Készült: 2024.05.17.14:28:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2019.03.05.), 144. felszólalás
Felszólaló Dr. Bóka János
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:44


Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÓKA JÁNOS igazságügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselők! Gondos iparosként szeretném megköszönni a támogató hozzászólásokat a benyújtott törvényjavaslathoz. Az elhangzott hozzászólások alapján megerősítve látom azt, amit az expozé elején is mondtam, hogy a brexit, az ahhoz vezető út még hosszú évtizedekig munkát fog adni politológusoknak és történészeknek is.Én nem tartom szükségtelennek ismét aláhúzni, hogy az önök előtt fekvő törvényjavaslatnak az a célja, hogy a rendezetlen brit kilépés esetére szükséges jogalkotói intézkedéseket megtegye. Nem célja az önök előtt fekvő törvényjavaslatnak az, hogy teljes körű tájékoztatást adjon mindazokról a bizonytalansági tényezőkről, amelyek a brexittel kapcsolatban felmerülhetnek. A törvényjavaslatnak az a célja, hogy a magyar jogalkotó által kezelhető problémákra megoldást nyújtson.

A brexit természetesen jelentős változást fog előidézni az Európai Unió életében, de vannak olyan területek, ahol a brexit nem fog változást hozni. Ilyen az uniós hatáskörök kérdése. Vannak olyan területek, amelyek a brexit után is uniós hatáskörben maradnak ugyanúgy, ahogy most is uniós hatáskörben vannak. Ezeken a területeken a bizonytalanságot a magyar jogalkotó nem fogja tudni orvosolni.

Vannak olyan területek, amelyek a brexit esetén kizárólag az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti megállapodás útján rendezhetők. A magyar jogalkotó ezeket a kérdéseket sem fogja tudni egyoldalú jogalkotási aktussal rendezni, és vannak olyan kérdések, amelyeket Magyarország és az Egyesült Királyság közötti kétoldalú megállapodással lehet majd rendezni. Természetesen a magyar jogalkotónak az sem áll hatalmában, hogy ezeket a kérdéseket egyoldalúan jogalkotási aktus útján kezelje.

A tájékoztatással kapcsolatos felelősségének a magyar kormány eleget fog tenni. Ez a tájékoztatás nemcsak a magyar kormány, hanem az Egyesült Királyság kormánya és az Európai Unió intézményei részéről is megtörténik. A felszólalásokban említett egyes uniós programok, például az Erasmus vagy a Horizon 2020 program az európai uniós intézmények kezelésében álló programok, ezeknek a jövőjéről kizárólag az azokat kezelő európai intézmények jogosultak dönteni, és úgy illő, hogy erről ők is tájékoztassák az európai közvéleményt.

Szeretném általános jelleggel megjegyezni azt, hogy a törvényjavaslat benyújtását én sem idő előttinek, sem idő utáninak, hanem pont időszerűnek tekintem. Úgy gondolom, hogy azokon a területeken, ahol a magyar állampolgárok jogainak a védelmére van szükség, ezek tekintetében a magyar állampolgárokat veszély nem fenyegeti.

(17.10)

Az Egyesült Királyság által tett egyoldalú nyilatkozatok, illetve a folyamatos kontakt, ami az Egyesült Királyság és a magyar kormány között fennáll, megnyugtatóak ebből a szempontból. Szeretném azt is leszögezni, hogy egy felelős kormánynak nem az a feladata, hogy vágyakozva nézzen a jövőbe a tekintetben, hogy mit lenne jó tenni és mikor, hanem a felelőssége az, hogy megtegye azt, amit lehet és akkor, amikor lehet. Úgy gondolom, hogy ezt a célkitűzést az önök előtt fekvő törvényjavaslat maximálisan megvalósította. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai