Készült: 2024.09.19.15:51:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

252. ülésnap (2009.12.14.),  78-85. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:38


Felszólalások:   76-77   78-85   86-93      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, jegyző úr. Kettő perc technikai szünetet rendelek el. (Rövid szünet. - Számos képviselő hagyja el a termet.)

Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. Áttérünk az azonnali kérdésekre. Varga Mihály, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: "A bizalmatlanság ára" címmel. Varga Mihály képviselő urat illeti a szó.

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Azzal szeretném kezdeni, hogy egy nagy jelentőségű ügyben született bírósági döntés - most már jogerősen - az elmúlt héten. Immár jogerősen is közérdekű adatnak minősül, ezért a Központi Statisztikai Hivatalnak - kérésre - ki kell adnia az adatvédelmi törvény alapján a túlzotthiány-eljárással kapcsolatos magyar jelentésnek már azt a változatát is, amelyet az uniós statisztikai hivatalhoz, az Eurostathoz elküldött, nem pedig csak az Eurostat észrevételei alapján véglegesített változatot; ez volt a bíróság döntése.

Egy három évvel ezelőtti ügyről van szó, emlékezzünk jól: a túlzottdeficit-eljárás során beadott magyar pénzügyminisztériumi anyagot kellett volna egy újságírónak átadni, de az újságíró ezt nem kapta meg, és egy hároméves bírósági procedúrába került, amíg Langmár Ferencnek igazat adott a bíróság, és kimondta azt a tételt, hogy igen, joga van egy újságírónak és az újságírón keresztül a szélesebb nyilvánosságnak is megismerni ezeket a költségvetési adatokat.

Mindezt azért mondom el, mert megint választási időszak közeleg, és emlékezhetünk rá, hogy a trükkök egy bizonyos része ahhoz kapcsolódott 2006-ban is, hogy különböző adatokat nem kaptunk meg időben vagy éppen eltitkoltak előttünk. Voltak ennek olyan részei, amelyekre később derült fény - lásd áfavisszatartás Draskovics miniszter idején -, de volt olyan része is, ami Veres Jánoshoz kötődik, nevezetesen, amikor leállította a Pénzügyminisztériumban az adatszolgáltatást, azaz átállította a minisztériumot negyedévente készülő beszámolók készítésére, a prognóziskészítés pedig teljesen eltűnt.

Azt szeretném tehát megkérdezni, hogy mire számítsunk a bírósági döntés után, lesz-e módunk és lehetőségünk, hogy a magyar költségvetés tényleges helyzetével tisztába kerüljünk mind 2009-re, mind pedig előre, 2010-re vonatkozóan. Köszönöm szépen a szót. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Bajnai Gordon miniszterelnök úrnak.

BAJNAI GORDON miniszterelnök: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A válaszom röviden és egyszerűen: igen. Minden esetben a kormány álláspontja az, hogy a bírósági ítéleteket be kell tartani, ezért visszamenőleg is szükség van arra, hogy amennyiben a bíróság így döntött és ez jogerős, akkor meg kell tennie a Statisztikai Hivatalnak azt, amire a bíróság kötelezte.

De ha a bíróság nem kötelezte volna, akkor is ragaszkodnék ahhoz - éppen a hét végén mondtam el az MSZP kongresszusán a beszédemben is -, hogy mindenképpen módot szeretnék arra teremteni, hogy ezt a mostanában kialakult, szerintem méltatlan vitát még a választási kampány közepette is rendezzük. Szeretnék módot teremteni arra, hogy valamennyi demokratikus párt miniszterelnök-jelöltje vagy az általa kijelölt magas rangú szakértő megismerkedhessen a kampány közepén is a magyar gazdaság aktuális állapotával, helyzetével, azokkal a számokkal, amelyekből a kormány dolgozik.

A magyar gazdaság számait mostanában rendszeresen ellenőrzik, auditálják külső szemek. Van belföldi külső szem - ilyen például a Költségvetési Tanács vagy a Magyar Nemzeti Bank. Éppen azért hoztuk létre a válság kitörésekor, még az előző kormány idején a Költségvetési Tanácsot, hogy legyen olyan jogintézmény, amely a kormánytól függetlenül, a parlamentnek alárendelve képes független véleményt mondani a számokról.

De az adott helyzetünkben bizonyos szempontból jó is - és ebben a vitában is segít -, hogy vannak olyan külső, nemzetközi szereplők, amelyek szakértelme - azt gondolom - megkérdőjelezhetetlen, és akik minden bizonnyal nem érdekeltek abban, hogy bármilyen eredmény is kialakuljon a magyar választásokon, csak abban érdekeltek, hogy Magyarország világos képet sugalljon a nemzetközi pénzpiacoknak a saját helyzetéről. Ilyen a Nemzetközi Valutaalap, ilyen az Európai Bizottság. Ők is ellenőrzik a magyar számokat.

Így hát ugyanúgy, ahogy nekik, úgy önöknek, ellenzéknek vagy kormánypártnak rendelkezésükre fog állni; a választási kampány során rendszeresen a kormány, a Pénzügyminisztérium betekintést biztosít valamennyi számba, már csak azért is, hogy később ne hivatkozhasson senki arra, hogy nem tudta, milyen a helyzet.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszterelnök úr. Viszontválaszra adom meg a szót Varga Mihály képviselő úrnak.

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Tisztelt Miniszterelnök Úr! Az ön elődje volt az, aki trükkök százairól beszélt, és hát nyilván emlékeztetnem kell arra is, hogy a nemzetközi intézmények abból dolgoznak, amit önök átadnak. Emlékezzünk arra, hogy az Európai Unió pénzügyi biztosát is megvezették azokkal a tételekkel, amikről kiderült aztán, hogy nem valósak, nem reálisak.

A mostani helyzetre vonatkozóan kérdeztem önt, hiszen aggódunk amiatt, hogy tényleges adatokat megtudhatunk-e, vagy sem. Emlékeztetnék arra, hogy éppen most a MÁV-val vannak vitában, hogy a MÁV igényelt-e vissza 20 milliárdot vagy nem igényelt, hol is kell ezt pontosan elszámolni. Emlékeztetnék arra, hogy néhány tételnek a visszakönyvelése történt meg a 2008-as zárszámadásban. Hírek szerint egyes tételek felhasználása most történik, elszámolásuk majd csak 2010-ben. Tehát aggódunk amiatt, hogy igazából mi is lesz a 2009-es és a 2010-es helyzet.

Itt megint csak arra emlékeztetem önt, hogy a jegybank elég világosan elmondta, hogy 2,7 GDP-százaléknyi olyan tétel van, amivel valamit a következő kormánynak kezdenie kell. Arra szeretnék tehát megint csak utalni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy jó lenne, ha nem állna elő a 2006-os helyzet, és valós képünk lehetne arról, hogy mi is vár a következő kormányra - bármilyen összetételű is legyen majd - 2010-ben.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Viszontválasz illeti meg a miniszterelnök urat.

BAJNAI GORDON miniszterelnök: Köszönöm szépen. Örülök, képviselő úr, hogy egyetértünk. Mi is azt gondoljuk, hogy a következő kormánynak - bármilyen pártháttérrel is rendelkezzen - világosan kell látnia az ország helyzetét. Éppen ezért - megismétlem még egyszer - az a szándékunk, hogy már a választási folyamatban, a kampány során valamennyi demokratikus párt szakértőjének vagy miniszterelnök-jelöltjének szeretnénk lehetőséget biztosítani, hogy betekintsen az adatokba, hogy ugyanazokból az adatokból dolgozzunk.

(15.50)

Mi azt gondoljuk, hogy a magyar költségvetés a jövő évre megalapozott. A magyar költségvetésnek vannak kockázatai - erről lehet vitatkozni -, ezeket a kockázatokat mi mindig világosan feltártuk. Mi vagyunk azok, akik a közösségi közlekedés átalakítását elkezdtük, és önök voltak azok, akik ezt ellenezték, például itt a padsorokban az ön képviselőtársa az, aki rendszeresen ellene beszélt. Mi tehát azt gondoljuk, hogy ezeket a problémákat feltártuk, ezekről beszélünk.

Vannak kockázatok, azokról is nyíltan beszélünk, s a nemzetközi szervezetekkel is nyíltan beszélünk. Ezzel együtt azt gondoljuk, hogy az általunk benyújtott költségvetés a 3,8 százalékos hiánnyal, ha olyan fegyelmezetten gazdálkodnak, mint mi most, akkor tartható lesz, erről meggyőződhetnek az általunk adott számokból.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   76-77   78-85   86-93      Ülésnap adatai