Készült: 2024.04.29.02:48:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2012.03.05.), 68. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A gyermekek napközbeni ellátásának fejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy Magyarország demográfiai mutatói pozitív irányba módosuljanak. A bölcsődék kihasználtsága jelenleg is rendkívül magas, 130 százalék körül mozog, és növekvő tendenciát mutat 2004 óta. Mindez mutatja, hogy a szülőknek igényük van erre, és valódi segítséget jelent számukra. A férőhelyek területi eloszlása is igen egyenlőtlen, a kistérségek harmadában csak egyetlen bölcsőde van, az ötödében egyetlen sincs.

Nemzetközi összehasonlításban annyira szörnyű a helyzet, hogy egyelőre beszélni sem érdemes arról, mikor éri el hazánk az OECD-országok átlagát a napközbeni ellátásban résztvevők arányát tekintve.

Mindezek ellenére a kormányzat egy olyan megszorítási lehetőséget nyitott meg az önkormányzatok számára, amelyek értelmében a bölcsődei ellátásért havi több tízezer forintos nagyságrendű összeget lesznek kénytelenek fizetni a családok.

Az önkormányzatok ellehetetlenítése közepette egyre inkább rákényszerülnek új bevételi források keresésére. Ezt támasztja alá, hogy már mind vidéken, mind Budapesten van példa arra, hogy elindul a díjszedés.

Nem igaz az a kormányzati kommunikáció sem, hogy csak a tehetősöket érinti a változás, hiszen az államtitkárság tájékoztatása szerint például az a szegény, akár csak egygyermekes család, ahol az egy főre jutó jövedelem csak 38 ezer forint, 9500 forintnyi térítési díjat lesz kénytelen fizetni. Egy gyermek esetében ez azt jelenti, hogy a család összbevétele 114 ezer forint, amiből ki kell gazdálkodni ezt a 9500 forintnyi összeget, csak a bölcsődei ellátásra. Persze tudjuk, hogy a kormány szerint 47 ezer forintból is meg lehet élni.

Mindez nem segíti elő azt sem, hogy az alulszocializált, többségében cigány gyerekek időben bekerüljenek az ellátásba. Az empirikus kutatások ugyanis azt mutatják, hogy az alacsony képzettségű anyák gyerekeinél további hátrányt jelent a késői bölcsődébe kerülés, mivel az ilyen cigány családoknál a gyerekek nem kapják meg a kellő figyelmét és nevelést, sőt, környezetük hátráltatja fejlődésüket.

A bölcsődei férőhelyek bővítésének további jótékony hatásai lehetnének a népesedési mutatók alakulására is, és segítené a nők munkaerő-piaci részvételét. A születésszám és a női foglalkoztatás közötti összefüggés ugyanis mára egyértelmű. A nők munkába állásának segítésével lépést tartó intézményi fejlődés a gyerekellátásokban képes lehet a termékenység növelésére.

Kérdezem tehát államtitkár urat, hajlandók-e inkább segíteni a családokat a gyermekvállalásban ahelyett, hogy újabb indokokkal vesznek el havonta több tízezer forintos nagyságrendű pénzt tőlük.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai