Készült: 2024.05.15.07:06:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

45. ülésnap (2002.12.23.), 109. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  109  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Természetesen nincsen szó választási csalásról, erről egyetlenegy mondatot, egy szót nem mondott az Alkotmánybíróság.

 

 

(14.00)

 

Ez olyan politikai vádaskodás, amellyel önök megpróbálkoztak a kudarc után, az országgyűlési választások után is, az újraszámlálási ügy körül, akkor sem jártak sikerrel. Nézzük akkor a tényeket! (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Az első kérdésre, amely arról szólt, hogy az Alkotmánybíróság a BM-rendelet alkotmányosságát megállapította-e, a válaszom a következő. A BM-rendelet alkotmányellenességét nem állapította meg az Alkotmánybíróság, de az emblémát szabályozó részt az Alkotmánybíróság megsemmisítette. A döntés indoklása szerint sérti a jogszabályi hierarchia alkotmányos rendjét és a jogalkotásról szóló törvény vonatkozó rendelkezéseit. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a szavazólap adattartalmának meghatározása a területi választási bizottság hatáskörébe tartozik, ezért ez a jövőben a belügyminisztériumi rendelet szerint, illetve a hatályos jogszabályok szerint ilyen módon fog megtörténni.

A második kérdés, hogy szabályozta-e korábban bármelyik belügyminiszter, hogy mekkora legyen a szavazólapon a pártok emblémája, a válaszom: igen, korábban is indirekt formában többször szabályozták, rendeletben először az Orbán-kormány belügyminisztere; a 2002. január 16-án kiadott rendeletének melléklete a következő szöveget tartalmazza: "A P1 jelű formanyomtatványhoz mellékelni kell a szervezet emblémáját, fekete-fehér formában, minimum 20, maximum 40 milliméter nagyságú méretben, olyan minőségben, amely lehetővé teszi a szavazólapon egy 10 milliméter körben történő megjelenítést, ha azt a szavazólapokon fel kívánják tüntetni." Ez volt a rendeletben.

Ezért egyébként tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy haladéktalanul módosítom az Alkotmánybíróság határozatának szellemében az Orbán-kormány belügyminisztere 2002 januárjában kiadott rendeletét, hatályon kívül helyezve az embléma méretére vonatkozó rendelkezést.

Egyébként e tekintetben utasítottam az Országos Választási Iroda vezetőjét, hogy január hónapban hívjon össze egyeztetést az érdekeltek részvételével, hiszen valamilyen tipográfiai egyezséget létre kell majd hozni, egyszerűen nyomdatechnikai okokból.

A harmadik kérdést illetően, ez a kérdés azt bizonyítja, hogy a képviselő asszony sem tanulmányozta át kellő alapossággal az Alkotmánybíróság határozatát. Mint ahogyan azt az első kérdésre adott válaszomban már elmondtam, a testület a jogalkotás rendjének megsértése miatt semmisítette meg a BM-rendelet vonatkozó rendelkezéseit. Szó sincs tehát arról, hogy az Alkotmánybíróság tartalmi szempontból vizsgálta és minősítette volna alkotmánysértőnek a jogszabályt.

Önök szándékosan nem voltak hajlandók pontosan és precízen elolvasni az Alkotmánybíróság döntését, pedig a pontosság és a precizitás szükséges lenne, de értem én, hogy a politikai indokok, a politikai érdekek mást kívánnak önöktől. Egyébként ha pontosan és precízen néznék meg az Alkotmánybíróság döntését, mint ahogy elvárható lenne egyébként a magyar népi bölcsességekkel kapcsolatban is, akkor a képviselő asszony nem mondta volna azt, hogy aki a kicsit nem szereti, a nagyot nem érdemli - a magyar bölcsesség ugyanis azt mondja, hogy aki a kicsit nem becsüli, a nagyot nem érdemli.

Képviselő Asszony! Kedves Fideszes Hölgyek, Urak! Precízebben, pontosabban, korrekten! (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  109  Következő    Ülésnap adatai