Készült: 2024.09.26.13:48:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

300. ülésnap (2013.09.10.), 144. felszólalás
Felszólaló Kovács Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:53


Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS TIBOR, a gazdasági és informatikai bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ez volt a többségi vélemény, ezt hallhattuk, ez hangzott el a bizottság ülésén is. Kisebbségi véleményként megfogalmaztam azt a határozott álláspontunkat, hogy bár a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének és a Nemzeti Banknak az összevonásáról nem ez a jogszabály rendelkezik, bár ez is tartalmaz ahhoz kapcsolódó elemeket, illetve egyéb, szükséges jogszabályi módosításokat, de itt is el kell mondjuk azt az aggályunkat, hogy nem tartjuk megfelelően hosszúnak azt az időt, ami az egyesülésre rendelkezésre áll.

Illetve az a momentum, amit a kormánykommunikáció szajkóz az utóbbi időben, hogy de hát a pénzügyi szervezetektől minden alkalmazottat átvesz a Nemzeti Bank, és ezáltal majd zökkenőmentesen folytatódik a tevékenysége, mi fenntartásokat fogalmaztunk meg ezzel kapcsolatban, és komoly problémák keletkezhetnek ebből adódóan a jövőben a pénzügyi rendszer tekintetében.

Egy másik technikai jellegűnek tekintett módosítás a kártyakibocsátó bankok, illetve a bankközi díjaknak az egységesítése, úgymond abból a célból hozza a kormány ezt a javaslatot, hogy segítse elterjeszteni az úgynevezett POS-terminálokat, merthogy ezeknek a szintje Magyarországon a nyugat-európai államokhoz képest meglehetősen alacsony szinten van.

Nekünk határozottan az az álláspontunk és véleményünk, hogy nem ez a legfőbb akadálya annak, hogy ezek elterjedjenek Magyarországon. Mi a legfőbb akadálynak azt tekintjük, hogy ezeknek a használati költsége, az a 2-2,5 százalék és telepítési költségek azok, amelyek alapvetően gátolják ezeknek az elterjedését. Mert gondoljunk bele, hogy a mai gazdasági válság időszakában ezek az üzletek és kereskedelmi cégek 5-10 százalékos haszonkulccsal működnek. Hogyha ebből a bankok indulásként mintegy 2-2,5 százalékot a terminálok használatáért leemelnek, nyilvánvaló, hogy jelentősen csökkenti a használó hasznát, illetve magának a létesítésnek a költségei rendkívül magasak. Ezért kezdeményezett, és - erről a sajtó is beszámolt, hogy - a Magyar Nemzeti Bank tartott egy sajtótájékoztatót arról, hogy egy megyében egy ilyen kedvezményes telepítési akciót indítottak el, és akkor fordult visszájára ez a sajtótájékoztató, amikor a kártyacégek bejelentették, hogy mennyire aggályosnak tartják a törvényt, a kormánynak ezt a jogalkotási szándékát, hogy éppen ellentétes hatást fognak vele elérni.

Valószínűleg a felhasználók számára még inkább drága lesz a kártyahasználat, mint ahogy eddig történt. Én úgy gondolom, hogy ez igaz, és a kormány figyelmébe ajánlanánk, hogy fontolja meg a valós okokat, hogy miért ilyen kevéssé használatos Magyarországon a bankkártya, és a vállalkozások miért ódzkodnak attól, hogy ezt használják. Az okokat kellene megszüntetni, nem pedig ilyen látszatlépésekkel ennek a terheit és ennek a költségeit is a fogyasztókra hárítani.

Mindezekre tekintettel sem támogatjuk a törvényjavaslat elfogadását. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai