Készült: 2024.05.21.04:03:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2021.10.20.), 96. felszólalás
Felszólaló Ágh Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:09


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÁGH PÉTER, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő törvényjavaslat esetében ismét egy belügyi salátatörvénnyel van dolgunk. A javaslat összesen 26 törvényt nyit meg, amelyeket most nem sorolnék fel, viszont a módosításokról annyi elmondható, hogy néhány jól körülhatárolható téma köré csoportosulnak. Több olyan téma is van ezek között, amely ugyanazon törvények megnyitását igényli, így tulajdonképpen elfogadható, hogy ilyen formában kerülnek elénk ezek a módosítások.

A javaslatok között jócskán akad technikai jellegű vagy az uniós jogharmonizáció érdekében szükséges pontosítás, az érdemi módosítások legtöbbje pedig különböző eljárások egyszerűsítését vagy hatékonyabbá tételét tűzte ki célul.

Ami a legtöbb embert érinteni fogja, az mindenképpen az elektronikus ügyintézés lehetőségeinek a szélesítése lesz. Olyan új ügyintézési formák jelenhetnek majd meg, amelyek egyszerre fogják könnyebbé és biztonságosabbá tenni az ügyintézést az állampolgárok számára. Ez utóbbi szempont most, a koronavírus-járvány által is meghatározott időszakban, tudjuk jól, különösen fontos. Az új eljárások elektronikus úton, távolról végezhető ügyintézést tesznek lehetővé, és még a hivatali ügyintézők számára is könnyebbséget jelenthetnek majd. A legtöbb új ügyintézési lehetőség a közigazgatás területén nyílik, de egyes eljárások bevezetése a magánszektor esetében is újításokat eredményezhet.

Miről is van szó konkrétan? Olyan új elektronikus, mesterséges intelligencián alapuló eljárások bevezetéséről, mint a chatrobot technológia alkalmazása, amely a valós személyek közötti üzenetváltásokhoz hasonló kommunikációt tesz lehetővé az ügyintézés során, vagy a szóbeli nyilatkozatok hiteles írásbeli nyilatkozattá alakítása beszédfelismerő rendszer segítségével, illetve az elektronikus iratok beszéddé alakításának a lehetősége. Ezek az új eljárási formák, mint ahogy már említettem, a távoli, érintésmentes ügyintézés lehetőségeit fogják jelentős mértékben szélesíteni. Biztos vagyok abban, hogy sok állampolgár fog élni ezekkel az új lehetőségekkel, hiszen egyszerűbbé és gyorsabbá, akár otthonról is elvégezhetővé fogják tenni az egyes hivatali folyamatokat. Fontos azonban megemlítenem, hogy nem lesz olyan eljárás, ahol ezek az új utak teljesen felváltanák a régi, megszokott személyes ügyintézési formákat, azok továbbra is folyamatosan nyitva állnak majd a polgárok előtt.

Tisztelt Ház! A tervezett törvényi változások nyomán lehetőség nyílik az elektronikus aláíráshoz kapcsolt szerepkör-igazolások alkalmazására. Ez a gyakorlatban azt jelenti majd, hogy egy irat elektronikus aláírással történő hitelesítésével egy időben egy igazolás is hozzákapcsolódik az aláíráshoz, amely az aláíró aktuális szerepkörét hitelesíti. Ez a megoldás könnyebben alkalmazhatóvá teszi az elektronikus aláírásokat, gyakorlatilag egy tisztán online működő, gyors folyamattá teszi a hitelesítésnek ezt a formáját. Ez a könnyítés azok számára lesz különösen jelentős, akik egy időben több szerepkörben is eljárhatnak.

Az okmányokkal kapcsolatos módosítások közül talán a legfontosabb, hogy a törvényjavaslat elfogadásával lehetőség nyílhat az állandó személyazonosító igazolványon található e-aláírási funkció képviseletre történő felhasználására. Ezenkívül pontosításra kerülnek a származási hely személyi igazolványon történő feltüntetésének eljárási szabályai, illetve rendeződnek a korábban ujjlenyomat leadása nélkül igényelt, de a koronavírus-járvány miatt elhúzódó ügyintézés okán még ki nem adott személyi igazolványok esetében felmerülő problémák is.

Jelentős újításnak tartom az úgynevezett Fehér Kártya bevezetését, amely a harmadik országból érkező, úgynevezett digitális nomádok hazánkban történő maximum egy-két éves tartózkodásának feltételeit könnyíti.

Külön részt alkotnak az elsősorban a polgárok biztonságát növelő intézkedések, amelyek az illegális migráció, a bűnözés és a terrorizmus elleni védelmünket erősítik. Ilyen módosítások például a védelmi és biztonsági tevékenységekről szóló törvénnyel való összhang megteremtését célzó változtatások, a folyami személyforgalmi utasadatokhoz való hatósági hozzáférés biztosítása vagy a kitoloncolás alkalmazását egyszerűsítő új, az uniós joghoz is jobban illeszkedő szabályok bevezetése, továbbá a büntetőjogi felelősségre vonás elől menekülő személyek menedékkérelmeinek hatékonyabb kiszűrését elősegítő intézkedések.

Pontosításra kerülnek a fokozott ellenőrzésre vonatkozó szabályok is, ez viszont épp az ellenőrzés alá vont személyek esetleges jogsérelmének elkerülése érdekében történik.

Van néhány olyan kisebb szabályozási elem is, amelyek tárgyukban szorosan nem illeszthetőek az eddigi módosítások közé. Itt példaként említeném a rendőri tisztjelöltek szakmai gyakorlatára vonatkozó szabályokat, az új budapesti multifunkcionális rendezvénycsarnok vagyonkezelőjének kijelölését, a városi kórházak gazdálkodását érintő szabályokat vagy a szolgálati útlevél bevezetését az Országgyűlési Őrség számára. Ezek azonban olyan kisebb szabályozási elemek, amelyeket talán célszerűbb nem külön-külön törvényjavaslatok formájában beterjeszteni a parlament elé.

Tisztelt Ház! A javaslat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának állami földtani feladatokat ellátó és bányafelügyeleti szervként történő kijelöléséről szóló részt is tartalmaz. Szabályozási szinten megállja a helyét a módosítás. A különféle hatóságok egységes igazgatási struktúrába történő szervezése jó irány lehet.

A Fidesz-frakció az elhangzottak alapján mindenképpen támogatni fogja ezt a javaslatot, és tisztelettel arra biztatjuk képviselőtársainkat is. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai