
164 83 2020.11.09. 2:02  82-89

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt hetekben a járvány mellett más veszély is fenyegeti az európaiakat: iszlamista merényletek, melyek figyelmeztető lövésekként dördülnek el Európa nagyvárosaiban. Egy hete Bécs városát érte súlyos csapás. Egy magányos, bevándorlócsaládból származó iszlamista merénylő négy védtelen embert ölt meg, 23-at pedig megsebesített. Két hete Nizzában egy késsel támadó migráns brutálisan ölt meg három embert a Notre-Dame bazilikában; egy, a reggeli szentmisére készülődő idős hölgyet lefejezett. A gyilkos két nappal a merénylet előtt érkezett Franciaországba Olaszországból, ahonnan kiutasították, így illegálisan tartózkodott, mégis szabadon mozgott az Unió területén. A merényletek újabb bizonyítékai annak, hogy öngyilkosság az a hozzáállás, amivel sok nyugat-európai ország vezetője a migrációt kezeli.

Európa jövőjének szempontjából a bevándorlás nem megoldás, hanem problémaforrás. Magyarország nem szeretne belépni a csapdába, ezért küzdünk évek óta. Most viszont megint kötelességszegési eljárást indítottak velünk szemben; ezúttal amiatt, hogy a magyar rendszer nem teszi lehetővé, hogy egy menedékkérelmező migráns szabadon belépjen Magyarország területére. Nem kérdés, hogy a magyar kormány a nyomásgyakorlásnak ismét ellen fog állni. Együtt érzünk a bécsi, nizzai áldozatok szeretteivel, a két nemzettel, akiket a csapás ért. Rossz belegondolni, hogy akár mindkét eset elkerülhető lett volna, ha náluk is szigorúbbak a bevándorlókra vonatkozó szabályok, vagy ha megfelelő az országok közötti hatékony hatósági együttműködés.

Mindezek alapján tisztelettel kérdezem az államtitkár urat: milyen kockázatokat rejt az ezekhez hasonló magányos merényletek elszaporodása? Milyen lépéseket tesznek a magyar hatóságok a veszélyes személyek minél jobb kiszűrése érdekében? Hogyan segíti mindezt a tárca? Várom a megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
164 87 2020.11.09. 1:02  82-89

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Azt gondolom, hogy a mostani helyzet is teljesen rávilágít arra, hogy milyen veszélyes az a hozzáállás, amit a brüsszeli bürokraták képviselnek. Ezzel rokon az az elutasító hozzáállás is, amelyet itt a parlamentben is megtapasztalhattunk a hatóság adatkezelési tevékenységének bővítését előirányzó lépések kapcsán. Baloldali képviselők ezt elutasították. Annak idején a baloldal ugyanígy ellenezte a határvédelem erősítését, pedig az kulcsfontosságú volt a mostani biztonsági helyzetünk megteremtése szempontjából. Ennek az országnak egyértelműen van egy keresztény kultúrájú, gyökerű hagyománya, és pontosan tudjuk azt, hogy ennek a kultúrának van egy kisugárzása, amely nem tűri a terrort, nem tűri az erőszakot. Nekünk és a kormánynak az a dolga, hogy ezt a békés, biztonságos állapotot fenntartsuk.

Tisztelettel kérdezem tehát az államtitkár urat: milyen lépéseket tesz a tárca annak érdekében, hogy a határvédelmünk továbbra is erős tudjon maradni? (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
175 207 2020.12.14. 3:00  206-209

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy Törvényalkotási bizottság 2020. december 3-án tartott ülésén megtárgyalta a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 30 igen szavazattal, 5 nem szavazat ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta.

(17.50)

Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő javaslat úgy módosítja a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvényt, hogy annak eredeti koncepciójához igazodva támogatja a halállomány fenntartható hasznosítását, valamint a horgászat és a horgászturizmus lehetőségeinek kiszélesítését is. A módosítások elsősorban a jogalkalmazás, valamint a Mohosz közfeladat-ellátási tevékenysége révén nyert gyakorlati tapasztalatok alapján kerültek megfogalmazásra. A legtöbb esetben csupán technikai pontosításokról, hiánypótló kiegészítésekről van szó.

Kiemelnék néhány módosítást. A következetes jogalkalmazást segíti, és fontos technikai elem, hogy az állami horgász- és halászjegy váltásától eltiltott személy adatainak horgászinformációs rendszerbe történő exportálása során a horgász azonosító száma bekerül az átvitt adatok közé, mert ezzel számos azonosítási probléma kiküszöbölhetővé válik. Új rendelkezésként épül a törvénybe, hogy a halvédelmi bírság kiszabása céljából induló eljárás időtartama alatt hamis adatszolgáltatással sem lesz lehetőség új halfogásra jogosító okmányt kiadni az eljárás alá vont személy részére. Adminisztráció- és bürokráciacsökkentő intézkedésként épül be a törvénybe az alapértelmezetten öt évre szóló halgazdálkodási terv és a halgazdálkodási jog átadásáról szóló mindenkori haszonbérleti szerződés összehangolása. Korábban előfordult, hogy egy-egy haszonbérleti szerződés hamarabb lejárt az öt évig érvényes halgazdálkodási tervnél, ami az utolsó tervciklus megvalósításában okozott nem várt problémákat.

Ilyen és ehhez hasonló módosítások alkotják tehát az előttünk fekvő javaslatot, amelyek hozzá fognak járulni ahhoz, hogy a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvény szabályainak gyakorlati alkalmazása gördülékenyebb és következetesebb legyen, megkönnyítve ezzel a több százezres magyar horgásztársadalom életét, valamint támogatva a hatékony közfeladat-ellátást, legyen szó az adatkezelés vagy az ellenőrzés és rendtartás feladatairól. Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a javaslatot. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
175 259 2020.12.14. 3:24  258-263

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. december 3-án tartott ülésén megtárgyalta a honvédelmet érintő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, 10 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta. Tisztelt Országgyűlés! A honvédelmet érintő egyes törvények módosításáról szóló javaslat azon törvényjavaslatok sorába tartozik, amelyek a jogszabályi környezethez való illeszkedést, a működési hatékonyság növelését vagy az elmúlt időszakban feltárt esetleges hiányosságok pótlását szolgálják. A javaslat ezen célok elérése érdekében öt törvényt nyit meg: a Magyar Köztársaság területén szolgálati céllal tartózkodó külföldi fegyveres erők, valamint a Magyar Köztársaság területén felállított nemzetközi katonai parancsnokságok és állományuk nyilvántartásáról, valamint jogállásukhoz kapcsolódó egyes törvényi rendelkezésekről szóló 2011. évi XXXIV. törvényt; valamint a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvényt; továbbá a honvédségi adatkezelésről, az egyes honvédelmi kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos katonai igazgatási feladatokról szóló 2013. évi XCVII. törvényt; emellett a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló 2018. évi CXIV. törvényt; és meg kell említeni a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló 2015. évi XLII. törvényt is, amely bár rendvédelmi szervekre vonatkozik, mégis ennek a salátatörvénynek a keretein belül módosul.

A módosítások nyomán egyértelművé válik az ideiglenesen idetelepülő nemzetközi katonai parancsnokságok jogállása; kialakításra kerülnek a nemzetközi katonai parancsnokságok jogképességét megteremtő szabályok; kialakításra kerülnek a Magyar Honvédség más szervekkel történő, főleg a katasztrófavédelem területén megvalósuló együttműködésének a szabályai; a nagyobb biztonság érdekében bővülnek a katonai objektumokba történő belépési szabályok; lehetőség nyílik a honvédség képességeinek fejlesztésére a biometrikus adatok gyűjtése, feldolgozása és más adatbázisokkal történő összevetése terén; változnak a honvédek munkaidő-beosztására, munkarendjére, munkavégzés alóli mentesülésére vonatkozó szabályok. A belügyet érintő módosítások pedig az illetmények megállapítási rendszerét egészítik ki.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összességében elmondható, hogy egy jobbító szándékú javaslatokat tartalmazó törvénycsomagról tárgyalunk.

Ezeknek a módosításoknak az elfogadásával újra csak tisztul, korszerűsítésre kerül a jogi környezet, és a gyakorlatban felmerülő problémákra adhatunk válaszokat.

Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a javaslatot annak érdekében, hogy a hon védelme, legyen szó külföldi missziókról, objektumok védelméről vagy katasztrófaelhárításról, minél hatékonyabban megvalósulhasson. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 76 2020.12.15. 0:46  75-84

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. december 10-én tartott ülésén megtárgyalta a pilóta nélküli légi járművek üzemelésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló T/13666. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 25 igen szavazattal, 9 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta. Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat tekintetében elmondható, hogy annak elfogadására az EU-rendeletek jogharmonizációja, valamint az abban foglalt tagállami kötelezettségek megvalósítása érdekében van szükség. Mindezek alapján kérjük tisztelt támogatásukat. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 86 2020.12.15. 2:40  85-92

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. december 3-án megtárgyalta az egyes energiahatékonysági tárgyú törvények módosításáról szóló T/13667. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 27 igen szavazattal, 5 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat elsődleges célja az energiahatékonyságról szóló törvény, a távhőszolgáltatásról szóló törvény, a villamos energiáról szóló törvény, valamint a földgázellátásról szóló törvény jogharmonizációs célú módosítása az alábbi európai uniós jogi aktusoknak megfelelően. A törvényjavaslat célja továbbá a Magyarország nemzeti energia- és klímatervében rögzített energiahatékonysági kötelezettségi rendszer létrehozása az energiahatékonyságról szóló törvény módosításával.

Az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer bevezetésével és az alternatív szakpolitikai intézkedések ellenőrzésének és nyomon követésének újraszabályozásával a jogszabály egy olyan keretrendszert hoz létre, amelynek célja és érdeke, hogy az Európai Unió 2030-ig elérendő, legalább 32,5 százalékos kiemelt energiahatékonysági célkitűzései teljesüljenek, és ezt követően is lehessen előrelépéseket tenni az energiahatékonyság területén. Az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer bevezetésével emellett a jogszabály az energiaellátás és -felhasználás hatékonysága előtt álló energiapiaci akadályok és piaci hiányosságok megszüntetésére is törekszik, valamint hozzájárul az „első az energiahatékonyság” elve megvalósításához is.

Fontos célkitűzés az energiabiztonság, az energiaszuverenitás megerősítése, az energiatermelés dekarbonizációja a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzése mellett. A hazai energiatermelő kapacitás megőrzése és fejlesztése ellátásbiztonsági kérdés, ennek sikeres kezelésével elérhető, hogy a 30 százalék feletti magyar villamosenergiaimport-arány 2040-re 20 százalék alá csökkenjen, a szén-dioxid-mentes villamosenergia-termelés részesedése pedig 90 százalékra emelkedjen 2030-ra, szemben a jelenlegi 60 százalék körüli értékkel.

Mindezek alapján tisztelettel kérjük a tisztelt Ház támogatását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 94 2020.12.15. 2:27  93-106

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság a 2020. december 3-án tartott ülésén megtárgyalta a kiégett üzemanyag és radioaktív hulladék kezelésének nemzeti politikájáról szóló 21/2015. országgyűlési határozat felülvizsgálatáról szóló H/13642. számú országgyűlési határozati javaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 23 igen szavazattal, 5 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! A radioaktív hulladékok felelősségteljes és biztonságos kezelését szolgáló közösségi keret létrehozásáról szóló 2011. július 19-ei, 2011/70/Euratom tanácsi irányelv átfogóan szabályozza a kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladékok kezelését; előírta az erre vonatkozó nemzeti politika, nemzeti program, valamint az ezekkel kapcsolatos követelményrendszer létrehozását.

A nemzeti politika összefoglalja a keletkező kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladék kezelésének alapelveit, követelményeit, célkitűzéseit, a nemzeti politika végrehajtására kidolgozandó és a tagállami kötelezettség tárgyát képező, a feladatokat és azok ütemezését részletező nemzeti program peremfeltételeit.

Az atomenergiáról szóló ’96-os törvény előírja, hogy az Országgyűlés a kormány előterjesztésére nemzeti politikát fogadjon el. E kötelezettség a nemzeti politika esetén 2015-ben teljesült. Az atomtörvény előírja a nemzeti politika ötévente történő felülvizsgálatát. Jelen országgyűlési határozati javaslat a nemzeti politika atomtörvényben foglalt felülvizsgálati kötelezettségének teljesítésére irányul.

A felülvizsgálat során a nemzeti politika szabályozási keretet bemutató fejezete módosul, mivel egyes feladat- és hatásköröket a nemzeti politika elfogadása óta az Országos Atomenergia Hivatal lát el. Változott az egyes nukleáris létesítmények üzemeltetésével kapcsolatos ütemezés, valamint a jogrendszer egységességének szempontjából pontosításra kerülnek egyes fogalmak. Ez tehát az, amiről a javaslat szól, és amivel kapcsolatban a tisztelt Ház támogatását kérjük. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 108 2020.12.15. 3:16  107-116

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. december 3-án tartott ülésén megtárgyalta a bányászatról szóló ’93. évi törvény módosításáról szóló T/13646. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 26 igen szavazattal, 3 nem ellenében, 5 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat fontos célkitűzése, hogy erősíteni kell a hazai erőforrások bevonását a gazdasági folyamatokba. A koronavírus-járvány elleni harcban Magyarország jól teljesít, a világjárvány rávilágított arra, hogy a nemzetközi ellátási láncok zavarainak esetén elengedhetetlen a hazai erőforrások erőteljesebb bevonása a gazdasági folyamatokba a működőképesség fenntartása érdekében, csökkentve hazánk gazdaságának nemzetközi kitettségét.

A bányatörvényben érvényesített módosítások által a hazai építőipari ásványinyersanyag-ellátás hatékony és azonnali biztosítása, az importszükséglet kiváltása és az ellátásbiztonság növelése garantálható azon nyersanyagok esetén, ahol az ország természeti adottságai ezt eleve lehetővé teszik. A rendkívüli helyzet során előállt kritikus gazdasági és társadalmi helyzet indokolja a víz-, a termőföld-, az erdőgazdálkodásban meglévő, megkülönböztetett állami szerepvállalás kiterjesztését a hazai építőipari ásványvagyonra is.

Biztosítani kell annak a lehetőségét, hogy minden olyan esetben, amikor a járványhelyzet következtében a bányászati piac nem képes kielégíteni a keresletet, az állam megkapja azokat az eszközöket, amivel a probléma azonnal kezelhető. A módosítások megadják a felhatalmazást az állami tulajdonosi jogokat gyakorló szervezeteknek, hogy katalizálják a kutatási és termelési folyamatokat, új lelőhelyek megtalálásával, gazdasági okokból történő bányabezárások vagy a termelés szüneteltetésének megakadályozásával javítsák az alapanyag-ellátást, elhárítva ezzel az egyik jelentős akadályt a járványveszély szempontjából is fontos stratégiai beruházások elindítása és a gazdaság újraindítása elől.

A bányászoknak mindig hangsúlyos szerepe volt és van nemcsak hazánk iparának, gazdaságának, hanem hagyományainak, kultúrájának alakításában is. Hazánk az újraiparosodás korszakát éli: újra lendületben vannak olyan ágazatok, amelyeknek szükségük van nyersanyagokra, alapanyagokra. Az építőipar dinamikus növekedése magával húzza a bányászatot is. Az állami tulajdonban lévő ásványkincsekkel történő észszerű és felelős gazdálkodás az állam, a gazdaság és a társadalom közös érdeke. A kormány kezdettől hangsúlyozott célja a hazai energetikai importfüggőség csökkentése, melyben fontos szerep jut a hazai energiahordozó készletek nagyobb mértékű, költséghatékony és környezetkímélő hasznosítására.

Mindezek alapján ennek elfogadására tisztelettel hívjuk képviselőtársainkat. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 118 2020.12.15. 3:12  117-122

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. december 3-án tartott ülésén megtárgyalta a villamos energiáról szóló 2007. évi törvény módosításáról szóló T/13678. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 24 igen szavazattal, 6 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett elfogadta. Tisztelt Országgyűlés! Jelen törvényjavaslat szükségességét egyrészt a „nemzeti energiastratégia 2030” céljainak végrehajtása, másrészt jogharmonizációs kötelezettség teljesítése adja. Az energiastratégia fő célkitűzése a tiszta, okos, megfizethető energia biztosítása a fogyasztó fókuszba helyezésével, az energiaszektor klímabarát átalakításával, energiaellátásunk biztonságának megerősítésével, az energetikai innovációban és klímaváltozásban rejlő gazdaságfejlesztési lehetőségek kihasználásával. Ezen célok megvalósítása többek között a megújuló energiaforrású áramtermelés bővítésével, a fogyasztók aktívabb piaci jelenlétével és új piaci szereplők, új funkciók megjelenésével érhető el.

Az előterjesztés másodlagos célja az energiastratégia szempontrendszerének megfelelő módon teljesíteni az Európai Unió tiszta energia csomagjának részét képező belső piaci irányelv rendelkezéseire vonatkozó jogharmonizációs kötelezettségeket. A fogyasztók központi szerepet játszanak a rugalmas és versenyző villamosenergia-piaci környezet megteremtésében, amely szükséges a villamosenergia-rendszer változatos, megújuló forrásokra épülő és megosztott villamosenergia-termelésre való átállásához. A törvényjavaslat ennek szellemében új szereplőket és szerepeket határoz meg, amelyek az energiaszektor dekarbonizációra, digitalizációra és részleges decentralizációjára épülő átalakításában, a jövő európai és hazai energiapiacának modelljében kiemelt szerephez jutnak.

Ilyen új szereplő az aktív energiafogyasztó mellett az energiaközösség és az egyéni decentralizált fogyasztói és termelői képességek hatékony összefogására képes aggregátor. A törvényjavaslat erősíti a fogyasztóvédelmi rendelkezéseket, melynek keretében meghatározza a fogyasztói kereskedőváltás során alkalmazható szerződésmegszüntetési díj feltételeit. A törvényjavaslat  a fogyasztói választás érvényesülését elősegítendő  szerződésmegszüntetési díj alkalmazását kizárja a lakossági és kisvállalkozói fogyasztói kör tekintetében. A törvényjavaslat továbbá gondoskodik a kereskedőváltás technikai folyamatának lerövidítéséről, amelynek ezt követően 24 órán belül lebonyolíthatónak kell lennie, így a kereskedőváltás folyamata felgyorsul.

Az elhangzottakra tekintettel a benyújtott javaslat támogatását kérjük. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 138 2020.12.15. 3:44  137-144

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. december 10-én tartott ülésén megtárgyalta az anyakönyvi eljárások egyszerűsítéséről, elektronizálásáról, valamint egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló T/13670. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 29 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 7 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt években egyre gyorsabban növekszik azoknak az ügyeknek és eljárási cselekményeknek a száma, amelyeket elektronikusan is elintézhetünk. Ennek a jelentősége a jelenlegi járványügyi helyzetben még inkább felértékelődik, és nyilvánvalóvá válik, hogy mennyivel könnyíti meg életünket az elektronizáció.

(15.20)

Jelen törvényjavaslat célja egyrészt az állampolgárok és a hatóságok adminisztratív terheinek csökkentése, másrészt az elektronikusan intézhető ügyek körének a kiterjesztése. Az előterjesztés ezenkívül az anyakönyvi igazgatás területén felmerült jogalkalmazási és jogértelmezési anomáliák kezelésére irányul.

Az anyakönyvi eljárásról szóló törvény módosításának célja kettős: egyrészt egyszerűsíti az eljárásokat, másrészt pedig kiterjeszti az elektronikus eljárások körét. Ezek a változások a következők.

A Fővárosi Kormányhivataltól az anyakönyvvezető hatáskörébe kerül a házassági név megváltoztatására irányuló eljárás.

Az anyakönyvi eljárások köre kiegészül az utónév módosítására irányuló eljárással. A jelenlegi szabályozás alapján ugyanis az anyakönyvbe bejegyzett utónevekből valamely utónév elhagyása, valamint az utónevek sorrendjének cseréje csak névváltoztatás engedélyezése keretében lehetséges, ami adott esetben hosszabb és bonyolultabb folyamat.

A módosítás alapján engedélyezési eljárás lefolytatása nélkül, bejelentés alapján is lehetőség lesz az adatmódosításra.

Magyar és külföldi állampolgársággal is rendelkező szülőre tekintettel a gyermek külföldi állampolgárságának igazolása nélkül is lehetőség lesz a gyermek számára a külföldi jognak megfelelő név anyakönyvezésére.

A nemzetiségi utónévjegyzék elektronikus formában történő közzétételének előírása biztosítja a nemzetiségi névviselés hatékonyabb gyakorlását.

Tisztelt Országgyűlés! Az anyakönyvi ügyeket illetően jelenleg csak szűk körben, kizárólag a saját anyakönyvi okirat elektronikus kérelmezésére van lehetőség.

Az eljárások elektronizálása érdekében a törvényjavaslat a következő eljárások elektronikus úton történő ügyintézésére tesz javaslatot: a házassági névviselési formák polgári törvénykönyvnek megfelelő módosítása, nemzetiségi névviselés, utónév módosítása, névváltoztatás kérelmezése, anyakönyvi okirat törvényes képviselő és meghatalmazott útján történő kérelmezése. A felsorolt, hétköznapokban gyakran előforduló ügyekben tehát a jövőben lehetőség lesz az elektronikus ügyintézésre, ami jelentősen megkönnyíti a mindennapi életet.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat hatásköri és eljárási szabályok módosításával egyszerűsíti, valamint tovább gyorsítja az anyakönyvi eljárásokat, a jogértelmezést segítő, valamint a jogalkalmazás egységességét szolgáló módosításokkal pedig elősegíti a jogalkalmazók hatékonyabb feladatellátását. Az elhangzottakra tekintettel a benyújtott javaslat támogatását kérjük. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 146 2020.12.15. 2:44  145-150

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. december 3-án tartott ülésén megtárgyalta az országos kereskedelmi nyilvántartási rendszer működéséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló T/13671. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 29 igen szavazattal, 1 nem ellenében és 6 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslat a tízféle kereskedelmi és szolgáltatási nyilvántartás országosan egységessé tételét megvalósító országos kereskedelmi nyilvántartási rendszer megfelelő alkalmazásához szükséges ágazati szabályok módosítását helyezi kilátásba a jogrendszer koherenciájának megteremtése és biztosítása érdekében. Az OKNYIR létrehozásával szükségessé vált a kereskedelmi és egyéb szolgáltatási tevékenységet végzők, hatósági nyilvántartásban szereplők adatainak felülvizsgálata és az ágazati jogszabályok módosítása a rendszer megfelelő működése érdekében. A kereskedelmi hatóságként, ingatlanvállalkozás-felügyeleti hatóságként, valamint szolgáltatási tevékenységet engedélyező és a szolgáltatás felügyeletét ellátó hatóságként kijelölt települési önkormányzat jegyzője, illetve a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület tekintetében a fővárosi főjegyző hatáskörébe tartozó nyilvántartások esetében szükséges pontosítani a nyilvántartások vezetésével összefüggő feladatköröket az új országos nyilvántartás bevezetésével összhangban. A kormányrendeletekből szükséges kivezetni továbbá a nyilvántartásban szereplő adatok nyilvánosságára vonatkozó rendelkezéseket, tekintettel arra, hogy azok törvényi szinten kerültek rögzítésre a párhuzamos szabályok elkerülése érdekében.

Tisztelt Ház! Az előterjesztés az ingatlanközvetítői, valamint ingatlanvagyon-értékelő és -közvetítői szolgáltatást nyújtók országos nyilvántartásának létrehozása tekintetében európai uniós jogharmonizációs kötelezettségnek is eleget tesz. Jogszabályi rendelkezés alapján a jegyzői nyilvántartásokkal párhuzamosan jelenleg is működik a Zala Megyei Kormányhivatal üzemeltetésében egy központi nyilvántartás kereskedelmi nyilvántartási rendszer néven. Az OKNYIR célja egyfelől ezen nem közhiteles rendszer továbbfejlesztett, naprakész adatokat tartalmazó informatikai rendszerrel történő felváltása és közhitelessé tétele, ezzel együtt a helyi szintű nyilvántartások adatainak integrálása az új országos rendszerbe.

Mindezekre tekintettel tisztelettel kérjük támogatásukat.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 172 2020.12.15. 1:46  167-222

ÁGH PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. december 14-én tartott ülésén megtárgyalta a Menekültügyi és Migrációs Paktumot alkotó öt európai parlamenti és tanácsi rendelettervezet vonatkozásában az indokolt vélemény elfogadása és feltételeinek fennállásáról szóló jelentés elfogadásáról szóló H/14335. számú határozati javaslatot. Az összegző jelentést a bizottság a kivételes eljárás szabályai alapján 26 igen szavazattal elfogadta.Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés Európai ügyek bizottsága megvizsgálta a menekültügyi és migrációs paktumot alkotó európai parlamenti és tanácsi rendelettervezeteket, és megállapította, hogy azok sértik a szubszidiaritás elvét azáltal, hogy indokolatlanul korlátozzák a tagállamok döntéshozatali szabadságát, nem veszik kellően figyelembe az egyes tagállamok nemzeti sajátosságait, sőt világosan ellentétesek Magyarország Alaptörvényével, amelynek XIV. cikkelye kimondja, hogy Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be. A javaslatok elfogadhatatlan módon beavatkoznak a tagállamok belső viszonyaiba, sértve a szuverenitásukat.

A Törvényalkotási bizottság lefolytatta az Európai ügyek bizottsága által elkészített jelentés elfogadásáról szóló határozati javaslat részletes vitáját, és egyhangúlag támogatta a határozatot.

(16.10)

A menekültügyi és migrációs paktum a bevándorláspárti erők újabb kezdeményezése, amelynek célja, hogy Európát bevándorlókontinenssé, az Unió tagországait pedig bevándorlóországokká tegye, ezért a migrációs paktumot el kell utasítanunk, a róla szóló határozatot pedig el kell fogadnunk. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
176 228 2020.12.15. 4:48  228-229

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! 2020-ra visszatekintve az első szó a köszöneté. Mindenkinek elismerés jár, aki akár a szabályok betartásával vagy a hivatása révén tett azért, hogy a koronavírus-járvány okozta helyzetet kezelni lehessen. Engedjék meg, hogy mindenekelőtt kifejezzem tiszteletemet Dumovits István plébániai kormányzó előtt, aki 50 éve szolgálja papi hivatásában a horvát és magyar híveit Észak-Vas megyében.Másrészt szeretnék tisztelegni Bakos György előtt is, aki leköszönt Kőszeg Város Koncert Fúvószenekara elnökségéről. Köszönettel tartozunk neki több évtizedes munkájáért, amellyel nemcsak a fúvószenekar színvonalát, hanem Kőszeg kulturális elismerését is emelte. Isten éltessen minden olyan helyi közösséget, szervezetet, amely idén a múltjához kötődő évfordulóra emlékezett!

Tisztelt Ház! Észak-Vas megye fejlesztése érdekében 2020-ban is több komoly lépést sikerült tenni. Városok tekintetében, ha ábécé szerint haladunk, Bükön átadásra került a szociális központ, a kerékpárút-építés, a templom előtti új tér és a Csepreg irányába vezető út felújításának első üteme. Beszámolhatunk a büki szennyvíztisztító telep, valamint az ipari park és a Nestlé bővítéséről. Celldömölköt Alsóság központjának megújítása, óvodafelújítások, sportpark és futókör kiépítése érintette. A város egyik nagy foglalkoztatója, a Wewalka új beruházásához állami támogatás járult hozzá. A mentőállomás új mentőautóval gyarapodott.

Kormánydöntés révén beszámolhattam arról, hogy a belvároson átvezető főút megújulhat, és központi forrás érkezett az izsákfai kerékpárút megtervezésére. Csepreg óvodafejlesztésre 200, bölcsődefejlesztésre pedig 268 milliós támogatást kapott. A város Kőszeg irányába vezető útja közel félmilliárdos állami forrásból újjászülethetett. Működésre és a temetőre is érkezett kormányzati forrás.

Kőszegen bejelenthettük, hogy templomok, utak felújítására, valamint bölcsődére, parkolóra, temetőre és a működésre kapott támogatást a város. Átadásra került a határ felé vezető új út, a Pogányi út, kőszegfalvi kerékpárút, a piac, a Koronaőrző Emlékhely, a hotelként újjászülető bencés rendház, a Harangtorony Szálló, a tangazdaság, az új szőlőfeldolgozó üzem.

(18.40)

Megújult a Várkör  lezajlott a fejlesztés első üteme , a Kiss János, a Bajcsy-Zsilinszky utca, és elindult a Dózsa utca újjáépítése is. A várost érinti, hogy zajlik a Szombathely-Kőszeg közti vasútfelújítás.

Répcelakot 120 milliós bölcsődefejlesztés, milliárdos értékű csatornahálózat-bővítés érintette, ezeknek volt a kedvezményezettje. Kormányzati támogatást kapott a város nagy foglalkoztatója, a Liss patrongyártó vállalat. Átadhattuk a Radó-házat, mely egyrészt emléket állít Vas megye nagy alakjának, másrészt még szebbé tette a városközpontot.

Sárváron elkészült a főút megújítása, megszépült a vasútállomás, megépült a Sárvár Aréna, a hegyközségi kerékpárút. A kormány 1,8 milliárdos támogatást biztosított a fürdő hitelének kiváltására. Támogatások révén elkezdődött a csónakázótavakat érintő terület rendbetétele. Sárvár ezek mellett bölcsődefejlesztésre is komoly forrást kapott.

Vépen megújult az M86-os irányába vezető út. Emellett 315 milliót kapott bölcsődefejlesztésre és 282 milliót kerékpárút-építésre. Észak-Vas megyét érintette, hogy a kormány döntése révén létrejött a Bük-Sárvár turisztikai térség. Ez a csodálatos táj a járvány elmúltával várni fogja Kőszegtől Celldömölkig a régi és új vendégeket.

Tisztelt Országgyűlés! A „Magyar falu” program révén 111 pályázat nyert támogatást, közel 1,5 milliárd forintos értékben. Számos kistelepülés kapott forrást ezen túl bölcsőde- és óvodafejlesztésre, csapadékvíz-elvezetésre, ivóvízminőség-javításra. Észak-Vas megyében nagyberuházások révén megújult a nicki duzzasztó, árvízvédelmi rendszerek épültek ki, létrejött az M86-os vámoscsaládi pihenőhelye, és Lukácsházán is komoly ipari fejlesztés kezdődik.

Megköszönve az önkéntes tűzoltók munkáját, kiemelném, hogy idén 22 egyesület kapott belügyminisztériumi támogatást. Ebben a hideg időszakban talán fontos lehet megjegyezni, hogy 36 település kapott szociális tűzifa-támogatást.

Tisztelt Ház! Bízom abban, hogy 2021-ben legyőzhetjük a járványt, és közös munkával tehetünk azért, hogy tovább épülhessen, szépülhessen Észak-Vas megye. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 72 2021.06.15. 5:09  71-72

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Embert próbáló időszak áll mögöttünk. A koronavírus-járvány újabb hulláma kíméletlenül söpört végig az egész világon, így Magyarországon és választókerületemen, Észak-Vas megyén is. Sok veszteséget szenvedtünk, de hála a közös összefogásnak, hála a hétköznapi hősök kitartásának, legyőztük a járvány harmadik hullámát is.

Észak-Vas megye országgyűlési képviselőjeként mindenekelőtt szeretném kifejezni őszinte részvétemet azoknak, akik a járvány miatt veszítették el szeretteiket. Együtt érzünk velük, és imádkozunk értük.

Tisztelt Ház! Kérem, engedjék meg, hogy e falak között tisztelegjek Bozsok polgármestere, Darabos Béla emléke előtt, aki szintén a koronavírus miatt nem lehet már velünk. Polgármester úr mindig fáradhatatlanul szolgálta a települését. Az egyik legjobb szándékú ember volt, akit ismertem. Polgármesterként is számos jót és maradandót alkotott. Soha nem felejtjük.

A bizonytalanság és a gyász mellett azonban óriási erőt adott közös összefogásunk, amely a legnehezebb időkben is győzedelmeskedett. Mi, magyarok ismét bebizonyítottuk, hogy felül tudunk kerekedni a félelmen, felül tudunk kerekedni a nehézségeken, és közösen, összekapaszkodva a legnehezebb csatákat is meg tudjuk vívni.

Számomra is megható volt látni, ahogy az Észak-Vas megyeiek  a nehéz helyzet ellenére  fegyelmezetten hajtották végre a járványügyi intézkedéseket. Orbán Viktor miniszterelnök úr a minap azt mondta, hogy amikor nagy a baj Magyarországon, hősökből soha nincs hiány. Ezt az igazságot az Észak-Vas megyeiek is bizonyították, mindenki helytállt a maga területén.

E falak között szeretnék köszönetet mondani az orvosoknak, ápolóknak, mentőknek és minden egészségügyi dolgozónak, hogy a legnehezebb percekben sem adták fel a harcot. Hála jár a kormányhivatali dolgozóknak is az oltási kampányban nyújtott segítségükért. Köszönet a szülőknek, akik egyszerre álltak helyt a munka világában, és segítették gyermekeiket a digitális oktatás idején. Köszönet a pedagógusoknak, akik a bezártság ideje alatt is mindent megtettek azért, hogy átadják a tudásukat.

Köszönet a rendőröknek, tűzoltóknak, katonáknak, hatósági dolgozóknak, akik gondoskodtak mindannyiunk biztonságáról. Köszönet azoknak a dolgozóknak, akik a járvány alatt is akár otthonról, akár a munkahelyükről hozzájárultak ahhoz, hogy Magyarország továbbra is életképes maradjon. Hálánkat fejezzük ki a szociális intézmények dolgozóinak, hogy a legnagyobb bizonytalanság közepette is önzetlenül gondozták az ellátottakat. Köszönet a kis- és középvállalkozásoknak, hogy a legnagyobb nehézségek idején is kitartottak.

Tisztelt Országgyűlés! Mindezek mellett szeretnék szólni azokról, akik a járvány idején is állhatatosan építették Észak-Vas megye közösségét. Köszönet a lelki vezetőknek, papoknak, lelkészeknek, akik a járvány idején is erősítették a lelki kapcsolatokat. Köszönet a civil szervezetek, egyesületek szervezőinek, akik kitartóan szervezték a közösségi életet a karantén időszakában is. Köszönet mindazoknak, akik önkéntes munkájukkal segítették a rászorulókat. Meggyőződésem, hogy amikor közösséget építünk, Észak-Vas megyét építjük. Érdemeiket feljegyeztük, és a jövőben is számítunk rájuk.

Tisztelt Országgyűlés! A pandémia okozta félelem és bizonytalanság időszakában mégiscsak voltak alapok, amelyeket még a mostani vihar sem ingatott meg. Észak-Vas megye polgármestereivel, a megyei önkormányzattal és a kormánnyal annak érdekében kötöttünk szövetséget, hogy jót és maradandót alkothassunk a térségben. Büszkén jelenthetem, hogy a járvány ellenére is számos területen sikerült előrelépnünk. Kőszegen például kormányzati támogatással nagyszabású útfelújítási programot kezdtünk, Celldömölkön a városon át vezető út felújítását készítjük elő, Sárváron pedig állami segítséggel sikerült kiváltani a fürdő milliárdos adósságát, amely ebben a helyzetben komoly veszélyt jelentett a turizmusáról híres város jövőjére. A kisebb városokban és kistelepüléseken a „Magyar falu” program révén beruházásokat lehetett megvalósítani. Mindez azt bizonyítja, hogy az Észak-Vas megyéért érzett szereteten, elkötelezettségen és tenni akaráson alapuló összefogás ereje a legnehezebb időkben is működik.

A harmadik hullám végénél feladatunk az ország, így térségünk újraindítása is. Kitartó, becsületes munkával és erős szövetségekkel a jövőben is azon leszünk, hogy együtt építsük Észak-Vas megyét. Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 66 2021.09.27. 2:58  65-70

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt időszak legnagyobb horderejű nemzetközi eseménye az Egyesült Államok afganisztáni kivonulása volt. A katonai szuperhatalom feladta a tálibok elleni harcot, és szövetségeseit is meglepve villámgyorsan sorsára hagyta az országot. Ma ismét káosz és polgárháborúhoz közeli állapotok uralkodnak Afganisztánban. A legtöbb elemző szerint a tálib uralom alatt az ország ismét az iszlamisták és a terroristák melegágyává válik. Máris tízezrek hagyták el az országot, és indultak meg Európa felé.

Látjuk azt is, hogy idén már az afganisztáni helyzet nélkül is erősödött az Európába irányuló migráció. Az elmúlt évvel összevetve megsokszorozódott az illegális bevándorlással próbálkozók száma. Ezt mi, magyarok is tapasztaljuk a határainknál. 2020 első nyolc hónapjában 20 497 határsértőt tartóztattunk fel, idén augusztus végéig már 65 751-et. Jelentősen nőtt az elfogott embercsempészek száma is. Idén szeptemberig már 637 volt a lebukott embercsempészek száma a tavalyi 257-tel szemben.

(15.10)

Félő, hogy Magyarországnak fel kell készülnie egy újabb, akár a 2015-ös migrációs válsághoz hasonló mértékű migrációs hullámra. Mindemellett megnyugtató, hogy a határkerítés áll, a jogi határzár szigorú szabályai pedig továbbra is érvényben vannak. Számíthatunk rendőreink és katonáink példás szolgálatára, akik garantálják hazánk stabilitásának, szuverenitásának és biztonságának a fenntartását.

Ezt a biztonságot veszélyezteti a Gyurcsány Ferenc által vezetett baloldal, amely folyamatosan bírálja a határvédelmi intézkedéseket, lebontaná a kerítést és beengedné a migránsokat. Emlékezhetünk Gyurcsány korábbi nyilatkozatára, idézem: „Magyarországnak kifejezetten javára válna, ha befogadná a bevándorlókat.” És látjuk, hogy a baloldalon semmi nem változott. Pár hete Karácsony Gergely bukott le, amikor azt nyilatkozta a Die Zeit német liberális lapnak, hogy, idézem: hadd legyek őszinte: ezzel nem lehet választást nyerni; a menedékkérők jogainak biztosítása erkölcsi kötelesség, és része is a programomnak; ezt nem fogjuk felírni egyetlen választási plakátra sem.

Az ilyen nyilatkozatok is bizonyítják, az ország védelmét nem lehet a baloldalra bízni. A magyar emberek biztonságának garantálásához meg kell állítanunk Gyurcsányt és Karácsonyt.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mindezekkel kapcsolatban kérdezem öntől, mekkora migrációs nyomásra kell készülnünk a jövőben. Felkészülte az ország egy, akár a 2015-össel összemérhető nagyságú migrációs hullám megállítására? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 70 2021.09.27. 1:06  65-70

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Fülünkben csenghetnek még azok a mondatok, amikor az ellenzékiek azt mondták, hogy ez egy álprobléma. Láthatjuk a számokból, hallhattuk az államtitkár úrnak a helyzetelemzését is, láthatjuk, hogy egyre súlyosabb a helyzet; egyre súlyosabb a helyzet, és ez ellen hatékonyan kell fellépni. Magyarország már bizonyította az elmúlt időszakban, hogy a migráció ellen, amely egy veszélyes jelenség, hatékonyan tudja megtenni a szükséges lépéseket. Köszönet ezért valóban mindenkinek a helytállásáért a határon, és azok számára is köszönet és hála jár, akik ehhez a hátteret igyekeznek megteremteni, és a magyar emberek, azt gondolom, ilyen elkötelezettséggel bírnak a hazájuk iránt.

Sajnos ugyanakkor azt láthatjuk, hogy vannak olyan ellenzéki politikusok, akik nem így gondolkodnak, nem úgy gondolkodnak, mint például a nemzeti konzultációt kitöltő többség. Én azt gondolom, hogy ezért meg kell állítanunk Gyurcsány Ferencet, meg kell állítanunk Karácsony Gergelyt annak érdekében, hogy a jövőben is biztonságban lehessen a hazánk, a jövőben is biztonságban lehessen Európa. Ezért az interpellációra adott válaszát elfogadom. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
218 96 2021.10.20. 6:09  93-108

ÁGH PÉTER, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő törvényjavaslat esetében ismét egy belügyi salátatörvénnyel van dolgunk. A javaslat összesen 26 törvényt nyit meg, amelyeket most nem sorolnék fel, viszont a módosításokról annyi elmondható, hogy néhány jól körülhatárolható téma köré csoportosulnak. Több olyan téma is van ezek között, amely ugyanazon törvények megnyitását igényli, így tulajdonképpen elfogadható, hogy ilyen formában kerülnek elénk ezek a módosítások.

A javaslatok között jócskán akad technikai jellegű vagy az uniós jogharmonizáció érdekében szükséges pontosítás, az érdemi módosítások legtöbbje pedig különböző eljárások egyszerűsítését vagy hatékonyabbá tételét tűzte ki célul.

Ami a legtöbb embert érinteni fogja, az mindenképpen az elektronikus ügyintézés lehetőségeinek a szélesítése lesz. Olyan új ügyintézési formák jelenhetnek majd meg, amelyek egyszerre fogják könnyebbé és biztonságosabbá tenni az ügyintézést az állampolgárok számára. Ez utóbbi szempont most, a koronavírus-járvány által is meghatározott időszakban, tudjuk jól, különösen fontos. Az új eljárások elektronikus úton, távolról végezhető ügyintézést tesznek lehetővé, és még a hivatali ügyintézők számára is könnyebbséget jelenthetnek majd. A legtöbb új ügyintézési lehetőség a közigazgatás területén nyílik, de egyes eljárások bevezetése a magánszektor esetében is újításokat eredményezhet.

Miről is van szó konkrétan? Olyan új elektronikus, mesterséges intelligencián alapuló eljárások bevezetéséről, mint a chatrobot technológia alkalmazása, amely a valós személyek közötti üzenetváltásokhoz hasonló kommunikációt tesz lehetővé az ügyintézés során, vagy a szóbeli nyilatkozatok hiteles írásbeli nyilatkozattá alakítása beszédfelismerő rendszer segítségével, illetve az elektronikus iratok beszéddé alakításának a lehetősége. Ezek az új eljárási formák, mint ahogy már említettem, a távoli, érintésmentes ügyintézés lehetőségeit fogják jelentős mértékben szélesíteni. Biztos vagyok abban, hogy sok állampolgár fog élni ezekkel az új lehetőségekkel, hiszen egyszerűbbé és gyorsabbá, akár otthonról is elvégezhetővé fogják tenni az egyes hivatali folyamatokat. Fontos azonban megemlítenem, hogy nem lesz olyan eljárás, ahol ezek az új utak teljesen felváltanák a régi, megszokott személyes ügyintézési formákat, azok továbbra is folyamatosan nyitva állnak majd a polgárok előtt.

Tisztelt Ház! A tervezett törvényi változások nyomán lehetőség nyílik az elektronikus aláíráshoz kapcsolt szerepkör-igazolások alkalmazására. Ez a gyakorlatban azt jelenti majd, hogy egy irat elektronikus aláírással történő hitelesítésével egy időben egy igazolás is hozzákapcsolódik az aláíráshoz, amely az aláíró aktuális szerepkörét hitelesíti. Ez a megoldás könnyebben alkalmazhatóvá teszi az elektronikus aláírásokat, gyakorlatilag egy tisztán online működő, gyors folyamattá teszi a hitelesítésnek ezt a formáját. Ez a könnyítés azok számára lesz különösen jelentős, akik egy időben több szerepkörben is eljárhatnak.

Az okmányokkal kapcsolatos módosítások közül talán a legfontosabb, hogy a törvényjavaslat elfogadásával lehetőség nyílhat az állandó személyazonosító igazolványon található e-aláírási funkció képviseletre történő felhasználására. Ezenkívül pontosításra kerülnek a származási hely személyi igazolványon történő feltüntetésének eljárási szabályai, illetve rendeződnek a korábban ujjlenyomat leadása nélkül igényelt, de a koronavírus-járvány miatt elhúzódó ügyintézés okán még ki nem adott személyi igazolványok esetében felmerülő problémák is.

Jelentős újításnak tartom az úgynevezett Fehér Kártya bevezetését, amely a harmadik országból érkező, úgynevezett digitális nomádok hazánkban történő maximum egy-két éves tartózkodásának feltételeit könnyíti.

Külön részt alkotnak az elsősorban a polgárok biztonságát növelő intézkedések, amelyek az illegális migráció, a bűnözés és a terrorizmus elleni védelmünket erősítik. Ilyen módosítások például a védelmi és biztonsági tevékenységekről szóló törvénnyel való összhang megteremtését célzó változtatások, a folyami személyforgalmi utasadatokhoz való hatósági hozzáférés biztosítása vagy a kitoloncolás alkalmazását egyszerűsítő új, az uniós joghoz is jobban illeszkedő szabályok bevezetése, továbbá a büntetőjogi felelősségre vonás elől menekülő személyek menedékkérelmeinek hatékonyabb kiszűrését elősegítő intézkedések.

Pontosításra kerülnek a fokozott ellenőrzésre vonatkozó szabályok is, ez viszont épp az ellenőrzés alá vont személyek esetleges jogsérelmének elkerülése érdekében történik.

Van néhány olyan kisebb szabályozási elem is, amelyek tárgyukban szorosan nem illeszthetőek az eddigi módosítások közé. Itt példaként említeném a rendőri tisztjelöltek szakmai gyakorlatára vonatkozó szabályokat, az új budapesti multifunkcionális rendezvénycsarnok vagyonkezelőjének kijelölését, a városi kórházak gazdálkodását érintő szabályokat vagy a szolgálati útlevél bevezetését az Országgyűlési Őrség számára. Ezek azonban olyan kisebb szabályozási elemek, amelyeket talán célszerűbb nem külön-külön törvényjavaslatok formájában beterjeszteni a parlament elé.

Tisztelt Ház! A javaslat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának állami földtani feladatokat ellátó és bányafelügyeleti szervként történő kijelöléséről szóló részt is tartalmaz. Szabályozási szinten megállja a helyét a módosítás. A különféle hatóságok egységes igazgatási struktúrába történő szervezése jó irány lehet.

A Fidesz-frakció az elhangzottak alapján mindenképpen támogatni fogja ezt a javaslatot, és tisztelettel arra biztatjuk képviselőtársainkat is. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
219 216 2021.10.25. 4:12  215-216

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Idén október elején arra emlékeztünk Celldömölkön, hogy 150 éve érte el a települést a vasút. Ezáltal meg tudtuk mutatni, hogy Celldömölk büszke a tradícióira, büszke ezen belül a vasutas múltra, amely révén olyan sokan vasutas városként ismerik ezt a fantasztikus települést.

Jómagam is azok közé tartozom, akiket, ahogy mondani szokták, a mozdony füstje megcsapott, hiszen édesapám révén vasutasgyerek vagyok. Ha fel kell idézni emlékeket a gyerekkoromból, azok közül sok szép pillanat a vonatokhoz, állomásokhoz, apám szolgálati helyeihez kötődik. Emiatt is a magaménak éreztem a celliek ünnepét. Gyermekkoromban megtapasztaltam, mit jelent a vasutasközösség, és becsülöm ennek erejét. Ezért engedjék meg, hogy kifejezzem tiszteletemet és hálámat mindenkinek, akik az elmúlt években, évtizedekben munkájuk révén maguk is sokat tettek azért, hogy a vasút elismert és megbecsült jelentéssel bírjon.

Az évforduló is alkalmat adott arra, hogy rámutassunk: a városban a múlt tradícióira a jövőt építjük. Ez ugyanis a most folyó városépítés lényege, hiszen Celldömölk kimagasló értékeit a gondviselés már megadta számunkra. Így van ez a most 150 éves vasutasörökséggel is, de még számos példát lehetne említeni, legyen szó a gyógyvízről, az egykori bencés rendházról, a gimnáziumról vagy éppen a hétköznapi példának tűnő piacról. Lépésről lépésre azt láthatjuk, hogy az évek munkáját egymásra rakva ezek új és új fejlesztések alapjai lettek. Így épült meg a fürdő, így újult meg a kolostor és az említett gimnázium és a piac is. Közös munkánk révén, összefogással új és új beruházások valósultak meg.

Most pedig ez történik a város egyik ékével és kapujával, a vasutashagyomány szimbólumával, a vasútállomás épületével is. Korábban már megtettük az első lépést a belső terek felújításával, később újabb eredményt jelentett a parkoló létrehozása. Annak érdekében viszont, hogy méltó lehessen a másfél évszázados hagyományokhoz, szükség volt a külső felújításra is. Ehhez hosszú évek lobbimunkája vezetett, amiből mindannyian kivettük a részünket. Hálás vagyok a MÁV és a kormány döntéshozóinak, hogy meghallgatták kérésünket. Támogató hozzáállásuk nélkül mindez elképzelhetetlen lett volna.

Tisztelt Ház! Nemcsak a celldömölki városépítés kapcsán mondhatjuk, hogy a múlt tradícióira épül a jövő, hanem a hazai vasút és közlekedés tekintetében is. Ebben az évtizedben olyan beruházások tették hatékonyabbá Vas megye vasúti közlekedését, mint például a Porpác-Hegyeshalom villamosítása, a Szombathely-Kőszeg közötti munkálatok, vagy éppen több város Intercity-elérésének a biztosítása. Közös bizodalmunk, hogy a fejlesztések a jövőben is folytatódhatnak.

Tisztelt Országgyűlés! A városépítésnek és az országépítésnek is egyaránt része a vasút fejlesztése. Azért is tudunk ebbe az irányba menni, mert voltak, akik lerakták az alapokat már a XIX. században, ezzel óriási változást hoztak egy adott település életében. Biztosak lehetünk abban, ha 150 évvel ezelőtt nem épülnek sínek, minden máshogy alakult volna Kemenesalja fővárosában. Így ez a város a vasútnak sok mindent köszönhet. Többek között, hogy azzá tette, ami, egy várossá, amelynek a vasutasvilágban neve, elismertsége és most már komoly történelme is van.

Hála ezért mindenkinek, aki ott dolgozott és dolgozik, hogy saját munkájával egyrészt segíti embertársai közlekedését, másrészt méltó folytatója az elődök szolgálatának. A holnap vasútjának alapja az ő mai helytállásuk. Köszönet ezért minden mai celldömölki vasutasnak, hogy a múlt tradícióira építve ők is a jövőt építik. Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
232 247 2022.02.21. 5:07  246-247

ÁGH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Ház! 2014-ben azzal a céllal indultam az országgyűlési választáson egyéni körzetben, hogy az ott élőkkel összefogva jó és maradandó dolgokat alkothassunk. Ebben az országgyűlési ciklusban is 2018 óta komoly fejlesztések történtek szerte Észak-Vas megyében. A mai nap a tisztelt Ház előtt a városokat érintő történésekről szeretnék beszámolni, a következő alkalommal pedig a falvakat helyezem fókuszba.

Bükön kormányzati döntés révén újjászülethetett a városon áthaladó főút és a templom előtti terület, kerékpárutak épültek. A városháza előtti park fejlesztésével igazi városközpont jött létre. Jutott forrás az óvodára és játszótérépítésre is. A fürdő új gyógyászati központtal, fürdőbejárattal gazdagodott, és épül a városrész új centruma.

Bükfürdőt szolgálta a csapadékvíz-elvezetési és szennyvízkérdést kezelő beruházás. Nagy értékű bővítést hajt végre a Nestlé is.

Celldömölkön központi forrásból a piac és a bölcsőde is megújult. 2018-ra elkészült az új járási hivatal. A külső után megtörtént a Berzsenyi Gimnázium belső felújítása is. Az izsákfai településrészen a szennyvízelvezetés is megoldódott. Ivóvízminőség-javító program is érintette a várost. 2019-ben a sportolók birtokba vehették az új asztalitenisz-csarnokot. Új épületrésszel bővült a Szent Benedek Katolikus Általános Iskola. 2020-ban Celldömölköt Alsóság központjának megújítása, óvodafelújítások, sportpark és futókör kiépítése érintette. A sokakat foglalkoztató Wewalka új beruházásához állami támogatás járult hozzá. A mentőállomás új mentőautóval gyarapodott. A kormány rendelkezésre bocsátotta azt a milliárdos összegű forrást, amelyből megvalósulhat a belvároson átvezető főút megújítása. Kormányzati támogatásból elkészült a bencés rendház renoválása. A város egyik kapuja, a celldömölki vasútállomás is méltó külsőt kapott. Az általános iskola fejlesztése 278 millió forintból lett kész, de átadásra került az Ostffy tér és az alsósági óvoda konyhája is.

Csepregen komoly útfelújítások zajlottak. Többek között megújult a Bükről Kőszeg irányába vezető állami út is. A város határában felépült új naperőművet Áder János köztársasági elnök adta át. A Rákóczi utcában elkészült a kerékpárút, megszépült a Malomkert. A kormány a bölcsődét és óvodát érintően is több száz milliós forrást biztosított. Átadhattuk a korszerűsített szennyvíztelepet.

Kőszegen megépült a határig vezető új út és kerékpárút, a kormány támogatásával milliárdos értékben elkezdődött a város úthálózatának nagyszabású felújítása, parkolók kialakítása. Kormányzati forrás érkezett a temető létrehozásához, bölcsőde és új mentőállomás építéséhez, a város jelentős jelképeinek, a templomoknak a renoválásához. Lobbimunkánk révén megépülhetett az új tűzoltóság, elkészült a városmajor, az új piac és a Csónakázó-tó élménypark. Komoly munkálatok zajlottak az óvodákban, a Jurisich Gimnáziumban, a katolikus, valamint az evangélikus oktatási intézményekben is. Számos műemlék kaphatta vissza régi fényét. A vasutat is nagyszabású fejlesztés érinti Kőszeg vonatkozásában. Zajlik a Szombathely-Kőszeg közötti összeköttetés előkészítése is.

Répcelakon 2018-ra elkészült az új piac, megvalósulhatott a főút melletti terület komplex fejlesztése. Elkezdődhetett a bölcsőde építése. A mentőállomáson új mentőautó szolgál. Megújult a Csánigi utca. Elértük, hogy ismét megálljon az IC. Központi forrásból szabadtéri fitneszpark létesült. Répcelakot milliárdos értékű csatornahálózat-bővítés is érintette. Kormányzati támogatást kapott a város nagy foglalkoztatója, a Liss Patrongyártó. Átadhattuk a Radó-házat, amellyel még szebb lett a városközpont.

Sárváron a kormány támogatásának felhasználásával megépült a Sárvár Aréna, a város fedett új közösségi tere. Állami beruházásból megvalósult a belvároson átvezető főút felújítása, elkészült a Zene Háza. A kormány azzal is bizonyította partnerségét, hogy kiváltotta a fürdő korábbi milliárdos hitelét, amely a pandémia időszakában nagy segítséget jelentett. A Csónakázó-tó környezete is szebb lett. Komoly források érkeztek csapadékvíz-elvezetésre, kerékpárút-építésre, útfelújításokra. Felépült a Szent László Katolikus Általános Iskola új épülete, felújításon esett át a Gárdonyi Géza Általános Iskola és a Gondozási Központ. A vasútállomást és az orvosi rendelőket is érintette fejlesztés. Sárvár ezek mellett bölcsődefejlesztéseire is komoly forrást kapott.

Vépen a városközpontból a város szíve lett a megújult főtér. Elkészült az M86 és a város centruma közötti új út felújítása, megépült a bölcsőde, és a Szombathelyre vezető kerékpárút pályázata is támogatást kapott. A templomot is érintette renoválás, naperőmű épült, és a gyermekorvosi rendelőre is jutott forrás.

Az elmúlt négy év eredményeire építve a jövőben is célunk a térség fejlesztése, hiszen Észak-Vas megyének előre kell mennie, nem hátra. Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 78 2022.02.22. 4:50  77-78

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A tegnapi napon beszámolhattam itt a Ház falai között Észak-Vas megye városainak elmúlt négy évéről. A mai napon térségünk egészét érintő áttekintést szeretnék adni, kiemelve a falvak erősödését is.

A polgári kormányzás egyik nagy hozadéka volt, hogy 2016-ban például elkészült az M86-os út. Az autóút, amellett, hogy számos települést tehermentesített az elviselhetetlen forgalomtól, bekötötte a hazai és az európai gyorsforgalmi úthálózatba régiónkat. A közlekedésfejlesztés azóta is folytatódott: zajlik a Szombathely-Kőszeg közötti vasútfelújítás és a közútfejlesztés előkészítése. Emellett térségünkben a Volán számos új, magas minőségű buszt helyezett forgalomba az utazóközönség kiszolgálására.

Az elmúlt négy évben Észak-Vas megyében nagyberuházások révén megújult a nicki duzzasztó, árvízvédelmi rendszerek épültek ki a Rábán, és létrejött az M86-0s vámoscsaládi pihenőhelye. Észak-Vas megyét érintette, hogy a kormány döntése révén létrejött a Bük-Sárvár turisztikai térség. Ez a csodálatos táj a járvány elmúltával várni fogja az ideérkezőket Kőszegtől Celldömölkig, a régi és új vendégeket egyaránt. A Kisfaludy-program szállásfelújításai is ezt segítették elő számos településen.

Egyházi örökségünk megmentése közös ügyünk, hiszen egy-egy templom az adott falu vagy város jelképe, így a magyar templomfelújítási program 28 helyszínen járulhat hozzá térségünkben a településkép szebbé tételéhez.

Idősekkel foglalkozó épületek újulhattak meg Gencsapátiban, Merseváton és Pápocon.

Kormányzati támogatásból számos helyen kezdhettük el a zártkertek fejlesztését. Még sok helyen megoldandó feladatot jelent a csatornahálózat, azonban ezen a területen is előre léphettünk, hiszen az elmúlt időszakban Acsádon, Bozzaiban, Meszlenben, Vasszilvágyon és Váton, valamint Hegyfalun, Pósfán, Szelestén, Ölbőn, Zsédenyben valósulhatott meg a szennyvízrendszer kiépítése.

Észak-Vas megyébe összesen több mint 5 milliárd érkezett a családi adó-visszatérítés révén 11 430 itt élő polgárnak. Minden településünkön élnek érintettek a legkisebb Iklanberénytől a városokig. A magyar gazdasági növekedés mára az egyik leggyorsabb Európában, ami lehetővé teszi, hogy a kormány visszafizesse a befizetett szja-t. Ellentétben a baloldallal, mi a családok támogatásában hiszünk. Nem akarunk újabb terheket tenni a vállukra, ahogy azt ők a 2009-es gazdasági világválságkor tették.

Tisztlelt Ház! Térségünkben a „Magyar falu” program 2018-as kezdése óta közel félezer pályázat kapott támogatást 5,3 milliárd forint értékben. Ebből jutott forrás többek között önkormányzati és egyházi épületekre, orvosi rendelőkre, orvosi műszerekre, óvodákra, iskolákra, járdákra, utakra, temetőkre. A faluprogram ezek mellett közterületet rendben tartó eszközökre, falubuszokra, játszóterekre, sportparkokra, kisboltokra, civil szervezetekre is komoly forrást biztosított. Olyan fejlesztések megvalósulásához járult hozzá a „Magyar falu” program, amire a legtöbb esetben az önkormányzatoknak nem lett volna saját ereje. Fontos kiemelni, hogy az 5,3 milliárdon túl még több milliárd forint állt rendelkezésre, hiszen szintén a faluprogramnak köszönhetően a Közút az alsórendű utak felújítását is elkezdhette.

A „Magyar falu” program és a falusi CSOK révén egyre inkább az tapasztalható szerte Észak-Vas megyében, hogy falvainknak van jövője. Emiatt több kistelepülésen már bölcsőde fejlesztésébe is bele kellett vágnunk.

Sok még a feladat, de az elmúlt években sok területen léphettek egyet előre a településeink. A 2002-2010 közötti időszakban Észak-Vas megye számos települése hitelcsapdába került, fejleszteni alig volt lehetősége. Most ennek pont az ellenkezője az igaz: az ország vezetése először kiváltotta a hiteleiket. Azóta Észak-Vas megye érdekében partnerséggel, összefogással, közös munkával lépésről lépésre újabb álmokat tudunk megvalósítani a kormány támogatásával.

A még előttünk álló teendők megoldásában, ahogy eddig, ezután is számíthatnak rám. A jövőben is elszántan, lendülettel kell küzdeni a legkisebbtől a legnagyobb településig. Közös célunk, hogy folytassuk a megkezdett munkát. Észak-Vas megyének előre kell mennie, nem hátra. Köszönöm a figyelmet.