Készült: 2024.04.28.23:02:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2006.11.24.), 122. felszólalás
Felszólaló Hirt Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:25


Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HIRT FERENC (Fidesz): Alelnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! A 2007. évi költségvetést szociális oldalról és a fogyatékos személyek szempontjából szeretném a magam olvasatában véleményezni. A 2007. évi költségvetést és annak mellékleteit tanulmányozva a szociális kiadások terén meglepő, sokszor könyörtelen számokkal és főleg könyörtelen összefüggésekkel találkozik az ember.

Részemről egyébként elfogadható lenne, ha átfogóan és ésszerűen akarnánk valamit vagy valamin spórolni. Viszont ha másokon kívánunk spórolni, akkor - főleg egy ország költségvetése kapcsán - az őszinteséget és a következetességet kellene a legfontosabb szempontnak, az egyik vezérelvnek tekinteni. Pontosan az őszinteséget és a következetességet nem látom, és nagyon hiányolom a 2007. évi költségvetésből. Ezzel a költségvetéssel elérkeztünk oda, ahova szerintem néhány éve még a kormánypárti képviselők a legrosszabb rémálmaikban sem szerettek volna megérkezni.

A jövő évi költségvetés nem őszinte. Nehéz helyzetbe hozza, elsorvasztja, pénzügyileg tönkreteszi mind a szociális intézményeket, mind a szociális hálóra rászorulókat. A legnagyobb problémát abban látom, hogy a kisemberek irányában ez nem úgy fog kommunikálódni, hogy a kormány megszorító intézkedései miatt kerülnek lehetetlen helyzetbe a szociális intézmények és az emberek, hanem jó részben a megyei és a települési önkormányzatokat fogja a lakosság túlnyomó része hibáztatni.

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

A 2007-es költségvetés annyira alattomos, hogy a kistérségi többcélú társulás kereteiben működtetett szociális intézményeknek jelentős külön forrásokat biztosít, míg a megyei fenntartású intézményeket gyakorlatilag tönkreteszi, elsorvasztja. Nagyon jól tudták a költségvetés megalkotói, hogy vidéken szinte nem létezik kistérségi többcélú társulás keretein belül működtetett szociális intézmény. A költségvetés jelentős részében olyan forrásokat biztosítottak, amelyeket a szociális intézmények többségének nem lehet majd kihasználni és igénybe venni.

Tisztelt kormánypárti Képviselők! Ez a költségvetés tönkreteszi a megyei fenntartású módszertani otthonokat, a szociális alapellátást biztosító intézményeknek egy jelentős részét. De a legsúlyosabb problémát abban látom, hogy ez a költségvetés nemhogy a szociális hálóra rászorulókat, de e hálót finanszírozó, azokat fenntartó rétegek jelentős részét szintén tönkreteszi. Ebből pedig egyenes úton következhet az egész szociális háló összeomlása. Véleményem szerint egyre kevesebb számú aktív befizetőt fog magáénak tudni a rendszer. A mikro-, kis- és közepes vállalkozások jó része vagy alkalmazotti létszámot fog csökkenteni, vagy részben a szürke-, illetve a feketegazdaságba fog visszavonulni, nagy részük pedig a piac farkastörvényei miatt gyakorlatilag csődbe megy.

Önök ezt nem akarják komolyan venni, de ez így lesz, ebben egészen biztos vagyok, és ezt nem mint politikus, hanem inkább mint lassan húsz éve vállalkozó mondom. Higgyék el, a 2007-es költségvetésből a hazai vállalkozások valódi, tényleges, a fejlődést elősegítő támogatása teljes mértékben hiányzik. Véleményem szerint ennek egyébként nagyon komoly böjtje lesz majd az elkövetkezendő években.

A másik, ami számomra egyenesen megdöbbentő a 2007-es költségvetés soraiban: a fogyatékosügyi programmal kapcsolatos források összege. Nagyon-nagyon remélem, hogy a pénzügyminiszter úr csak lehagyott véletlenül egy vagy két nullát ebből az összegből, a fogyatékosügyi program céljainak megvalósítására meghatározott keretből. Gondolom, ismert a kormánypárti képviselők számára is, hogy az Országgyűlés a 10/2006. számú határozatában felkérte a kormányt, hogy 2006. augusztus 31-ig dolgozza ki az országos fogyatékosügyi program középtávú végrehajtására vonatkozó intézkedési tervet, a feladatokat, jelölje meg a felelősöket és a szükséges forrásokat.

Az Országgyűlés felkérésében a középtávú végrehajtás dátuma a 2007. és 2010. éveket jelölte meg. Csak megjegyzésképpen említem, hogy az intézkedési terv a mai napig nem készült el. Pedig, ahogyan az előbb megjegyeztem, ez év augusztus 31-ig el kellett volna készíteni. Jelen pillanatban úgy tudom, hogy a végrehajtási program tárcakörözésen van, tehát bőven elkésett vele a kormány.

Bizton állíthatom egyébként, hogy a fogyatékkal élők igen nagy várakozással voltak ennek a programnak az elindítása kapcsán, és még vannak is. Meg kell mondanom, hogy meg vagyok döbbenve - nem keresek, de nem is akarok szavakat találni a fogyatékkal élők és jómagam nevében sem -, hogy a 2007. évre a költségvetésben a fogyatékosügyi program végrehajtására 45 millió forintot szánnak.

Tisztelt kormánypárti Képviselők! Önök ezt komolyan gondolják, hogy 45 millió forintot biztosítanak a fogyatékosügyi programra? 3200 településre elosztva ez 14 ezer forintot jelent településenként, ami napi 38 forint. 38 forinton manapság kettő darab kiflit lehet vásárolni, nem egy országos fogyatékosügyi programot elindítani. Csak megjegyzésképpen említem, hogy mint mozgássérült országgyűlési képviselő, jelenleg sem tudok bemenni, sem a megyei önkormányzatba, sem a helyi önkormányzatok túlnyomó részébe, és az intézményeket már nem is sorolom. Tehát egyszerűen lehetetlen a helyzetünk.

A másik érdekes dolog, hogy az Országgyűlés a 10/2006. számú határozatában többek között felkérte a fogyatékos személyeket arra, hogy kötelezettségeik teljesítése mellett vállaljanak aktív és kezdeményező szerepet saját jogaik biztosításában, vegyenek részt a sorsukat érintő kérdésekben.

Tisztelt Ház! Tisztelt Pénzügyminiszter Úr! Hogyan és miből? Hadd tegyem fel a kérdést önöknek: nincs joguk, sem kötelezettségük a fogyatékosügyi program megvalósításában? A jövő évi költségvetésben a fogyatékosügyi programra betervezett 45 millió forint nem több, mint egy kormányzati luxuslimuzin ára. Önök ennyit szánnak egy országos, komoly forrásokat igénylő, és 600 ezer embert - és családtagjaikat - érintő program elindítására. Úgy érzem, ebből a 45 millió forintos keretből látszik, mennyit érünk a kormánynak mint fogyatékosok.

Aztán érdekes dolog, hogy a költségvetés számaiban miket talál az ember. Kormányzati kommunikációra 3000 milliót tesznek félre és fordítanak majd, szemben a 45 milliós fogyatékosügyi programmal. Tehát azt gondolom, érdemes lenne elgondolkodni a számokon.

(12.10)

És amikor a megszorító költségvetéshez bőven alkalmazkodó és szerintem reális számokon alapuló módosító indítványt adunk be, miszerint a fogyatékosügyi programra az előirányzott 45 millió forintot egészítsék ki 195 millió forintra, hogy valami végre tényleg elinduljon ebben a fogyatékosügyi programban, akkor gyakorlatilag a kormánypárti képviselőktől csak elutasítást, de még egy tartózkodást sem kapunk.

Egyébként csak mellékesen jegyzem meg, hogy a polgári kormány idején 2001-ben még 1 milliárd forint volt félretéve a fogyatékosügyi program végrehajtására, bár azt gondolom, tudjuk, hogy 2001 már elég régen volt.

Ennyit szerettem volna mondani. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai