Készült: 2024.09.21.09:08:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2007.10.27.), 124. felszólalás
Felszólaló Tukacs István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TUKACS ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A harmadik napja folyó vitában nagyon gyakran bukkan elő a költségvetés kiadási oldala. Mondhatnám azt, hogy állandóan. Hiszen a hozzászólók többsége a kiadási oldal előirányzataival foglalkozik, kifejti ezzel kapcsolatos támogató vagy ellenvéleményét, és akinek ellenvéleménye van, megpróbál a kiadási oldalon belül mozogni. Magyarul vagy azt mondja, hogy az adott kiadási tétel, amit kritizál, rossz, és ehhez nem tesz hozzá javaslatot, mármint forrást, hogy hogyan lehetne megoldani az adott ügyet, vagy tesz javaslatot, ez a ritkább, és megnevez valamiféle lehetőséget, ahonnan pótolni lehetne. A legkevésbé gyakori megoldás az, hogy a költségvetés bevételi oldalán próbál meg forrást keresni.

Nos, ha lehet, akkor a vitában hangozzon el, tisztelt képviselőtársaim, a költségvetés bevételi oldala, hiszen ez legalább annyira fontos a költségvetés megítélésénél, mint a kiadásokkal kapcsolatos támogató véleményünk vagy ellenvéleményünk.

Azt gondolom, hogy a költségvetés bevételi oldaláról legalább két dolgot rögzíteni kell. Fel kell tenni azt a kérdést, hogy a költségvetés bevételi oldalán teljesíthető-e a költségvetés, és milyen biztonsággal teljesíthető. Ebben a tekintetben az Állami Számvevőszék véleményére kell hagyatkoznunk.

(12.40)

Nem kevés bevételről mondunk ítéletet, hiszen az összes adó- és vámbevétel 6337 milliárd forint, ezt egészítik ki - a költségvetés bevételi oldalát - a vagyoni típusú bevételek is. Az Állami Számvevőszék állítása a költségvetés bevételi oldaláról az volt, szeretném idézni: az általuk vizsgált adó- és vámbevételek alacsony kockázat mellett teljesíthetőek. Nos, ez azt jelenti, hogy a költségvetés bevételi oldalán tehát számíthatunk arra, hogy ezek az adóbevételek, vámbevételek, akár a vagyoni bevételek is befolynak, és biztosítják azt a stabilitást, ami egy ilyen, egyébként nagyon feszes költségvetéshez szükséges.

Kérdés természetesen az is, hogy vajon a bevételi oldalon az adóknak, vámbevételeknek az elkezdett törvények tárgyalása szerint, mármint azoknak az adótörvényeknek a tárgyalása szerint, amelyeknek néhány hete kezdtük el a vitáját, milyen jelentősége van. Hiszen mint mindannyian emlékszünk rá, ezeknek van egy nagyon erős vonulata, ez pedig a feketegazdasággal kapcsolatos jó néhány intézkedés, mármint hogy folyjanak be azok a bevételek, amelyeket eddig adóban vállalkozások vagy magánszemélyek eltitkoltak, és teremtődjön meg annak a lehetősége, hogy ez a sokak által mintegy 3700 milliárdra becsült pénz megjelenjen a költségvetésben adóban, amelynek becsülhető értéke 1400 milliárd is lehet.

Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetést tehát önmagában vizsgálni csak azzal lehet, hogy vajon mindazok a törvények, különös tekintettel az adótörvények változására lehetőséget adnak-e arra, hogy bővüljön a következő évben a költségvetés bevételi oldala. Amennyiben sikerrel jár a feketegazdaság elleni harc, akkor vajon feltehetjük-e azt a kérdést, hogy a költségvetésben ezeknek lehet-e kiadási oldala. Tisztelt Képviselőtársaim! Ebben a költségvetésben nem, azonban ezek a források teremtenek majd arra lehetőséget, hogy a 2009-es évtől kezdve nagy valószínűséggel adókat csökkentsük akkor, hogyha az eddig eltitkolt jövedelmekből származó bevételek befolynak.

Zárásként szeretnék még egy gondolatot megfogalmazni. Ha a bevételi oldal záros, és ha képviselőtársaink nem éreznek túlságosan nagy késztetést arra, hogy a bevételi oldalt növeljék, magyarul, elég ritkán tesznek arra javaslatot, hogy még több adó, még több járulék legyen, akkor nagy óvatossággal kell bánni a kiadási oldallal. Ebben a tekintetben én az időközben felbukkanó, nyilvánosságban megjelenő módosító indítványokat, amelyek irányulnak a személyi jövedelemadó, mondjuk, eddigi 1+1 százalékos összegének 3 százalékra emelésére, az alsó adósáv 1,7 millióról 1,9-re való emelésére, meglehetősen nagy óvatossággal fogadnám. Azt gondolom, hogy kemény kritikával kell illetni ezeket a javaslatokat akkor, hogyha nem jelennek meg a bevételi oldalon ehhez megfelelő források. Természetesen minden más ilyen típusú javaslattal kapcsolatban ez a véleményem.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai